Jak sfotografować księżyc i superksiężyc
Bardzo przydatne może być zrozumienie, jak fotografować Księżyc za pomocą aparatu cyfrowego. Czasami możesz chcieć uchwycić Księżyc, gdy jest pełny i piękny, a innym razem możesz chcieć uchwycić interesujące wydarzenie, takie jak zaćmienie Księżyca.
Tak czy inaczej, proces fotografowania Księżyca zaczyna się od wyboru sprzętu fotograficznego – chociaż technika fotografowania i obróbka końcowa są równie ważne. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii Księżyca, od początku do końca.
Obraz zanikającej garbatej fazy księżyca – jak sfotografować księżyc
Zanikający garbaty księżyc
Spis treści
Wyzwania fotografii księżycowej
Wyjaśnienie faz księżyca
Czym jest superksiężyc?
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Pełnia imiona księżyca
Podstawy fotografii księżycowej
Jak sfotografować Księżyc (z pierwszym planem)
Fotografowanie Księżyca w świetle dziennym
Fotografowanie Księżyca w warunkach słabego oświetlenia
Fotografowanie zbliżenia księżyca
Uwagi dotyczące fazy księżyca Moon
Jak zaplanować fotografowanie księżyca
Sprawdź prognozy pogody
Korzystaj z aplikacji i stron internetowych do planowania
Praca nad kompozycją
Przygotuj sprzęt i przetestuj
Aparat i obiektyw
Statyw i akcesoria
Śledzenie równikowe
Jak skupić się na Księżycu
Looney 11 i problemy z ekspozycją
Jak sfotografować Supermoon
Jak uchwycić „blask ziemi”
Fotografowanie Księżyca telefonem
Jak sfotografować księżyc za pomocą iPhone'a
Jak sfotografować księżyc telefonem z Androidem
Różnice w ekspozycji – studium przypadku
Przetwarzanie końcowe zdjęć księżyca
Często zadawane pytania dotyczące fotografii księżycowej
Wyzwania fotografii księżycowej
Jeśli wcześniej próbowałeś uchwycić Księżyc, który okazał się bardzo mały lub wyglądał jak biała plama, nie denerwuj się. Wielu fotografów przechodzi przez podobne problemy przy pierwszym wypróbowaniu. Fotografia księżyca może być trudna i frustrująca, dlatego napisaliśmy dla Ciebie ten poradnik.
Pomimo wszystkich wyzwań fotografowanie Księżyca jest wspaniałym doświadczeniem edukacyjnym, zwłaszcza jeśli masz ochotę trochę poeksperymentować. Po drodze nauczysz się różnych technik: ograniczania drgań aparatu w warunkach słabego oświetlenia, radzenia sobie z zniekształceniami powodowanymi przez wiatr i fale upałów w przypadku odległych obiektów, ręcznego ustawiania aparatu, a nawet włączania księżyca do innych zdjęć (nie tylko księżyc jako temat)!
Fotografia księżyca jest ekscytująca, ponieważ można to robić na wiele różnych sposobów. Możesz zrobić zdjęcie samego Księżyca za pomocą teleobiektywu i uchwycić jego szczegóły, w tym wielkie kratery. W ramach kompozycji możesz sfotografować ciekawy krajobraz lub scenę z Księżycem. Możesz nawet stworzyć złożony obraz, łącząc wcześniej uchwycony obraz Księżyca z fajnie wyglądającym obiektem, jak widać na poniższym przykładzie:
Wampir pijący krew w pełni księżyca – jak sfotografować księżyc
Ten obraz wampira pijącego krew podczas pełni księżyca jest złożony – Księżyc został dodany do obrazu, aby stworzyć dramat.
Wyjaśnienie faz księżyca
Zanim porozmawiamy o tym, jak fotografować Księżyc, ważne jest, aby zrozumieć podstawy faz Księżyca.
Jak już wiesz, Księżyc przechodzi przez różne fazy w ciągu miesiąca. Kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem, otrzymujemy „Księżyc w nowiu”, ponieważ żadne światło słoneczne nie pada na stronę księżyca skierowaną do nas. Gdy jest odwrotnie – Ziemia znajduje się pomiędzy Księżycem a Słońcem – strona księżyca skierowana w naszą stronę jest oświetlona i otrzymujemy Księżyc w pełni.
Cykl ten powtarza się co 29,53 dni, co nazywa się jego „okresem synodalnym”. Oto schemat różnych faz Księżyca:
Fazy księżyca
Fazy księżyca
Gdy Księżyc w nowiu staje się oświetlony, przechodzi przez półksiężyc, potem ćwiartkę, po której następuje etap Gibbous. Wreszcie osiąga pełnię księżyca, a następnie cień zaczyna wkradać się po drugiej stronie. Cykl powtarza się w odwrotnej kolejności – Gibbous, Quarter, Crescent – aż znów otrzymamy Księżyc w nowiu.
Księżyc „Woskuje”, kiedy staje się bardziej oświetlony i „Zanika”, gdy jest mniej oświetlony. Przybywający i ubywający półksiężyc mają ten sam kształt, ale pojawiają się po przeciwnych stronach Księżyca.
Należy podkreślić, że Twoja lokalizacja podczas obserwacji Księżyca z Ziemi jest bardzo ważna. Powyższy diagram dotyczy półkuli północnej, gdzie księżyc rośnie po prawej stronie, a słabnie po lewej. Odwrotna sytuacja ma miejsce na półkuli południowej, ponieważ w porównaniu księżyc wydaje się być „do góry nogami”.
Gdy zrozumiesz te podstawy, bardzo łatwo będzie ci powiedzieć, jak szybko można się spodziewać pełni księżyca! Na przykład, jeśli jestem na półkuli północnej i widzę oświetlony półksiężyc po prawej stronie, wiem, że jestem około 10 dni od pełni księżyca. Ale jeśli zobaczę półksiężyc oświetlony po lewej stronie, będzie to około dwa i pół tygodnia przed następną pełnią księżyca.
Oczywiście to tylko szybki sposób na oszacowanie. Zawsze możesz użyć doskonałych aplikacji, aby nie tylko obliczyć dokładną fazę Księżyca w danym dniu, ale także określić jego pozycję na niebie o różnych porach dnia w Twojej lokalizacji! W dalszej części artykułu omówimy najbardziej przydatne aplikacje, z których osobiście korzystam.
Obraz z księżycem w ostatniej kwadrze fazy księżyca
Faza Księżyca w ostatniej kwadrze, Islandia. Prawa autorskie Spencera Coxa.
NIKON D800E + AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR @ 90mm, ISO 100, 0,6 s, f/8,0
Oto kilka innych przydatnych informacji o tym, jak Księżyc wygląda w różnych czasach:
Księżyc jest pływowo związany z Ziemią, co oznacza, że widzimy tylko jedną stronę Księżyca, bez względu na porę dnia, porę roku lub położenie na Ziemi.
Odległość od Ziemi do Księżyca zmienia się w ciągu roku. Kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, często określa się go mianem „Superksiężyca”. Kiedy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, określa się go mianem „Mikroksiężyca”. Więcej o Supermoon poniżej.
