Dwa sposoby na zdjęcia wysokiej rozdzielczości

10 przykazań początkującego fotografa

Z tego wpisu dowiesz się, jak robić dobre zdjęcia. Nieważne, czy robisz zdjęcia telefonem, lustrzanką, bezlusterkowcem czy aparatem na kliszę. Najważniejsze w fotografii jest to, że masz do tego chęć i zajawkę.

Z własnego doświadczenia wiem, że to wspaniała dziedzina i może wciągnąć jak żadna inna. Wiem również, że czasami wystarczy drobnostki świadczą o tym, czy rozwijamy się w fotografii, czy nie. Dzisiaj kilka z nich Tobie właśnie polecę.

Aby robić dobre zdjęcia, nie potrzeba aż tak wiele. Niejednokrotnie dostaję pytania, czym robić zdjęcia, by osiągnąć fajny efekt i jakoś. I o ile doskonale rozumiem, że sprzęt ma znaczenie i może rozwiązać wiele problemów dotyczących fotografii, o tyle nie uważam absolutnie, że aparat, który masz w ręce, decyduje o tym, jak dobre zrobisz zdjęcie.

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim.

Ansel Adams

Zdjęcia robi osoba, która trzyma aparat w swoich rękach. To od Ciebie i Twoich doświadczeń zależy, co postanowisz zatrzymać na swoich zdjęciach. Twoja uważność i spostrzegawczość sprawia, że zauważysz coś, co zagra główną rolę na Twoim zdjęciu. To Ty jesteś unikalną, jedyną w swoim rodzaju osobą, która myśli, widzi, patrzy, słucha i czuje we właściwy właśnie dla siebie sposób.

Ta mieszanka charakterystycznych tylko i wyłącznie dla Ciebie cech jest decydującym elementem w układance tworzącej Twoje fotograficzne prace.

Biorąc pod uwagę wszystko to, co może być płynne i nieuchwytne postaram się podrzucić kilka wskazówek jak robić dobre zdjęcia. Są to bardzo proste rzeczy, które mogą mieć ogromny wpływ. I pamiętaj, że to są tylko wskazówki. Na pewno znajdziesz przykłady pięknych zdjęć, które będą ich zaprzeczeniem. Być może i Ty po poznaniu i wypróbowaniu podstaw, które tu proponuję, zechcesz złamać zasady i zrobić coś po swojemu. Nie mogę zrobić nic innego, jak trzymać kciuki i życzyć Ci powodzenia w Twoich eksperymentach.

Jak robić dobre zdjęcia? Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

1. Zadbaj o to, by horyzont na Twoich zdjęciach był poziomy

Jeśli miałabym wybrać pierwszą zasadę w odpowiedzi na pytanie o to, jak robić dobre zdjęcia, byłaby to zasada dotycząca poziomego horyzontu. Domyślam się, że w ferworze zachwytów nad pięknym zachodem słońca nad morzem możemy zrobić całe mnóstwo zdjęć, w których horyzontowi daleko do poziomu. Radziłabym jednak, by nawet już w procesie postprodukcji, ten horyzont wypoziomować. Daje to ogromne poczucie spokoju i uporządkowania na zdjęciu. Intuicyjnie wiemy, że horyzont jest poziomy, dlatego każde odstępstwo od normy może wzbudzać podejrzenia i wywoływać niepokój.

Jak robić dobre zdjęcia – praktyczna wskazówka dotycząca poziomego horyzontu na zdjęciach

Sprawdź, czy masz w swoim aparacie opcję włączenia siatki w podglądzie podczas robienia zdjęcia. Pionowe i poziome linie dzielące ekran pomogą Ci dopasować ustawienie aparatu, kiedy robisz zdjęcie.

Jeśli po zrobieniu zdjęcia zauważysz, że horyzont nie jest poziomy, możesz dopracować to podczas obróbki. Wystarczy wejść w opcję kadrowania i w tym miejscu suwakiem wypoziomować zdjęcie.

2. Zadbaj o to, by piony były pionowe

Tak jak horyzont, któremu daleko do poziomu, może wzbudzać niepokój, tak samo piony, które “lecą” na zdjęciu, mogą wywoływać uczucie przytłoczenia. Podobnie jak w punkcie wyżej, w zapanowaniu nad pionami pomoże Ci siatka włączona w podglądzie robienia zdjęć. Dobrze sprawdzi się również poprawienie zdjęcia w postprodukcji.

