Fotowyprawa – warsztaty fotograficzne w Wietnamie

Technik Fotografii i Multimediów

Technik Fotografii i Multimediów

Technik fotografii i multimediów z innowacją pedagogiczną „Dziennikarstwo"- W trakcie nauki uczniowie poznają tajniki fotografii analogowej i cyfrowej, zasady kompozycji obrazu, techniki fotograficzne. Zdobywają umiejętności z zakresu pracy w ciemni fotograficznej oraz poznają zasady wykonywania zdjęć. Doskonalą swoją kreatywność, wrażliwość na piękno, estetykę. W ramach innowacji „Dziennikarstwo” w całym cyklu kształcenia uczniowie uczestniczą w zajęciach - „Edukacja dziennikarska”. Lekcje odbywają się w szkole oraz w formie warsztatów i wykładów na wyższych uczelniach, w stacjach radiowych, telewizyjnych, wydawnictwach, drukarniach oraz w redakcjach stron internetowych. W klasie 3. odbywają się kilkudniowe warsztaty wyjazdowe.

W ramach zawodu technik fotografii i multimediów uczeń zdobywa dwie kwalifikacje zawodowe:

AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu.

AUD.05. Realizacja projektów graficznych i multimedialnych.

Od ubiegłego roku na tym kierunku realizowana jest także druga innowacja pedagogiczna „Kreacja obrazu filmowego z elementami wizażu”, która przewiduje kształcenie fachowców z zakresu kreacji obrazu filmowego poprzez naukę obsługi profesjonalnego sprzętu filmowego, oprogramowania do montażu filmów, zagadnień związanych z pisaniem scenariuszy , a także zasad oświetlenia studyjnego i planu zdjęciowego. Poza zdobyciem umiejętności pracy na planach filmowych, w studiach nagraniowych(jak również studiu fotograficznym), młodzież będzie miała możliwość poznania zasad pracy z klientem indywidualnym, wykonując makijaże okolicznościowe, charakteryzacje oraz stylizacje fryzur. Zdobędzie umiejętność przeprowadzania metamorfoz wizerunkowych oraz nauczy się makijażu upiększającego.

Pracownie komputerowe, w których odbywają się lekcje z przedmiotów zawodowych

Warsztaty fotograficzne dla każdego – niezależnie od umiejętności

REKLAMA

Warsztaty fotograficzne często są okazją, aby pasjonaci fotografii mogli poznać tajniki tworzenia dobrych zdjęć. Jednak przydatne okazać się mogą również dla bardziej doświadczonych fotografów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Fotografia wiąże się z wieloma umiejętnościami, zaczynając od obsługi aparatu, kończąc na profesjonalnej obróbce. Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia, nauczyć się obróbki zdjęć, a przy okazji poznać ludzi z podobną pasją, warsztaty fotografii są właśnie dla Ciebie.

Plenery fotograficzne połączone z warsztatami

Zapisując się na warsztaty fotograficzne możesz mieć pewność, że będzie to dobrze spędzony czas. Warsztaty łączone z wędrówkami po ciekawych miejscach, szukając dobrych ujęć krajobrazu, przyniosą wiele korzyści. Podstawy fotografii podczas warsztatów w górskim klimacie sprawią, że Twoje fotografie będą lepszej jakości, a w przyszłości mogą stać się źródłem utrzymania. Na plenerach można podzielić się doświadczeniem z początkującymi fotografami lub nabyć jeszcze większej pewności, co do jakości zdjęć. Wiadomo, że by robić zdjęcia, w dzisiejszych czasach wystarczy mieć smartfon z dobrym aparatem. Na zajęciach plenerowych i warsztatach fotograficznych prowadzący skupiają się jednak na profesjonalnym podejściu z profesjonalnym sprzętem.

Dowiedz się, jak wygląda praca w studio fotograficznym

Doświadczenie w robieniu zdjęć krajobrazowych to jednak nie koniec. Jeszcze więcej o fotografowaniu dowiedzieć się można podczas zajęć w studio, dzięki czemu poznanie świata fotografii stanie się kompletne. Szkolenia z ustawiania światła, obróbki zdjęć, czy poznanie nowej techniki pozwolą na zapoznanie się z warsztatem w pełnej krasie. Tym samym łatwiej będzie przekuć wiedzę teoretyczną w praktycznej pracy podczas sesji. Nabywanie doświadczenia w każdym aspekcie pracy fotografa może okazać się niezbędne w poszerzaniu znajomości w świecie modelingu, fotografii portretowej, czy krajobrazowej.

