strzelanie do rzutków, trener strzelectwa, nauka strzelania

Broń krótka. Strzelanie bojowe i sportowe z pistoletu

"Broń krótka. Strzelanie bojowe i sportowe z pistoletu" to bogato ilustrowany poradnik strzelecki skierowany zarówno do początkujących strzelców i pasjonatów strzelectwa, jak i praktyków – żołnierzy, policjantów i pracowników ochrony. W przystępny sposób przekazuje skondensowane informacje o broni, amunicji i balistyce, ze wskazaniem na pistolet automatyczny. Prezentuje najpopularniejsze w Polsce wzory pistoletów. Jest też próbą odpowiedzi na pytanie, jak dokonać trafnego wyboru pierwszej broni palnej. Uczy techniki strzeleckiej, tak w strzelectwie tarczowym jak i bojowym. Uzupełnienie poradnika stanowią rysunki, niemal 100 ćwiczeń i blisko 250 fotografii.

Prezentowana wiedza jest owocem ponad 30-letnich doświadczeń autora z bronią, jako zawodnika, instruktora strzelectwa i praktyka noszącego broń w służbie przez ponad 20 lat.

Książka z serii "Poza szlakiem".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Prawidła strzelań myśliwskich

Prawidła strzelań myśliwskich

Strona 1 z 5

=================================================================================

Poniżej zamieszczono linki do aktualnych prawideł strzelań myśliwskich. Więcej szczegółów na stronie ZG PZŁ.

Prawidła obowiązujące od roku 2020 (NOWE) - 5-bój z osią praktyczną

Prawidła przejściowe na rok 2020 - 6-cio bój z osią zająca i bażanta

=================================================================================

Prawidła strzelań myśliwskich obowiązujące do roku 2019 zamieszczone są poniżej.

§1.

Na strzelnicach Polskiego Związku Łowieckiego prowadzi się strzelania, odpowiadające sposobom polowania na podstawowe gatunki zwierzyny, występujące w naszych łowiskach.

I tak uczymy strzelać:

śrutem

- do rzutków na osi myśliwskiej,

- do rzutków na kręgu myśliwskim,

- do rzutków na przelotach,

- do makiety zająca w przebiegu,

kulami

- do makiety dzika w przebiegu,

- do makiety rogacza,

- do makiety lisa.

Aby ujednolicić zasady współzawodnictwa na zawodach w strzelaniach myśliwskich, obowiązują na strzelnicach PZŁ następujące Prawidła:

ROZDZIAŁ I. Przygotowanie strzelnic i urządzeń technicznych przed rozpoczęciem strzelań

§2.

Za przygotowanie urządzeń do prawidłowego przeprowadzenia konkurencji odpowiedzialny jest organizator zawodów.

§3.

1. Wyrzutnie do rzutków na osi myśliwskiej należy tak wyregulować, żeby spełniały trzy podstawowe warunki:

1) kierunek lotu rzutków z wyrzutni środkowej wypadał na przedłużeniu linii przechodzącej przez środkowe (trzecie) stanowisko strzeleckie i środkową wyrzutnię a z bocznych wyrzutni krzyżował się, nie wykraczając poza przedłużenie strefy przechodzącej przez skrajne stanowiska strzeleckie i środkową wyrzutnię,

2) tory lotu rzutków rozmieszczone były na różnych wysokościach, jednak mierzone na dziesiątym metrze od wyrzutni, nie były niższe niż 1,5 metra i nie wyższe niż 4 metry nad poziom stanowisk strzeleckich,

3) aby rzutki dolatywały od wyrzutni na odległość mierzoną horyzontalnie na poziomie stanowisk strzeleckich, nie bliżej niż 55 i nie dalej niż 65 metrów,

2. W przypadku maszyny pływającej, podstawowe zasady ustawienia nie ulegają zmianie (tor lotu i zasięg).

3. Jeżeli strzelnica wyposażona jest w urządzenia do strzelania dubletów z wyrzutni środkowych, należy te urządzenia tak wyregulować, żeby dodatkowo spełniały następujące warunki:

1) kierunki toru lotu obu rzutków odchylały się od umownej linii przechodzącej przez środkowe stanowisko strzeleckie i środek wyrzutni około 1 metr w prawo lub w lewo, w punkcie odległym o 10 metrów od wyrzutni,

2) wysokość lotu obu rzutków była podobna,

3) drugi rzutek powinien podążać za pierwszym w odległości co najmniej 5 metrów.

§4.

Wyrzutnie na kręgu myśliwskim należy tak wyregulować, żeby rzutki z obydwu wyrzutni w miejscu krzyżowania się przelatywały na wysokości około 4,5 metra (z tolerancją 0,5 metra) a dolatywały na odległość mierzoną horyzontalnie na poziomie stanowisk strzeleckich, nie bliżej niż 55 i nie dalej niż 65 metrów od wyrzutni.

§5.

Wyrzutnie do rzutków na wieży przelotów należy tak wyregulować, żeby spełniały następujące warunki:

1. Kierunek toru lotu rzutków wypadał na linii przechodzącej od wyrzutni przez środkowe (drugie) stanowisko strzeleckie, w przypadku maszyny ruchomej tory lotu rzutków nie mogą przekraczać linii przebiegających od wyrzutni do skrajnych stanowisk strzeleckich,

2. Wysokość lotu rzutków nad linią stanowisk strzeleckich wynosiła 20 metrów,

3. Rzutki przelatywały na odległość od wyrzutni do środkowego stanowiska strzeleckiego (ca 30 metrów) w czasie od 1,4 do 1,6 sekundy.