Tutaj mam jednak drobną uwagę. Niestety przy fotografowaniu obiektów, które są wyższe od fotografa, zachowanie idealnie pionowych pionów będzie już dużo trudniejsze. Wynika to z zasad perspektywy – im wyżej znajdują się fotografowane przez nas punkty (np. szczyt wieży), tym bardziej linie będą się zbiegać, zamiast być idealnie pionowe. Aby zachować pionowe piony, aparat musi być skierowany idealnie na wprost fotografowanego przez nas obiektu, co w przypadku wysokich budynków niestety się nie sprawdzi. Natomiast jak najbardziej możesz kierować się tą zasadą we wnętrzach, kameralnych uliczkach czy wszelkiego rodzaju kompozycjach.

Jak robić dobre zdjęcia – wskazówka 2. dotycząca pionów:

Kiedy robisz zdjęcie ciekawej ściany, plakatu, mebli, elewacji czy pięknego wnętrza, spróbuj ustawić swój telefon lub aparat równolegle do obiektu, który fotografujesz. To pomoże Ci osiągnąć pionowe piony.

3. Stosuj trójpodział kompozycji.

Jeśli jesteśmy już przy magicznych liniach, warto wspomnieć o bardzo prostej zasadzie o potężnej mocy. Jest nią trójpodział kompozycji właśnie. Mówi on o tym, by umieszczać najważniejsze punkty zdjęcia w jego jednych trzecich.

W tym przypadku również może okazać się pomocna siatka, którą polecałam w poprzednich dwóch punktach. Z racji tego, że siatka dzieli obraz na trzy w poziomie i w pionie, na tych pomocniczych liniach lub punktach ich przecięcia staraj się umieścić akcenty zdjęcia.

Na zdjęciach wyżej:

kubek mlecznej kawy znajduje się w jednej trzeciej zdjęcia od lewej oraz jednej trzeciej zdjęcia od dołu

na zdjęciu drugim mocne punkty zdjęcia, czyli kawa i grejpfrut, również znajdują się w jednych trzecich zdjęcia.

Na zdjęciu wyżej możesz zauważyć wykorzystanie kilku zasad na temat tego, jak robić dobre zdjęcia:

oczywiście umieszczenie akcentów (mojej sylwetki) w jednej trzeciej zdjęcia od prawej strony

ale także poziome linie horyzontalne, takie jak linia kanapy i sztukaterii oraz pionowe linie wertykalne, takie jak linia ścian i wiszącego na jednej z nich obrazu.

>>> Zdjęcie pochodzi z wpisu: „Najważniejsza zasada produktywności – praca głeboka”

Zasada trójpodziału kompozycji znajduje zastosowanie również w fotografii portretowej. Kiedy robisz ciaśniejszy portret zadbaj o to, by oczy fotografowanej osoby znajdowały się na wysokości ⅔ zdjęcia. Natomiast podczas fotografowania całej sylwetki, na wysokości ⅔ zdjęcia najlepiej umieścić głowę.

>>> Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o robieniu portretów, zajrzyj do wpisu: „Jak zrobić dobry portret – praca z modelem, obiektyw, parametry”.

Jak robić dobre zdjęcia – trójpodział kompozycji:

Przy kolejnej sesji zadbaj o to, by akcent Twojego zdjęcia znalazł się w jego ⅓. Może podczas fotografowania swojego miejsca pracy w tym miejscu umieścisz kolorowy kubek z kawą? Sprawdź, czy to nie ożywi Twojej fotografii!

4. A może spróbujesz kompozycji centralnej?

Kiedy fotografujesz jeden obiekt, robisz portret lub tworzysz kreatywną kompozycję, możesz zastosować zasadę kompozycji centralnej. Ta zasada pozwoli Ci położyć bardzo mocny akcent właśnie na główny temat Twojego zdjęcia. Ja w swojej fotografii często wykorzystuję kompozycję centralną przy portretach. Te nabierają mocy i siły przekazu, kiedy stosuję taką kompozycję. Wiadomo, co gra główną rolę na takim zdjęciu i w którą stronę powinniśmy skierować wzrok.

Kompozycja centralna – praktyczna wskazówka:

Kompozycja centralna idealnie sprawdzi się w zdjęciach, które publikujemy na Instagramie . Publikowane tam zdjęcia oglądamy na ekranach telefonów, przez co widzimy je w dość niewielkim rozmiarze. Zdjęcie o kompozycji centralnej, pełne mocy i z jasnym akcentem, przykuje wzrok naszych obserwatorów.

