Na czym polega dobra ekspozycja w fotografii?
EXPOzycja 2022
EXPOzycja to największe wydarzenie branży foto-wideo w Małopolsce, w którym uczestniczą co roku tysiące mieszkańców Krakowa i okolic oraz sąsiednich województw.
Celem tego bezpłatnego wydarzenia organizowanego przez firmę FOTO-PLUS jest inspirowanie uczestników do rozwijania swoich pasji i umiejętności poprzez udział w licznych warsztatach i wykładach prowadzonych przez znanych fotografów i filmowców, którzy przekazują niezbędną wiedzę oraz dzielą się praktycznymi poradami. Można tu zapoznać się z nowinkami technologicznymi najważniejszych producentów aparatów fotograficznych, kamer i różnego rodzaju akcesoriów. Z jednej strony eksponowany jest nowoczesny sprzęt, a z drugiej prowadzone są warsztaty przygotowujące uczestników jak te narzędzia najlepiej twórczo wykorzystywać.
Jest to miejsce spotkań ludzi interesujących się fotografią i filmowaniem, którzy mogą tu w miłej atmosferze porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach, wymienić się doświadczeniami oraz skonsultować z wybitnymi specjalistami i praktykami z różnych dziedzin.
Słownik fotograficzny - terminy, pojęcia fotograficzne
Błąd optyczny objawiający się nieprawidłowym oddaniem kształtów, barw lub ostrości. Występuje kilka typów aberracji m.in.: sferyczna, astygmatyzm, dystorsja, sferyczna i chromatyczna.
Włączenie trybu AF powoduje automatyczne ustawienie ostrości. Wystarczy wcisnąć przycisk migawki a aparat sam nastawi ostrość według ustawionego wzorca.
Funkcja pozwalająca robić jednym wyzwoleniem aparatu serię trzech różnych ekspozycji. Funkcja ta jest niezwykle przydatna przy tworzeniu zdjęć HDR.
Funkcja pozwalająca rejestrować barwy według założeń fotografa. Bardzo często wykorzystywana do predefiniowania ustawień dla zastanego światła np. światła jarzeniowego, neonowego czy słonecznego.
Ekran wykorzystywany do odbijania światła. Dzięki niemu można doświetlić zacienione elementy wybranej sceny.
Inaczej korpus aparatu, do którego mocuje się obiektyw.
Zdjęcia w których scenę buduje się wykorzystując wyłącznie skalę szarości.
Rodzaj aparatu fotograficznego wykorzystujący do rejestracji obrazu światłoszczelną skrzynkę oraz otwór przez, który wpada światło i tworzy na przeciwległej ściance obraz.
Jest to rodzaj matrycy wykorzystywany m.in. w fotografii cyfrowej.
Wartość określana inaczej jako ISO czyli wrażliwość błony fotograficznej lub matrycy na światło.
Jest to okres czasu przez, który materiał światłoczuły/matryca wystawiana jest na działanie światła.
Jest to jednostka miary opisująca ilość punktów na cal. Jeden cal to obszar około dwóch i pół centymetra.
Jest to parametr opisujący ilość padającego światła na materiał światłoczuły.
Dane zdjęcia zapisywane i przechowywane przez plik zdjęcia. W metadanych wchodzą parametry ekspozycji, ogniskowej, balansu bieli, rodzaju obiektywu, producenta aparatu oraz wiele innych.
Występuje wiele rodzajów filtrów wpływających na barwę obrazu i cechy i rejestrowanego obrazu. Występują m.in. filtry dolnoprzepustowe, polaryzacyjne, skylight, uv czy połówkowe.
Fotografia rejestrująca obraz w sposób elektroniczny (na matrycy światłoczułej).
Parametr zmieniany przez wartość przysłony. Głębia ostrości pozwala na sterowanie ostrością elementów w kadrze. Mniejsza wartość przysłony zwiększa efekt rozmycia elementów drugoplanowych. Zwiększając wartość przysłony wszystkie elementy stają się ostre.
