Jaki obiektyw wybrać? – zastosowanie szkieł w fotografii

Canon Poland

Poszukiwanie odpowiedniej perspektywy

Jeśli jesteś fotografem krajobrazowym i chcesz uwieczniać bogactwo natury, prawdopodobnie uczestniczysz w wyprawach kempingowych, wycieczkach lub wspinaczkach. W takiej sytuacji istotne jest poważne przemyślenie doboru obiektywu pod kątem miejsca fotografowania.

Podczas fotografowania krajobrazów zwykle warto wykorzystać ogniskową obiektywu szerokokątnego lub ultraszerokokątnego, co pozwoli uzyskać szeroką perspektywę i umożliwi uchwycenie rozległych przestrzeni. Aby wybrać obiektyw dostosowany do rodzaju krajobrazu, należy przeanalizować wszystkie dostępne opcje ogniskowej i wybrać zakres odpowiedni dla fotografowanej scenerii.

Jaki obiektyw szerokokątny do fotografii kupić?

Jaki obiektyw szerokokątny wybrać?

Obiektyw szerokokątny umożliwi Ci wykonanie pięknych zdjęć architektury oraz przyrody, ale pod warunkiem, że w trakcie zakupów zwrócisz szczególną uwagę na pożądane cechy. Sprawdź typ ogniskowej oraz jej rozmiar – to kluczowe parametry. W dalszej kolejności skontroluj gabaryty maksymalnej przysłony i wagę obiektywu (najlepiej w okolicach 300 gramów), gdyż zbyt ciężki sprzęt niekorzystnie wpłynie na jakość wykonywanej pracy. Dobry obiektyw ma wygodną odległość ostrzenia.

Szerokie kąty to gwarancja ostrości, właściwego naświetlenia oraz oryginalności, zwróć na to uwagę, kiedy chodzi o obiektyw szerokokątny Canon. Marka od wielu lat słynie z dobrej jakości sprzętu do fotografii, gdyż łączy optymalne parametry ze świetnymi materiałami i technologią. Szczególnie przeanalizuj zmienną ogniskową – ta cecha pozwoli Ci dostosować aparat do warunków. Urządzenie powinno mieć odpowiednią liczbę soczewek specjalnych, gdyż to właśnie one przyczyniają się do uzyskiwania doskonałych zdjęć bez względu na warunki.

Aparat z obiektywem szerokokątnym zasługuje na Twoją uwagę, gdyż ma części asferyczne (powstają ze szkła UD). Odgrywają one dużą rolę w trakcie utrwalania ważnych momentów i pięknych widoków, gdyż zapewniają właściwą ostrość i niewiele zniekształceń. Wzrok przyciągają doskonałe kolory (są one wierną kopią rzeczywistości). Optymalny kąt widzenia obiektywu sprawdza się w przypadku fotografii dynamicznych, czyli dokumentalnych. Aparaty bezlusterkowe oraz dobry obiektyw wykorzystasz zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia.

Co to jest i do czego służy obiektyw szerokokątny?

Panoramiczny szerokokątny obiektyw przyda się przede wszystkim w trakcie fotografowania krajobrazów oraz architektury. Nie ma jednak wątpliwości, że aparaty bezusterkowe mają bardzo charakterystyczne cechy i sposób używania. Co ciekawe ten model sprawdza się także przy robieniu zdjęć sportowych. Szerokie kąty zasługują na uwagę, gdyż prezentują się ciekawie i bardzo oryginalnie, a uwiecznione postaci zyskują całkiem inny charakter. Przy pomocy obiektywu wyostrzysz emocje malujące się na twarzach.

Szerokokątny model obiektywu może Ci posłużyć także przy fotografii przyrodniczej. Doskonałe efekty pojawiają się w ujęciach dzikich terenów i zwierząt. Obiektyw szerokokątny Nikon wymaga pewnej wprawy w trakcie robienia zdjęć, ale kiedy poznasz wszystkie jego możliwości, będziesz mógł wykorzystać potencjał, który w nim tkwi. Zróżnicowany kąt widzenia obiektywu na pewno ułatwia dobór parametrów do środowiska, warunków oraz charakteru zdjęć.

Rodzaje obiektywów szerokokątnych

Fotograficzny obiektyw szerokokątny cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Jeśli zdecydujesz się na ten model, przyda Ci się przede wszystkim w trakcie fotografowania krajobrazów, architektury oraz przyrody. Zwróć uwagę, że aparat z obiektywem szerokokątnym dostępny jest w dwóch wersjach, czyli rybim oku albo modelu rektilinearnym. Każdy z nich ma zalety oraz wady, dlatego przed zakupami sprawdź opcje, które najbardziej Cię interesują.

