Ekstremalna strzelnica Navala -

Detail

Aby raz jeszcze jasno określić, o czym właściwie jest mowa, pomoże nam zajrzenie do internetowego leksykonu Wikipedia: „Mianem zmierzch określa się płynne przejście pomiędzy dniem a nocą przed rozpoczęciem dnia lub po jego zakończeniu”. To płynne przejście powstaje przez to, że światło zachodzącego już lub jeszcze wschodzącego słońca zostaje rozproszone w atmosferze, co powoduje że jest widoczne na horyzoncie, chociaż ze zmniejszoną intensywnością. Dzięki różnej mocy rozproszenia poszczególnych części światła powstaje gra kolorów, która potrafi zabarwić niebo na kolor pomarańczowo-czerwony przez purpurę aż po głęboki błękit. Z kolei nudne musi być fotografowanie na Merkurym, gdzie dzień, w wyniku braku atmosfery, bardzo nagle przemienia się w noc. W zależności od pozycji słońca poniżej horyzontu można podzielić dodatkowo zmierzch na różne fazy, co w praktyce jest mniej istotne. Zamiast tego ważne są głównie trzy rzeczy przy czasowym planowaniu sesji fotograficznej przed zmierzchem:

Dokładna godzina i czas trwania tych faz zmieniają się wraz z upływem roku i w zależności od pozycji kuli ziemskiej. Aby zachować tę orientację, korzystam z aplikacji „PhotoPills”. Pokazuje ona odpowiednie godziny w danym dniu oraz na życzenie także każdy dowolny moment w przyszłości, a ponadto posiada wiele innych przydatnych funkcji.

Wskazówki dotyczące makrofotografii

Tryb makrofotografii dostępny w wielu aparatach Canon dobrze spełnia swoją funkcję, ale w przypadku bardziej kreatywnego fotografowania z bliska przy użyciu aparatów dla entuzjastów lepiej przejąć kontrolę nad całym procesem. Korzystanie z trybów półautomatycznych i ręcznych może przynieść spore korzyści.

Szczególnym problemem jest to, że w przypadku fotografii zbliżeniowej głębia ostrości (odległość między najbliższym i najdalszym wyostrzonym punktem ujęcia) staje się bardzo mała, a w przypadku pracy w rzeczywistym trybie makro – ekstremalnie mała. Aby uzyskać maksymalną głębię ostrości, można włączyć tryb fotografowania Av (preselekcja przysłony) i wybrać wąską przysłonę w zakresie od f/16 do f/22. Jednak w słabszym świetle może być konieczne stosowanie dłuższych czasów naświetlania w celu uzyskania prawidłowej ekspozycji. Zasadniczo nie stanowi to problemu, jeśli do makrofotografii obejmującej kwiaty oraz do zdjęć zbliżeniowych jedzenia i martwej natury używamy statywu, jednak słabe oświetlenie może spowodować, że zdjęcia będą wyglądały niezbyt atrakcyjnie. W przypadku zdjęć w pomieszczeniach można doświetlić ujęcie lampą biurkową lub użyć wpadającego przez okno światła dziennego. Dobrym rozwiązaniem są także fotograficzne lampy diodowe, a także diodowe lampy do makrofotografii dostępne w niektórych obiektywach firmy Canon (o których wspomnieliśmy już wcześniej).

W przypadku makrofotografii insektów trzeba używać krótkiego czasu naświetlania w celu zatrzymania ruchu. Dotyczy to również innych żywych obiektów, a także makrofotografii ukazującej obraz w oku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu w przypadku używania małego otworu przysłony jest zwiększenie czułości ISO w aparacie. Jednak zastosowanie wyższej czułości ISO może spowodować utratę drobnych szczegółów i zwiększenie ilości szumu na obrazie. W takiej sytuacji przydają się aparaty pełnoklatkowe, takie jak EOS RP lub EOS R6, której rejestrują obraz z niskim poziomem szumu.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest użycie flesza lub lampy Speedlite. Poprawiają one oświetlenie, a ponadto dzięki krótkiemu błyskowi pozwalają unieruchomić obiekt na zdjęciu. Zgodna z większością makroobiektywów marki Canon lampa błyskowa Canon Macro Ring Lite MR-14EX II zapewnia doskonałą kontrolę nad zdjęciami zbliżeniowymi oraz efekt bezcieniowego oświetlenia w przypadku makrofotografii.

Ekstremalna strzelnica Navala -

Ekstremalna strzelnica Navala – współautor Tylut

Bezpieczeństwo / Wybór broni / Technika strzelania / Trening personalny / Amunicja / Przechowywanie broni / Szkolenie medyczne

Postanowiliśmy skupić się na najbardziej istotnych, według nas, elementach szkoleniowych, żebyście mogli wspomóc się naszym poradnikiem przed treningiem na strzelnicy, najlepiej pod okiem doświadczonych instruktorów. Wszystkie techniki i ćwiczenia są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, które zdobyliśmy w trakcie szkolenia oraz działań bojowych w GROM-ie.

Chcemy edukować i podzielić się wiedzą o bezpiecznym posługiwaniu się bronią i strzelaniu na gruncie cywilnym.

STRZELAJ Z BYŁYMI OPERATORAMI GROM-U

Kiedyś usłyszałem takie zdanie: „Strzelcy dzielą się na tych, którzy mają respekt do broni i na tych, którzy będą mieli respekt do broni – po wypadku”.

Do której grupy chcesz należeć? Zdecyduj sam.

Będąc na strzelnicy, świat i wszystkie codzienne sprawy, pozostają za wałem ochronnym, kulochwytem, strzelając odpoczywasz, bo strzelając nie masz możliwości, by myśleć o czymś innym.

Write a Comment