Podstawy fotografii: jak wybrać obiektyw? Na co zwracać uwagę?
Obiektywy do aparatów i lampy błyskowe
Obiektywy do aparatów fotograficznych
Obiektyw aparatu fotograficznego to najprostszy sposób, w jaki fotograf może manipulować obrazem. Podczas gdy każdy może zrobić proste zdjęcie, obiektywy aparatów są często tym, co przekształca ujęcie w prawdziwie artystyczne dzieło. Wybierz obiektyw, który pasuje do Twojego stylu, budżetu i typu aparatu i dowiedz się, jak zmaksymalizować swoje umiejętności fotograficzne.
Różne obiektywy wspierają różne rodzaje fotografii. Jeśli tworzysz zarówno wideo jak i zdjęcia, możesz rozważyć obiektyw do fotografowania ruchu. Jeśli fotografujesz duże obszary, lepszym wyborem może być obiektyw wielkoformatowy.
Po podjęciu decyzji o rodzaju obiektywu należy rozważyć zakres przysłony obiektywu. Przysłona pozwala kontrolować, jaka część obrazu jest ostra. Im niższa liczba f-stop, tym większą kontrolę będziesz miał podczas używania obiektywu.
Obiektywy stałoogniskowe a obiektywy zmiennoogniskowe
Obiektywy typu prime to obiektywy o stałej ogniskowej. Są one uważane za obiektywy wyższej jakości, które robią wyraźniejsze zdjęcia. Są one również lekkie i bardziej przystępne cenowo niż obiektywy zmiennoogniskowe. Dla porównania, obiektywy zmiennoogniskowe zapewniają większą elastyczność i są obecnie najczęściej sprzedawanym typem obiektywów do aparatów fotograficznych na rynku.
Jakiej ogniskowej powinieneś szukać?
Ogniskowa, mierzona w milimetrach, to odległość od obiektywu aparatu do czujnika znajdującego się w jego wnętrzu. Przy wyborze obiektywu należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej fotografii. Na przykład, jeśli fotografujesz obiekty znajdujące się w dużej odległości, będziesz potrzebował obiektywu o dłuższej ogniskowej, takiego jak teleobiektyw. Obiektywy sprzedawane na rynku jako szerokokątne często mają ogniskową pomiędzy 17mm a 40mm.
Jakie inne rodzaje obiektywów są dostępne?
Inne rodzaje obiektywów są dostępne dla innych aspektów fotografii wizualnej. Należą do nich:
Obiektywy typu Fisheye, o ogniskowej mniejszej niż 15mm
Obiektywy makro, używane do robienia zdjęć w ekstremalnym zbliżeniu
Obiektywy do efektów specjalnych
Obiektywy do kina cyfrowego, do nagrywania filmów wideo
Obiektywy średnio- i wielkoformatowe, do fotografowania w różnych specjalnych rozmiarach
Niezależnie od tego, jaki jest Twój styl fotografowania, wybierz obiektyw, który zapewni Ci elastyczność potrzebną do robienia zdjęć. Sprawdź asortyment AB Foto, wybieraj spośród najlepszych marek, takich jak Nikon, Canon i Sony, FujiFilm aby znaleźć obiektyw odpowiedni do swoich potrzeb.
Właściwe oświetlenie jest podstawą dobrej fotografii i wideografii. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, entuzjastą, czy profesjonalistą, lampy błyskowe i światła w aparacie powinny być integralnymi narzędziami w Twojej pracy. Lampy błyskowe mają zdolność oświetlania obiektów, tworzenia efektów specjalnych i nadawania określonego nastroju. Lampy do aparatów zapewniają ciągłe oświetlenie podczas fotografowania.
Co to jest lampa błyskowa w aparacie?
Lampa błyskowa to element wyposażenia, który wytwarza wiązkę światła przez bardzo krótki czas po zwolnieniu migawki aparatu. Za jej pomocą można rozjaśnić cienie i rozświetlić obiekt bez konieczności skracania czasu otwarcia migawki lub zwiększania ustawień ISO. Akcesoria do zewnętrznych lamp błyskowych przewyższają lampy błyskowe do aparatów wewnętrznych, ponieważ mają większą moc i mogą być używane z większej odległości. Można je również skierować w wielu kierunkach, a nawet wykorzystać do stworzenia unikalnych efektów. Dodatkowo, zewnętrzne lampy błyskowe mają wewnętrzną baterię, zamiast działać na baterii aparatu, co pozwala na zrobienie większej ilości zdjęć.