Jeśli w miesiącu jest więcej niż jedna pełnia księżyca, nazywa się to „niebieskim księżycem”.
Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, następuje zaćmienie. Jest to zaćmienie Słońca, gdy Księżyc blokuje Słońce (jest to bardziej znany rodzaj zaćmienia), podczas gdy jest to zaćmienie Księżyca, gdy cień Ziemi pada na Księżyc.
Księżyc podczas zaćmienia Księżyca jest często określany jako „Krwawy Księżyc” ze względu na jego czerwony wygląd.
Na półkuli północnej oświetlenie Księżyca przesuwa się od prawej do lewej. Na półkuli południowej oświetlenie przesuwa się od lewej do prawej. Jeśli stoisz na równiku, oświetlenie będzie się różnić w zależności od pory dnia, jak wyjaśniono tutaj.
Jeśli chcesz poznać aktualną fazę księżyca, zajrzyj na tę stronę, dzięki uprzejmości TimeandDate.com, gdzie możesz dowiedzieć się, w jakiej fazie księżyc jest aktualnie. Możesz również obliczyć, jaka będzie, wybierając datę z Dół strony. Inne aplikacje również mogą to zrobić, co omówimy w dalszej części tego artykułu.
Czym jest superksiężyc?
Supermoon to nazwa nadana dość rzadkiemu wydarzeniu – kiedy Księżyc w pełni znajduje się fizycznie blisko swojego najbliższego punktu naszej planety. Termin „Supermoon” może również odnosić się do Księżyca w nowiu, chociaż nie jest to tak powszechne w popularnych mediach.
Gdy Księżyc obraca się po eliptycznej orbicie wokół Ziemi, astronomowie oznaczyli dwa punkty nazwami. „Lunar Perigee”, czyli punkt, w którym Księżyc znajduje się najbliżej naszej planety na 363 104 kilometrach, oraz „Lunar Apogee”, który jest punktem najdalszej odległości Księżyca od naszej planety w odległości 405 696 kilometrów.
Tak więc, kiedy Lunar Perigee zbiega się z pełnią księżyca (co zwykle zdarza się kilka razy w roku), rodzi się „Superksiężyc”. Może wydawać się nawet o 14% większa w średnicy niż Księżyc w pełni w apogeum Księżyca, a także mieć o 30% jaśniejsze oświetlenie. Poniższa ilustracja NASA pokazuje wygląd Superksiężyca:
Porównanie NASA Supermoon
Supermoon kontra Mikroksiężyc
Ilustracja autorstwa NASA, domena publiczna
Choć Supermoon można oglądać kilka razy w roku, tylko jeden z nich jest zazwyczaj najbardziej „super” – czyli największy i najbliższy ze wszystkich.
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc są blisko siebie, a Księżyc pada w cień Ziemi. Zaćmienie Księżyca może mieć miejsce tylko w nocy i tylko wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. Może wystąpić od dwóch do pięciu razy w roku na całym świecie, dlatego uważa się je za dość rzadkie wydarzenie astronomiczne.
Całkowite zaćmienie Księżyca 2010
Całkowite zaćmienie Księżyca
Ze względu na światło słoneczne przechodzące przez ziemską atmosferę i docierające do Księżyca, zaćmienie Księżyca ma zazwyczaj kolor czerwony lub miedziany. Stopień zaczerwienienia zależy od ilości pyłu i chmur w ziemskiej atmosferze. Więcej cząstek atmosferycznych oznacza ciemniejszy odcień czerwieni księżyca.
Z powodu tego czerwonawego koloru wielu nazywa zaćmienia Księżyca „Krwawym Księżycem” lub „Krwawym Księżycem”.
Pełnia imiona księżyca
Księżyc w pełni ma różne nazwy w zależności od miesiąca, nadawane przez rdzennych Amerykanów (niektóre źródła podają nazwy pełni księżyca również wywodzące się z korzeni anglosaskich i germańskich). Poniżej znajdują się nazwy Księżyca w pełni według miesiąca, zaczerpnięte z tego źródła:
Styczeń: Wilczy Księżyc
Luty: Śnieżny księżyc
Marzec: Robaczy Księżyc
Kwiecień: Różowy Księżyc
Maj: Kwiat Księżyca
Czerwiec: Truskawkowy Księżyc
Lipiec: Buck Moon
Sierpień: Księżyc Jesiotra
Wrzesień: Harvest or Corn Moon
Październik: Harvest or Hunter’s Moon
Listopad: Księżyc bobra
Grudzień: Zimny Księżyc
Media popularnonaukowe często szaleją z tymi nazwami. Pełnia, która miała miejsce 20 stycznia 2019 r., została nazwana „Super Wolf Blood Moon”. Słowo „super” wskazywało na bliskość Księżyca do Ziemi, jak wyjaśniono powyżej. Słowo „wilk” oznaczało po prostu styczeń. I wreszcie słowo „krew” opisuje Zaćmienie Księżyca.
Jak opisałbyś tytuł „przynęty na klikanie” dla zaćmienia Księżyca, które ma miejsce w grudniu? Byłby to „Księżyc zimnej krwi”. Jeśli Księżyc jest bliżej Ziemi, dodaj słowo „Super” z przodu, aby brzmiało jeszcze bardziej dramatycznie!
Niestety, takie zwariowane tytuły są obecnie powszechne w mediach naukowych…
Księżyc nad Kapadocją
Księżyc w pełni nad Kapadocją, Turcja. Prawa autorskie Spencera Coxa
NIKON Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S @ 70mm, ISO 64, 5 s, f/11,0
Podstawy fotografii księżycowej
Teraz, gdy przeszliśmy przez fazy Księżyca i różne nazwy Księżyca, nadszedł czas, aby przyjrzeć się podstawom fotografowania Księżyca. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie wszystkich ważnych punktów:
Zdecyduj się na zbliżenie lub na pierwszy plan – po pierwsze, powinieneś zdecydować, czy chcesz sfotografować zbliżenie Księżyca ze wszystkimi jego szczegółami, czy może po prostu uwzględnić go jako mniejszą część ogólnej kompozycji. Ta ostatnia jest stosunkowo łatwa i nie wymaga specjalnego sprzętu. Jednak fotografowanie zbliżeń Księżyca wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu i techniki aparatu. Omówimy to wszystko w dalszej części tego artykułu.
Rozważ fazy księżyca – musisz zdecydować, którą fazę księżyca chcesz uchwycić. Księżyc wygląda bardzo różnie w różnych fazach, rzucając głębsze cienie na powierzchnię i sprawiając, że różne części Księżyca wydają się bardziej widoczne. Księżyc w pełni jest dość popularny wśród fotografów, ale jak wykażę w dalszej części tego artykułu, nie zawsze jest to idealna faza do fotografowania ze względu na jego „płaski” wygląd.
Planowanie – Bez wątpienia planowanie jest jednym z najważniejszych kroków w fotografii księżyca. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, otrzymasz wspaniałe obrazy Księżyca. Właściwe planowanie jest szczególnie ważne w przypadku rzadkich wydarzeń księżycowych, ponieważ nie chcesz przegapić okazji! Ważne są takie rzeczy, jak fazy księżyca, warunki pogodowe, położenie księżyca względem fotografowanego obiektu, sprzęt i ustawienia aparatu. Powinieneś wcześniej poświęcić trochę czasu na ocenę każdej zmiennej.
