Canon: Instrukcja obsługi aparatu: EOS 850D: Tryb kontrola podświetlenia HDR
Tryby PSAM, kiedy i jak używać
Z fotografowaniem w trybach kreatywnych jest trochę tak jak z pisaniem na klawiaturze. Każdy z nas przechodził pewnie etap stukania w klawisze dwoma palcami, coraz sprawniejszego i… coraz bardziej utrwalonego. Po tym etapie, jeśli ktoś chce przestawić się na bezwzrokowe pisanie wszystkimi palcami, jest to prawdziwa droga przez mękę. A przede wszystkim na początku pisanie staje się wyraźnie wolniejsze! Aż następuje moment przełamania i wystrzał w kosmos, bo pisząc w ten sposób, można osiągnąć wielokrotnie większą wygodę i wydajność niż w przypadku używania dwóch palców wskazujących.
Podobnie rzecz ma się z wieloma fotografami, którzy rozpoczynali robienie zdjęć od trybów automatycznych. Bywa tak, że po rozpoczęciu zabawy z preselekcją czasu otwarcia migawki lub stopnia przysłony ich zdjęcia zaczynają na początku wyglądać znacznie gorzej. Są poruszone, nieostre, niedoświetlone – nie to, co we wspaniałym trybie Auto. Jednak mija miesiąc, czasem pół roku i nagle znajomi zaczynają patrzeć z uwagą na nasze zdjęcia i pytać, jak osiągnęliśmy taki czy inny efekt. Bo oni nigdy czegoś takiego w trybie Auto nie zarejestrowali. I nie zarejestrują.
Dlatego mimo godnej podziwu inteligencji współczesnych aparatów cyfrowych, które umieją samodzielnie określić miejsce i położenie w kadrze fotografowanych osób albo typ rejestrowanej sceny, i tak warto nauczyć się fotografowania w trybach kreatywnych. Gorąco do tego zachęcam!
Porady dotyczące korzystania z trybu Pro
Automatyczny tryb Zdjęcie zapewnia wspaniałe rezultaty, ale w wyniku prawidłowego stosowania dostępnego w aplikacji Aparat HTC trybu Pro można uzyskać obrazy, takie jak z lustrzanek cyfrowych.
Przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć w trybie Pro należy zapoznać się z poniższymi informacjami na temat ustawień ręcznych.
Przysłona jest stała. Aparat główny telefonu HTC U11 ma stałą przysłonę f/1.7.
W większości przypadków dostosowywana będzie szybkość migawki i ustawienie ISO. W celu uzyskania żądanych rezultatów należy poeksperymentować z szybkością migawki i ustawieniem ISO. Kombinacja wartości tych dwóch ustawień zależy od rodzaju fotografowanego obiektu lub scenerii, a także od warunków oświetlenia.
W przypadku ręcznego ustawiania szybkości migawki i wartości ISO nie można regulować poziomu ekspozycji. Aby móc dostosowywać wartość kompensacji ekspozycji, należy przełączyć szybkość migawki lub ustawienie ISO na tryb automatyczny.
Poniżej przedstawiono kilka zastosowań trybu Pro z przykładowymi zdjęciami i ustawieniami. Szczegółowe informacje na temat korzystania z elementów sterowania trybu Pro można znaleźć w części Ręczne dostosowywanie ustawień aparatu .
Długi czas ekspozycji W celu wykonania zdjęcia z długim czasem ekspozycji należy wybrać długi czas otwarcia migawki, tak aby aparat mógł przechwycić więcej światła. Połączenie tego z niską wartością ISO umożliwi zminimalizowanie szumu na obrazie i uniknięcie prześwietlenia. Ze względu na dłuższy czas ekspozycji należy skorzystać ze statywu, aby zapewnić stabilność aparatu i uniknąć poruszonych zdjęć. Jednym z najczęstszych zastosowań długiego czasu ekspozycji jest fotografia nocna. Poniżej pokazano przykładowe zdjęcie zarejestrowane w nocy z następującymi ustawieniami: Długi czas ekspozycji może być także stosowany w celu rejestrowania smug światła szybko przemieszczających się obiektów, takich jak pojazdy. Do uzyskania tego efektu konieczny jest jeszcze dłuższy czas otwarcia migawki. Jeśli oświetlenie uliczne i przemieszczające się obiekty są na zdjęciach zbyt jasne i prześwietlone, należy przesłonić aparat główny filtrem o neutralnej gęstości (ND) i ponownie spróbować wykonać zdjęcie. W wyniku zastosowania długiego czasu ekspozycji można także uzyskać efekt rozmycia w ruchu. Wykonanie na przykład zdjęcia wodospadu z długim czasem otwarcia migawki zapewni efekt artystycznego rozmycia płynącej wody.
Poprawny i kreatywny balans bieli Balans bieli jest zwykle używany do regulacji temperatury kolorów źródła światła w celu uzyskania bardziej naturalnych lub realistycznych zdjęć. Balans bieli umożliwia także stworzenie bardziej artystycznego efektu w postaci zdjęć o cieplejszym lub chłodniejszym wyglądzie. Poniżej pokazano przykładowe zastosowanie różnych ustawień balansu bieli:
Wstrzymywanie ruchu Fotografowanie przemieszczających się obiektów stanowi wyzwanie, ponieważ ruch jest częstą przyczyną rozmytych lub nieudanych zdjęć. W celu zarejestrowania zdjęcia przemieszczającego się obiektu należy ustawić krótszy czas otwarcia migawki, aby wstrzymać ruch i uzyskać wyraźny obraz obiektu. Należy pamiętać, że skrócenie czasu otwarcia migawki powoduje większe zaciemnienie obrazu. Dzieje się tak, ponieważ szybkość migawki ma wpływ na ilość światła docierającą do czujnika aparatu. Im niższa wartość, tym szybciej migawka się zamyka, co skutkuje mniejszą ilością przechwyconego światła. Stosowanie krótkiego czasu otwarcia migawki daje najlepsze rezultaty w przypadku fotografowania na powietrzu przy naturalnym oświetleniu. Poniżej pokazano prawdziwe zdjęcie zarejestrowane w trybie Pro z szybkością migawki wystarczającą do wstrzymania ruchu.
Canon: Instrukcja obsługi aparatu: EOS 850D: Tryb kontrola podświetlenia HDR
W przypadku fotografowania sceny z ciemnymi i jasnymi obszarami należy użyć trybu [ ] (Kontrola podśw. HDR). W tym trybie podczas robienia jednego zdjęcia wykonywana jest seria trzech ujęć o różnych ekspozycjach. W efekcie powstaje jedno zdjęcie o szerokiej gamie tonalnej, na którym cienie powstające w wyniku fotografowania pod światło są ograniczone do minimum.
HDR to skrót od wysoki zakres dynamiki.
Write a Comment