JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA? Zobacz film!
Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką?
Wbrew pozorom, zrobienie ostrego zdjęcia lustrzanką nie należy do najprostszych zadań. Samo wycelowanie i użycie autofocusu nie wystarczy. Jedną z ważniejszych kwestii jest w tym przypadku umiejętność doboru odpowiednich parametrów. Sztuką okazuje się również samo dostrzeżenie nieostrości w kadrze.
Jak właściwie sprawdzić, czy robimy ostre zdjęcia lustrzanką?
Zanim zaczniemy bawić się ustawieniami, powinniśmy zweryfikować, czy robione przez nas zdjęcia są ostre, czy nie. W tym celu najlepiej powiększyć obraz i przyjrzeć się jego szczegółom. Wówczas sprawdza się przede wszystkim krawędzie poszczególnych obiektów. Jeżeli są lekko rozmyte, oznacza to, że nie osiągamy w pełni zadowalających efektów. W takiej sytuacji warto zastosować się do którejś z poniższych porad.
Pamiętajmy też, że czasem niedostateczna ostrość nie jest winą fotografa. Może się zdarzyć, że używamy kiepskiej jakości obiektywu. Tańszy sprzęt często ma różne, optyczne wady, które przyczyniają się do powstawania nieestetycznego efektu rozmycia. Duże znaczenie ma również to, jaki otwór przesłony i czas migawki wybraliśmy, ale ten temat omawiamy szerzej w dalszej części artykułu.
Statyw i stabilne trzymanie aparatu
Jedną z ważniejszych i właściwie dość oczywistych kwestii jest nauka stabilnego trzymania aparatu. Profesjonalni fotografowie często używają statywu, zwłaszcza podczas pracy w plenerze. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, nie każdy z nas ma też chęci i możliwości, aby zabierać ze sobą statyw zawsze, gdy nadarza się okazja do robienia zdjęć. Właśnie dlatego podstawą jest nauka stabilnego trzymania aparatu – wówczas całe nasze ciało pełni funkcję statywu. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto patrzeć przez wizjer. Oparcie sprzętu o czoło daje nam dodatkową stabilizację.
Użycie statywu daje na stabilność
Inna metoda to oparcie się po prostu o jakiś obiekt znajdujący się w pobliżu, np. ławkę czy drzewo. Często poleca się również położenie aparatu na jakimś podparciu, np. na plecaku, płocie, pniu. Samo ustawienie ciała również ma znaczenie – najlepiej stanąć w lekkim rozkroku, delikatnie ugiąć kolana, a łokcie trzymać blisko ciała. Aparat należy przytrzymać nie tylko na bokach, ale również od dołu (wówczas dłoń pełni funkcję dodatkowego podparcia dla sprzętu).
Oprzyj się np. o jakiś mur, aby ustabilizować aparat
Krótki czas otwarcia migawki i zdjęcia seryjne
Drugi sposób, który pomoże nam robić ostre zdjęcia lustrzanką, to fotografowanie z krótkim czasem otwarcia migawki. W przypadku matryc pełnoklatkowych warto skracać czas nawet do 1/60s. Przy mniejszej matrycy zaleca się „obcięcie” czasu ekspozycji aż o połowę. Szczególnie polecane są obiektywy długoogniskowe, przy których czas otwarcia migawki jest wyjątkowo krótki.
Ustaw odpowiedni tryb pracy w swoim aparacie.
Trzecia metoda wiąże się z umiejętnością korzystania z trybów dostępnych w aparacie. Przy nawet minimalnych poruszeniach, obraz może ulegać rozmyciu. Tryb zdjęć seryjnych pomoże nam zniwelować ten problem. W tym przypadku po naciśnięciu spustu migawki prawdopodobnie uzyskamy efekt nieostrości na pierwszym zdjęciu. Mimo to, kolejne zdjęcia będą już ostrzejsze. To doskonały sposób na wykonanie ostrych zdjęć, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na odpowiednie ustawienie ciała czy zmianę czasu otwarcia migawki.
Przykład zdjęcia z długim czasem naświetlania.
ISO i stabilizacja obrazu
Jeżeli powyższe działania zawiodą, należy skupić się na prawidłowym ustawieniu ISO. Zbyt duża czułość może mieć negatywny wpływ na ostrość i ogólną jakość zdjęcia. Aby uzyskać zadowalający efekt i wykonywać ostre zdjęcia lustrzanką, warto sprawdzić kilka różnych wysokości ISO. Ustalimy w ten sposób, która z nich jest dla nas odpowiednia. Później trzeba dopilnować, aby tej wartości nie przekraczać. Warto zwrócić uwagę również na to, że w nowszych modelach aparatów granica wysokiego ISO jest o wiele wyższa w porównaniu ze sprzętem starszych generacji.