Oceń sprzęt fotograficzny – Musisz dokładnie ocenić swój sprzęt fotograficzny i zobaczyć, jaki rodzaj fotografii księżyca możesz z nim zrobić. Sprzęt fotograficzny jest ważny dla fotografii księżyca, dlatego omówimy go obszernie w tym artykule.
Wybierz odpowiednie ustawienia aparatu — ważne jest, aby wiedzieć, które ustawienia aparatu najlepiej sprawdzają się w przypadku fotografowania księżyca, zwłaszcza w przypadku korzystania z długich superteleobiektywów i teleskopów. Długie czasy otwarcia migawki i drgania aparatu mogą być ogromnym źródłem problemów, przez co Księżyc i jego szczegóły wydają się rozmazane.
Poświęć trochę czasu na przetwarzanie końcowe — Księżyc może wydawać się bardzo płaski bez żadnego przetwarzania końcowego, szczególnie podczas fotografowania w formacie RAW, dlatego często potrzebne jest podstawowe przetwarzanie końcowe. Aby móc pokazać wszystkie szczegóły Księżyca i sprawić, by wyglądał ostro, konieczne może być również użycie różnych technik mieszania, układania i wyostrzania w post-processingu.
Zachowaj ostrożność podczas tworzenia kompozycji — jeśli zdecydujesz się nadać obrazowi nieco artystycznej swobody i stworzyć złożony obraz z zupełnie różnych zestawów obrazów, staraj się unikać sprawiania, by twoje obrazy wyglądały na fałszywe. Jeśli sfotografujesz krajobraz szerokokątnym obiektywem i skopiujesz i wkleisz ogromną wersję Księżyca, będzie to wyglądało bardzo sztucznie i nierealistycznie.
To samo dotyczy cieni. Ciemna strona Księżyca powinna zawsze odpowiadać jasności i kolorowi nieba, zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych. Więc jeśli skopiujesz i wkleisz obraz Księżyca z jego czarnym cieniem na niebieskim niebie, będzie on oczywiście wyglądał na fałszywy.
Przyjrzyjmy się każdemu z powyższych bardziej szczegółowo.
Jak sfotografować Księżyc (z pierwszym planem)
Jeśli chcesz zrobić zdjęcie Księżyca z pierwszym planem jako część swojej kompozycji, możesz to zrobić bardzo łatwo bez specjalnego sprzętu w warunkach dziennych. W rzeczywistości możesz nawet uchwycić takie obrazy nawet smartfonem!
Fotografowanie Księżyca w świetle dziennym
Uchwycenie Księżyca w pełnym świetle dziennym jest łatwe, ponieważ zarówno Księżyc, jak i otaczające go środowisko są równie jasne, dzięki czemu można je uchwycić podczas jednej ekspozycji. Nie są też potrzebne żadne specjalne ustawienia – po prostu strzelaj w dowolnym trybie z ręki, a powinieneś osiągnąć świetne rezultaty!
Obraz księżyca nad górami o zachodzie słońca – jak sfotografować księżyc
Robiąc powyższe zdjęcie wschodu księżyca w Parku Narodowym Death Valley, musiałem powiększyć Księżyc i dostosować kompozycję, aby wyglądał na większy.
Warto zaznaczyć, że przy korzystaniu z obiektywów szerokokątnych Księżyc będzie wydawał się maleńki w kadrze. Jeśli chcesz, aby Księżyc wydawał się większy, musisz użyć zoomu optycznego obiektywu. Jednak wpłynie to również na resztę kadru, ponieważ wszystko inne również się powiększy. W takich sytuacjach może być konieczne znalezienie innej kompozycji, aby działała, tak jak zrobiłem z powyższym obrazkiem.
Podczas gdy niektórzy fotografowie uciekają się do kopiowania i wklejania większej wersji księżyca do swoich ujęć szerokokątnych, odradzam takie praktyki. To dlatego, że takie ujęcia często kończą się fałszywymi i nienaturalnymi.
Fotografowanie Księżyca w warunkach słabego oświetlenia
A co z fotografowaniem Księżyca w warunkach słabego oświetlenia? Wtedy sprawy stają się nieco trudniejsze. Głównym powodem są różnice w ekspozycji. Księżyc robi się dość jasny, zwłaszcza gdy jest w pełni, podczas gdy reszta sceny jest zbyt ciemna.
Jeśli wystawisz na Księżyc, będziesz mógł zobaczyć wszystkie jego cechy, ale krajobraz będzie zbyt ciemny. Jeśli wystawisz na pierwszy plan, krajobraz będzie zbyt ciemny, a Księżyc będzie bardzo prześwietlony.
Rozwiązaniem jest zrobienie dwóch lub więcej zdjęć, odsłaniając osobno Księżyc i pierwszy plan, a następnie scalić je w przetwarzaniu końcowym, tak jak to zrobiłem na poniższym obrazku:
Horyzont mieszanego obrazu księżyca - fotografia księżyca
Aby zrobić to zdjęcie, naświetliłem inaczej Księżyc i pierwszy plan, a następnie użyłem Photoshopa, aby połączyć je w jeden obraz.
Sony A7R II + 70-200 mm f/4G OSS @ 200 mm, ISO 800, 0,6 s, f/8
Jeśli Twoim celem jest uchwycenie Księżyca na nocnym niebie, sprawy mogą być nieco trudniejsze, ponieważ czas ekspozycji nieba jest znacznie inny niż na Księżycu.
Jeśli Księżyc nie jest w pełni i wydaje się stosunkowo mały w porównaniu z resztą krajobrazu (przy użyciu ultraszerokokątnego obiektywu), możesz otrzymać takie ujęcie:
Wschód Księżyca w Drodze Mlecznej
Ubywający księżyc z Drogą Mleczną
Canon EOS 5DS R + 24-70mm f/2.8L II USM @ 24mm, ISO 3200, 20 s, f/2.8
Jednak próba sfotografowania, a następnie zmieszania takich zdjęć może być dość trudna w post, ponieważ Księżyc może wyrządzić różnego rodzaju szkody na zdjęciu – od widocznych oznak zjawy i rozbłysków, po zbyt jasne obszary nieba. Jeśli Księżyc jest w pełni lub prawie w pełni, możesz nawet nie być w stanie uchwycić większości gwiazd, zwłaszcza jeśli w atmosferze znajduje się kurz, wilgoć lub inne cząsteczki.
Fotografowanie zbliżenia księżyca
Wykonanie szczegółowego zbliżenia Księżyca może być trudne, w zależności od tego, jak duży ma się on pojawić i jak wiele szczegółów chcesz pokazać. Ekstremalne zbliżenie Księżyca wymaga długiego super-teleobiektywu lub teleskopu podłączonego do aparatu cyfrowego o wysokiej rozdzielczości, jak omówiono poniżej.
Ponadto, aby sfotografować księżyc w zbliżeniu, musisz odpowiednio zaplanować pogodę i lokalizację. Najlepszą opcją może być opuszczenie miasta i podróż do odległej lokalizacji o bardzo małym zanieczyszczeniu światła i powietrza, najlepiej na większej wysokości.