Przedstawienie obrazu w formie wykresu wyświetlającego rozkład świateł i cieni na zdjęciu. Od czerni do bieli na ilość pikseli.
Format pliku graficznego łączącego dobrą jakość obrazu z niewielkim rozmiarem. Wadą jest brak możliwości późniejszej modyfikacji pliku jak w przypadku bezstratnego formatu RAW.
Działanie mające zmniejszyć rozmiar pliku. Może być automatyczna w aparacie bądź manualna w postprodukcji.
Modyfikowany przy wywołaniu parametr odpowiadający za różnicę pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami obrazu.
Tryb fotografowania, w którym fotograf samodzielnie ustawia wszystkie parametry ekspozycji.
Zdjęcie, które w sposób nieprawidłowego ustawienia ekspozycji jest zbyt ciemne.
Montowany na aparacie układ optyczny mający na celu odwzorowanie fotografowanych scen. Występują obiektywy o różnej ogniskowej i kącie widzenia.
Wartość od jednego centymetra do nawet półtorej metra w przypadku teleobiektywów określająca minimalne pole strzenia.
Parametr decydujący o kącie widzenia obiektywu. Wyróżniamy dwa typy obiektywy stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe. Im mniejszy parametr ogniskowej tym szerszy kąt widzenia obiektywu.
Plastikowy element nakładany na obiektyw w celu zmniejszenia promieni słonecznych wpadających do obiektywu spoza kadru. Chroni zdjęcie przed blikami, flarą i spadkiem kontrastu.
Szeroka scena zarejestrowana za pomocą aparatu panaromicznego lub kilku zdjęć połączonych w specjalnym programie.
Błąd wynikający z różnic pomiędzy sceną widzianą przez celownik aparatu a zarejestrowanym obrazem.
Popularne określenie w sztuce oznaczające sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie. Dzięki jej zastosowaniu możemy na płaskiej powierzchni odwzorować przestrzeń.
Najmniejszy element wyświetlanego obrazu. Jeden piksel zawiera informacje o jasności i barwie.
Jest to półautomatyczne sterowaniem naświetlania z możliwością ręcznego ustawienia przysłony lub migawki.
Fotografia wykonana przy złych ustawieniach ekspozycji. Prześwietlone zdjęcie nie posiada szczegółów w światłach. Jest to odwrotność zdjęcia niedoświetlonego.
Forma bezstratnego zapisu zdjęcia. Zapisuje on nieprzetworzony elektronicznie obraz, który po przeniesieniu do komputera pozwala na jego późniejszą obróbkę.
Ilość punktów (pikseli) składających się na jedno zdjęcie.
Karta pamięci wykorzystywana do zapisu zdjęć w aparatach cyfrowych charakteryzująca się niskim poborem prądu.
Obraz w którym czarne i szare tony zostały zamienione na brązowe.
Rodzaj aparatu fotograficznego w którym obiektyw jest na stałe przymocowany do korpusu.
Stabilna konstrukcja najczęściej składająca się z trzech nóg, do której mocowany jest aparat.
Urządzenie służące do prawidłowego ustalenia panujących warunków. Na podstawie odczytu fotograf ustawia przysłonę i czas wyzwolenia migawki.
– rodzaj obiektywu wąskokątnego, który odległość ogniskową ma większą niż długość jego obudowy.
Na czym polega dobra ekspozycja w fotografii?
Szukasz skutecznych sposobów, żeby poprawić jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć? Zastanawiasz się nad tym, jak wykorzystać ekspozycję do tego, żeby wykonywać kadry zgodne z Twoimi wyobrażeniami? Sprawdź, czym jest prawidłowa ekspozycja w fotografii. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć takie kadry, jakich tylko zapragniesz.
Czym jest ekspozycja w fotografii?