Odpowiednie parametry ISO możesz ustawić w każdej lustrzance.
Po drugie, jeżeli obiektyw lub aparat posiada funkcję stabilizacji obrazu, warto z niej skorzystać. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku zbyt długiego czasu ekspozycji, kiedy po prostu nie mamy innego wyjścia. Jednak potencjał stabilizacji obrazu ma swoje ograniczenia. Podobnie jak w przypadku ISO, warto testować możliwości tej funkcji na swoim sprzęcie i sprawdzić, w jakim zakresie może nam pomóc.
Wybór odpowiedniej przysłony
Innym elementem, któremu warto się przyjrzeć, jest dobór odpowiedniej przysłony do konkretnej kompozycji. Dla oddalonych obiektów, przy których fotografowaniu pogarsza się ostrość, zaleca się otwarcie przysłony f 4, 5 lub 6. Dla zdjęć krajobrazu, szumy i rozmycie zniweluje zastosowanie mniejszych otworów przysłony, czyli np. f 8 lub f 11. Należy pamiętać również, że dobór tego parametru jest istotny niezależnie od sytuacji. To, czy postawimy na właściwą wielkość przysłony, wpłynie na kompozycję całego kadru.
Zdjęcie z małą głębią ostrości.
Zdjęcie z przysłoną f/8 krajobrazu Maroko. fot. Mateusz Soporowski
Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na fakt, że większość profesjonalnych fotografów zaleca używanie statywów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku krajobrazów, kiedy to mamy możliwość testowania różnych ustawień parametrów. Należy pamiętać również, że przy korzystaniu ze statywu powinniśmy wyłączyć stabilizację obrazu. Robienie ostrych zdjęć lustrzanką „z ręki” w sesjach krajobrazowych powinno być działaniem wykorzystywanym wyłącznie wtedy, gdy nie mamy innego wyboru. W innych przypadkach zawsze lepiej sięgnąć po statyw.
Jak robić ostre zdjęcia? Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?
Pytanie powtarzane jak mantrę. Szczególnie do fotografów ślubnych, który z jednej realizacji oddają setki zdjęć i jestem tego pewna – okrutnie zdecydowana większość jest ostra. Co te chytrusy robią, że nigdy im ręka nie drgnie, a zdjęcia są ostre jak żylety? Mam nadzieję, że kilka sposobów, które ja stosuję, by mieć ostre zdjęcia, pomogą i Wam osiągnąć ten efekt.
Jak sprawdzić, czy zdjęcie jest ostre?
Nie zawsze jest czas na to, by każdorazowo sprawdzać wszystkie zrobione zdjęcia (na przykład podczas reportażu, gdzie dzieje się bardzo dużo i bardzo szybko). Mimo wszystko staram się jak najczęściej podglądać zdjęcia już na aparacie, zaraz po zrobieniu zdjęcia. Włączam podgląd, przybliżam lupką i sprawdzam, czy twarze osób, które sfotografowałam, są ostre. Jest to niezwykle ważne szczególnie wtedy, kiedy robię portrety, zdjęcia grupowe kilku osób lub kiedy robię sesje lookbookowe. Na niektórych ujęciach reportażowych nie jest to AŻ TAK ważne i czasami nieostrości dodają im klimatu.
Nigdy nie miałam jakiegoś wielkiego problemu z ostrością zdjęć, które robię. Wierzę, że te kilka zasad, o których piszę niżej, mi w tym pomogły.
Jak robić ostre zdjęcia? Kilka moich tipów
Sprawdzam, czy mam czysty obiektyw
Nie macie nawet pojęcia, ile zdjęć można zepsuć, fotografując obiektyw, który jest tak brudny, jakby był wysmarowany masłem. I o ile bardzo pilnuję, by moje obiektywy do lustrzanki zawsze dokładnie przetrzeć przed zleceniem, to z telefonem nie jest już tak dobrze. Zdarzało mi się nagrywać stories i robić fotki telefonem z takim masłem na obiektywie, że nie dało się nic na tych zdjęciach dostrzec.