Półksiężyc
Półksiężyc
Nikon D300 + 200-400 mm f/4 + 1,4x TC @ 560 mm, ISO 200, 1/250, f/5,6
Szczególnie ważne jest planowanie pogody, co omówiono w następnej sekcji. Nie chcesz mieć do czynienia z zamgleniem atmosferycznym spowodowanym kurzem, dymem i wilgocią w powietrzu, a już na pewno nie chcesz mieć do czynienia z falami upałów. Te rzeczy niszczą strukturę księżyca, co bardzo utrudnia zachowanie jakichkolwiek szczegółów.
Zasadniczo im mniejsza odległość i substancja między tobą a Księżycem, tym lepsze wyniki.
W tym artykule i dalszych krokach skupimy się głównie na fotografowaniu Księżyca z bliska.
Uwagi dotyczące fazy księżyca Moon
Podczas gdy większość fotografów stara się uchwycić Księżyc w pełni, należy pamiętać, że gdy Księżyc jest w pełni oświetlony przez Słońce z naszej perspektywy, cechy jego powierzchni znikają z powodu braku cieni. Skutkuje to tym, że Księżyc wygląda bardzo „płasko”, jak prawdopodobnie widzieliście już na wielu takich zdjęciach:
Pełnia księżyca
Księżyc w pełni często wygląda płasko dzięki równomiernemu oświetleniu przez Słońce
NIKON D7000 + 400 mm f/2,8 + 1,7 x @ 680 mm, ISO 100, 1/400, f/4,8
Jeśli nigdy wcześniej nie fotografowałeś Księżyca, z pewnością sugerowałbym zrobienie mu zdjęcia, gdy jest pełny. W trakcie tego procesu sporo się nauczysz i będziesz miał zdjęcie Księżyca w pełni, które możesz wykorzystać na innych obrazach.
Jednak po uchwyceniu Księżyca w pełni radzę spróbować sfotografować go w innych fazach. Zobaczysz tylko dużą różnicę w szczegółach na poziomie powierzchni między różnymi fazami i zauważysz rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałeś. Kratery i góry Księżyca wyglądają różnie w różnych fazach, dzięki czemu obrazy wyglądają ciekawiej.
Ubywający garbaty księżyc, blisko ostatniej kwadry
Ubywający garbaty księżyc, blisko ostatniej kwadry
NIKON Z 7 + 600 mm f/4 + 1,4x TC @ 850 mm, ISO 64, 1/125, f/6,3
Po wybraniu fazy Księżyca następnym krokiem jest odpowiednie zaplanowanie strzału.
Jak zaplanować fotografowanie księżyca
Właściwe planowanie jest bardzo ważne, jeśli chcesz uzyskać piękny obraz Księżyca. Jeśli jest rzadkie wydarzenie, takie jak Supermoon, Zaćmienie Księżyca lub kombinacja różnych wydarzeń księżycowych, może być konieczne poświęcenie trochę więcej czasu na zorganizowanie i zaplanowanie.
Jak wyjaśniamy w artykule, proces fotografowania zaćmienia Księżyca jest zupełnie inny i wymaga dużo więcej umiejętności technicznych, aby uzyskać solidny obraz, dlatego konieczne jest odpowiednie planowanie i wcześniejsze testy. Niezwykle rzadkie wydarzenie, takie jak zaćmienie Słońca, jest jeszcze bardziej wymagające, a jeśli nie będziesz ostrożny, możesz uszkodzić sprzęt fotograficzny, a nawet własny wzrok!
Sprawdź prognozy pogody
Nie trzeba dodawać, że należy obserwować prognozy pogody, aby upewnić się, że część nieba, na której pojawi się Księżyc, będzie czysta. Podczas gdy fotografowanie Księżyca z kilkoma chmurami może być zabawne podczas robienia zdjęć szerokokątnych, z pewnością nie chcesz mieć do czynienia z ciężkimi chmurami, mgłą lub wilgocią w atmosferze podczas robienia ekstremalnych zbliżeń.
Wysoki poziom zamglenia i wilgoci w atmosferze może być szczególnie szkodliwy, ponieważ może zamazać szczegóły księżyca i sprawić, że będzie on rozmazany.
Ponadto, jeśli mieszkasz w dużym mieście, zanieczyszczenie powietrza może być dużym problemem, szczególnie w gorące letnie dni. Fale upałów są zdecydowanym problemem podczas fotografowania przy długich ogniskowych, co widać na poniższych wykadrowanych zdjęciach:
Fotografia Księżyca - Fala upałów
Oba te obrazy powierzchni Księżyca zostały zrobione w gorący letni dzień. Na lewym zdjęciu wyraźnie widać szkodliwe działanie fal upałów. Fale upałów nie tylko zmniejszyły szczegóły powierzchni Księżyca, ale także zmieniły względną wielkość i kształt kraterów.
Z tego powodu osobiście uważam, że chłodniejsze noce są idealne do fotografii księżyca z bliska. Jednak niskie temperatury utrudniają przebywanie przez dłuższy czas na zewnątrz i szybciej wyczerpują baterie w aparacie.
Korzystaj z aplikacji i stron internetowych do planowania
Skorzystaj z przydatnych aplikacji i stron internetowych, aby dowiedzieć się, kiedy pojawia się docelowa faza Księżyca, kiedy Księżyc wschodzi i zachodzi oraz skąd można go sfotografować. Niektóre aplikacje mają nawet „tryb rzeczywistości rozszerzonej w nocy”, który nakłada księżyc na krajobraz / obiekt, aby obliczyć dokładny czas i lokalizację.
Oto kilka przydatnych zasobów internetowych, których osobiście używam do fotografii księżyca:
TimeAndDate.com Moon Phases – świetne źródło informacji o aktualnej fazie księżyca, a także o innych nadchodzących wydarzeniach księżycowych.
Dark Sky Finder – używam mapy Dark Sky Finder, aby znaleźć najlepsze miejsca w mojej okolicy z najmniejszym zanieczyszczeniem powietrza.
Jeśli chodzi o aplikacje, jest wiele do wyboru, ale te dwie osobiście polecam od innych:
The Photographer’s Ephemeris 3D – solidna aplikacja, która pokazuje wiele przydatnych informacji do fotografii księżyca. Widok 3D jest bardzo pomocny przy planowaniu.
Tabletki fotograficzne – mój osobisty faworyt. Cały czas używam pigułek fotograficznych, aby sprawdzić fazy księżyca. Jestem szczególnie wielkim fanem trybu Augmented Reality (AR).
Na miejscu upewnij się, że korzystasz z aplikacji podobnych do powyższej, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie pojawi się Księżyc w stosunku do pierwszego planu / obiektu, jeśli planujesz włączyć go do zdjęć, aby poprawić kompozycję.
Zdjęcie-pigułki-zrzut ekranu
Zrzuty ekranu aplikacji Photo Pills na iOS, przedstawiające fazy księżyca i rozszerzoną rzeczywistość
W szczególności funkcja Augmented Reality w aplikacji Photo Pills jest bardzo przydatna do prawidłowego planowania. Możesz stanąć dokładnie w miejscu, w którym chcesz zrobić zdjęcie, a następnie przesunąć zegar na datę i godzinę, w której Księżyc będzie w wybranej fazie, a pokaże Ci, jak Księżyc będzie się poruszał względem krajobrazu, który widzisz za pomocą aparatu urządzenia.