5. Jak robić dobre zdjęcia – sfotografuj kreatywną kompozycję z góry.

Jeśli tak jak ja, nie nosisz ze sobą codziennie na mieście lustrzanki z trzema obiektywami, ta rada może Ci się przydać. Przy fotografowaniu telefonem, którego aparat jednak najcześciej posiada obiektyw szerokokątny, każda kompozycja będzie wyglądała najlepiej sfotografowana z góry. Nieważne, czy jest to jedzenie w knajpie, Twoje miejsce pracy z laptopem i kawą czy drobiazgi rozrzucone na stole.

Jest to uwarunkowane tym, że kiedy sfotografujemy szerokim kątem takie obiekty z innej perspektywy, mogą wyjść na zdjęciu rozjechane. Do takich zdjęć najlepiej nada się obiektyw o ogniskowej minimum 50 mm.

Jak robić dobre zdjęcia – idealny flatlay:

Przy fotografowaniu obiektów z góry pamiętaj o zasadzie, o której pisałam przy idealnie pionowych pionach. Trzymaj swój aparat lub telefon równolegle do stołu lub biurka. To zapobiegnie rozjechaniu się obiektów.

Chcesz nauczyć się robić lepsze zdjęcia na Instagram, podszkolić w zasadach fotografii, odnaleźć własny styl, dowiedzieć, jak robić spójne zdjęcia i jak pozować? Wszystkiego nauczysz się z moim e-bookiem:

>> „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Praktyczny poradnik dla twórców i nie tylko”. <<

6. Idealne światło do zdjęć: zachmurzone niebo nie jest takie złe!

Nie trzeba pewnie zbytnio podkreślać tego, że do zdjęć potrzebujemy dobrego światła. Dobre zdjęcie to takie, które jest odpowiednio oświetlone. Jak uzyskać ładne światło na zdjęciu? Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem, jakie światło do zdjęć lubię najbardziej, byłoby to delikatnie zachmurzone niebo. Światło nie jest zbyt intensywne, cienie nie są zbyt mocne, cała kompozycja tworzy więc delikatną, subtelną całość. Chmury działają jak naturalny softbox, który zmiękcza docierające do nas promienie słoneczne.

Bardzo lubię również zdjęcia robione pod światło, natomiast najłatwiej jest uzyskać dobry efekt w takich zdjęciach fotografując w formacie RAW. Daje on możliwość dużej ingerencji w zdjęcie w postprodukcji, a co za tym idzie – możliwość obróbki, dzięki której wyciągniemy informacje z przepalonych bieli i zbyt ciemnych czerni w tego rodzaju zdjęciu.

Jeśli fotografujesz w domu, staraj się wykorzystywać miejsca w niewielkiej odległości od okien. Znajdź w swoim mieszkaniu miejsce, którego światło jest zwykle najkorzystniejsze. Może to być biurko przy oknie, parapet, czy fragment dobrze oświetlonej ściany. Nawet jesienią czy zimą, kiedy światła mamy zdecydowanie za mało, uda Ci się zrobić ładne, całkiem jasne zdjęcie.

Idealne światło do zdjęć – wskazówki:

Kiedy fotografujesz w ciągu dnia ustaw się tak, by mieć światło za plecami lub z boku. To idealnie doświetli fotografowany przez Ciebie obiekt.

Jeśli masz taką możliwość, unikaj fotografowania w ostrym słońcu w południe. O tej porze dnia lepiej szukać cienia lub poczekać na idealne, złote światło w trakcie golden hour. (Golden hour – czyli czas po wschodzie oraz przed zachodem słońca.)

7. Nie używaj wbudowanej lampy błyskowej.

Zdarzyło mi się kilka razy przez przypadek użyć wbudowanej lampy błyskowej w swojej lustrzance. Niestety nigdy nie udało mi się uzyskać zadowalających efektów. Warto również pamiętać, szczególnie na wyjazdach, że fotografowanie z lampą błyskową w wielu wnętrzach, szczególnie zabytkowych, jest zabronione. Nie tylko jest szkodliwe dla fotografowanego obiektu – wyzwala procesy, które powodują blaknięcie kolorów, ale zdecydowanie przeszkadza osobom w pobliżu. Niestety przy fotografowaniu w trybie automatycznym lampa nierzadko wyzwala się samoistnie. Warto sprawdzić, w jaki sposób można ją w swoim aparacie wyłączyć.

Jak robić dobre zdjęcia – co robić, kiedy jednak jest ciemno?

