Zawód fotograf — am-fotografia
Żywa fotografia a umiejętności fotograficzne.
Fotografia jest ludzką formą sztuki, która składa się z różnych rodzajów dziedzin zależnie od typu wykonywanych zdjęć oraz obiektów. Możemy spotkać się z fotografią mody, przyrody, sztuki, reklamy, martwej natury, portretu, architektury, podróży oraz z fotografią makro, czarno-białą czy też cyfrową. Lista nie ma końca co świadczy o tym, że tyle ile ludzi na świecie i głów – tyle pomysłów na wykonywanie zdjęć. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach możliwości jest wiele. Ciągłe nowości w technologii sprawiają, że sprzęty elektroniczne czy fotograficzne są na wyciągnięcie ręki. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i ty spróbował swoich sił w fotografii. Pewnie nie jeden raz ujrzałeś w gazecie lub broszurce wspaniałe zdjęcie przedstawiające lody czy ciasta. Wyglądają one tak pysznie i naturalnie, że możemy niemal poczuć jak je chwytamy. To jest właśnie magia fotografii życia sprawiająca, że wszystko wydaje się być żywe. Przedstawia ona obiekty nieożywione, które można wykorzystać na różne twórcze sposoby.
Wiecznie żywa fotografia daje fotografowi swobodę pokazania obiektu w taki sposób, jaki on sam chce. Jest to bardzo wysoka forma sztuki, zwłaszcza dla tych, którzy lubią eksperymentować z różnymi kompozycjami, światłem i aparatem fotograficznym.
Kiedy planujesz podjąć się nowego wyzwania jakim jest żywa fotografia, musisz wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów jest tło. Jeśli używasz ciągle tego samego tła, to wynik końcowy będzie monotonny, a wręcz nudny. Różne typy środowisk będą działać jako element kontrastu pomiędzy wszystkimi zdjęciami. Poza tym nowe i inne rozmieszczenie obiektów spowoduje jakiś ciekawy układ. Aby uzyskać naprawdę fajny efekt, fotograf powinien nie tylko posiadać podstawową wiedzę, ale powinien żonglować oraz bawić się przedmiotami z którymi „na oko” nie da się nic zrobić. Dlatego bardzo ważna jest jedna z cech fotografa – kreatywność. Posiadając pomysł można osiągnąć bardzo wiele. Zwłaszcza kiedy zdjęcie kierowane jest w stronę świadomości i wrażliwości widza.
Kolejnym ważnym aspektem każdego rodzaju fotografii jest światło i sposób jego wykorzystania. Aby skutecznie przekazać „motyw” obrazu czy zdjęcia fotografowie świetnie wykorzystują grę cienia i światła. Trening czyni mistrza. Postaraj się eksperymentować z jednym obiektem zmieniając nie tylko tło i światło ale także kolory i ustawienia samego sprzętu fotograficznego. Czasem korzystając z samej technologii możesz uzyskać świetny wynik końcowy. Fotografia to dziedzina sztuki bardzo łatwa do opanowania dla każdego w każdym wieku.
Do wykonywania zdjęcia potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość i praktyka. Dzięki metodzie prób i błędów odkryć możesz również nowe aspekty i cechy zdjęć również tych nieudanych. Wyobraź sobie konkurs fotograficzny, którego zwycięzca zrobił zdjęcie zwykłym aparatem fotograficznym w komórce. Dokładnie o to chodzi – o pomysł, o znalezienie w przedmiocie nieożywionym odrobiny życia i wykrzesania z niego odrobiny wnętrza.
Profesjonalne CV fotografa wraz z listem motywacyjnym
Praca fotografa nie polega jedynie na robieniu zdjęć, a na utrwalaniu momentów, rzeczy, osób oraz martwej natury za pomocą aparatu cyfrowego lub analogowego. Poza tym fotograf zajmuje się organizacją stanowiska pracy – czyli planu zdjęciowego i studia, dobieraniem rekwizytów oraz materiałów fotograficznych do poszczególnych ujęć, a także najczęściej prowadzi własną działalność gospodarczą. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się kreatywnością, dlatego warto, by CV fotografa również takie było. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.
CV fotograf – spis treści:
Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV
CV fotograf: jak wyróżnić się już na wstępie?
Chcesz już na wstępie zaciekawić rekrutera? Istnieje na to jeden skuteczny sposób, którego wiele osób w Polsce wciąż jeszcze nie zna. Jest nim przygotowanie podsumowania zawodowego, często też określanego, jako cel zawodowy. To nic innego, jak krótka charakterystyka Twojej osoby z uwzględnieniem najbardziej istotnych faktów. Nie możesz zapomnieć w nim o kilku kwestiach:
informacji o tym, kim jesteś, czym się zajmujesz i w czym się specjalizujesz. Pokaż zainteresowanie i pasję do dziedziny, w której chcesz pracować;
informacji o Twoich największych osiągnięciach. To miejsce, by pochwalić się swoimi najbardziej spektakularnymi sukcesami, kwalifikacjami i umiejętnościami, które są niezbędne na stanowisku, o które się ubiegasz. Warto również wspomnieć o zdobytych nagrodach oraz certyfikatach;
wyjaśnieniu, dlaczego aplikujesz właśnie do tej firmy. Postaraj się udowodnić, że nieprzypadkowo wysłałeś swoje CV fotografa właśnie tutaj. Napisz o tym, jak Twoje umiejętności mogą poprawić efektywność pracy i określ swoje cele zawodowe.
Każdy pracodawca szuka idealnego kandydata i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego stwórz takie wrażenie. Nie wiesz jak to zrobić? Dopasuj swoje podsumowanie zawodowe do oferty pracy. Skup się na umiejętnościach, które są wymagane w ogłoszeniu, oczywiście jeśli je posiadasz. Nigdy nie kłam w CV, rozmowa kwalifikacyjna zweryfikuje posiadane kwalifikacje, a jeżeli nieprawda wyjdzie na jaw, Twoja kandydatura zostanie wyeliminowana już na starcie, a Ty stracisz szansę na wymarzoną pracę.