Obiektywy nazywane rybie oko znane są ze zniekształcania zdjęć, dzięki czemu przypomina on obraz, który widzisz przez wizjer w drzwiach. Obiekty tracą swoje rzeczywiste rozmiary, podkreślone zostają wybrane partie ciała, a obrzeża stają się zaokrąglone. Obiektyw szerokokątny Sigma nie oddaje realnych kształtów, dlatego wybierzesz ten model w przypadku, kiedy nie planujesz wykonywać portretów oraz uwieczniać rzeczywistości.

Obiektyw szerokokątny Olympus czy model innej marki dostępny jest także w wersji rektilinernej. Prezentowany typ doskonale odwzorowuje linię równoległą — to podstawowa różnica pomiędzy nim a rybik okiem. Szeroki obiektyw zapewnia atrakcyjne zdjęcia, w których obiekty pozostają w niewielkiej odległości od aparatu, co nadaje niezwykłego charakteru i jednocześnie sprawia, że fotografie stają się jeszcze bardziej interesujące.

Ranking obiektywów szerokokątnych 2021

Szerokokątny obiektyw to model zasługujący na szczególną uwagę. W sklepie znajduje się wiele propozycji, które szybko i sprawnie dobierzesz do swoich umiejętności oraz możliwości finansowych. Wśród nich obiektyw szerokokątny Sony. Niewielka waga łączy się z wieloma przydatnymi funkcjami oraz wysokimi parametrami optycznymi. Sprzęt ma dobrej jakości soczewki specjalne, warstwę ochronną oraz optymalną ostrość w trakcie robienia zdjęć. Fotografie są rzeczywiste, zachwycają intensywnymi kolorami, ale jednocześnie pozwolą Ci uniknąć niskich kontrastów i refleksów.

Ranking obiektywów szerokokątnych 2021

Obiektyw szerokokątny Sigma to kolejny produkt, który możesz znaleźć w ofercie sklepu. Znany jest przede wszystkim z doskonałej ostrości oraz niewielkich zniekształceń. Lustrzanki zapewniają intensywne kolory, ale odpowiednio dobrany obiektyw jeszcze podkreśla głębię każdej fotografii i sprawia, że oglądanie zdjęć wiąże się z szeregiem dodatkowych wrażeń. Marka zadbała o wykorzystanie najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu sprzęt przyda się w dynamicznych ujęciach, czyli wykorzystasz go w trakcie zdjęć do reportaży i innych.

Zalety i wady obiektywów szerokokątnych

Szerokokątny obiektyw ma wiele zalet, jedną z nich jest szeroki kadr, który umożliwi Ci obejmowanie większej liczby przedmiotów, obiektów czy osób. Fotografie stają się więc bardziej wartościowe i zdecydowanie wyróżnią się na tle klasycznych zdjęć. Szeroki obiektyw przyda się najbardziej w trakcie wykonywania ujęć wnętrz oraz zabytków, kiedy oddalenie się na odpowiednią odległość nie jest możliwe.

Obiektywy z szerokim kątem zapewniają dodatkowe efekty, gdyż producent zadbał o szereg dodatkowych funkcji, które naprawdę robią wrażenie. Fotografie mogą wydawać się odrealnione, mieć zamazane tło albo wyostrzone kontury. Na uwagę zasługują także intensywne kolory. Aparat fotograficzny w połączeniu z modelem szerokokątnym obsługuje szeroki zakres zoomów, co doskonale wpływa na jakość zdjęć.

Obiektyw szerokokątny ma także wady, o których powinieneś wiedzieć jeszcze przed zakupem. Chodzi przede wszystkim o winietowanie, czyli niedoświetlanie brzegów fotografii. Są one ciemniejsze niż reszta zdjęcia, co w niektórych przypadkach może stanowić spory problem i wpłynąć na odbiór. Należy także wspomnieć o dystorsji, czyli zniekształceniu perspektywy. Wraz ze wzrostem szerokości zwiększają się zniekształcenia, dlatego wielu fotografów sięga po obiektyw szerokokątny Pentax czy inny model, ale w dolnych granicach.

Kiedy warto rozważyć zakup obiektywu szerokokątnego?

