Sylwester: Jak fotografować fajerwerki [Poradnik] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Skuteczne rady, jak fotografować fajerwerki w Sylwestra? [poradnik]

Z tego artykułu dowiesz się: Jaki aparat oraz obiektyw wybrać do fotografowania sztucznych ogni? W jaki sposób ustawić aparat do zdjęć? Jakie są najlepsze miejsca do fotografowania fajerwerków? Co zrobić, aby zdjęcia sztucznych ogni wyszły nieporuszone?

Trzeba przyznać, że Polacy uwielbiają fajerwerki. Niebo w sylwestrową noc zaczyna mienić się kolorami przed północą i tak wygląda jeszcze długo. Czasu na fotografowanie nie powinno nam więc zabraknąć. Co więcej, interesujące zdjęcie sztucznych ogni możemy zrobić niezależnie od tego, jaki mamy aparat. Fotografowanie sztucznych ogni wcale nie jest takie trudne.

Jak się przygotować?

Aparat fotograficzny

Do wykonania atrakcyjnych zdjęć fajerwerków będzie nadawał się prawie każdy aparat. Może być nawet smartfon fotograficzny , byleby miał manualny tryb obsługi. Ostatecznie można poszukać w menu trybu "nocnego krajobrazu" lub "sztucznych ogni". Wtedy czas naświetlania będzie wystarczająco długi, by zarejestrować fajerwerki na czarnym tle.

W lustrzankach korzystamy z czasu Bulb (B), w którym migawka będzie otwierana przy pierwszym naciśnięciu spustu i zamykana przy drugim. Przy fajerwerkach będzie to kilka sekund…

Zobacz również: Oto prosty pomysł na świąteczny karnecik, który umili prezent Waszym najbliższym [zrób to sam]

Statyw i wężyk spustowy lub pilot

…dlatego konieczny będzie niezawodny statyw i wężyk spustowy (lub pilot), aby nie poruszyć zdjęć. Warto też zwrócić uwagę, gdzie ustawiamy statyw. Podłoże musi być stabilne, bo tego wieczoru nietrudno o drgania wywołane przez kręcących się dookoła ludzi.

Odpowiedni obiektyw

Dobrze jest zdecydować się na jeden obiektyw. Najlepszym wyborem może okazać się zoom o dosyć dużym zakresie ogniskowej. Szczególnie jeśli nie wiemy do końca, z której strony będzie najlepszy widok i co będziemy chcieli umieścić w kadrze.

Dodatkowa bateria

Długie naświetlanie zdjęć w nocy szybko zużywa baterię. Dotyczy to szczególnie aparatów pracujących ciągle w trybie Live View. Koniecznie pamiętajcie o naładowaniu zapasowych akumulatorków, które potem warto trzymać w wewnętrznej kieszeni kurtki, gdzie jest cieplej niż na zewnątrz. W niskich temperaturach czas pracy baterii jest krótszy.

Latarka i dodatkowa karta pamięci

Na pewno przyda się też podręczna latarka. Nie ma nic bardziej frustrującego niż karta pamięci, której nie możemy znaleźć, bo jest ciemno.

Jak ustawić aparat?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest wyłącznie autofokusu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie dokładnie i w jakiej odległości pojawią się fajerwerki.

(© Kelly DeLay /

Ostrość ustawiamy na nieskończoność, a przesłona to zazwyczaj przedział f/8-f/11. Dzięki temu fajerwerki będą najlepiej doświetlone (mimo że fotografujemy w ciemności, te obiekty są bardzo jaskrawe). ISO ustawiamy jak najniższe, żeby uniknąć szumów.

Fajerwerki wystrzeliwane są zazwyczaj w krótkich seriach. Przerwy możemy wykorzystać na sprawdzenie efektów na wyświetlaczu i ewentualne poprawki kadru, czasu naświetlania lub zmiany przesłony.

Gdzie fotografować?

Wiele zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Idealnym miejscem do zdjęć fajerwerków jest okolica blisko zbiorników wody czy rzeki. Przy obecnych temperaturach na pewno nie zamarzną, więc jest szansa na uzyskanie pięknego efektu odbić w wodzie.