Odpowiednio się przygotuj się i sprawdź, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Stwórz profesjonalne CV fotografa
Przykładowa oferta pracy dla fotografa
Wymagania:
kilkuletnie doświadczenie jako profesjonalny fotograf
kreatywność
dobra praca w grupie
zainteresowanie aranżacją i stylem wnętrz
płynny język angielski oraz polski
plus: prowadzisz odnoszące sukcesy konto w mediach społecznościowych lub blog fotograficzny. Jeśli tak, dołącz link do materiałów aplikacyjnych
CV fotografa wzór podsumowania zawodowego:
Jestem kreatywnym fotografem z 4-letnim doświadczeniem w fotografii produktowej. Ukończyłem liczne kursy fotograficzne, a zdobyte umiejętności chętnie wykorzystuję w swojej pracy. Biegle posługuję się językiem angielskim. Interesuję się mediami społecznościowymi. Aplikuję do Państwa firmy, ponieważ szukam pracy, która pozwoli mi na rozwój w zakresie social mediów oraz zdobycie nowych umiejętności w dziedzinie fotografii.
Jak opisać doświadczenie? CV fotograf
Poszczególne miejsca pracy wpisuj według odwróconej chronologii. Oznacza to, że ostatnie stanowisko powinno znaleźć się na samej górze rubryki “doświadczenie”, a pierwsze na samym dole. Jeśli miałeś okazję prowadzić wiele projektów lub udało Ci się nawiązać wieloletnie współprace, stworzysz w ten sposób wrażenie prawdziwego profesjonalisty, który zna się na swoim fachu.
Koniecznie uwzględnij także opis obowiązków, które wykonywałeś w poprzednich pracach. To jeden z najważniejszych elementów CV, który pozwoli zweryfikować Twoją wiedzę i umiejętności. Postaraj się, by ująć je w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie:
podobnie, jak podsumowanie zawodowe, doświadczenie również powinno zostać dopasowane do oferty pracy, dlatego dokładnie zapoznaj się z wymaganiami i w pierwszej kolejności wypisz te obowiązki, które będą spełniać oczekiwania potencjalnego pracodawcy;
ogólne hasła, jak “wykonywanie zdjęć” raczej się nie sprawdzą, a z pewnością nie udowodnisz w ten sposób, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Znacznie lepiej stawiać na konkrety, postaraj się precyzować poszczególne zadania np. “sprawnie posługiwałem się wieloma lampami błyskowymi na różnorodnych planach zdjęciowych”;
nie bój się pisać o swoich sukcesach, to najlepszy sposób, aby zyskać przewagę nad innymi. W naszym kreatorze CV utworzyliśmy specjalną sekcję “szczególne osiągnięcia”, która będzie najlepszym dowodem na posiadane przez Ciebie kwalifikacje.
opis obowiązków powinien być czytelny, dlatego stosuj punktory, podpunkty, odstępy między wierszami, a najważniejsze kwestie pogrubiaj. Jednolity blok tekstu nie przyciągnie uwagi żadnej osoby, a w szczególności rekrutera, który codziennie przegląda dziesiątki podobnych aplikacji.
Dowiedz się więcej:
Co powinno zawierać idealne CV?
Jak napisać CV dla kierowcy?
Program do pisania CV
Referencje w CV
Jak i gdzie szukać pracy?
Najczęstsze błędy podczas pisania CV
CV fotografa wzór: poprawny opis doświadczenia
Opisując swoje doświadczenie, pamiętaj, aby podać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli nadal pracujesz w tym miejscu – zawrzyj dopisek “obecnie” lub “w trakcie”. Równie ważne jest uwzględnienie nazwy firmy oraz zajmowanego stanowiska. Możesz pochwalić się szczególnym osiągnięciem? Wyodrębnij w tym celu dodatkową sekcję.
03.2016 – 05.2021 – Kreatywni
Stanowisko: Fotograf/Grafik Główne obowiązki:
tworzyłem fotografie produktowe 3D
prowadziłem sesje produktowe
projektowałem znaki graficzne (logo, piktogramy), identyfikacje wizualne oraz layouty
wykonywałem zdjęcia typu packshot
obrabiałem zdjęcia w Adobe Photoshop Szczególne osiągnięcia:
Dzięki współpracy z działem marketingu przy kampaniach reklamowych udało się osiągnąć 10% wzrostu zysków ze sprzedaży.
Jak nie opisywać doświadczenia w CV fotografa
2015 – obecnie Fotograf
wykonywanie zdjęć
obróbka zdjęć
współpraca z działem marketingu
CV fotografia – jakie wpisać umiejętności?
W zawodzie fotografa niezbędne są specjalistyczne kompetencje, sama umiejętność robienia zdjęć może nie wystarczyć, by zyskać pracę marzeń, dlatego postaraj się uwzględnić jak najwięcej szczegółów. Okażą się one szczególnie ważne, jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym, ale chcesz udowodnić pracodawcy, że mimo to spełniasz jego wymagania. Fotograf powinien charakteryzować się: ostrością wzroku, rozróżnianiem barw, refleksem, koncentracją uwagi, spostrzegawczością, komunikatywnością, cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową.
Poniżej znajdziesz listę przykładowych umiejętności twardych w CV fotografa:
wykonywanie zdjęć w plenerze i w studiu;
fotografia ślubna;
fotografia produktowa;
fotografia modowa;
przygotowywanie tła oraz oświetlenia;
ustawianie kompozycji;
nagrywanie i montaż wideo;
znajomość studyjnego sprzętu oświetleniowego;
znajomość programu Adobe Photoshop; Capture One Pro, Capture Shot;
znajomość systemów ModeVid oraz WebRotate.
Dla pracodawców równie ważne są kompetencje miękkie, takie jak:
dotrzymywanie terminów;
kreatywność;
zaangażowanie;
sprawna komunikacja;
wysokie poczucie estetyki;
pełna dyspozycyjność.
Jako pierwsze wymień te umiejętności, które pracodawca zawarł w ogłoszeniu.