Rodzaje lamp błyskowych do aparatów fotograficznych
Dostępne są różne rodzaje lamp błyskowych do aparatów fotograficznych. Zwykłe lampy błyskowe na aparacie często mają prostokątny kształt światła, które można skierować prosto lub przesunąć w pionie i poziomie. Aby rozproszyć światło, można użyć modyfikatorów światła lampy błyskowej, takich jak miękkie pudełka i dyfuzory kopułkowe. Lampy makro i pierścieniowe montuje się wokół obiektywu aparatu, aby oświetlić obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości. Lampy pierścieniowe są popularne w fotografii portretowej, makrofotografii i vlogowaniu, ponieważ zapewniają równomierne, rozproszone światło, które eliminuje twarde cienie. Tworzą one również wyraźne, okrągłe odbicie w źrenicy oka fotografowanej osoby. Głowice zasilane bateryjnie to rodzaj lampy błyskowej, która może być używana zarówno w aparacie, jak i poza nim. Charakteryzują się one niezwykle szybkim czasem regeneracji, a ponadto można je łączyć z szeroką gamą narzędzi do kształtowania światła.
Obiektywy fotograficzne do lustrzanek i inne
Obiektywy fotograficzne – makro, szerokokątne, standardowe…
Najnowsze obiektywy fotograficzne to niezwykle zaawansowane układy optyczne (składają się nawet z ponad 20 podzielonych na grupy soczewek), których główną rolą jest rzutowanie odwróconego obrazu na matrycę światłoczułą aparatu cyfrowego. Oznacza to nic innego, jak skupianie światła, będącego obrazem, w miejscu, gdzie aparat rejestruje zdjęcie. Zdecydowawszy się na zakup obiektywu do lustrzanki lub aparatu systemowego, można wybierać spośród szerokiej gamy produktów o zróżnicowanych parametrach. Produkowane dziś obiektywy są konstrukcjami niemal całkowicie wolnymi od poważnych wad optycznych, które spędzały sen z powiek fotografom jeszcze kilkanaście lat temu. Obniżeniu ulegają także ceny, dzięki czemu uchodzący dawniej za profesjonalny sprzęt fotograficzny jest dziś w zasięgu kieszeni także amatorów i entuzjastów.
Obiektywy – podstawowy podział
Każdy fotograf, niezależnie od poziomu zaawansowania, wie, że o obiektywach można rozmawiać godzinami. Ich złożoność jest zdumiewająca, co często przyprawia początkujących adeptów sztuki fotograficznej o zawrót głowy. Żeby nieco rozjaśnić cały temat, omówimy podstawowy podział obiektywów fotograficznych.
Możliwość zmiany ogniskowej pozwala (w olbrzymim uproszczeniu) na „przybliżanie i oddalanie” kadru bez zmiany miejsca fotografowania. Biorąc ten czynnik pod uwagę, wyróżniamy dwie grupy sprzętu.
• Obiektywy stałoogniskowe – nie pozwalają na zmianę ogniskowej i wymagają od fotografa oddalenia się lub podejścia bliżej fotografowanego obiektu w celu przekomponowania kadru.
• Obiektywy zmiennoogniskowe (popularnie „zoomy”) – wykorzystywane przez początkujących, reporterów oraz fotografów przyrody, którzy chcą pozostać niezauważeni lub nie mają czasu na zmianę własnego położenia. Umożliwiają wygodne kadrowanie z jednego miejsca.
Oprócz tego wyróżniamy także teleobiektywy (przy fotografowaniu na dalekich odległościach), obiektywy szerokokątne (przydatne podczas fotografowania krajobrazów oraz architektury), uniwersalne (o ogniskowej w granicach 35-50 mm, które rejestrują obraz w naturalnej dla ludzkiego oka formie) oraz makro, dzięki którym można robić ostre zdjęcia nawet najmniejszym przedmiotom.
Obiektywy do Nikona, Canona i każdej innej marki aparatów znajdziesz w MediaMarkt!
W naszym sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych MediaMarkt znajdziesz rozwiązania dedykowane niemal wszystkim dostępnym systemom mocowań.