(© cotinis /

Jeśli chcesz pokazać na zdjęciach przede wszystkim sztuczne ognie, wybierz okolicę bez wysokich budynków, które mogę wejść w kadr. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to warto fotografować z balkonu lub dachu wysokiego budynku. Idealna odległość do fotografowania to około kilometr od fajerwerków.

Innym ciekawym pomysłem na fotografowanie fajerwerków jest pokazanie kontekstu miejsca. To szczególnie ważne, jeśli fotografujemy w charakterystycznym miejscu, np. dużym mieście czy egzotycznym kraju. Poszukaj budowli typowej dla danej lokalizacji. Dzień wcześniej pójdź tam, sprawdź warunki, przemyśl gdzie ustawić aparat, jak skonstruować kadr. Zobacz, skąd będą wypuszczane ognie. Kiedy wybije północ, nie będzie już za wiele czasu na zmiany.

Efekty specjalne

(© Nick Tan /

Zdjęcia fajerwerków można urozmaicić. Jeśli chcemy uwiecznić więcej niż jeden rozbłysk na tej samej fotografii, to trzeba wydłużyć czas naświetlania.

Czarne, jednolite tło daje wiele możliwości do późniejszej zabawy z takimi zdjęciami w Photoshopie. Można np. złożyć kilka fotografii w jedną. Oto przykład:

© sj liew

Oczywiście najważniejsza w fotografowaniu jest nasza wyobraźnia. Najlepsze zdjęcia zrobimy wtedy, gdy uda nam się znaleźć nowy, zaskakujący sposób na przestawienie sztucznych ogni. Zachęcam do oglądania prac innych fotografów. Inspirujmy się dobrymi zdjęciami, by nasze były jeszcze lepsze.

Udanych zdjęć i prawdziwie szampańskiej zabawy życzę!

Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!

Wejdź na i zagłosuj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez

Fotografowanie nocnego nieba

Wskazówki dotyczące fotografowania > Fotografowanie nocnego nieba

Poziom: początkujący

Marzysz o robieniu zdjęć rozgwieżdżonego nieba? Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki aparat może uchwycić mnóstwo źródeł światła na niebie. W tej lekcji przedstawimy techniki dla początkujących, które pozwolą zrobić spektakularne zdjęcia gwiazd.

Przygotowywanie się do fotografowania gwiazd Kluczem do robienia pięknych zdjęć gwiazd jest wybór odpowiedniego otoczenia.

W dużych obszarach miejskich nocne niebo jest zasłonięte przez sztuczne oświetlenie (zanieczyszczenie światłem), które utrudnia zobaczenie gwiazd. Aby zrobić zapierające dech w piersiach zdjęcia gwiazd najlepiej udać w wysokie miejsce, gdzie zanieczyszczenie światłem jest niewielkie, a niebo jest czyste. Możesz też spróbować w pobliskim parku, gdzie nie widać latarni miejskich.

Podczas fotografowania gwiazd nawet światło odbijane przez Księżyc stanowi źródło zanieczyszczenia światłem. Zalecamy fotografowanie w czasie nowiu lub po zachodzie księżyca. Podczas fotografowania gwiazd migawka musi być otwarta przez długi czas, dlatego ustaw aparat na statywie, jak do scen fotografowanych nocą. Dobrze jest też użyć pilota, ale jeśli go nie masz, możesz ustawić samowyzwalacz na dwie sekundy. Zapobiega to powstawaniu rozmyć wskutek drgań aparatu powodowanych przez naciskanie przycisku spustu migawki. Pamiętaj też, by podczas fotografowania ze statywu wyłączyć stabilizację obrazu w celu uniknięcia awarii aparatu.

Konfigurowanie ustawień aparatu Po umieszczeniu aparatu na statywie skonfiguruj ustawienia aparatu.

Istnieje wiele sposobów robienia zdjęć nocnego nieba: fotografowanie gwiazd tak, jak widać je gołym okiem, tworzenie obrazów poklatkowych pokazujących ruch gwiazd na niebie oraz robienie zdjęć mgławic za pomocą teleobiektywu.