Jeśli masz możliwość, poczekaj na lepsze światło lub… po prostu sfotografuj to, co widzisz tak, jak to właśnie wygląda. Zdjęcie pewnie wyjdzie trochę ciemniejsze, ale co z tego? :) Czy nie tak właśnie wygląda w tym momencie rzeczywistość przed Tobą?

8. Jak robić dobre zdjęcia – zwracaj uwagę na ich tło.

Plastikowa reklamówka na rajskiej plaży, kosz na śmieci w tle lub góra prania w lustrze nigdy nie wyglądają dobrze. Rozumiem, że kiedy skupiamy się na pierwszym planie, wiele rzeczy możemy przeoczyć. Niestety wszystkie drugoplanowe bałaganki mogą w łatwy sposób zepsuć efekt naszych fotografii.

Przed zrobieniem zdjęcia zwróć uwagę na to, jak wygląda otoczenie. Czy w kadr nie wkradł się obskurny kosz na śmieci? Warto trochę oczyścić to, co za chwilę znajdzie się w kadrze. Im uważniej przygotujesz się do zdjęcia przed jego zrobieniem, tym lepiej ono wyjdzie.

Jak zadbać o tło na Twoich zdjęciach:

Jeśli często robisz zdjęcia w swoim własnym mieszkaniu, przygotuj miejsce, w którym będziesz mógł szybko zrobić ładne zdjęcie na Instagram czy swojego bloga. Może przygotujesz dodatki w postaci fajnych grafik, magazynów, ładnych świeczek czy wykorzystasz parapet jako tło? Stwórz sobie miejsce, które nie zawiedzie Ciebie kompozycją i światłem.

To zdjęcie zrobiłam na biurku ustawionym dłuższym bokiem do okna. Zawsze mam na nim kubek z kawą, komputer, telefon i notesy, a niedaleko gromadę magazynów, która świetnie służy jako tło. Dodatkowo światło wpadające przez okno jest dosyć delikatne. Dzięki temu mogę w ciągu kilku minut zrobić super fotkę na swój Instagram.

9. Podejdź bliżej i ciaśniej wykadruj zdjęcie.

„Podejdź bliżej” to rada, która zmieniła najwięcej w moim fotograficznym światopoglądzie! Zwykle byłam fotografem, który robi zdjęcia z dystansu. Bałam się podejść do fotografowanej osoby, a obiekty najatrakcyjniejsze wydawały mi się z daleka. I o ile przestrzeń dookoła akcentu na zdjęciu daje wytchnienie i spokój, to fajnie od czasu do czasu wykadrować niepotrzebne tło. Nie bój się mocniej kadrować swoich ujęć, przybliżać się do fotografowanego obiektu czy stosować zoomu. Zdjęcie nierzadko zyskuje na wartości, jeśli wyeksponujemy na nim tylko to, co najważniejsze.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #9

Jeśli podczas fotografowania nie możesz się przemóc do tego, by podejść bliżej, spróbuj kadrowania w postprodukcji. Sprawdź, jak będzie zmieniała się kompozycja na zdjęciu, kiedy usuniesz więcej tła.

10. Zdjęcie nie zawsze musi być idealnie ostre.

Nie stosuję ostrościowego zamordyzmu, bo sama nierzadko robię nieostre, poruszone zdjęcia i nie uważam tego za minus. Warto jednak nad tym panować i robić to świadomie. Kiedy fotografujesz całą sylwetkę – staraj się ostrzyć na głowę osoby; jeśli portret – na oko, które znajduje się bliżej Ciebie. Żeby sprawdzić, czy zrobione przez Ciebie zdjęcie jest ostre, podejrzyj je na ekranie telefonu czy aparatu, przybliż i zerknij, czy widoczne na zdjęciu szczegóły są wyostrzone. Jeśli nie, powtórz zdjęcie. Może potrzebujesz ustabilizować aparat, opierając o coś rękę lub korzystając ze statywu (którym równie dobrze może być murek czy ławka)?

Jak robić dobre zdjęcia – tip #10

Dla fotografujących telefonem – szczerze polecam sprawdzić obiektyw przed zrobieniem zdjęcia. Ile zrobiłam nieostrych, rozmazanych zdjęć przez to, że miałam brudny obiektyw, to moje. ;) Wystarczy go przetrzeć jakąkolwiek chusteczką.