Tajniki fotografii portretowej i innych kategorii

Fotografowanie powinno nieść ze sobą przyjemność z wykonywania pracy, dlatego warto wybrać konkretną specjalizację w świecie fotografowania. Kreatywność liczy się tak samo, jak doświadczenie, zatem warto przyłożyć się do nauki konkretnej kategorii. Kurs fotografii w danej specjalności jeszcze bardziej poszerzy horyzonty oraz pozwoli na spotkanie wielu doświadczonych, światowej sławy fotografów. Na warsztatach z fotografii portretowej uczestniczą często profesjonalne modelki, dzięki czemu przygoda z fotografią będzie jeszcze łatwiejsza.

Fotowyprawa – warsztaty fotograficzne w Wietnamie

Poranek zastanie nas na słynnej linii kolejowej, biegnącej przez podwórka mieszkańców, prowadzącej do stacji Long Bien przez francuski most o tej samej nazwie. Fotografujemy mauzoleum Ho Chi Minh-a, wałęsamy się po Old Quarter, jak czas pozwoli fotografujemy wioskę rękodzielników Bat Trang.

Słynna zatokarejs i fotografowanie najsłynniejszej atrakcji Wietnamu. W czasie rejsu będzie można także powspinać się na mogoty (z aparatem), odwiedzić jaskinie, popływać kajakiem i wpław.

to po Sa Pa drugie co do atrakcyjności i złożoności tematów fotograficznych miejsce północnego Wietnamu. Czeka nas tu m.in. Tam Coc – spływ rzeką, dawna stolica – Hoa Lư, jeden z najlepszych punków widokowych i największy kompleks buddyjski Wietnamu – Bái Đính.

(1600 m n. Lądujemy w górach, wietnamskim Zakopanem, dawnym francuskim kurorcie, którego okolice to etniczne eldorado – wioski plemion Hmong, Dao, Giáy, Pho Lu, Tày… Czeka nas tu mnóstwo fotograficznych atrakcji, m.in. trekking pośród wzgórz i plemion, pół dnia na niesamowitym targu zwierząt gospodarczych -to istny, fotograficzny poligon. Wracając pobłądzimy, zaglądniemy do wiosek, spróbujemy odbić nieco od utartych, fotograficznych szlaków.

Będąc tam aż trudno utrzymać w rękach aparat. Z ekscytacji. Jeśli ktoś myśli o fotografowaniu typowych pól ryżowych to miejsce jest tego absolutną esencją. Na miejscu szukamy najlepszej miejscówki i fotografujemy zachód słońca nad polami ryżowymi. Do tego całodzienny trekking.

Hanoi – cały dzień fotografujemy Hanoi – począwszy od porannych zdjęć nad jeziorem Hoan Kiem (mnóstwo ludzi ćwiczy tai chi, tańczy… salsę, tutaj jest słynny czerwony most przy świątyni Temple of the Jade Mountain i Wieża Żółwi – Tháp Rùa), poprzez zdjęcia w Świątyni Literatury gdzie sportretujemy wietnamskich skrybów, street foto w francuskiej Dzielnicy Kolonialnej – Old Quarter.

Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. Wieczorami siadamy do zdjęć, oglądamy, dyskutujemy. W czasie warsztatów jest bardzo dużo czasu na fotografowaine. Nigdzie się nie spieszymy, szkolenie i dobre ujęcia to najważniejszy cel wyprawy.

W Wietnamie stawiamy na:

reportaż, dokument fotograficzny

street photo – fotografia uliczna

fotografowanie architektury

portret uliczny, portret socjologiczny (m.in. portrety przedstawicieli górskich plemion północnego Wietnamu)

fotografowanie krajobrazów, techniki długich czasów, błękitna godzina, złota godzina (m.in. slynne pola ryżowe, zatoka Ha Long)

imprezy i wydarzenia (m.in. targ zwierząt gospodarczych, bazary)

W związku z tym, że fotografowanie ma ogromny związek z panującymi na miejscu warunkami pogodowymi, program warsztatów może się zmienić – w uzgodnieniu z grupą. Celem warsztatów jest podnoszenie umiejętności w zakresie fotografii, stąd kładę nacisk na to by spędzić więcej czasu w miejscach, które szczególnie nadają się do fotografowania i wykonać więcej bardzo dobrych zdjęć. Na warsztatach nigdzie się nie spieszymy, bo czas poświęcony na wykonanie zdjęć wprost przekłada się na ich jakość. Często się zatrzymujemy – w zależności od warunków oświetleniowych – wracamy do tych samych miejsc. W programie warsztatów znajdują miejsca najbardziej malownicze, fotogeniczne, najciekawsze kulturowo, czyli takie, które dają największe szanse na podniesienie własnych umiejętności fotograficznych.

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Codzienne odprawy przed wyjściem mają pomóc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu i zadaniach fotograficznych. Wieczorne spotkania i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu:

Piotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>

Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>

Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>

Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

Mapa wybranych miejscówek:

Write a Comment