Najpierw wyjaśnimy najprostszą metodę, czyli robienie standardowych zdjęć gwiazd.

Jeśli korzystasz z obiektywu zmiennoogniskowego, nastaw najszerszy kąt (najmniejszą ogniskową). Umożliwia to jednoczesne sfotografowanie większej liczby gwiazd ze scenerią. Następnie wybierz tryb M oraz dostosuj ustawienia przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości. 1. Przysłona Podczas fotografowania otwórz przysłonę tak szeroko, jak to tylko możliwe, by uchwycić więcej światła i ułatwić sobie fotografowanie gwiazd. 2. Czas otwarcia migawki Czas otwarcia migawki będzie zależał od użytego obiektywu, ale domyślnie ustaw go na około osiem sekund. W przeciwieństwie do scen nieruchomych gwiazdy ciągle przesuwają się po niebie. Jeśli czas otwarcia migawki będzie zbyt długi, na zdjęciu gwiazdy będą wyglądały jak linie i trudno będzie je wyraźnie uchwycić. 3. Czułość Ustawienie odpowiedniej czułości jest trudne, ponieważ zależy ona od stopnia zanieczyszczenia światłem, światła odbijanego przez Księżyc, używanego obiektywu, lokalizacji oraz dnia. Zacznij fotografować z czułością ISO 400, a potem dostosowuj wartość do rezultatów. Po skonfigurowaniu trzech powyższych ustawień pozostaje jeszcze ustawienie ostrości na gwiazdach. Autofokus (AF) nie działa przy słabym oświetleniu, dlatego musisz wybrać ręczną regulację ostrości (MF). Regulowanie ostrości na małej gwieździe z podglądem na ekranie LCD może być bardzo trudne, dlatego zalecamy użycie funkcji Ostrzenie w powiększeniu i Pomoc MF, które ułatwią ustawienie ostrości na gwiazdach po powiększeniu ich na ekranie. Przesuwaj powiększony obszar za pomocą przycisków, by znaleźć jasne gwiazdy, na których będzie można ustawić ostrość. Gdy odnajdziesz jasną gwiazdę, kręć pierścieniem regulacji ostrości do momentu uzyskania jej wyraźnego obrysu. Gwiazda może nie być wyraźna, nawet jeśli pierścień regulacji ostrości będzie przekręcony do końca (nieskończoność), dlatego zalecamy powiększenie widoku i sprawdzenie ostrości na ekranie aparatu. Jeśli obraz jest czarny i ciężko jest dostrzec gwiazdy oraz scenerię, popraw jego widoczność, zwiększając czułość do ISO 3200 lub 6400, i spróbuj ponownie.

Jeśli gwiazdy są ostre, nie zmieniaj ustawień ostrości do momentu zakończenia fotografowania. Pozycja ostrości może się zmienić, jeśli zmienisz pozycję zoomu obiektywu lub wybierzesz ustawienie [AF].

Sprawdzaj rezultaty każdego zdjęcia Po ustawieniu ostrości na gwieździe naciśnij przycisk spustu migawki, aby zrobić zdjęcie. Naciśnięcie przycisku spowoduje włączenie redukcji zakłóceń, dlatego może upłynąć trochę czasu zanim zdjęcie pojawi się na ekranie. Powiększ obraz i sprawdź rezultaty. Czy na zdjęciu są gwiazdy?

Fotografowanie z tymi ustawieniami pozwoli uchwycić gwiazdy podobnie jak na poniższych zdjęciach. Jeśli całe zdjęcie jest zbyt jasne lub ciemne, zrób kilka zdjęć z różnymi ustawieniami czułości i czasu otwarcia migawki. Im wyższa jest czułość, tym jaśniejsze będzie zdjęcie i możesz robić zdjęcia z krótkim czasem otwarcia migawki, ale jeśli czułość będzie zbyt wysoka, na zdjęciach będą widoczne zakłócenia, a ich rozdzielczość ulegnie pogorszeniu. Jeśli poziom jasności ekranu będzie zbyt wysoki, możesz nie być w stanie określić właściwej jasności obrazu. Podczas fotografowania w miejscu ze słabym oświetleniem zalecamy zmniejszenie jasności ekranu. Jeśli nie udało Ci się uchwycić gwiazd tak, jak widać je gołym okiem, przejrzyj obrazy na ekranie podglądu i sprawdź, czy są nieostre, zbyt jasne lub zbyt ciemne, a następnie spróbuj ponownie.