Wpisy, które mogą Ci pomóc:

Jeśli masz pytania bądź więcej zasad, które warto dopisać do listy, daj znać! Mam nadzieję, że ten wpis zmotywuje Cię do jak największej ilości zdjęciowych prób. Powodzenia!

Jak robić ładne zdjęcia? 11 ważnych zasad. Poradnik dla małej firmy

Chyba nic tak nie uczy wielozadaniowości jak Jednoosobowa działalność gospodarcza. Trochę czasu upłynie zanim dojdziemy do poziomu na którym będziemy w stanie zlecać mniej lubiane przez nas zadania związane z prowadzeniem firmy. Do tego momentu trochę czasu poświęcimy na poszerzanie naszej wiedzy związanej z księgowością, prawem, zarządzaniem ludźmi czy marketingiem.

Jedną z tych rzeczy obok której nie będziemy mogli przejść obojętnie jest z pewnością fotografia. Każde nasze konto na portalach społecznościowych, stronie internetowej czy sklepie online wymaga dobrej jakości obrazów związku z tym postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw i przygotować pierwszy z serii artykułów przybliżający tą sztukę. Tak jak to na Sardynkach bywa skupimy się na stronie praktycznej i konkretach także nie przedłużając oto 10 porad na temat tego jak robić zdjęcia w małej firmie.

Bez różnicy czy potrzebujesz zdjęcia na stronę internetową, do sklepu internetowego, na Facebooka, Instagrama czy aukcję Allegro. Poradnik jest prosty, uniwersalny – przyda się każdemu przedsiębiorcy.

Zaczynamy!

Spis Treści Zwiń Rozwiń

1. Jaki aparat wybrać? Jaki aparat do zdjęć jest najlepszy?

Najlepszy aparat to ten który masz przy sobie także pracuj na sprzęcie który aktualnie posiadasz. Wielu ludzi uważa ,że profesjonalna fotografia zaczyna się od aparatów z półki 10.000 zł wzwyż ale to tak jakby powiedzieć, że garnki Zeptera robią lepsze posiłki same z siebie. Aparat jest narzędziem i jak to z narzędziami bywa najważniejsza jest jego znajomość.

Poznaj dobrze swój sprzęt i naucz się na nim pracować, a aparatem który miał swoja premierę 10 lat temu osiągniesz lepsze efekty niż osoba z najnowszym modelem Canona ,która nie ma pojęcia o zasadach jakimi rządzi się fotografia. Obecnie nawet aparaty w telefonach są w stanie zapewnić fotografie wysokiej jakości. Od sprzętu zawsze ważniejsza będzie Twoja wiedza.

2. Porzuć tryb AUTO

Po prostu zapomnij o nim, zaprzyjaźnij się z trybem manualnym i skup na trzech wartościach które wpływając na siebie dadzą Ci oczekiwane efekty:

Przysłona ( Z ang. Aperture, oznaczane na aparatach jako A ). Najprościej mówiąc przysłona odpowiada za to ile światła wpada przez obiektyw. Im niższa jej wartość tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Im niższa będzie wartość tym niższa także będzie głębia ostrości czyli ilość ostrych elementów na zdjęciu. Jeżeli chcesz uwydatnić jeden obiekt na Twoim zdjęciu używaj szeroko otwartej przysłony, rozmyjesz dzięki temu tło.

Jeżeli fotografujesz wnętrza czy większe przestrzenie zmniejsz otwór przysłony. Pamiętaj też, że to tylko podstawowe reguły.

Czas ( z ang. Time, oznaczane na aparatach jako T ). Jest to ilość czasu przez jaki światło będzie wpadało przez otwór przesłony. Im dłużej tym logicznie rzecz biorąc obraz będzie jaśniejszy. Im krótszy czas naświetlania tym mniejsza szansa ,że zdjęcie będzie poruszone i tym większa ,że uda się nam zatrzymać na zdjęciu szybko poruszające się obiekty. Z kolei długi czas naświetlania pozwoli nam uzyskać jasne zdjęcie ale też uwrażliwi aparat na wszelkie ruchy.

Czułość ( na aparatach oznaczane jako ISO ) matrycy aparatu. Im niższe ISO tym jakość zdjęcia będzie lepsza. Podnoszenie ISO w zależności od aparatu w końcu zaowocuje wystąpieniem nieładnego ziarna na zdjęciach i ich kiepskiej jakości. Jednak wyższe ISO to jaśniejsze zdjęcie więc w kiepskich warunkach oświetleniowych często trzeba się nim ratować.