Umiejętności miękkie i twarde – dowiedz się więcej
Do aplikacji warto dołączyć również portfolio z wykonanymi zdjęciami i zrealizowanymi projektami. To najlepszy sposób, by udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.
Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV
Zdjęcie do CV: u fotografa jakie powinno być?
Jednym z najważniejszych elementów każdego CV jest zdjęcie. Szczegółowe wskazówki na temat jego doboru znajdziesz w artykule: Jakie zdjęcie do CV? Jednak czy takie same zasady obowiązują w przypadku zdjęcia dla fotografa? Jakie powinno ono być? Z pewnością zrezygnuj z fotografii wykonanej do dowodu osobistego, takie zasady już dawno odeszły w zapomnienie. Możesz pójść w klasykę i zdecydować się na biznesowe zdjęcie do CV u fotografa lub wykazać się kreatywnością i umieścić fotografię dopasowaną do swojego zawodu, czyli np. z aparatem w ręku.
Fotograf CV: jak opisać wykształcenie?
Fotografem może zostać każda osoba niezależnie od wykształcenia, jeśli tylko posiada odpowiednie umiejętności lub ukończyła specjalistyczne kursy i szkolenia np.:
kurs podstaw fotografii;
obsługa i praktyczne wykorzystanie lamp błyskowych;
kurs obsługi lustrzanki i bezlusterkowców;
fotografia produktowa dla eCommerce;
praca w studio od A do Z;
ciemnia fotograficzna i fotografia analogowa;
warsztaty fotografii ślubnej.
Wykształcenie jest istotne dla pracodawcy, jeśli bezpośrednio wiąże się z fotografią lub tworzysz CV bez doświadczenia zawodowego. Opis wykształcenia nie musi być długi, wystarczy, jeśli podasz lata nauki, nazwę uczelni lub szkoły, a także uzyskany tytuł lub certyfikat.
Czy wiesz, że istnieją specjalistyczne studia w tym zakresie? Możesz zdecydować się na kierunek: Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii lub typowo fotograficzne studia. Poza wiedzą czysto techniczną studia kształtują również wrażliwość artystyczną przyszłego fotografa.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: jak wpisać wykształcenie w CV?
Wykształcenie fotografa: przykłady
10.2014 – 09.2019 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fotografia, Magister
10.2009 – 09.2013 Zespół Szkół Fototechnicznych, Technik fotografii i multimediów
Czy w CV fotografa należy wpisać zainteresowania?
Zainteresowania to jedna z sekcji, która powinna znaleźć się w każdym życiorysie, również w CV fotografa. Osoby pełne pasji zawsze postrzegane są jako takie, które mają coś do powiedzenia. Jeśli dodatkowo Twoje hobby związane jest z fotografią, pokażesz, że praca jest jednocześnie Twoją pasją, co dla rekrutera najczęściej oznacza wzmożoną kreatywność i większe zaangażowanie.
Opis zainteresowań zwykle umieszcza się na samym końcu dokumentu. Jest to jedno lub dwa zdania, które pokazują Twoją kandydaturę w innym świetle. Jeśli udowodnisz, że posiadane przez Ciebie pasje, przekładają się na efektywność pracy – jest duża szansa, że zachwycisz rekruterów.
Aktualna klauzula w CV – fotograf
Jeśli szukasz pracy i wysyłasz dokumenty aplikacyjne, z pewnością zależy Ci na wzięciu udziału w rekrutacji. Niestety jeżeli nie umieścisz w swoim CV oraz liście motywacyjnym, aktualnej klauzuli RODO wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, pracodawca zobowiązany jest zniszczyć nadesłane dokumenty i wykluczyć je z procesu rekrutacyjnego. Firmy skrupulatnie przestrzegają tych przepisów z obawy o wysokie kary obowiązujące za ich złamanie. Klauzula powinna być zamieszczona w tym samym języku, co pozostałe dane, dlatego jeśli przygotowujesz CV po angielsku, sprawdź, jak powinien wyglądać jej zapis w artykule: Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Korzystając z internetowego kreatora – jak CiekaweCV – masz pewność, że odpowiednia klauzula zostanie dodana automatycznie, więc nie musisz się o ten element martwić.
Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV
Jak napisać list motywacyjny? Fotograf
List motywacyjny fotografa powinien jednocześnie pokazywać Twoją kreatywność i profesjonalizm. Należy uwzględnić w nim specjalistyczne umiejętności oraz poczucie estetyki. Dobrym pomysłem dla fotografa jest przygotowanie kreatywnego listu motywacyjnego w wybranym programie graficznym np. w Adobe Photoshop. Estetycznie wyglądające dokumenty zawsze przyciągają uwagę rekrutera. Chcesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie w rekrutacji? Zadbaj również o treść oraz odpowiedni układ dokumentu.
Tworzenie listu motywacyjnego fotografa zacznij od formalności. W prawym górnym rogu powinna znaleźć się miejscowość i data, z kolei w lewym – Twoje dane osobowe i dane adresata, takie jak imię i nazwisko, stanowisko, nazwa i adres firmy.
Zachęć rekrutera do przeczytania Twojego listu, tworząc ciekawy wstęp. Możesz krótko opisać swoje doświadczenie, osiągnięcia oraz uzasadnić, dlaczego zależy Ci na pracy w tej właśnie firmie.
W rozwinięciu opisz swoje doświadczenie zawodowe oraz posiadane umiejętności, które udało Ci się wykorzystać w swojej dotychczasowej pracy. Staraj się nie powielać treści CV, podawane informacje, popieraj konkretnymi sytuacjami z życia zawodowego. Liczby i przykłady są zawsze mile widziane, ponieważ świadczą o Twoim profesjonalizmie.
List motywacyjny najlepiej zakończyć wyrażając nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podkreśl, że znasz kulturę firmy, do której aplikujesz i podzielasz jej wartości. Nie zapomnij również o odpowiednim zwrocie grzecznościowym (z poważaniem/ z wyrazami szacunku) i podpisie.
