Efektowne zdjęcia z bliska i z daleka
Wszystko co trzeba wiedzieć o roli ogniskowej i przysłony
Zrozumienie roli ogniskowej i przysłony obiektywu w kształtowaniu obrazu jest sprawą kluczową dla świadomego fotografowania. Umiejętne i przemyślane korzystanie z obu tych parametrów pozwala na uzyskiwanie obrazów, najprościej mówiąc, zamierzonych, a nie zupełnie przypadkowych. Znając i rozumiejąc rolę, jaką odgrywają zarówno ogniskowa, jak i przysłona, możemy w sposób w pełni świadomy wykorzystywać różnego rodzaju zależności, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi elementami składającymi się na wycinek fotografowanej rzeczywistości. Ich wzajemny układ, wielkość, oddalenie od aparatu czy odległość tła decydują o ostatecznym kształcie zdjęcia.
Strona 1
Dysponując obiektywami o różnych ogniskowych (albo obiektywem zmiennoogniskowym), możemy, nie zmieniając odległości dzielącej nas od fotografowanego obiektu, zmieniać wielkości otrzymywanych obrazów. Optyczne zależności, jakie zachodzą pomiędzy różnymi ogniskowymi a wielkością obrazu, prześledzimy na kolejnych schematach zamieszczonych na ilustracji 2.2. Zależności te dotyczą sytuacji, z jakimi mamy do czynienia w normalnej fotografii oraz fotografii zbliżeniowej, czyli takich przypadków, w których odległości fotografowanych obiektów są zawsze większe od dwukrotnej długości ogniskowej.
Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.
Rejestracja dla nowych użytkowników Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego. Logowanie dla użytkowników SwiatObrazu.pl E-mail: Hasło: Zapomniałeś loginu lub hasła? Problemy z logowaniem
DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?
Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".
A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:
wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
forów dyskusyjnych;
prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
codziennego newslettera informacyjnego;
swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.
Czas rejestracji - ok. 1 min.
Uwaga
Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem
Poradnik Dla Początkujących
Wśród wielu fotoamatorów panuje przekonanie, że im dłuższy zoom optyczny, tym lepszy aparat. Wedle tego założenia, sprzęt z 15-krotnym zoomem będzie lepszy niż ten z 10-krotnym. To nie jest poprawne mniemanie. Błąd popełniany w tym zakresie przez niedoświadczonych adeptów fotografii wynika z nieznajomości podstawowych pojęć, do których należy, ogniskowa, kąt widzenia czy też zoom optyczny albo zoom cyfrowy. Jeżeli nie chcesz powielać tego błędnego przekonania, to świetnie trafiłeś. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę jest ogniskowa obiektywu, jak z niej korzystać, a także jak poprawnie dobrać ogniskową do rodzaju wykonywanej fotografii.
Aparat bez wymiennego obiektywu ale z dużym zoomem optycznym.
Co to jest ogniskowa obiektywu
Na wstępie powiedzmy sobie, czym tak w ogóle jest ogniskowa obiektywu. Z tym tajemniczym określeniem zetkniesz się przeważnie już na etapie zakupu aparatu. Niestety, wiele kursów i opracowań dotyczących fotografii nie wyjaśnia tego terminu w dostatecznie jasny sposób. Powoduje to powstawanie wśród początkujących różnych mitów, (jak np. ten przytoczony we wstępie).
Czym zatem jest ogniskowa obiektywu? Najprościej mówiąc: ogniskowa obiektywu to odległość optyczna (zazwyczaj mierzona w mm) od punktu, gdzie światło spotyka się wewnątrz obiektywu (w uproszczeniu soczewki), do czujnika aparatu..
Przyznasz sam, że ta definicja nie jest zbyt zrozumiała.
Mówiąc zatem prościej i nieco bardziej w języku fotograficznym, ogniskowa to po prostu odległość od soczewki obiektywu, do matrycy aparatu. Pamiętaj, że współczesne obiektywy są złożone z zespołu soczewek.
Ogniskowa obiektywu: 1. Światło 4. Punkt ogniskowania 3. Matryca 2. Ogniskowa (w tym wypadku 28 mm)
Ogniskowa ma wpływ na dwa ważne dla obrazu parametry: kat widzenia i perspektywę.
O tym, jak to dokładnie działa i jak możesz z tego korzystać powiemy sobie za chwilę. Wróćmy jeszcze na chwilkę do tematu zoomu. Czym jest w takim razie tak kultywowany przez laików zoom optyczny?
Jest to nic innego, jak informacja, ile razy możesz zwiększyć ogniskową w jednym obiektywie. Od najszerszego kata widzenia po najwęższy kat widzenia. Nie jest to zatem, wbrew powszechnej opinii, parametr wskazujący jakie przybliżenie możesz uzyskać, a jedynie skala regulacji samej ogniskowej od najmniejszej (szeroki kat widzenia np. 18 mm) po najdłuższą ( wąski kąt widzenia np. 300 mm). Generalnie im węższy kat widzenia (dłuższa ogniskowa) tym widzisz i fotografujesz mniejszy wycinek kadru. Dlatego wydaje się on być „przybliżony”.
Wybierając aparat zostaniesz postawiony przed koniecznością podjęcia jeszcze jednej decyzji: obiektyw ze stałą czy zmienną ogniskową – inaczej „stałka” albo zoom?
Obecnie większość modeli aparatów posiada obiektywy zmiennoogniskowe.
Popularny zoom do lustrzanek Nikon.
Dają one większy komfort użytkowania i możliwość dostosowania długości ogniskowej do warunków, w jakich wykonujesz fotografię. Obiektywy stałoogniskowe są z kolei najczęściej dopasowane do jednych, konkretnych tematów fotografowania: obiektyw portretowy, makro, dzikie ptaki. Mogą być jaśniejsze i mieć np. dłuższą ogniskową. Chcąc fotografować różne tematy wyłącznie obiektywami stałoogniskowymi będzie trzeba nosić ze sobą wiele dodatkowych obiektywów o różnych ogniskowych zamiast np. jednego zooma.
Kiedyś popularny był pogląd, że obiektywy typu zoom są gorsze pod względem jakości obrazu od obiektywów stałoogniskowych obecnie nie ma on pokrycia w faktach.
Oczywiście, aby było możliwe stosowanie różnych obiektywów z tym samy aparatem musisz posiadać sprzęt z możliwością ich wymiany. Są typy aparatów np. kompakty, które mają obiektyw zamontowany na stałe. Współczesne kompakty mają często obiektyw typu zoom.
Wykorzystaj praktyczne kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
Write a Comment