Praca nad kompozycją
Jeśli planujesz sfotografować Księżyc z ciekawym pierwszym planem lub obiektem w scenie, musisz zwrócić szczególną uwagę na kompozycję. Rodzaj użytej kompozycji będzie zależał od wielkości Księżyca w stosunku do pierwszego planu.
Podczas kręcenia sceny za pomocą obiektywu szerokokątnego Księżyc zajmie bardzo małą część sceny. W takich przypadkach Księżyc często przejmie rolę elementu wypełniającego, który dodaje coś interesującego do obrazu.
Księżyc nad górami na iPhonie
Księżyc nad Paletą Artysty, Dolina Śmierci NP
iPhone XS Max @ 6mm, ISO 16, 1/1150, f/2,4
Jeśli jednak użyjesz teleobiektywu, aby Księżyc wydawał się znacznie większy, często stanie się on głównym lub drugorzędnym obiektem w kadrze. W takich przypadkach Księżyc jest punktem kulminacyjnym, a reszta sceny ma pomóc ukazać esencję i piękno Księżyca.
Półksiężyc wschodzący nad górą z drzewami
Półksiężyc wschodzący nad warstwową górą
NIKON D300 + 200-400mm f/4 @ 200mm, ISO 200, 1/500, f/5,0
Przygotuj sprzęt i przetestuj
Po zbadaniu lokalizacji, ustal dokładnie, gdzie księżyc wschodzi i zachodzi, możesz przygotować sprzęt fotograficzny i przetestować go (sprzęt fotograficzny i wszystkie ustawienia aparatu zostaną omówione w dalszej części). Gdy wszystko będzie gotowe do pracy, należy wcześniej przetestować sprzęt i ustawienia aparatu.
Zawartość, która zmieści się w torbie Lowepro Pro Roller x200 Roller Bag
Przygotuj cały niezbędny sprzęt fotograficzny – od aparatów i obiektywów po karty pamięci i ładowarki.
Jeśli fotografujesz tylko Księżyc bez żadnych specjalnych wydarzeń księżycowych, możesz w każdej chwili przetestować swoją konfigurację, ponieważ będziesz jej mieć mnóstwo. Jeśli jednak spodziewasz się wydarzenia takiego jak Zaćmienie Księżyca, powinieneś przygotować się wcześniej i szczegółowo przeczytać ten artykuł. Niezwykle rzadkie zdarzenia, takie jak zaćmienie Słońca, wymagają znacznie więcej planowania. Zobacz mój artykuł Jak fotografować zaćmienie Słońca, aby uzyskać szczegółowe informacje.
Najlepszy sprzęt do fotografowania księżyca
Nie wszystkie aparaty i obiektywy są idealne do wszystkich rodzajów fotografii księżyca. Jeśli masz smartfona lub podstawowy aparat cyfrowy z szerokokątnym obiektywem, ograniczysz się do fotografowania Księżyca w ramach kompozycji.
Osoby wyposażone w aparaty kompaktowe z obiektywami zmiennoogniskowymi o dużej mocy, aparaty z wymiennymi obiektywami z superteleobiektywami lub aparaty cyfrowe zamontowane na zaawansowanych teleskopach będą w stanie uchwycić Księżyc w pełnej krasie, z dużą ilością zbliżeń.
Inni mogą nawet skorzystać z trackerów równikowych, które mogą automatycznie śledzić Księżyc na niebie, zapewniając maksymalną jakość obrazu przy jednoczesnym zapewnieniu wygody w terenie.
Aparat i obiektyw
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów aparatów, obiektywów, teleskopów i montaży i nie możemy ich wszystkich omówić. Poniżej znajduje się jednak lista podstawowego sprzętu fotograficznego, który będzie potrzebny do sfotografowania Księżyca z bliska:
Aparat z wymiennym obiektywem z teleobiektywem 300 mm+ (w ekwiwalencie pełnoklatkowym / 35 mm) lub aparat typu point-and-shoot z dużym zoomem optycznym.
Stabilny statyw.
Zdalne wyzwalanie aparatu (opcjonalnie). Jeśli go nie masz, powinien działać również timer w twoim aparacie.
Jeśli chcesz powiększyć księżyc i pokazać szczegóły jego powierzchni, potrzebny jest wysokiej jakości teleobiektyw o ogniskowej 300mm+. Im dłuższy obiektyw, tym lepiej.
Jeśli twój obiektyw można połączyć z telekonwerterami, gorąco polecam dodanie jednego, aby zwiększyć ogólną ogniskową. Na przykład telekonwerter 1,4x zwiększy ogniskową obiektywu 300 mm o 40% lub łącznie do 420 mm, a telekonwerter 2,0x zwiększy ogniskową tego samego obiektywu do 600 mm.
Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, że telekonwertery negatywnie wpływają na ostrość obiektywu i zmniejszają jego maksymalny otwór względny. Na przykład, jeśli zamontujesz telekonwerter 1,4x do obiektywu Nikon 300 mm f/4 PF, zasadniczo stanie się on obiektywem 420 mm f/5,6. Ze względu na znaczną utratę ostrości podczas korzystania z telekonwerterów 2,0x odradzam ich stosowanie do fotografii księżyca.
Nikon 800mm kontra 600mm kontra 500mm
Superteleobiektywy Nikon 800 mm, 600 mm i 500 mm
Ponieważ super-teleobiektywy stałoogniskowe są zazwyczaj bardzo drogie, polecam zamiast tego używać dobrej jakości obiektywów zmiennoogniskowych. Producenci obiektywów, tacy jak Sigma i Tamron, oferują obiektywy zmiennoogniskowe w zakresie 150-600 mm, które są doskonałymi kandydatami do fotografowania Księżyca. Obiektyw Nikon 200–500 mm f/5,6E VR to również doskonały wybór, który zapewnia duży zasięg przy ogniskowej 500 mm.
Mówiąc o „zasięgu”, aparat o mniejszej matrycy jest często lepszy niż aparat pełnoklatkowy. Wynika to z mniejszych czujników, które mają mniejsze piksele i dużą rozdzielczość, co pozwala na większe powiększenie obiektu.
Na przykład, jeśli miałbyś porównać Nikon D3500 do Nikon D750, oba mają podobną rozdzielczość 24 MP. Jednak ten pierwszy to aparat DX z matrycą APS-C, a drugi to aparat FX z matrycą pełnoklatkową (patrz FX vs DX). Oznacza to, że D3500 będzie miał 1,5x większe powiększenie i znacznie mniejszy rozstaw pikseli, przez co Księżyc będzie wydawał się większy w kadrze.
Tak więc w tym konkretnym przypadku D3500 będzie bardziej preferowany niż D750, aby uzyskać zbliżenie Księżyca. Pamiętaj o tym, oceniając aparaty do fotografii księżyca. Tańszy aparat o mniejszej matrycy może być lepszym wyborem na koniec dnia!