Możliwe, że niebo zdążyło się zachmurzyć od chwili spojrzenia na gwiazdy do momentu zrobienia zdjęcia.

Dostosowywanie kompozycji i kolorów Po upewnieniu się, że gwiazdy będą widoczne na zdjęciach, dostosuj kompozycję i kolory. Fotografowanie gwiazd w otoczeniu krajobrazu może dać wspaniałe rezultaty. Rozejrzyj się i spróbuj dodać do kompozycji drzewa lub odległy widok. Podczas zmiany kompozycji uważaj, by nie zmienić ustawienia pierścienia regulacji ostrości.

Kolor można dostosować za pomocą funkcji balansu bieli zgodnie z własnymi preferencjami. Ustawienie [Żarowe] lub [Świetlówka: ciepła biel] nada rozgwieżdżonemu niebu wyraźnie błękitne zabarwienie. Ustawienie [AWB] (automatyczny balans bieli) pozwoli uzyskać naturalne kolory podobne do tych, które widzisz gołym okiem. Balans bieli [AWB] Balans bieli [Żarowe] Dostępne na rynku miękkie filtry skutecznie uwydatniają gwiazdy na zdjęciach poprzez lekkie rozmywanie ich światła. Dzięki nim możliwe jest fotografowanie większych obrazów nieba, nawet z wykorzystaniem obiektywu szerokokątnego.

Używanie aplikacji [Ślad gwiazd]*1 w usłudze PlayMemories Camera Apps Jeśli Twój aparat współpracuje z serwisem PlayMemories Camera Apps, możesz użyć aplikacji Ślad gwiazd, pozwalającej w prosty sposób tworzyć filmy ze śladem gwiazd.

W aplikacji Ślad gwiazd możesz wybrać tryb [Bright Night] (Jasna noc), [Dark Night] (Ciemna noc) lub [Custom] (Własny) w zależności od fotografowanej scenerii, który automatycznie stworzy film z uchwyconych ujęć.

Nie musisz już tracić czasu na pobieranie wielu obrazów na dysk komputera, a następnie edytowanie i układanie ich w film. Za pomocą tej aplikacji w aparacie łatwo stworzysz filmy przedstawiające ślady gwiazd na niebie. *1 W zależności od kraju lub regionu aplikacja „Ślad gwiazd” w usłudze PlayMemories Camera Apps może nie być dostępna.

Sylwester: Jak fotografować fajerwerki [Poradnik] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Jak robić zdjęcia fajerwerków tak, żeby móc się nimi zachwycać? Dowiedz się, jak fotografować sztuczne ognie nie tylko podczas Sylwestra.

Zbliża się Sylwester i jak co roku wielu z nas będzie próbowało zrobić pamiątkowe zdjęcia wybuchających na nocnym niebie sztucznych ogni. Mimo że wydaje się to proste, to uchwycenie wyraźnych rozbłysków jest o wiele trudniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Przede wszystkim przed przystąpieniem do robienia zdjęć sztucznych ogni trzeba się upewnić, że aparat jest maksymalnie naładowany, bo będziemy robić zdjęcia na długich czasach naświetlania.

Wybierz właściwe miejsce

Najlepiej podczas fotografowania fajerwerków wybrać wysoką lokalizację. Idealny jest balkon, wzgórze lub inny wysoko położony punkt. Świetne byłoby tez miejsce, z którego roztacza się odpowiednia panorama, która będzie tłem dla sztucznych ogni, np. stare miasto lub miejsce nad taflą wody, w której eksplozje będą się odbijać.