Jeśli swój list motywacyjny dopasujesz do wymagań przedstawionych w ofercie pracy, udowodnisz, że traktujesz ją naprawdę poważnie i nie wysyłasz masowo tego samego dokumentu do każdej firmy.
Jak napisać list motywacyjny – zajrzyj po więcej cennych wskazówek
Gdzie może pracować fotograf?
Fotograf może pracować w wielu miejscach: zakład fotograficzny, instytucja, prywatne mieszkanie czy otwarta przestrzeń. Zwykle obowiązuje go elastyczny czas pracy uzależniony od potrzeb klienta, pory dnia i pogody. Swoje obowiązki może wykonywać także w niedziele oraz święta i często tak się dzieje, szczególnie jeśli zajmuje się fotografowaniem imprez okolicznościowych.
Jeśli poszukujesz pracy, warto byś sprawdził oferty redakcji gazet, agencji modelek, domów mody oraz wszelkiego rodzaju placówek, gdzie wiedza i umiejętności artystyczne są mile widziane. Wielu fotografów decyduje się też na założenie własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy liczyć się z elastycznymi zarobkami, uzależnionymi od liczby przyjmowanych zleceń. Fotograf może wyceniać pojedyncze zdjęcia, serie fotografii lub obsługę jednej imprezy.
Jak widzisz, możliwości zatrudnienia jest naprawdę wiele. Przygotuj profesjonalne CV, korzystając z naszego kreatora, list motywacyjny i portfolio. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, znacząco zwiększysz swoje szanse na wymarzoną pracę. Wyróżnij się na tle konkurentów. Życzymy powodzenia!
Ciekawe CV to zbiór cennych porad:
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
CV księgowa – jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV
Zawód fotograf — am-fotografia
FOTOGRAF- PRACA CZY PASJA
W fotografii nie ma innego wyjścia i zawsze praca musi być pasją. Chcąc być oczywiście dobrym fotografem. Fotografia najpierw musi być prawdziwą pasją. Jasne, coraz więcej osób podejmuje decyzję, że zostanie fotografem i to będzie ich droga zawodowa. Jednakże takie działanie na opak zawsze zemści się na początku w postaci kiepskiej jakości zdjęć. Jak już pisałem fotografia wymaga czasu. Wymaga tysięcy, a nawet milionów zrobionych zdjęć. Tyle trzeba, zanim staną się one na tyle dobre, żeby można z satysfakcją pokazywać je potencjalnym klientom.
Fotografia to wymagająca dziedzina. Jeśli przychodzi pomysł, żeby stała się ona pracą na pełny etat i żeby zostać zawodowym fotografem, to zdecydowanie warsztat pracy powinien być już na wysokim poziomie.
Tak więc zdecydowanie najpierw pasja do fotografii. Potem wykorzystanie jej w pracy. Inaczej się po prostu nie da. Inna rzecz, że fotografia sama w sobie jest pasją stale i na zawsze. Niezależnie czy jest też źródłem dochodu czy też nie. Prawdziwy fotograf to zawsze pasjonat. Ktoś chcący się ciągle rozwijać i żyjący w rytmie naciskanej migawki aparatu.
FOTOGRAF – PRACA NA PEŁEN ETAT CZY HOBBY
Fotografia jako praca to zdecydowanie zajęcie na pełen etat. Inaczej można się wpędzić w błędne koło. Klient po pierwsze oczekuje jak najlepiej wykonanej usługi. Oczekuje, jak najlepszej jakości zdjęć, szybkiego i sprawnego kontaktu, terminowości i dyspozycyjności. Nie ma opcji być zawodowym fotografem poświęcając temu tylko kilka godzin tygodniowo.
Praca fotografa polega na znajdowaniu klientów. Trzeba tu też bycia aktywnym na wielu forach, grupach, mediach społecznościowych. Tam też może znaleźć ewentualnych klientów. Oprócz tego sporo czasu zajmuje sama obróbka wykonanych zdjęć. Nadanie im ciekawego stylu, charakteru, sprawienie, że będą one wyjątkowe to długie godziny przy komputerze. Nie liczę tu czasu spędzanego na wszelkich sesjach zdjęciowych i innych zleceniach. Nie ma szans pogodzić pracy fotografa i innego etatu. Łapanie wielu srok za ogon nigdy się nie sprawdza, a w fotografii może doprowadzić do katastrofy. Hobbystycznie to można fotografować swoją rodzinę, czy pejzaże. Każdy kontakt ze zleceniodawcą wymaga 100 % zaangażowania.
ZAWÓD FOTOGRAF- RZEMIEŚLNIK CZY ARTYSTA
Jaki powinien być fotograf, by jego zdjęcia zachwycały? Co w fotografii ważniejsze? Artystyczna wizja, kreowanie rzeczywistości, czy rzemieślniczy trud i mrówcza praca włożona w obróbkę zdjęcia?
Być fotografem z prawdziwego zdarzenia. Móc zawsze pochwalić się swoimi pracami. To marzenie każdego z fotografów. Wymaga jednak ono połączenia zarówno artyzmu, jak i tej nieco przyziemnej pracy, jaką stanowi techniczna obróbka zdjęć, czy umiejętność fotografowania odpowiednimi parametrami.
Artysta ma coś do przekazania. Coś, czymś chce się podzielić. Ma jakąś swoją wizję. Z kolei rzemieślnik od zawsze kojarzy się z fachowcem. Te dwie tak skrajnie różne rzeczy w fotografii muszą się przenikać. Talent, bez odpowiedniego warsztatu jest po prostu niczym. Fotograf ma nie lada zadanie być zawsze kreatywną duszą artystyczną, a jednocześnie myśleć ciągle przyziemnie i technicznie.
NA CZYM POLEGA PRACA FOTOGRAFA
Praca fotografa to nie tylko robienie zdjęć. Tak by się wydawać mogło i tak pewnie myśli większość społeczeństwa. Praca fotografa wymaga dużej wiedzy technicznej. Potrzeba tu też umiejętności komunikacji z ludźmi. Konieczne jest też podjęcie wielu działań marketingowych, bez których nie ma szans na efektywną pracę. Oprócz tego – jak w każdej pracy- fotograf nie uniknie roboty papierkowej związanej z prowadzeniem firmy.