Jeśli nie masz budżetu na aparat z wymiennymi obiektywami z teleobiektywem, rozważ zakup aparatu typu „wskaż i zrób zdjęcie” z obiektywem zmiennoogniskowym o dużym powiększeniu, takim jak Nikon P900. Dzięki niesamowitemu, pełnoklatkowemu obiektywowi 24-2000 mm Nikon P900 jest obecnie jednym z najlepszych dostępnych na rynku aparatów do fotografowania księżyca. Dzięki cenie 600 USD, drogie superteleobiektywy to świetna okazja!
Teraz, jeśli chcesz mieć najlepszą konfigurację do fotografowania Księżyca, rozważ zakup wysokiej jakości teleskopu z mocowaniem aparatu cyfrowego. Podczas gdy podstawowy teleskop z małym aparatem cyfrowym może kosztować mniej niż wysokiej jakości teleobiektyw w lustrzance cyfrowej lub aparacie bezlusterkowym, zaawansowany teleskop z montażem paralaktycznym w połączeniu z odpowiednio chłodzoną kamerą z matrycą CCD będzie kosztował fortunę.
Dedykowani astrofotografowie, którzy lubią robić zdjęcia obiektów głębokiego nieba, używają takiego sprzętu i potrafią sfotografować ekstremalne szczegóły powierzchni Księżyca. Jeśli nie wiesz, co robisz, odradzałbym budowanie zestawu teleskopowego, ponieważ ustawienie i strzelanie może być skomplikowane.
Statyw i akcesoria
Podczas korzystania z obiektywów o długiej ogniskowej dużym problemem stają się drgania aparatu. Ponieważ długie ogniskowe przekraczają 300 mm, nawet niewielki ruch może zepsuć i rozmazać obraz. Dlatego jeśli używasz teleobiektywu, aby uzyskać ostry obraz księżyca, wymagany jest stabilny statyw.
Jeśli fotografujesz z bardzo długim obiektywem, powinieneś całkowicie przeczytać mój zaawansowany artykuł na temat stabilizacji statywu. Zaufaj mi, będziesz potrzebować każdego narzędzia ze swojego arsenału, aby zrobić wolny od rozmycia obraz księżyca przy ogniskowych powyżej 300 mm, zwłaszcza jeśli masz drżący statyw lub niestabilną głowicę statywu.
Oprócz statywu będziesz potrzebować solidnej głowicy statywu, która ułatwi zmianę pozycji aparatu, gdy Księżyc się porusza. Pamiętaj, że Księżyc dużo się porusza, szczególnie przy większych powiększeniach, więc będziesz stale dostosowywać aparat, aby utrzymać Księżyc w centrum.
Pomimo mojego typowego zalecenia, aby używać solidnej głowicy kulowej, nie odradzam używania jej do fotografowania Księżyca. Zamiast tego użyj przekładni zębatej 3-kierunkowej głowicy Pan-and-Tilt, ponieważ łatwiej będzie ją ustawić w precyzyjnej pozycji. Wytrzymała głowica przekładniowa, którą polecam, to Manfrotto 405, ale jeśli używasz lekkiej konfiguracji, Manfrotto 410 jest znacznie tańszy.
Głowica z przekładnią Manfrotto 405
Głowica z przekładnią Manfrotto 405
Posiadanie zdalnego wyzwalacza aparatu pomaga również zredukować drgania aparatu. trigger camera . Jeśli fotografujesz lustrzanką cyfrową, możesz użyć funkcji Mirror Lock Up (MLU) wraz ze zdalnym wyzwalaczem aparatu, aby zredukować wibracje lustra.
Śledzenie równikowe
Tak naprawdę nie potrzebujesz trackera równikowego do fotografowania Księżyca, ponieważ jest on wystarczająco jasny, aby używać krótkich czasów otwarcia migawki i niskich wartości ISO aparatu.
Śledzenie równikowe
Śledzenie równikowe
Jeśli jednak używasz długich obiektywów i nie chcesz mieć do czynienia z koniecznością ciągłego dopasowywania statywu, tracker równikowy może się przydać. Jeśli chcesz go kupić do swoich potrzeb astrofotograficznych, polecam wybrać iOptron SkyGuider Pro. Jest to bardzo solidny i łatwy w użyciu tracker. Po wyrównaniu jednostki z Gwiazdą Polarną reszta to pestka!
Najlepsze ustawienia aparatu do fotografowania księżyca
Aby sfotografować sam księżyc, bez żadnych obiektów na pierwszym planie, będziesz potrzebował długiego teleobiektywu, jak wyjaśniono powyżej, aby powiększyć księżyc i spróbować wypełnić jak najwięcej kadru. Z teleobiektywem zamontowanym na aparacie, przymocuj je do statywu i skieruj na księżyc. Jeśli chodzi o ustawienia aparatu, w tym czas otwarcia migawki, przysłonę i ISO, oto co polecam do ogólnego użytku:
Format obrazu: Jeśli Twój aparat może robić zdjęcia w formacie obrazu RAW, wybierz RAW zamiast JPEG. W ten sposób nie musisz się martwić, że ustawienia aparatu wpływają na Twoje zdjęcia, w tym balans bieli.
Tryb aparatu: Ustaw tryb aparatu na pełny tryb ręczny.
ISO: Ustaw ISO na podstawowe ISO aparatu, które zwykle wynosi ISO 100 w większości aparatów. Jeśli masz aparat typu point and shoot, sprawdź, czy możesz znaleźć ustawienie menu, aby ustawić ISO na 100. Upewnij się, że „Auto ISO” jest wyłączone.
Przysłona: Ustaw przysłonę na f/11.
Szybkość migawki: Ustaw szybkość migawki na 1/100.
Balans bieli: Ustaw go na „Światło dzienne”, chociaż nie ma znaczenia, czy fotografujesz w formacie RAW – będziesz mógł to zmienić w przetwarzaniu końcowym.
Ostrość obiektywu: Użyj tylnego ekranu LCD aparatu, aby przybliżyć i ustawić ostrość na księżycu. Po uzyskaniu ostrości, a Księżyc wydaje się ostry, upewnij się, że ustawiłeś obiektyw na ręczne ustawianie ostrości, aby zapobiec ponownemu ustawieniu ostrości aparatu.
Stabilizacja obrazu: Wyłącz ją, ponieważ fotografujesz ze statywu.
Drgania aparatu: Aby zredukować wibracje mechanizmu lustra w lustrzance cyfrowej, użyj trybu Mirror Up. Aby zredukować wibracje mechanizmu migawki (zarówno lustrzanek cyfrowych, jak i aparatów bezlusterkowych), należy włączyć elektroniczną przednią kurtynę migawki.
Powyższe wartości przysłony i czasu otwarcia migawki wywodzą się z zasady Looney 11, która niekoniecznie jest bardzo dokładna w przypadku fotografii księżycowej, co wyjaśnię poniżej. Polecam zacząć od powyższych ustawień i dostosować czas otwarcia migawki na podstawie jasności księżyca.