4. Jeżeli strzelnica wyposażona jest w urządzenia do strzelania dubletów, należy urządzenia te tak wyregulować, aby drugi rzutek podążał za pierwszym w odległości co najmniej 5 metrów.

§6.

Każdy rzutek, niezależnie od rodzaju strzelania, winien podążać, po wyjściu z maszyny, po wyznaczonym mu torze.

§7.

1. Urządzenie ruchomej makiety zająca powinno być wykonane z blachy (3,5 - 5,0 mm) tak, aby przedstawiała zająca w skoku, długość makiety - licząc od piersi do nasady omyka - winna wynosić 45 cm, a wysokość, mierzona na środku zapadki - 17 cm. W odległości 4 cm od początku makiety (na piersi makiety), wycinamy prostokątny poziomy otwór o wymiarach 16 x 12 cm, za którym znajduje się zapadka o 1 cm większa na wszystkich bokach od otworu i wykonana z blachy 4 mm. Sprężyny i urządzenie zwalniające wg uznania konstruktora.

2. Makieta zająca musi być tak wyregulowana, aby zwalniała urządzenie sygnalizujące trafienie pod naciskiem 1 kg w każdym miejscu zapadki, jak również, aby przy strzałach z odległości 40 metrów nabojem dozwolonym do strzelania zająca, zaznaczała trafienie (wskaźnik zaznaczający trafienie z materiału koloru jaskrawego). Wskaźnik zaznaczający trafienie nie może być widoczny przed strzałem.

3. Makieta zająca powinna być ustawiona na urządzeniu poruszającym ją w taki sposób, aby odległość pomiędzy dolną jej częścią a poziomem gruntu lub belki wynosiła 14 cm. (Uwaga: poziom belki równa się poziomowi stanowiska).

4. Makieta zająca porusza się w obu kierunkach na przebiegu, przechodząc jego długość 6 metrów w polu widzenia strzelca w czasie od 1,4 do 1,6 sekundy. Odległość od stanowiska do makiety wynosi 35 metrów.

§8.

Urządzenia ruchomej makiety dzika należy tak wyregulować, żeby makieta poruszała się w obu kierunkach na przebiegu, przechodząc jego długość 10 metrów w polu widzenia strzelca w czasie od 2,4 do 2,6 sekundy. Odległość od stanowiska do makiety wynosi 50 metrów.

§9.

Makiety rogacza i lisa należy ustawić pionowo i prostopadle do osi strzelania, tak by były wyraźnie widoczne ze stanowisk strzeleckich. Wzdłuż osi strzelania należy ustawić przesłony, aby wyeliminować możliwość oddania strzału do niewłaściwej makiety. Organizator określa wzajemne położenie makiet z tym, że odległość pomiędzy sylwetkami musi wynosić co najmniej 15 cm . Odległość od stanowiska do makiet wynosi 100 metrów.

§10.

Organizator zawodów jest zobowiązany zapewnić obsługę techniczną do odbioru strzelnicy przez sędziego głównego oraz odpowiada za sprawność urządzeń i możliwość ich regulacji. Organizator na wniosek sędziego głównego lub stanowiskowego zobowiązany jest usunąć przeszkody uniemożliwiające odbiór strzelnicy lub przeprowadzenie zawodów.

strzelanie do rzutków, trener strzelectwa, nauka strzelania

Robert Młodzianowski ze strzelaniem do rzutków związany jest od roku 1991. Jest trenerem II klasy z licencją PZSS i specjalizacją w strzelectwie do rzutków. Ukończył AWF w Krakowie i we Wrocławiu. W latach 2011-2017 był trenerem Kadry Narodowej Juniorów i Młodzieżowców oraz asystentem Trenera Głównego Kadry Narodowej Seniorów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w strzelaniach do rzutków. Od 2004 do 2009 roku trenował grupy młodzieżowe w Wojskowym Klubie Sportowym „WAWEL” w Krakowie, a w latach 2010 - 2018 był trenerem w Wojskowym Klubie Sportowym „ŚLĄSK” we Wrocławiu. Jest również sędzią strzelectwa sportowego klasy państwowej w dyscyplinach strzelba, karabin oraz pistolet, a także sędzią międzynarodowym ISSF w strzelbie. Aktualnie jest szkoleniowcem Reprezentacji Narodowej Kataru w konkurencji Trap.

Robert Młodzianowski pierwsze kroki w strzelectwie stawiał jako zawodnik klubu "WAWEL” w Krakowie, następnie startował w barwach WKS "ŚLĄSK” we Wrocławiu. W obu klubach był reprezentantem Polski na wielu zawodach międzynarodowych. Od roku 1996 do 2010 był członkiem kadry narodowej Polski.

Wielokrotny Mistrz Polski w Trapie olimpijskim, Universal Trapie oraz medalista Mistrzostw Polski, rekordzista Polski. Wielokrotny zwycięzca zawodów ogólnopolskich, zdobywca czołowych miejsc w wielu europejskich zawodach w konkurencji Trap. Aktualny indywidualny Wicemistrz Polski i drużynowy Mistrz Polski w Universal Trapie oraz drużynowy II Wicemistrz Polski w Trapie Olimpijskim.

Trener strzelectwa sportowego, jego wychowankowie zdobyli ponad 70 indywidualnych medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych w konkurencjach Trap, Double Trap, Skeet oraz Universal Trap. Zajmuje się również podnoszeniem praktycznych umiejętności strzeleckich myśliwych i strzelców.

Jego misją jest przekazywanie innym pasji do strzelectwa do rzutków, które, jak twierdzi, jest nie tylko sportem, ale także sposobem na poznawanie świata i ciekawych ludzi.

Write a Comment