Tak więc czas pracy fotografa zajmują:
Samo robienie zdjęć.
Obróbka.
Kontakty i spotkania z klientami.
Działania branżowe.
Szkolenia.
Szukanie nowych miejsc na sesje czy inspiracji.
FOTOGRAF – JAK WYGLĄDA DZIEŃ Z ŻYCIA FOTOGRAFA
Jak wygląda przykładowy dzień z życia fotografa. Oczywiście zakładając, że w danym dniu nie ma żadnej zaplanowanej sesji zdjęciowej lub ślubu do sfotografowania.
Odpowiadanie na maile i zapytania ze stron mediów społecznościowych. Trudno tu zliczyć czas poświęcony na taką pracę. Tym bardziej, jeżeli chce się być w dobrym kontakcie z klientami. Wymaga to odpowiedzi praktycznie natychmiast, niezależnie co w danej chwili się robi. Spotkania z potencjalnymi klientami. Spotkania z fotografem oko w oko są niezbędne do ostatecznego ustalenia warunków zlecenia. Są też niezwykle istotne dla dobrej komunikacji i zwyczajnego poznania się. Negocjowanie i przygotowywanie umów. Działania marketingowe. Szukanie nowych zleceń, udzielenie się na przeróżnych grupach, przygotowywanie reklam. Praca nad zrobionymi już zdjęciami ich obróbka techniczna, nadanie im ostatecznego szlifu. Przygotowywanie zdjęć do wydania klientowi zgodnie z zapisami umowy. Projektowanie i przygotowywanie albumów, zamawianie odbitek. Sporo czasu fotograf poświęcić musi na pisanie tekstów na blogi. Na działania w mediach społecznościowych. Bez tego w tej chwili nie ma dobrego marketingu. Praca papierkowa związana z działalnością gospodarczą i prowadzeniem firmy. Przygotowanie sesji zdjęciowych
Jak widać praca fotografa to chyba w najmniejszym stopniu robienie zdjęć. Zdecydowanie więcej czasu trzeba poświęcić na to, by było co robić i na to, by efekty tej pracy były jak najlepsze.
FOTOGRAF – CO MUSI ZROBIĆ ORGANIZUJĄC SESJĘ ZDJĘCIOWĄ
Sesja zdjęciowa. Chleb powszedni większości fotografów. Jak wygląda jej organizacja i od czego tam jest fotograf? Jeśli tylko nie działa on na zlecenie jakieś agencji, to tak naprawdę cała organizacja takiej sesji zdjęciowej spada na barki fotografa. Niezależnie czy to sesja modowa czy produktowa.
Fotograf musi znaleźć odpowiednie miejsce na sesję zdjęciową. Plener, studio czasem inne miejsce pasujące do ogólnej koncepcji. Znaleźć odpowiednie modelki. Przygotować całą scenografię. Znaleźć i zatrudnić makijażystów, fryzjerów, stylistów. Zadbać o odpowiednie oświetlenie i sprzęt potrzebny np. do fotografii produktowej. Zadbać o catering na cały dzień zdjęciowy. Znaleźć współpracujących grafików. Postarać się, aby to wszystko razem zagrało, a efekty zadowalały zarówno fotografa, modelki, jak i przede wszystkim zleceniodawcę.
FOTOGRAF
CO DALEJ PO ZROBIENIU ZDJĘĆ
Fotograf niezależnie czy fotografuje śluby, budynki, produkty, czy realizuje sesje zdjęciowe robi każdorazowo co najmniej setki zdjęć. Logiczne jest, iż to nie jest produkt końcowy. Do ostatecznego wydania zdjęć długa droga. Jak więc krok po kroku wygląda praca nad zdjęciami? Czy to takie łatwe i niewymagające jak część osób pewnie myśli?
Zabezpieczenie zdjęć na komputerze i kartach pamięci- krok bardzo ważny, gdyż najgorszy koszmar, jaki mógłby spotkać fotografa to utrata materiału. Przejrzenie WSZYSTKICH zdjęć pod kątem ostrości, kolorów oraz jakości i usunięcie tych najgorszych Kolejne przejrzenie zdjęć skupiając się na tych wykonanych w tych samych momentach- wybór najlepszych Sprawdzenie spójności materiału – tu wymaga to przede wszystkim sprawdzenia, czy zdjęcia są zgodne z kolejnością ich robienia, czy z każdego ważnego momentu są ujęcia i czy w całości materiał opowiada kompletną historię. Następnym krokiem jest wstępna obróbka techniczna- wyrównanie kolorytu, poprawa tonacji, usunięcie z kadrów zbędnych obiektów. Kolejne przebranie materiału i wybranie ostatecznej ilości zdjęć. Ostateczna obróbka- skupiając się już na drobiazgach, wygładzeniu, wyrównaniu barw, nadaniu zdjęciom szlachetności i ewentualnych wizualnych efektów. Jeszcze raz zdjęcia podlegają uważnemu oku fotografa, który każde z nich dopieszcza swoim niepowtarzalnym stylem Przygotowanie zdjęć do wydania zgodnie z umową – Albumy, wydruki, odbitki, pliki cyfrowe.
Tyle, jeśli chodzi o fotografię ślubną lub zdjęcia z prywatnych sesji. Jeśli w grę wchodzi fotografia produktowa, fotografia fashion to są jeszcze inne warunki. Tu na każdym poziome post produkcji fotograf ma obowiązek czekania na ostateczną akceptację każdego zdjęcia przez zleceniodawcę.