Jeśli jest zbyt jasny, ustaw wyższą wartość czasu otwarcia migawki. Jeśli jest zbyt ciemno, ustaw czas otwarcia migawki na niższą wartość. Pamiętaj, że księżyc porusza się dość szybko, więc zdecydowanie nie chcesz fotografować go z długim czasem naświetlania, zwłaszcza przy użyciu długiego teleobiektywu. Jeśli czas otwarcia migawki jest zbyt wolny, możesz otworzyć przysłonę obiektywu lub zwiększyć czułość ISO aparatu.
Kolejną rzeczą, którą polecam, jest trzymanie ujęć w nawiasach. Robiąc zdjęcia Księżyca, możesz zauważyć, że niektóre części Księżyca są prześwietlone, podczas gdy inne są dość niedoświetlone. Aby zapobiec takim problemom, możesz ustawić swoje ujęcia w nawiasach od siebie do końca – zalecałbym co najmniej trzy ekspozycje, aby być po bezpiecznej stronie. Następnie możesz użyć technik przetwarzania końcowego, takich jak HDR, aby połączyć te obrazy w jeden.
Błękitny Meczet
Sultanahmet (Błękitny Meczet) z pełnią księżyca w tle. Musiałem ustawić w nawiasach ujęcie, aby Księżyc wyglądał dobrze bez wypalania prześwietleń.
Fuji X-Pro2 + XF56mmF1.2 R APD @ 56mm, ISO 200, 1/8, f/5.6
Nowoczesne lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe są wyposażone w funkcję o nazwie „Elektroniczna przednia kurtyna migawki”, która może całkowicie wyeliminować wstrząsy migawki. Jeśli masz tę funkcję w swoim aparacie, upewnij się, że włączyłeś ją w ustawieniach aparatu, jak pokazano poniżej:
Elektroniczna kurtyna przednia Nikonkon
Jeśli nie masz kabla lub urządzenia zdalnego wyzwalania migawki, ustaw w aparacie samowyzwalacz. Chodzi o to, aby wyeliminować drgania aparatu spowodowane rękami i uderzeniem lustra przed naświetleniem.
Jeśli fotografujesz teleobiektywem dłuższym niż 300 mm, najlepiej włączyć tryb opóźnienia ekspozycji w połączeniu z samowyzwalaczem. Jeśli masz kabel lub urządzenie do zdalnego wyzwalania migawki, timer nie jest konieczny, ale nadal włączam opóźnienie ekspozycji, aby zapobiec potencjalnemu wstrząsowi aparatu.
Na koniec ustaw tryb pomiaru aparatu na punktowy, utrzymuj punkt ostrości na Księżycu i obserwuj wskaźniki pomiaru. Jeśli widzisz prześwietlenie lub niedoświetlenie księżyca, dostosuj odpowiednio ustawienia aparatu.
Jak skupić się na Księżycu
Jeśli używasz lustrzanki cyfrowej, najlepiej użyć funkcji „podglądu na żywo”, aby przenieść obraz z przetwornika obrazu na tylny wyświetlacz LCD. W trybie podglądu na żywo następnym krokiem jest maksymalne zbliżenie do Księżyca, a następnie skorzystanie z systemu autofokusa aparatu, aby ustawić ostrość.
Większość lustrzanek cyfrowych będzie w stanie w ten sposób ustawić autofokus na księżycu. Jeśli autofokus nie działa, spróbuj umieścić punkt ostrości na krawędzi Księżyca i daj mu kolejne zdjęcie. Jeśli twój aparat nadal ma problemy, może być konieczne wyłączenie autofokusa i ręczne przesuwanie pierścienia ostrości, aż Księżyc będzie wyglądał ostro.
Należy zauważyć, że niektóre lustrzanki cyfrowe pokażą Księżyc jako białą plamę w podglądzie na żywo. Jeśli widzisz ten problem, pierwszym krokiem jest dostosowanie szybkości migawki, aż zaczniesz widzieć cechy Księżyca. Jeśli regulacja szybkości migawki nic nie daje, a nadal widzisz białą plamkę, najprawdopodobniej oznacza to, że aparat automatycznie zwiększa ekspozycję. W takich przypadkach musisz sprawdzić instrukcję obsługi aparatu, aby wyłączyć ten tryb automatycznego wzmacniania. W lustrzankach cyfrowych firmy Nikon może to być tak proste, jak naciśnięcie przycisku OK.
Jeśli korzystasz z aparatu bezlusterkowego lub aparatu typu point-and-shoot, nie musisz wchodzić w tryb podglądu na żywo, ponieważ aparat już odzwierciedla to, co znajduje się na przetworniku obrazu, na tylnym wyświetlaczu LCD. Wystarczy maksymalnie przybliżyć Księżyc za pomocą ekranu LCD, a następnie użyć systemu autofokusa aparatu, aby ustawić ostrość na Księżycu lub jego krawędziach.
Gdy Księżyc wygląda ostro na wyświetlaczu LCD aparatu, wyłącz autofokus. Możesz to zrobić za pomocą przełącznika na obiektywie, przełącznika w aparacie, a czasami poprzez ustawienie aparatu. Nie chcesz, aby aparat próbował ponownie ustawić ostrość za każdym razem, gdy robisz zdjęcie, dlatego warto całkowicie go wyłączyć.
Looney 11 i problemy z ekspozycją
Jaka jest prawidłowa ekspozycja Księżyca? Pamiętaj, że Księżyc jest oświetlany przez Słońce, a jego jasność zmienia się w zależności od wielu różnych czynników, takich jak warunki pogodowe (czystość powietrza, mgła, zamglenie itp.), faza Księżyca i jego położenie na niebie.
Jeśli założymy, że niebo jest całkowicie czyste, a Księżyc znajduje się wysoko na niebie, możemy zastosować podstawową zasadę „Looney 11”, która mówi, że można używać przysłony f/11, a czas otwarcia migawki do wartości odwrotnej ISO, aby uzyskać dobrą ekspozycję Księżyca. Na przykład, jeśli użyjesz ISO 100, czas otwarcia migawki będzie wynosił około 1/100 sekundy przy f/11, podczas gdy przy ISO 200 będzie to 1/200 sekundy przy tej samej przysłonie.
Chociaż możesz użyć tej matematyki jako podstawy, w praktyce nie działa ona dobrze. Powodem tego są dwie zmienne ekspozycji: przysłona i czas otwarcia migawki. Przysłona f/11 jest ograniczona dyfrakcją, co oznacza, że przymykanie do tak małej przysłony może pogorszyć ostrość zdjęć Księżyca, zwłaszcza gdy używasz aparatów z mniejszymi matrycami.
Półksiężyc-z-Wenus
Półksiężyc z Wenus
NIKON D750 + 300 mm f/4 + 1,4x TC @ 420 mm, ISO 400, 1/100, f/5,6
Czas otwarcia migawki 1/100 przy ISO 100 może być również zbyt wolny w przypadku korzystania z długich superteleobiektywów ze względu na potencjalne drgania aparatu, statywu, wiatru i inne, które mogą sprawić, że zdjęcia będą wyglądać na rozmyte. W niektórych przypadkach może być konieczne przesunięcie ISO do wyższych wartości, aby uzyskać akceptowalne czasy otwarcia migawki dla swojej konfiguracji.