Fot. Andreas Dress/Unsplash

Użyj statywu

Praktycznie nie da się zrobić dobrego zdjęcia trzymając aparat lub smartfon w ręku, bo nawet najlżejsze poruszenie aparatu sprawi, że zdjęcie będzie nieostre. Jeśli nie mamy statywu, trzeba położyć aparat na stabilnej platformie, np. na ławce, parapecie, barierce itp. (upewniając się, że obiektyw jest skierowany na tę część nieba, na której rozbłysną fajerwerki).

Wyłącz stabilizację i lampę błyskową w aparacie

Jeśli używasz aparatu, który oferuje stabilizację, to wyłącz ją. Kiedy aparat będzie umieszczony na nieruchomej powierzchni, a stabilizacja pozostanie włączona, to komputer w urządzeniu będzie doszukiwał się na siłę wstrząsów, które może zminimalizować i sam spowoduje wystąpienie drgań. Wyłączamy lampę błyskową – tu się nam nie przyda.

Użyj wężyka spustowego lub samowyzwalacza

Podczas wykonywania tego typu zdjęć, aby unikać wstrząsów, najlepiej unikać naciskania spustu migawki. Jeśli możesz, użyj wężyka spustowego lub samowyzwalacza.

Fot. Pikist

Ustaw właściwą czułość ISO i ostrość

Na początek przestaw aparat w tryb manualny. Aby uniknąć szumów na zdjęciu, ustaw w aparacie najniższą możliwą czułość (ISO). W niektórych aparatach jest to nawet 100 lub mniej. Ostrość urządzenia ustaw na nieskończoność. Wyłącz autofocus.

Ustaw balans bieli

Jeśli robisz zdjęcie w formacie .jpg, to nie będziesz mógł ich potem edytować. Dlatego warto postarać się o wybranie odpowiedniego balansu bieli. Każdy ma swoje preferencje i można też trochę z tym poeksperymentować, jeśli będziemy mieli trochę czasu. W tym przypadku sprawdzi się między innymi ustawienie „światło dzienne” lub „oświetlenie żarowe”. Jeśli wolisz ustawić balans bieli własnoręcznie, postaraj się zmieścić w obszarze 3000-4000K.

Postaraj się o szeroki kąt

Jeśli możesz, używaj szerokokątnego obiektywu, tak żeby objąć jak największą część nieba. Dzięki temu będziesz mieć większą szansę na złapanie rozbłysków w kadrze.

Fot. Amarnath Tade/Unsplash

Ustaw długi czas naświetlania i odpowiednią przysłonę

Zazwyczaj wystarczy czas naświetlania 10-15 sekund, ale dłuższe, nawet do 30 sekund też są jak najbardziej właściwe. Jeśli taką funkcję oferuje Twój aparat, możesz też wykorzystać dostępną w trybie manualnym opcję „Bulb”, czyli pozwalającą na tak długie naświetlanie zdjęcia, jak tylko chcemy. Wówczas pierwsze naciśnięcie spustu migawki otwiera ją, a zamykana jest po ponownym naciśnięciu spustu.

Przysłonę aparatu ustaw na f/8 lub f/11. Nie używaj skrajnych ustawień przysłony.

Wieje? Odepnij pasek od aparatu

Gdy robisz zdjęcia sztucznych ogni w wietrzny dzień, to po stabilnym umieszczeniu aparatu na statywie odepnij od niego pasek – porywy wiatru mogą nim szarpać, a przez to wpływać na ruchy aparatu. Jeśli twój statyw ma na dole hak, to powieś na nim coś, np. plecak, dzięki czemu ustabilizujesz całość.

Fot. Pikist

Przygotuj się wcześniej

Podczas samych pokazów sztucznych ogni nie będzie czasu na wprowadzanie ustawień w aparacie, szukanie właściwego miejsca i rozstawianie statywu. To wszystko musisz zrobić znacznie wcześniej niż w Sylwestra o godzinie 23:59. Ponadto, jeśli wszystko przygotujesz wcześniej, będziesz w stanie sprawdzić, czy wszystkie ustawienia sprawdzają się w praktyce, zanim zacznie się właściwe wydarzenie, które chcesz uwiecznić.

Write a Comment