Obiektyw szerokokątny Olympus czy produkt innej renomowanej marki to doskonały wybór, kiedy zależy Ci na dobrej jakości zdjęć oraz ich oryginalności. Większość modeli ma stabilizację obrazu, która pozwoli Ci dopasować sprzęt do panujących warunków i miejsca, w którym robisz zdjęcia. Modele z szerokim kątem umożliwiają także wydłużenie czasu naświetlania i uniknięcie zamazanych fragmentów. To propozycja wprost stworzona zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Kiedy zdecydujesz się na szeroki kąt, zwróć uwagę na korzyści, jakie niesie obiektyw zmiennoogniskowy. Słabe oświetlenie nie stanowi już dłużej problemu, wykonasz dobrej jakości zdjęcia bez konieczności noszenia ze sobą statywu. Brak większych wad optycznych również sprawia, że ten rodzaj cieszy się szczególną popularnością. Unikasz załamujących się promieni świetlnych, czyli kolistych plamek (to niekorzystne zjawisko wpływające na odbiór fotografii).

Co wybrać? Szeroki kąt czy rybie oko?

Rybie oko to jeden z rodzajów obiektywów szerokokątnych. Wykazuje szereg charakterystycznych cech, wśród których wymienia się zniekształcenie obrazu, dzięki czemu linie nie są rzeczywiste, a fotografowanie obiekty zyskują nienaturalną formę. Efekt pracy jest podobny do obrazu widocznego w trakcie spoglądania przez wizjer w mieszkaniu. Ten model sprawdza się przede wszystkim dla osób, które pragną eksperymentować z perspektywą i zależy im na uzyskaniu ciekawej oraz oryginalnej formy.

Obraz szerokokątny umożliwia odwzorowanie linii równoległych na fotografii, czyli zdjęcia stają się po prostu odzwierciedleniem rzeczywistości. Realizm wychodzi na pierwszy plan, co zapewni Ci większe możliwości, kiedy mowa o fotografowaniu różnorodnych obiektów, sprawdzi się nawet w wykonywaniu portretów (pod warunkiem, że ma odpowiednie parametry). Obiektyw szerokokątny Tamron oraz inne propozycje mają różny zakres ogniskowych, co także wpływa na jakość zdjęcia i końcowy efekt Twojej pracy.

Wybór obiektywu powinien zostać uwarunkowany przede wszystkim Twoimi potrzebami oraz charakterem robionych zdjęć. Model z szerokim kątem zapewnia wiele dodatkowych możliwości, bez problemu zrobisz zdjęcia dobrej jakości i to o każdej porze dnia i nocy. Z kolei, jeśli kluczowe znaczenie odgrywa oryginalność, niezwykły charakter oraz pragniesz się wyróżnić swoją pracą, model określany jako rybie oko przynosi bardzo zadowalające efekty.

Jaki obiektyw wybrać? – zastosowanie szkieł w fotografii

Zaraz po zakupie wymarzonego body nadchodzi czas na wybór nowego obiektywu. Na rynku fotograficznym znajdziemy wiele propozycji szkieł, które pomogą nam w realizacji najbardziej niezapomnianych ujęć. Jaki obiektyw wybrać, aby nie żałować podjętej decyzji? Zobaczmy, jakie szkło najlepiej spełni nasze wymagania.

Prezentacja obiektywów o ogniskowych od 12mm do 600mm

Rozważając zakup nowego obiektywu musimy zrozumieć działanie dwóch najważniejszych parametrów: ogniskowej określanej w mm i przysłony symbolicznie oznaczanej literą f.

Fachowo ogniskowa to kąt widzenia obiektywu, czyli odległość soczewki do matrycy w aparacie. Przysłona natomiast decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia.

Stąd można mówić o podziale szkieł na:

obiektywy stałoogniskowe o stałej wartości ogniskowej, np. 50mm i zmiennoogniskowe o różnych wartościach ogniskowych, np. 24-70mm. Dlatego też można wyróżnić szkła z krótką ogniskową – tzw. obiektywy szerokokątne oraz obiektywy z długą ogniskową, czyli o wąskim kącie widzenia.

Zdjęcie przy ogniskowej 12mm

Zdjęcie przy ogniskowej 24mm

Zdjęcie przy ogniskowej 50mm

Zdjęcie przy ogniskowej 70mm

Zdjęcie przy ogniskowej 135mm

Zdjęcie przy ogniskowej 210mm

jasne o szeroko otwartej przysłonie, np. f/1.2 i ciemne o dużych wartościach przysłony, np. 5.6. Korzystając z niskich wartości przysłony możemy otrzymać zdjęcia o małej głębi ostrości, na których można zaobserwować charakterystyczne rozmycia tła, tzw. bokeh. Wykorzystując wyższe wartości przysłony, np. f/4, f/5.6, f/11 możemy zauważyć, iż wszystkie elementy na naszym zdjęciu zyskują na ostrości.

Zdjęcie z przysłoną f/1.8

Zdjęcie z przysłoną f/4

Zdjęcie z przysłoną f/22

Jak dobrać odpowiedni obiektyw do typu zdjęć?