W ogromnym skrócie fotografia polega na lawirowaniu tymi trzema wartościami.

Ustawienia będą się zmieniać w zależności od światła i obiektu który będziemy fotografować. Jeśli fotografujemy ruch będziemy musieli użyć krótkiego czasu, co odbije się na długości z jaką światło pada na matrycę, więc będziemy musieli ratować się otwarciem przysłony ( co poskutkuje małą głębią ostrości więc może być nam trudniej złapać w ostrości poruszający się obiekt który fotografujemy ) i podniesieniem wartości ISO (co jeśli przekroczymy możliwości naszego aparatu spowoduje ziarno i obniżenie jakości zdjęcia ).

Trzeba zachować równowagę pomiędzy tymi trzema wartościami i dostosowywać je do tego co fotografujemy i co chcemy osiągnąć na zdjęciu.

3. Dobierz odpowiednie światło – to kluczowy element ładnego zdjęcia!

Kluczowym elementem fotografii jest światło. Bez dobrego światła nawet najlepszy sprzęt wiele nie zdziała. O używaniu w fotografii światła studyjnego będziemy mówili w kolejnym artykule więc na razie skup się na dziennym zastanym świetle. Jeżeli fotografujesz na zewnątrz unikaj godzin w środku dnia kiedy słońce jest zenicie. Tego typu światło jest bardzo ostre i źle wygląda na zdjęciach.

Najlepsze czas do fotografowania to tzw. złota godzina, czyli czas zaraz po wschodzie i zaraz przed zachodem słońca.

Spróbuj popatrzeć na otaczające Cię budynki jakie mijasz codziennie. Sprawdź jak wyglądają w południe a jak światło układa się na nich w złotej godzinie. Różnica jest kolosalna!

Unikaj też wszelkiej maści żarówek dających nieładne żółte światło, lepiej przesuń fotografowany obiekt w pobliże okna i posiłkuj się naturalnym zastanym światłem, jeżeli jest zbyt mocne spróbuj wykorzystać elementy takie jak, zasłona czy prześcieradło rozpięte w oknie do jego zmiękczenia.

W ten sposób stworzysz ogromną naturalną lampę z iście profesjonalnym softboxem! ( rodzaj dużego filtra zmiękczającego światło )

4. Lampa błyskowa

Jeśli nie wiesz jak używać lampy błyskowej nie używaj jej wcale.

A już z całą pewnością nie używaj tej wbudowanej w aparat. Bezpośrednie światło będące w tej samej linii co obiektyw wygląda bardzo źle. Na początku swojej drogi skup się na odpowiednim wykorzystaniu światła zastanego. Jeżeli używasz sztucznego oświetlenia spróbuj ustawić je tak aby padało pod kątem 45 stopni na fotografowany obiekt.

5. Pamiętaj o pionach i poziomach

Nie pozwól żeby ściany się kładły a horyzont przechylał. Dlatego pilnuj żeby linie były prostopadłe i równoległe do kadru. Jeśli nie posiadasz statywu postaraj się użyć otaczających Cię przedmiotów: biurka, lady w sklepie czy krzesła. W ostateczności skoryguj krzywizny podczas edycji zdjęcia.

6. Statyw

Rozważ zakup statywu, ułatwi Ci to tworzenie zdjęć produktowych, zdjęć wnętrz i budynków. Statyw ze względu na stabilność jaką daje aparatowi daje możliwość pracy na długim czasie naświetlania i niskiej wartości ISO więc jest przydatną rzeczą kiedy przyjdzie Ci fotografować w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Pamiętaj żeby w takiej sytuacji robić zdjęcie przy pomocy samowyzwalacza. Dzięki temu unikniesz dotykania aparatu i niepotrzebnych drgań.

7. Kompozycja

O temacie kompozycji powstała cała literatura. Jest to niewątpliwie drugi po świetle najważniejszy aspekt fotografii. Dlatego przy komponowaniu idealnego kadru spróbuj pamiętać o paru rzeczach:

reguła trójpodziału: podziel kadr na trzy równe części w pionie i poziomie. Postaraj się umieścić najważniejsze elementy fotografii w punktach przecięcia się linii. To mocne punkty zdjęcia.

tło rozpraszające uwagę jest w stanie położyć najlepsze zdjęcie. Staraj się zwracać uwagę co dzieje się na drugim planie zdjęcia i czy nie ma tam rzeczy odciągających uwagę od głównego tematu.