• Obiektywy Canon. Canon obiektywy wyposaża w trzy różne bagnety: Canon M (bezlusterkowce) oraz starsze i znane EF oraz EF-S.
• Obiektywy Nikon. Nikon obiektywy dzieli z uwagi na konstrukcję. Wyróżniamy bagnet F (lustrzanki) oraz system Nikon 1 (bezlusterkowce).
• Obiektywy Sony. Produkowane przez Sony obiektywy mogą być montowane za pomocą bagnetu typu E (bezlusterkowce) lub typu A (lustrzanki).
• Obiektywy Olympus. Marka stosuje w swoich aparatach matryce o innych niż standardowe proporcjach. Obiektywy mocowane są za pomocą dedykowanego bagnetu 4/3.
Nasza oferta to dziesiątki sprawdzonych obiektywów w najlepszych cenach. Przeszkoleni doradcy klienta, będący często zapalonymi fotografami, chętnie pomogą Ci w wyborze najlepszego sprzętu. Przetestuj sprzęt na miejscu lub zamów do domu z darmową dostawą. Nowym obiektywem będziesz mógł cieszyć się nawet jutro!
Podstawy fotografii: jak wybrać obiektyw? Na co zwracać uwagę?
Niejednego amatora fotografii wybór obiektywu może przyprawić o zawrót głowy. Dla niedoświadczonych fotografów jest to często dość skomplikowane zagadnienie. Dobór odpowiednich akcesoriów do posiadanego sprzętu powinien być podyktowany przede wszystkim jego funkcjonalnością i tego, w jaki sposób będzie używane. Miłośnicy portretów będą mieli zdecydowanie odmienne wymagania od osób, które na co dzień lubią fotografować krajobrazy. W jaki sposób dobrać odpowiedni obiektyw?
Obiektyw systemowy czy konstrukcja niezależna?
Na początek warto przytoczyć ogólny podział, jaki obowiązuje w przypadku obiektywów. Opiera się on na rozróżnieniu modeli systemowych i konstrukcji niezależnych firm. Te pierwsze są od podstaw projektowane przez producentów aparatów. Oznacza to, iż właściciel sprzętu może dobrać do swojego urządzenia obiektyw z tej samej firmy. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim: obiektywy Canon, Nikon, Sony i wiele innych. Rozwiązanie to jest polecane przez pasjonatów fotografii przez wzgląd na niezakłóconą współpracę sprzętu z akcesorium. W tej sytuacji trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami.
Z tego też względu powstały tańsze alternatywy w postaci obiektywów od niezależnych firm – jak choćby obiektyw Sigma czy obiektyw Samyang. Nie są one bezpośrednio przeznaczone do konkretnego modelu aparatu, dlatego też decyzja o ich wyborze powinna być bardzo dobrze przemyślana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry aparatu i wybranego obiektywu, ponieważ ich parametry mogą się różnić ze względu właśnie na różnicę producentów.
Obiektyw do aparatu – na co zwrócić uwagę?
Aparat z wymienną optyką to przydatna opcja dla wielu fotografów. Dzięki temu mogą oni rozwijać swoją profesję poprzez dokupienie różnych obiektywów. Aby jednak był on dobrze dopasowany do sprzętu, jak również spełniał oczekiwania fotografa, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów.
Ogniskowa
Podstawową kwestią przy wyborze obiektywu jest ogniskowa (a właściwie kąt widzenia obiektywu), czyli w uproszczeniu – powiększenie, jakie oferuje dany obiektyw. Kąt widzenia w dużej mierze zależy od wielkości matrycy, którą posiada sprzęt. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta: im mniejsza ogniskowa, tym mniejsze powiększenie i większy kąt widzenia obiektywu.
Ogniskowa w obiektywie może przyjmować bardzo różnorodne wartości. Początkującym poleca się jednak, aby jej wartość oscylowała w granicach 50-120 mm. Mniejsze z nich, jak choćby 24 mm, są przeznaczone do fotografowania krajobrazów, bowiem oferują bardzo szeroki kąt widzenia. Do wykonywania portretów z kolei najlepszy będzie obiektyw o ogniskowej 85 mm. Wartości powyżej 120 mm (np. 135 mm czy 200 mm) idealnie sprawdzą się podczas wykonywania zdjęć niewielkim, odległym obiektom.