ZAWÓD FOTOGRAF
MINUSY BYCIA ZAWODOWYM FOTOGRAFEM
Każda praca ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej bywa z zawodowym fotografem. Czasem bardziej lubi swoje zajęcie, czasem mniej. W mojej fotograficznej karierze bywały momenty i lepsze i gorsze. Jakoś nigdy te drugie nie przekreśliły tego, co sprawia, że jednak mimo wszystko stale czerpię satysfakcję z robienia zdjęć i całym sercem kocham fotografię. Chcąc jednak nakreślić, jak w rzeczywistości wygląda codzienna praca fotografa muszę być uczciwy. Muszę pokazać zarówno to, co przemawia za byciem fotografem, jak i sugeruje, żeby jednak brać nogi za pas i zająć się czymś innym. Lista minusów będzie listą pewnie subiektywną, moją prywatną. Jednak z częścią tych trudności pewnie boryka się niejeden fotograf.
Nietrafione zlecenia. Każdemu fotografowi pewnie nie raz zdarzyło się pomęczyć ze zleceniem, które nie trafia w jego styl czy gust. Na przebieranie w zleceniach można sobie pozwolić, gdy praca hula na całego. Inaczej bywa, że trzeba brać, co jest. Uciążliwy klient. Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i w fotografii nie raz przychodzi zmierzyć się z trudną komunikacją z klientem, czasem z wygórowanymi żądaniami lub niezrozumieniem. Każde zlecenie, każdy klient to nowy nieznany „ szef”. Zazwyczaj w pracy, zajmując się jednym i tym samym z czasem wiemy czego się od nas oczekuje i jakie będą reakcje na wykonaną pracę. Fotograf tego luksusu nie ma. Nigdy do końca nie wie, czy efekty np. sesji kobiecej w pełni usatysfakcjonują pozującą do niej panią. Trudności w pozyskiwaniu klientów i dosyć niepewny rynek. Mało który fotograf ma ten komfort, że zlecenia sypią się jak z rękawa. Z reguły musi mocno zabiegać o swoich klientów, być obecny w mediach społecznościowych, a dodatkowo rynek cyfryzacji nie pomaga. Każdy czuje się fotografem mając w ręku telefon z dobrym aparatem i nieraz wygrywa on z profesjonalnym fotografem. Sezonowość pracy. Tu w szczególności cierpi fotograf ślubny lub fotograf zajmujący się sesjami plenerowymi. Przez część roku, kiedy pogoda na to pozwala musi pracować na tyle intensywnie, by zarobić na resztę miesięcy. Niepewne zarobki, brak stałej pensji. Każda praca, by dawała pełnię satysfakcji powinna też zapewnić godne życie. To czy ono takie będzie i ile fotograf zarobi zależy przede wszystkim od niego, ale też nie raz od panującej w branży sytuacji. Czas pracy. Fotografia to nie jest zajęcie, gdzie są sztywne ramy czasowe. Bywa, że fotograf jest w pracy kilkanaście godzin z rzędu. Czasem sesja jest o świcie, a czasem trzeba zarwać nocy, by na czas oddać zdjęcia. Nic tu nie jest z góry ustalone, a dobre zdjęcia nie raz wymagają dużego poświęcenia.
Minusów bycia fotografem niby kilka jest. Jednakże na szczęście nie są one stałe i niezmienne. Dlatego też praca z reguły daje satysfakcję i sprawia, że chce się zawsze robić więcej.
10 CECH, KTÓRE POWINIEN POSIADAĆ DOBRY FOTOGRAF
Na swój sukces fotograf pracuje z reguły przez długi czas walcząc, by jego zdjęcia były jak najlepsze i jak najbardziej zauważalne. Jeśli na dodatek z fotografii chce czerpać zyski to niewątpliwie musi wykazać się zarówno zmysłem artystycznym i ciężką pracą, by efekt końcowy był zadowalający. Jakimi jeszcze cechami powinien błysnąć idealny fotograf?
Sumienność i pracowitość. Dotrzymywanie terminów i warunków umowy, bycie wszędzie na czas- to nieocenione cechy dobrego fotografa. Pokora. W pracy fotografa zawsze trzeba mieć świadomość, że można coś zrobić lepiej lub inaczej, trzeba być otwartym na naukę, na czyjeś rady i zwyczajnie czasem „ dać sobie powiedzieć”. Kreatywność. Nie każdy, kto ma aparat w ręce może od razu nazwać się fotografem. Fotograf z krwi i kości we wszystkim znajdzie ciekawy kadr i będzie umiał z każdego wyciągnąć to, co najlepsze. Wrażliwość i empatia. Umiejętność wczucia się w przeżywane emocje, wejście „ w skórę” fotografowanej osoby, otwartość na ludzi. To wszystko sprawia, że fotograf staje się coraz lepszym w swoim fachu. Profesjonalizm. Zawsze przygotowany, wyposażony w odpowiedni sprzęt, znający się na swoim fachu- taki fotograf gwarantuje jakość usług. Spontaniczność. Dobry fotograf nie może działać sztampowo, czasem musi dać się ponieść swojej wyobraźni. Komunikatywność. Trudno o dobrego fotografa, jeśli nie radzi on sobie w kontaktach międzyludzkich. Fotografia wymaga współpracy obu stron, a to z kolei bazuje na dobrej komunikacji. Chęć ciągłego rozwoju. Dobry fotograf nie może osiąść na laurach. Stale musi podążać na nowościami, nowymi trendami, szkolić się i inwestować w sprzęt. Kultura osobista. To się chyba rozumie samo przez się. Nie wyobrażam sobie, aby fotograf był nieuprzejmy czy mało kulturalny. Powinien cechować się miłym obyciem i chęcią do współpracy. Cierpliwość. To bardzo istotna cecha dobrego fotografa. Cierpliwości wymaga zarówno wyczekiwanie na właściwe ujęcie, jak i spokojne podejście do klienta, z którym fotograf współpracuje.
10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO BYĆ FOTOGRAFEM.
Bywają minusy w pracy fotografa. Absolutnie nie można jednak pominąć tych aspektów, które powodują, że praca ta ciągle jest pasją. Osobiście dla mnie jako fotografa nie ma chyba takiej przeszkody na świecie, która spowodowałaby bym przestał fotografować.