Stabilnie trzymam aparat w ręce i jak najczęściej go odkładam, by mięśnie odpoczęły
Telefon jest lekkim sprzętem, ale jeśli do swojego lustrzankowego body podepnę ciężki obiektyw i lampę błyskową, fotografuję zdecydowanie ciężkim sprzętem. Aby zapobiec drganiom sprzętu, zawsze mocno podtrzymuję aparat lewą ręką i to na niej staram się oprzeć cały ciężar aparatu. Kiedy odczuwam zmęczenie (mój bark zbyt często daje mi o tym znać), odkładam aparat i staram się rozluźnić mięśnie.
Kiedy robisz zdjęcia z ręki, pilnuj czasu otwarcia migawki
Można w tym punkcie poradzić robienie zdjęć ze statywu, ale nie bardzo umiem sobie wyobrazić, jak miałoby to wyglądać podczas reportażu ślubnego lub intensywnej, dynamicznej sesji modowej. ;)
Dlatego poradzę, by pilnować czasu ustawionego w aparacie. Dla mnie najbezpieczniejszym czasem jest minimum 1/250 s. Wiem, że nawet jeśli wtedy drgnie mi ręka, zdjęcie raczej będzie ostre. Kiedy schodzę do 1/125, 1/80, 1/50 – robię to z ryzykiem, że na zdjęciu mogą pojawić się delikatne poruszenia.
To zdjęcie nie jest idealnie ostre (jest w dodatku dość ciemne), ale nie mogłam się oprzeć, by nie pokazać go pannie młodej, która wygląda tak pięknie oczekując na początek ślubu. :)
Co zrobić, kiedy czas jest za długi, a zdjęcie nadal ciemne?
Wtedy podwyższam ISO – nie boję się fotografować nawet na ISO równym 6000 jeśli tego wymaga sytuacja. Lub obniżam wartość przysłony. Wtedy jednak trzeba pilnować, by celnie ostrzyć na odpowiedni punkt. Nieraz zdarzyło mi się wyostrzyć na czyjeś ucho, zamiast oko, i wyglądało to trochę śmiesznie. ;)
Ustawiam grupę fotografowanych ludzi w jednej linii, jeśli mam niską wartość przysłony
Jeśli robisz zdjęcie załóżmy nocą, i wymaga to od Ciebie wysokich wartości ISO i niskich wartości przysłony, uważaj na to, w jaki sposób ustawieni są ludzie. Najlepiej, by wszystkie twarze były w jednakowej odległości od obiektywu. Ten przy wartościach przysłony oscylujących w granicach f 2 ostrzy na dość ograniczonej płaszczyźnie. Jeśli twarze na zdjęciu będą w różnej odległości od obiektywu, tylko niektóre z nich będą ostre.
W portretach ostrzę na oko
Jeśli już jesteśmy przy niskich wartościach przysłony i przy fotografowaniu ludzi, mam jedną ważną portretową radę. Zawsze ostrz na oko. Na to, które jest bliżej Ciebie. Zdjęcia, na których na twarzy ostry jest tylko nos, brew, czy wspomniane już ucho, są raczej niewypałami. Oko za to wydobędzie pożądaną tajemniczość. ;)
Ostrzę automatycznie, a punkt ostrości mam ustawiony na środku kadru
Przy seryjnych zdjęciach, reportażach, dynamicznych sesjach ostrzenie manualne jest raczej niemożliwe, a co najmniej trudne do wykonania. Ja w zdecydowanej większości fotografuję na włączonym autofocusie. Moim zadaniem jest trafienie ostrością w odpowiedni punkt na zdjęciu.
Tu ostrość mi gdzieś uciekła, ale ujęcie jest na tyle dynamiczne, że nie mogłam pominąć go w reportażu.
Manualnie ostrzę tylko statyczne rzeczy
Zdarza się jednak, że na niskich wartościach przysłony i ujęciach, gdzie się dużo dzieje, a chcielibyśmy wyostrzyć konkretny punkt, fajnie jest ostrzyć manualnie. Tej opcji używam do fotografowania detali w ubraniach, pełnych głębi portretów, czasami przedmiotów. Czyli podsumowując – raczej obiektów, które są statyczne i pozwolą nam dłużej skupić się na ustawieniu ostrości.
Czasami sprzęt ma jakieś wady i zrobienie ostrego zdjęcia będzie trudniejsze
Zdarza się tak przy nieskalibrowanych obiektywach, które strzelają ostrością, gdzie popadnie. Starszym sprzęcie, którego autofocus zwyczajnie nie jest aż tak super. Obiektywach, które są fajne dla początkujących, ale które ze względu na swoje ograniczenia nie ostrzą na brzegach zdjęcia.