Alternatywnie, lepszym podejściem jest rozpoczęcie od większej przysłony, takiej jak f/5.6, która daje ostrzejszy obraz. Powinno to również potroić początkowy czas otwarcia migawki (w porównaniu z f/11), co zmniejszy prawdopodobieństwo drgań aparatu.
Niektóre konfiguracje teleobiektywów z telekonwerterami wymagają przymknięcia, aby uzyskać akceptowalną ostrość, więc i tak może być konieczne fotografowanie w zakresie f/8-f/11. Jeśli jednak nie używasz telekonwertera z superteleobiektywem, nie ma powodu, aby przymykać się poza maksymalny otwór względny.
Pamiętaj o tym podczas fotografowania Księżyca. Looney 11 może brzmieć jak dobry punkt wyjścia, ale tak naprawdę nie pasuje do nowoczesnych standardów aparatów cyfrowych i obiektywów…
Jak sfotografować Supermoon
Jak już wspomniałem, superksiężyc pojawia się, gdy Księżyc jest w pełni lub w nowiu i znajduje się najbliżej naszej planety. Jeśli niebo jest czyste i masz szczęście, że widzisz Superksiężyca, dlaczego nie sfotografować go?
Superksiężyc z 23.06.2013 – jak sfotografować Księżyc
Superksiężyc z 23.06.2013
NIKON D800E + 500 mm f/4 + 2x TC @ 1000 mm, ISO 200, 1/250, f/13
Proces fotografowania Supermoon jest identyczny z fotografowaniem zwykłego Księżyca. W rzeczywistości, ponieważ Księżyc jest nieco większy i jaśniejszy niż zwykle, fotografowanie powinno być łatwiejsze.
Do powyższego zdjęcia użyłem czasu otwarcia migawki 1/250 sekundy przy ISO 200, co było wystarczająco szybkie, aby uzyskać dość ostry obraz Księżyca (tego dnia nie było wiatru). Użyłem superteleobiektywu Nikon 500mm f/4G VR z telekonwerterem 2x, co zaowocowało ustawieniem 1000mm f/8. Ponieważ ostrość obiektywu mocno ucierpiała z powodu użycia telekonwertera 2x, musiałem przymknąć obiektyw do f/13, aby poprawić ostrość.
Jak uchwycić „blask ziemi”
Ciemna strona Księżyca, która jest słabo oświetlona przez światło słoneczne odbite od Ziemi, jest określana jako „blask ziemi”. Można go sfotografować aparatem, pod warunkiem, że wystawisz na zacienioną część Księżyca. Spowoduje to poważne prześwietlenie jasnej strony księżyca, pokazując jednocześnie szczegóły ciemnej strony. Jeśli jednak masz do czynienia z bardzo cienkim sierpem księżyca, ciemna strona może stać się widoczna, gdy używasz długiego czasu otwarcia migawki, jak widać na poniższym obrazku:
Półksiężyc i Wenus na pierwszym planie
Półksiężyc z widocznym blaskiem Ziemi
NIKON D850 + 70-300 mm f/4,5-5,6 @ 300 mm, ISO 400, 0,6 s, f/5,6
W większości innych przypadków próba wydobycia Earthshine spowoduje, że druga część Księżyca będzie bardzo prześwietlona. Należy pamiętać, że tak długie czasy naświetlania są problematyczne w użyciu ze względu na ciągły ruch Księżyca, szczególnie przy długich obiektywach.
Fotografowanie Księżyca telefonem
Z pewnością Księżyc można fotografować smartfonem lub tabletem wyposażonym w aparat, ale trzeba mieć świadomość ograniczeń.
Największe problemy z korzystaniem ze smartfona lub tabletu to precyzyjna regulacja ostrości i ekspozycji, a także brak możliwości zbliżenia na tyle mocno, aby uzyskać zbliżenie Księżyca. Smartfony i tablety są zazwyczaj projektowane z pojedynczym obiektywem szerokokątnym, który nie jest szczególnie odpowiedni do fotografowania księżyca, jak wyjaśniono poniżej.
Jak sfotografować księżyc za pomocą iPhone'a
Jeśli masz iPhone'a z jednym aparatem, ograniczysz się do fotografowania Księżyca jako części kompozycji. To dlatego, że iPhone'y z jednym aparatem mają bardzo szerokie pole widzenia. Fotografowanie w ciągu dnia będzie łatwe, a zalecenia dotyczące kompozycji z tego artykułu sprawdzą się.
Jeśli jednak spróbujesz uchwycić Księżyc nocą za pomocą tego szerokokątnego obiektywu, skończysz z małą białą plamką. To dlatego, że aparat zmierzy całą scenę, a Księżyc jest po prostu zbyt małym obiektem. W takich przypadkach najlepiej pominąć próby włączenia Księżyca do ujęcia.
Jeśli Twój iPhone jest wyposażony w podwójny aparat, taki jak iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS itp., możesz użyć teleobiektywu do robienia zdjęć zachodzących na Księżyc.
Najpierw powiększ Księżyc tak bardzo, jak to tylko możliwe. Zobaczysz, że Księżyc będzie wyglądał jak biała plama. Następnie dotknij ekranu, aby skupić się na Księżycu, a gdy pojawi się żółte pole z suwakiem, przesuń palcem w dół, aby zmniejszyć jasność Księżyca:
iPhone-Księżyc-Fotografia-Regulacja jasności
Po powiększeniu przesuń suwak jasności w dół, aby odpowiednio wyeksponować Księżyc
Powinieneś zobaczyć, jak zaczynają się pojawiać cechy Księżyca. Zrób zdjęcie, gdy Księżyc będzie wyglądał dobrze.
Pamiętaj, że zdjęcie Księżyca nie będzie wyglądać jak zdjęcia, które widzisz w tym artykule. Dzieje się tak, ponieważ nawet z teleobiektywem i dużym współczynnikiem powiększenia otrzymasz Księżyc, który wygląda na dość mały.
Jak sfotografować księżyc telefonem z Androidem
Ci, którzy korzystają z urządzeń z systemem Android, będą mieli podobne wyzwania, jak użytkownicy iPhone'a. Jednak typowe aplikacje aparatu na urządzenia z Androidem mają więcej opcji i dokładniejszą kontrolę ekspozycji, co ułatwia fotografowanie Księżyca.
Jeśli Twój telefon lub tablet z Androidem ma teleobiektyw, najlepiej jest użyć go zamiast obiektywu szerokokątnego, aby skupić się na Księżycu. Użyj wbudowanej aplikacji aparatu, aby dostosować czas otwarcia migawki, aż Księżyc będzie wyglądał prawidłowo. Pamiętaj, aby zmniejszyć czułość ISO do najniższego poziomu, a jeśli Twoje urządzenie ma kontrolę przysłony, upewnij się, że przysłona obiektywu jest jak najszersza.
Teraz, jeśli masz teleskop lub lornetkę, którą możesz trzymać nieruchomo, wskazując na Księżyc, możesz technicznie uchwycić Księżyc za pomocą dowolnego smartfona lub tabletu. Nie oczekuj jednak, że uzyskany obraz będzie wyglądał świetnie – najprawdopodobniej zobaczysz duże ilości aberracji chromatycznej, a ta
Write a Comment