Fotografia w sercu prawdziwego fotografa zapuszcza korzenie nie do wyrwania. Aparat praktycznie przyrasta mu do ręki. Dlatego też warto być fotografem, pomimo czasem trudnych chwil. Dlaczego zawód fotograf jest tym, co warto robić w życiu? Postarałem się Wam się przybliżyć to w kilku punktach.
Fotograf widzi i czuje więcej. Sposób patrzenia na świat zmienia się w momencie rozpoczęcia przygody z fotografią. Siłą rzeczy fotograf rozpoznaje większą gamę barw ( nawet jak jest facetem). Dostrzega piękno, tam, gdzie czasem go nie widać. Zwraca uwagę na drobne gesty, mimikę twarzy. Poszerza się jego sposób postrzegania, co ma potem niebagatelne znaczenie w samej pracy. Możliwość poznawania ludzi. Fotograf pracuje z ludźmi i dla ludzi – to nie ulega wątpliwości. Dlatego też na swojej fotograficznej drodze poznaje całą masę ciekawych osób. Bywa, że dla fotografa zwyczajne jest to, co dla zwykłego śmiertelnika ma efekt wow. Aktor, modelka, znany reżyser, może projektant lub sławny sportowiec. Dla fotografa to po prostu człowiek, którego ma w jak najlepszy sposób sfotografować. Satysfakcja. Niejednokrotnie praca fotografa jest pracą ciężką zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednakże, kiedy widzi końcowe efekty swojego wysiłku to serce rośnie. Samorealizacja. Zawodowa fotografia umożliwia, a nawet powiedziałbym wymaga ciągłego rozwoju, inwestowania w swoje umiejętności, uczenia się nowych rzeczy. Samorealizacja w zawodzie fotografa daje spełnienie i pogłębia radość z każdej fotografii. Brak monotonii. Fotograf to freelancer, a praca w wolnym zawodzie nigdy nie jest monotonna. Każda sesja jest inna, każdy klient przychodzi z innymi oczekiwaniami, każde zlecenie stawia nowe wyzwania. Co jak co, ale zawodowy fotograf się nie nudzi. Praca z pasją. Najlepsze, co może być w życiu zawodowym, to, gdy pracujemy zgodnie ze swoją pasją. Tak właśnie jest, a przynajmniej być powinno, w przypadku zawodowego fotografa. To pasja jest pierwsza, to zamiłowanie do fotografii wytycza zawodową karierę. Dlatego też zawodowy fotograf raczej nie miewa momentów zniechęcenia. Nie usłyszy się od niego zwyczajowego: „ nie chce mi się iść do pracy”. Wdzięczność i radość ze strony klientów. Aspekt pracy zawodowego fotografa nie do przecenienia. Radość, wzruszenie, szczęście widoczne w oczach klientów po otrzymaniu swoich zdjęć to dla fotografa największa satysfakcja. Zatrzymanie czasu. Fotograf dzięki aparatowi jest swoistym przewodnikiem w podróży w czasie. To on powoduje, że najważniejsze chwile zatrzymują się na zawsze, by cieszyć przez wiele kolejnych lat. To napawa dumą, ale też zobowiązuje i mobilizuje, by efekty pracy fotografa były jak najlepsze. Sprzęt i gadżety. Pokażcie mi fotografa, który nie kocha swojego sprzętu. Jeszcze bardziej tego, który właśnie się ukazał. Fotografia to całe morze sprzętu mniej lub bardziej koniecznego dla wykonywania tego zawodu. Jednakże każdy fotograf znajdzie w nim mnóstwo rzeczy, które koniecznie musi mieć. Przecież na tym pracuje, więc nie ma o czym mówić, tylko trzeba kupić. Podróże. U większości fotografów często ich praca wiąże się z podróżami- czasem małymi, a czasem dużymi wyprawami. To również bardzo przyjemny aspekt pracy fotografa, gdyż każdy wyjazd jest przygodą, a bywa, że można go pogodzić z chwilą dla siebie.
Lista zalet w pracy fotografa jest prawie równoważna z wadami tego zawodu. Jednakże patrząc na ilość działających na rynku fotografów w każdej praktycznie dziedzinie, jak na dłoni widać, że nie zniechęca ona praktycznie nikogo. Nic dziwnego, kiedy u podstaw motywacji do podjęcia się zawodowej fotografii leży prawdziwa pasja i miłość do tworzenia zdjęć.
ILE ZARABIA FOTOGRAF
Odpowiednia zapłata za wykonaną pracę jest dla każdego bardzo istotną kwestią. Temat wynagrodzenia porusza się na każdej rozmowie o pracę i nie raz jest ono wyznacznikiem jej podjęcia. Każdy chce zarabiać godnie, by wieść spokojne życie i czuć spełnienie i satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Tak więc najtrudniejszy i najbardziej obszerny temat związany z pracą fotografa zostawiłem sobie na sam koniec. Zarobki fotografa to temat rzeka i jak ona czasem ma rwący nurt, a czasem prawie wysycha.
Od razu mówię- nie ma czegoś takiego jak średnia pensja fotografa. Jego zarobki zależne są od branży, w której pracuje, liczby zleceń i ich wielkości.
Tak jak w każdej branży, tak i w fotografii znajdziecie wyliczenia. Ile to zarabia fotograf na sesjach, zdjęciach reportażowych czy weselach. Czy jest tak kolorowo, jak to pokazują sondaże? Niestety zawód fotografa, jako wolny zawód, nigdy nie będzie stały w swoich zarobkach. Bywają miesiące lepsze i gorsze, a utrzymać się na rynku trzeba cały czas.
Niestety często spotyka się z opinią, że przecież fotograf to się specjalnie nie napracuje. Na sesji popstryka jakąś modelkę lub produkt. Na weselu popracuje wprawdzie cały dzień, ale potem ma luz. Reszta to tylko zabawa przed komputerem.