ludzki mózg lubi symetrię i porządek. Linie proste, głębia etc. Nie można oczywiście przesadzać z wyszukiwaniem samych harmonii ale poszukaj geometrycznie ułożonych elementów otoczenia albo sam stwórz taką kompozycję.

o odpowiednim kadrowaniu staraj się myśleć już podczas robienia zdjęcia, jeśli coś poszło nie po Twojej myśli w programie do obróbki graficznej użyj funkcji Kadrowanie ( crop ) i za jego pomocą przytnij fotografię tak aby uwidocznić jej mocne punkty i główny temat. Programy graficzne pozwalają Ci także na nałożenie na fotografię siatek takich jak spirala Fibonacciego czy zmodyfikowane wersję siatki trójpodziału.

8. Program do obróbki zdjęć – jaki wybrać?

Zacznij używać programów zarówno do obróbki zdjęć jak i do robienia ich (w wypadku kiedy fotografujesz swoim telefonem).

Jeśli masz czas i ambicje do wgłębienia się w bardziej profesjonalne oprogramowanie zaopatrz się w Gimp, który obecnie jest najlepszym darmowym oprogramowaniem do obróbki graficznej na rynku.

Jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę prostego w obsłudze i szybkiego skorzystaj z Pixlr darmowego programu online.

Jeżeli do obróbki używasz telefonu w systemie iOS zaopatrz się w Snapseed który pomoże Ci w edycji zdjęć i w Camera +2 która ,choć płatna ( 2.99$ ), da Ci kontrolę nad szybkością migawki, przesłoną i czułością ISO Twojego aparatu.

Snapseeda znajdziesz także w opcji dla Androida, a jeśli korzystasz z tego systemu operacyjnego to dla manualnego trybu swojej kamery wybierz Camera FV-5 Lite.

Podczas obróbki zdjęć na początku skup się na wartościach ekspozycji ( exposure ), nasycenia ( saturation ), i kontrastu ( contrast ).

W większości przypadków dobre ustawienie tych trzech wartości w szybki sposób pozwoli Ci na ulepszenie Twojego zdjęcia. Pamiętaj ,że te podstawowe funkcje możesz też zmienić z poziomu smartfona.

9. Wykorzystaj najlepsze ustawienia – najwyższa rozdzielczość i plik RAW

Fotografuj w najwyższej możliwej jakości jaką daje Ci Twój sprzęt. Najlepiej zacznij zapisywać swoje zdjęcia w formacie RAW jeżeli umożliwia Ci to Twój aparat (obecnie nawet telefony są to w stanie robić ).

To cyfrowy odpowiednik negatywu, dzięki któremu zrobione zdjęcie jest jak najmniej skompresowane i można dokonać w nim największych zmian bez spadku jakości. Jednak do obróbki RAW-ów będziesz musiał użyć programu Gimp. Pamiętaj też ,że RAW-y mają duże rozmiary zajmują sporo miejsca.

10. Ucz się i inspiruj

Oglądanie prac lepszych od siebie i wprowadzanie ich rozwiązań do swojej pracy jest receptą na najszybsze rozwinięcie swoich umiejętności. Portal Pinterest jest świetną bazą dla inspiracji fotograficznych. Znajdziesz tam całą masę dobrze zrobionych zdjęć, ale też ustawień światła i sesji fotograficznych pokazanych od kuchni.

11. Pamiętaj o tym ,że wszystkie zasady są też od tego żeby je łamać :).

Powodzenia drogi przedsiębiorco!

Masz pytania dotyczące robienia ładnych zdjęć?

Chcesz zrobić ładne zdjęcia do sklepu internetowego, na Allegro lub fotki dokumentujące Twoje firmowe dokonania? Masz pytania? Pisz w komentarzu, postaram się odpowiedzieć :)!

Oceń artykuł [Głosów: 4 Średnia: 5 ]

Dwa sposoby na zdjęcia wysokiej rozdzielczości

Każde z rozwiązań ma zalety i wady, każde wymaga sporej mocy obliczeniowej

Kiedyś wojny megapikselowe rozpatrywane były jedynie przez pryzmat walki o jak najbardziej efektowną reklamę. Obecnie nawet przy okazji premiery Canona EOS 5DS, choć mówiono sporo o sensorze jako układzie o najwyższej rozdzielczości - wynoszącej 50 Mpix - w klasie aparatów pełnoklatkowych, nie odczuwaliśmy, że grają tu rolę jedynie cyfry. Podobnie jak Olympus - którego OM-D E-M5 może wykonać zdjęcia 40 Mpix, ale stosując sensor 16 Mpix - także i Canon sporo mówi o wyzwaniach jakie nakłada tak duża rozdzielczość. Wszystko wskazuje, że tworzą się powoli dwa obozy, z których każdy będzie wspierał jedną z technik - albo sprzętowego zwiększania rozdzielczości, albo stosowania sensorów o naturalnie bardzo dużej rozdzielczości.