Zoom
Wśród obecnie produkowanych akcesoriów do aparatów fotograficznych wyróżnia się obiektywy stałoogniskowe oraz zoomy. Pierwsze z nich, czyli tak zwane „stałki”, nie umożliwiają zmiany ogniskowej. Zaletą tego typu obiektywów są często przede wszystkim większa jasność oraz mniej zniekształceń obrazu. Fotografowie doceniają również mniejszą wagę całego obiektywu.
Obiektyw z „zoomem” z kolei umożliwia zmianę ogniskowej. Odbywa się to przy pomocy pierścienia zamontowanego na obiektywie. Jego przekręcenie pozwala dostosować ten parametr (np. z 24 mm na 50 mm). Zakres możliwej zmiany jest bezpośrednio determinowany przez typ wybranego obiektywu. Wartości te zazwyczaj są nadrukowane na sprzęcie.
Przysłona
Tuż obok ogniskowej istotnym parametrem jest przysłona. W zależności od jej wartości obiektyw aparatu może przepuścić mniej lub więcej światła, co pozwala na wykonywanie dobrych zdjęć odpowiednio przy bardzo silnym lub słabym oświetleniu.
Stabilizacja obrazu
W trakcie zakupu pomocna może okazać się także wiedza na temat tego, czy dany obiektyw ma wbudowaną stabilizację obrazu. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za kompensowanie drgań, wynikających z wytwarzanych podczas pracy mikrodrgań. Posiadanie tej funkcji zazwyczaj przekłada się lepszą jakość wykonywanych zdjęć, jak i sam komfort użytkowania obiektywu.
Mocowanie
Niezwykle ważną kwestią jest mocowanie obiektywu. Przed zakupem jakiegokolwiek akcesorium z tej kategorii, należy upewnić się, jakie montowanie oferuje producent naszego sprzętu fotograficznego. W następnej kolejności należy dopasować do niego odpowiedni obiektyw. Przekłada się to również na zmianę wszystkich szkieł, w przypadku wymiany sprzętu na nowy – np. gdy postanawiasz przerzucić się z Canona na Nikon.
W niektórych sytuacjach możliwe jest także zastosowanie konwertera. Za jego pomocą można dopasować posiadane obiektywy do aparatu, jednak nie zawsze udaje się zrobić to bez żadnych komplikacji. Bardzo często rozwiązanie to wiąże się ze spadkiem jakości zdjęć, czy całkowitym brakiem komunikacji na linii sprzęt-obiektyw.
Jaki wybrać obiektyw?
Każdy pasjonat, jak również profesjonalista w dziedzinie fotografii zyskuje możliwość korzystania z wielu różnorodnych narzędzi. Pozwala to na większy komfort użytkowania oraz przekłada się bezpośrednio na jakość wychwytywanych obrazów. Duży wybór dotyczy także obiektywów.
Standardowy
Pod pojęciem standardowego obiektywu kryje się ten, którego ogniskowa mieści się w granicach 35-70 mm. Uznaje się je za takie, ponieważ rejestrowany w nich obraz najbardziej przypomina ten, widziany gołym okiem. Ponadto są one oferowane przez producentów w bardzo przystępnych cenach. Każdy początkujący fotograf powinien więc posiadać w swojej kolekcji szkło o takich wartościach, bowiem sprawdzą się one szczególnie w codziennej fotografii.
Szerokokątny
Obiektyw szerokokątny oscyluje w granicach 24-35 mm. Prezentowany w nich obraz jest oddalony od tego, co normalnie rejestruje ludzkie oko. Za ich pomocą dzięki zniekształceniu obrazu można w ciekawy sposób przedstawić kontekst danej sytuacji, z tego też względu jest to nieodłączny element wyposażenia każdego reportera.
Ultraszerokokątny
Obiektywy ultraszerokokątne (UWA) oferują ogniska do 24 mm. Szkła te w znaczący sposób zniekształcają obraz. Jednym z popularniejszych rodzajów tego obiektywu jest tak zwane „rybie oko”, obejmujące kąt widzenia nie mniejszy niż 180 stopni. Akcesorium to znajdzie swoje zastosowanie przede wszystkim w fotografii ciasnych wnętrz, architektury, czy fotografii kreatywnej.
Przetestuj także inne porady dostępne w Pasjach Poradniki w dziale Elektronika.
Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock
Write a Comment