Mam nadzieję, że specyfikę pracy fotografa już Wam trochę przybliżyłem. Może zmieniłem nieco sposób patrzenia na ten właśnie zawód. W dalszym ciągu u nas w Polsce panuje przekonanie, że profesjonalna fotografia czy to weselna czy komercyjna jest za droga. Za granicą stawki kilkakrotnie wyższe są na porządku dziennym i nikogo nie dziwią. Zatrudniając profesjonalnego fotografa płacimy za jego czas, umiejętności, doświadczenie, wiedzę i wypracowany warsztat, któremu poświęcił wiele swoich lat. Nie wspomnę tutaj o rzeczy oczywistej- czyli profesjonalnym sprzęcie, bez którego pracować się nie da.
Rozkładając na czynniki pierwsze np. pracę fotografa ślubnego, który przepracuje w sezonie 15 sobót i spędzi każdorazowo na nich po ok. 15 godzin daje nam to 225 godzin pracy w ciągu roku. Teraz trochę matematyki.
Biorąc średnio za pełny reportaż ślubny ok. 4000 zł i mając ich 15 w ciągu roku daje nam to kwotę 60 000 zł. Przy czym 15 wesel to całkiem dużo. Większość fotografów cieszy się, gdy ma tyle zleceń. No nic liczmy dalej. 60 000 zł podzielone przez 225 godzin pracy na weselu (tylko fotografując) daje nam kwotę ok. 260 zł za godzinę. Niby dużo. Teraz jednak do każdego z tych wesel trzeba dodać co najmniej dwa tygodnie przed komputerem. Więc kwota 260 zł za godzinę robi się zdecydowanie mniejsza. Tak wygląda rzeczywisty zarobek fotografa ślubnego, który siebie i swoją firmę z tych 15 wesel utrzymać musi.
Ile powinien kosztować reportaż ślubny? Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, zobowiązania, czas poświęcony każdemu z wesel? Biorąc pod uwagę, by fotograf mógł dzięki swojemu spełnieniu zawsze pracować z weną, radością i zapałem? W takim razie taki pełny reportaż ślubny powinien utrzymywać się na poziomie ok. 8 000 zł.
To rozliczenie dotyczące akurat fotografa ślubnego. Trochę inne będzie miał fotograf związany z fotografią portretową. Inne fotograf zajmujący się produktem lub architekturą. Nieważne, w jakiej branży działa fotograf. Każdorazowo to on sam musi zabiegać o klienta i udowadniać, że jego zdjęcia są warte ceny, którą przyjdzie za nie zapłacić.
Fotograf
KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAWODOWĄ FOTOGRAFIĄ
W powyższej treści pokazałem ile mniej więcej zarabia fotograf, ustalając, że kwoty zdecydowanie nie są wygórowane. Teraz chcę pokazać co składa się na takie, a nie inne ceny fotografii. Jakie wydatki ponosić musi fotograf, by móc pracować i być konkurencyjny?
Fotograf musi pracować legalnie- ponosić wszystkie opłaty związane z ZUS i Urzędem Skarbowym, opłacać księgowość Musi się szkolić i uczestniczyć w warsztatach, które są z reguły dosyć drogie. Przeciętne 3-dniowe warsztaty to koszt rzędu ok. 1500 zł. Musi na bieżąco wymieniać lub naprawiać sprzęt, by zawsze działał jak trzeba Fotograf pracuje na legalnym oprogramowaniu profesjonalny fotograf opłaca stronę internetową By znaleźć klientów, nie obędzie się bez reklamy musi opłacać wszelkie licencje i pozwolenia
To wszystko jest niezbędne do rzetelnego prowadzenia firmy fotograficznej oraz do tego, by po prostu móc robić dobre zdjęcia. Żeby jednak nie być gołosłownym trochę cen i wyliczeń poniżej.
Stawki ZUS wszyscy znają urząd skarbowy to stawka 23 %. Oprogramowanie – kupowane na wyłączność to koszt ok. 500 zł co rok. Bywa, że podstawowych programów do obróbki zdjęć potrzeba kilka, więc koszty rosną. Abonamenty do programu graficznego- zamiast tego można wykupić abonament i płacić ok. 100 zł miesięcznie. Presety i nakładki overlays – koszt rzędu kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Komputer z szybkim dyskiem – ok. 12,500 zł, przy czym po ok. 3 latach trzeba by pomyśleć już o jego modyfikacji. Laptop – ok. 8000 zł Monitor graficzny – 4000 zł- 5000 zł Aparaty – profesjonalny fotograf musi posiadać co najmniej dwa dobre aparaty fotograficzne więc jest to koszt rzędu 2x ok. 10 000 zł – 20 000 zł Obiektywy – dla spokojnej pracy i możliwości robienia różnorodnych zdjęć potrzeba co najmniej 4 różnych obiektywów każdy z nich to koszt ok. 3000 zł- 4000 zł Dodatkowe oświetlenie – bez lamp błyskowych trudno o dobre zdjęcie w każdych warunkach. Tutaj 4 lampy to minimum a każda z nich kosztuje ok. 1000 zł- 1500 zł Dyski zewnętrzne, karty pamięci- im więcej, tym lepiej. Reklama. Realnie, aby pozyskiwać nowych klientów, fotograf powinien na reklamę poświęcić ok. 700 zł miesięcznie. Strona WWW i serwer – ok. 600 zł za rok. Dron. Idąc za nowymi technologiami dron powoli staje się standardowym wyposażeniem fotografa. Jego zakup plus licencja i szkolenie to koszty ok. 8000zł – 10 000 zł.
Jak widać na załączonych przykładach koszty, jakie musi ponieść fotograf, aby świadczyć usługi na wysokim poziomie, są dość duże. Biorąc jeszcze pod uwagę to, jak wszystko się szybko zmienia to robią się z tego niezłe sumy.
Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu tekstowi i paru matematycznym wyliczeniom zawód fotografa przestanie być szufladkowany jako prestiżowy i niewymagający wysiłku, a bardzo dochodowy. Fotograf, tak jak każdy inny poświęca się swojej pracy całkowicie i wymaga od siebie maksymalnego wysiłku, by efekty jego pracy cieszyły jego klientów.
Write a Comment