Pierwszy obóz reprezentuje Canon i chyba nie ma wątpliwości, że dołączy do niego również Nikon. Ten producent już od dwóch lat ma aparat z sensorem 36 Mpix, podobną rozdzielczość oferuje także Sony. Teraz liderem w tej klasie jest Canon z 50 Mpix sensorem w EOSie 5DS.

Przykładowe zdjęcia z Canona EOS 5DS i 5DS R (po kliknięciu na linki otworzy się galeria) z japońskiej strony firmy

Drugi obóz to wspomniany Olympus, który podobnie jak Hasselblad (to co prawda inna bajka, tu sensor już bez podbicia rozdzielczości deklasuje konkurencję) stosuje technikę zwiększania rozdzielczości poprzez wykonywanie sekwencji zdjęć przesuniętych o ułamki piksela wokół centralnej pozycji. Olumpus z kolei to przeciwny biegun jeśli chodzi o rozmiary sensora, z wymienionych tutaj aparatów ma najmniejszy fizycznie sensor - typu Cztery Trzecie.

Do tej drugiej grupy dołączy najprawdopodobniej Ricoh, który zaprezentuje swoją wersję technologii sprzętowego zwiększania rozdzielczości wspierającą się mechanizmem stabilizacji obrazu. To rozwiązanie pojawi się prawdopodobnie w nowych aparatach pełnoklatkowych Pentaxa.

Porównanie zdjecia z Olympusa OM-D E-M5 wykonanego w trybie 40 Mpix i przeskalowanego do 40 z 16 Mpix. Różnice widać od razu

Każdy obóz stawia na inny sposób uzyskania zdjęć o rozdzielczości 40 i więcej Mpix w aparacie systemowym, każdy zapewne zdaje sobie sprawę z różnych ograniczeń i korzyści, które dają te technologie. W Canonie bardzo istotne stało się zapewnienie stabilnego zawieszenia lustra i odpowiednio szybkiego przetwarzania sygnału.

Technologia sprzętowego zwiększania rozdzielczości ma swoje zalety. Można ją wyłączyć i wykorzystać, na przykład 16 Mpix sensor do wykonywania bardzo szybkich serii dynamicznych scen. Po włączeniu, daje się we znaki ograniczenie związane z nakładaniem kilku obrazów - w przypadku pojedynczej fotografii, strategia Canona ma sens. Z tym, że sensor zawsze będzie miał 50 Mpix do odczytu, nawet jeśli programowo zmniejszymy rozdzielczość obrazu. Z tej perspektywy matryca o bardzo dużej rozdzielczości, sprawdzi się przede wszystkim w przypadku fotografii krajobrazowej, studyjnej i takiej gdzie tryb seryjny nie jest bardzo istotny, a liczy się liczba pikseli.

Oczywiście te dwa obozy można uznać również za sztuczny wytwór, bo w sensorze o wysokiej rozdzielczości także można zastosować technologię sprzętowego podbijania rozdzielczości. Wydaje się jednak naturalnym, że nie będzie to tak proste jak w sensorze o niższej rozdzielczości.

Można też zastanowić się, czy ten wzrost liczby megapikseli - na pewno bardziej uzasadniony, niż kilka lat temu - ma sens. Nietrudno przewidzieć, że twórcy aparatów z matrycami o bardzo dużej rozdzielczości będą tworzyli również aparaty dedykowane fotografii sportowej i w słabym oświetleniu . dlatego też powstanie Canon EOS 5D Mark IV. Czy faktycznie potrzebujemy aż 50 Mpix na sensorze i czy mówienie o alternatywie dla średniego formatu jest uzasadnione? Bo średni format to także większe sensory, inny przelicznik ogniskowej, a zarazem plastyka zdjęć. Na pewno nie da się jednak odmówić korzyści jakie daje zastosowanie wielu pikseli - a w sytuacji gdy doskwiera na słabsza wydajność takiego pojedynczego piksela, odpowiednie algorytmy pozwolą ją skompensować.

Źródło: photorumors, 43rumors, Canon, inf. Własna

Write a Comment