Wyciąganie ostrości w postprodukcji
Czasami niektóre mankamenty na zdjęciach da się wyciągnąć w postprodukcji. Raczej nie zdziałamy tutaj cudów, ale warto przyjrzeć się opcji „sharpen” w Lightroomie. Korzystam z niej bardzo często, czasami wyostrzam zdjęcia tylko kosmetycznie, a czasami udawało mi się poprawić naprawdę schrzanione foty.
To nie jest jedno z nich. ;) Tu ostrość na kwiatach jest specjalnie!
Czy ostrość jest aż tak ważna?
Fajnie jest robić ostre zdjęcia i jest to po prostu technicznie poprawne. Ja jednak nie przejmuję się, kiedy nie przy każdym ujęciu mi się to uda, bo nierzadko na zdjęciach przemawia coś innego. Kolorystyka, fajnie uchwycony moment. Nie przejmuję się tym i jeśli jest to wyjątek od reguły, oddaję nieostre zdjęcia klientom.
Nie chodzi przecież o to, by jedyną wytyczną, jaką kierujemy się podczas fotografowania, była poprawnie złapana ostrość.
PS. Jeśli chcesz przeczytać więcej o fotografowaniu w trybie manualnym, pojawił się już taki wpis na blogu. :)
JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA? Zobacz film!
Ostrość w fotografii to bardzo ważny element. Podstawą jest ustawienie jej w miejscu, w którym chcemy, żeby była. Ale są przypadki, kiedy tej ostrości brakuje, niby jest ona w tym miejscu co ma być jednak nie ma tej jakości w ostrości. Jak temu zapobiec? Jak osiągnąć najlepsze efekty przy wyostrzeniu? Na co uważać i na co zwrócić uwagę? Na wszystkie te pytania odpowiadam w najnowszym poradniku fotograficznym, w którym powiem Wam jak sprawić, żeby zdjęcia były maksymalnie ostre.
ZRÓB OSTRE ZDJĘCIE
W fotografii nie chodzi o to, żeby popełniać błędy, które później trzeba poprawiać w obróbce. Chodzi o to, żeby już w chwili wykonania zdjęcia było one maksymalnie dopracowane. Dlatego warto wiedzieć co właściwie wpływa na tą ostrość.
Cały poradnik fotograficzny zaczynamy od tego elementu. W filmie opisuję cały ten proces krok po kroku. W skrócie:
ZADBAJ O ODPOWIEDNI CZAS NAŚWIETLANIA
Jeżeli czas naświetlania jest zbyt długi (zdjęcie robi się długo) to w tym czasie aparat może się poruszyć w naszych rękach czego efektem będzie poruszona fotografia. Dlatego czas naświetlania należy ustawić w taki sposób, żeby tego uniknąć. Można zastosować ogólnie przyjęty przelicznik: pomnóż przez 2 ogniskową, na której robisz zdjęcia. Przykładowo, kiedy używasz ogniskowej 50mm to czas naświetlania nie powinien być krótszy niż 1/100s. Oczywiście jeżeli fotografujemy z ręki.
USTAW PRZYSŁONĘ, KTÓRA DA OSTRE ZDJĘCIE
Często stosujemy niskie przysłony, żeby skompresować (rozmyć) tło. Niestety nie każdy obiektyw, na najniższej przysłonie da idealnie ostre zdjęcie. Niektóre obiektywy wymagają trochę większej przysłony, żeby uzyskać większą ostrość. Więc jeżeli Twój obiektyw pozwala na użycie przysłony f/1.8 i ustawiając taką wartość Twoje zdjęcia nie są idealnie ostre to zastosuj trochę wyższą wartość, np. f/2.2.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czasu naświetlania, przysłony czy czułości ISO to sprawdź artykuł opisujący poszczególne parametry ekspozycji: PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
WYOSTRZENIE ZDJĘCIA
Jeżeli zadbaliśmy podczas fotografowania o ostre zdjęcie to w obróbce jeszcze możemy je poprawić i uzyskać jeszcze lepszy efekty. Do tego celu możemy użyć różnych programów graficznych. Ja korzystam z Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop. W tym filmie przedstawiam metody wyostrzania zdjęć, z których korzystam.
Chcesz nauczyć się obróbki zdjęć? Sprawdź moje materiały:
Poradniki z obróbki zdjęć w Adobe Lightroom: OBEJRZYJ
Poradniki z obróbki zdjęć w Photoshopie: OBEJRZYJ
To i wiele więcej znajdziesz w filmie poniżej. Zapraszam do obejrzenia!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/P-4dBxhRJDk
–
Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:
Write a Comment