Fotografia nie zna ograniczeń! Malarstwo, muzyka, jak i fotografia to dziedziny, które stwarzają wspaniałe pole do eksperymentów. Oznacza to, iż szerokokątnym obiektywem wykonamy przepiękny pejzaż, jak i dynamiczne street photo. Jednak aby świadomie tworzyć nieszablonowe ujęcia musimy znać możliwości konkretnych obiektywów.

PORTRET

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii. Może mieć charakter dokumentalny – zdjęcia rodzinne, jak również kreacyjny, np. zdjęcia fashion lub beauty. Najczęściej przy tego rodzaju fotografii zależy nam na odzwierciedleniu odpowiednich proporcji modela. Przy klasycznym portrecie świetnie sprawdzą się obiektywy o ogniskowych 50mm, 85mm, 105mm, czy nawet 135mm. W przypadku bardziej dynamicznych ujęć warto sięgnąć po szkło z ogniskową 35mm lub mniej. Pamiętajcie, wszystko zależy od naszej wyobraźni!

50mm f/4.5

85mm f/5.6

Jeśli zależy Wam na odseparowaniu postaci od tła i stworzeniu pięknego efektu bokeh zabierzcie ze sobą jasne obiektywy o przysłonach rzędu f/1.2, f/1.4, czy f/1.8.

50mm f/1.8

85mm f/1.4

FOTOGRAFIA ULICZNA

Najbardziej sprawdzą się tutaj obiektywy o ogniskowych 35mm i 28mm, często wybieranym obiektywem jest również 24-70mm. Dzięki takim parametrom będziemy mieli duże możliwości, od fotografii ogólnej sceny, po fotografowanie portretów w mieście. Tu również warto decydować się na jasne szkła – czasem w cięższych warunkach przysłona 1.4 może uratować nam zdjęcie od nadmiernych szumów spowodowanych podbijaniem wartości ISO.

35mm f/1.4

35mm f/1.4

FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Moim faworytem w tego typu fotografii są szkła zmiennoogniskowe 70-200mm lub 24-70mm. Ogniskowa 24mm pozwala na wykonanie zdjęć grupowych, 85mm na stworzenie niezapomnianych portretów, natomiast działając na pełnym zbliżeniu jesteśmy w stanie uchwycić najważniejsze momenty uroczystości, np. zakładanie obrączek. Niskie wartości przysłony, np. f/2. pozwalają również na wykonanie bajkowych zbliżeń detali.

24mm f/5.6

35mm f/1.4

135mm f/8

KRAJOBRAZY

Ulubionymi obiektywami pejzażystów są obiektywy szerokokątne o ogniskowych 28, 24, czy nawet 16mm. W połączeniu z odpowiedniego rodzaju filtrem pozwalają na tworzenie kontrastowych, dynamicznych kadrów. Aby uzyskać ostre i pełne szczegółów zdjęcia wybierajmy wyższe wartości przysłony.

12mm f/9

12mm f/6.3

135mm f/8

SPORT, ZWIERZĘTA

Sport, jak również fotografia zwierząt to idealne pole do manewru dla teleobiektywów. Aby wykonać zdjęcia daleko oddalonych obiektów sięgajmy po takie szkła jak: 70-200mm, 400mm, a nawet 150-600mm. Te o wyższych wartościach ogniskowych są ciemniejsze, co przy tego rodzaju zdjęciach nie stanowi większej przeszkody.

400mm f/14

DETALE

Tutaj rządzą szkła Macro. Idealnym wyborem będzie obiektyw o ogniskowej 70mm ze światłem f/2.8. Pozwoli on na wykonanie ostrych, pełnych szczegółów zdjęć. Makroobiektywy świetnie sprawdzą się przy fotografii flat lay, packshotowej, co nie wyklucza również fotografowania detali zwierząt!

70mm f/10 obiektyw macro

70mm f/5 obiektyw macro

70mm f/2.8 obiektyw macro

Rozumiejąc działanie ogniskowej oraz przysłony w obiektywie jesteśmy w stanie tworzyć niezapomniane portrety, czy krajobrazy. Znając podstawowy podział obiektywów, z czasem po nabraniu wprawy i doświadczenia możemy wykraczać poza ustalone ramy i tworzyć zdjęcia, które zostaną w naszej pamięci na dłużej. Pamiętajmy również, iż aby uprawiać różne rodzaje fotografii nie musimy posiadać wszystkich rodzajów obiektywów. Sztuką jest dopasowanie kilku rodzajów wysokojakościowych szkieł, które sprawdzą się u nas najlepiej.

Write a Comment