Ekspozycja w fotografii jest to ilość światła, która jest niezbędna do wykonania dobrej jakości zdjęcia. Zdjęcie o dobrej ekspozycji to zdjęcie odpowiednio naświetlone. W jaki sposób możesz zrobić taką fotografię? Musisz pamiętać o tym, że właściwie naświetlone zdjęcie, jest właśnie takie, jakie chciałbyś mieć. Dlatego już na samym początku tego artykułu, chcielibyśmy bardzo mocno podkreślić, że efekt, jaki chcesz uzyskać, jest dokładnie taki, jak w Twojej wyobraźni. Zastanów się nad tym, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie. Właśnie tak będą wyglądały Twoje pracy, gdy będziesz miał odpowiednią ekspozycję.
Czy można w jakiś sposób wpłynąć na ekspozycję w fotografii?
Ustawienie ekspozycji jest zależne od prawidłowego określenia takich trzech parametrów, jak: czas, przysłony oraz czułość. Czas naświetlania to okres, w czasie którego migawka jest otwarta. Umożliwia ona dotarcie światła do matrycy lub film. Czas naświetlania jest określany w sekundach oraz w jej częściach. Przysłona w obiektywie jest to wielkość otworu, który możesz regulować i dzięki temu decydować, jak duża ilość światła dotrze do matrycy albo do filmu. Trzeci i ostatni ważny parametr to czułość. Jest to wrażliwość matrycy lub filmu na światło. Wyraża się ją w ISO. Właściwe połączenie tych trzech zmiennych, czyli czasu, przysłony oraz czułości, ma wpływ na to, czy Twoje zdjęcie jest odpowiednio naświetlone, czy jest fatalnie naświetlone. Bardzo ważne znaczenie ma tutaj również dość intensywne obserwowanie histogramu. Jednak czasami jest to niewystarczające i nie zapewnia dobrej jakości zdjęć. Ekspozycja w fotografii ma również znaczenie artystyczne. Aparat fotograficzny nie posiada przecież możliwości oceny, czy wykonywane przez niego zdjęcie Ci się spodoba. Czasami może być nawet tak, że ekspozycja jest prawidłowa, ale kadr zupełnie minie się z Twoimi oczekiwaniami. Prawdziwa fotografia polega na połączeniu wiedzy technicznej z umiejętnościami artystycznymi. Wśród wielu możliwości połączenia przysłony oraz czasu ekspozycji zazwyczaj jest jedna jedyna, która jest w stanie spełnić Twoje wymagania. Cała trudność polega na tym, żeby ją odnaleźć.
Jak uzyskać poprawną ekspozycję fotografii?
Właściwa ekspozycja fotografii to prawie matematycznie wyrażona wartość, która zagwarantuje prawidłowy rozkład jasnych oraz ciemnych tonów na fotografii. Nie może być na niej niedoświetleń i prześwietleń. Za taką ekspozycję odpowiada tryb automatyczny w aparacie fotograficznym. Przy trybie manualnym staje się to o wiele bardziej skomplikowane. Jeżeli jesteś takim fotografem, który uważa, że każde wykonywane przez niego zdjęcie jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób on patrzy na rzeczywistość, to możesz sobie pozwolić na wiele, wiele więcej. Możesz ustawiać ekspozycje zgodne ze swoją wizją, a nie z matematycznymi wyliczeniami. Jeżeli chcesz, aby dany przedmiot miał trochę inny kolor, niż ma to miejsce w rzeczywistości, to nie ma w tym nic złego. To dla Ciebie to zdjęcie ma być perfekcyjne. Jeżeli jest to oznacza, że taka ekspozycja również jest perfekcyjna. Nietypowa ekspozycja może się odnosić nie tylko do koloru fotografowanych przedmiotów, ale również do efektu rozmycia. Jeżeli taka jest Twoja artystyczna wizja, to również nie widzimy w tym nic złego. Oczywiście, że jest kilka ogólnych zasad, które mówią o tym, że unikać błędów ekspozycji. Za pomyłki uważamy wszystkie te zdjęcia, które mają niedoświetlenia niezgodne z Twoimi wyobrażeniami. Nowoczesne aparaty cyfrowe coraz dokładniej dobierają trzy wspomniane przez nas wcześniej parametry ekspozycji. Nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych są one w stanie poradzić sobie świetnie z ekspozycją.
Write a Comment