Człowiek w krajobrazie

Jak robić zdjęcia telefonem? Lekcja 2: Kadrowanie sylwetki

Cześć! ( przeczytanie tego poradnika zajmie Ci tylko 4 minuty )

Chciałbym Cię zaprosić do cyklu darmowych porad o robieniu zdjęć telefonem :) Porady są przeznaczone dla początkujących, ale nawet jeśli czujesz się w fotografii mobilnej jak ryba w wodzie to zawsze warto przypomnieć sobie fundamentalne podstawy. W dzisiejszym poradniku przeczytasz o zasadach kadrowania postaci na zdjęciu. Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom Twoje zdjęcia staną się ciekawsze i zbierzesz mnóstwo lajków ❤️

Zapraszam do lektury.

LEKCJA 2: KADROWANIE POSTACI

Zastanawiasz się jak fotografować osobę? Są dwa sposoby kadrowania sylwetki, które sprawdzają się przy robieniu zdjęcia telefonem pod kątem social media, a w szczególności Instagramu.

Pierwszy z nich to półzbliżenie, czyli zdjęcie sylwetki ucięte parę centymetrów pod klatką piersiową, ukazujące popiersie. Tło w tym kadrze jest praktycznie niewidoczne, może stanowić jedynie kontrast, aby mocniej wyróżnić postać.

Drugi, przyjemny dla oka kadr, to tak zwany plan amerykański, zaczynający się powyżej kolan, a kończący się tuż nad głową osoby, której robisz zdjęcie.

Dwa polecane kadry zostały zaczerpnięte bezpośrednio z planów filmowych. Można więc zadać pytanie, skąd ich szczególne powodzenie na Instagramie? Nie ma na ten temat dokładnych badań. Osobiście przypuszczam, że sprowadza się to do formy, w jakiej widzimy Instagram w naszych smartfonach, zarówno tzw. feed profilu, jak i zakładkę Eksploruj.

Użycie powyższych kadrów powoduje, że portretowana postać jest lepiej widoczna – wypełnia większą część ujęcia w przypadku zdjęcia w pionie. Jeśli do tego zastosujemy zasadę kontrastu to fotka będzie się przysłowiowo klikać, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki. Zdjęcia, na których jest dobrze widoczna osoba są oglądane i klikane stosunkowo 30% chętniej od pozostałych. Co ciekawe, okazuje się, że wystarczy nawet ludzki element, taki jak ręka, czy noga, żeby sprawić, że Twoje zdjęcie spotka się z dużo lepszym odbiorem i zbierze więcej reakcji.

Ciekawostka! Ustawieniem aparatu wobec postaci możemy oszukać perspektywę. Jak? Robiąc zdjęcie delikatnie od dołu wydłużasz i poszerzasz sylwetkę – jest to wskazane, gdy robisz zdjęcia mężczyźnie. Natomiast, aby wysmuklić modelkę powinnieneś robić zdjęcie delikatnie od góry, dzięki czemu optycznie zwęzisz postać.

Tip! Zasada kontrastu polega na dobieraniu kolorów i wzorów na zdjęciu aby ze sobą kontrastowały. W praktyce osobę w ciemnej bluzce ustawiasz na jasnym tle i na odwrót. W przypadku wzorzystego tła strój musi być gładki, bez wzorów.

Kadr centralny

Do czasu nastania ery fotografii mobilnej to, co było najważniejsze i najciekawsze w kadrze umieszczało się zazwyczaj na przecięciu dwóch prostopadłych linii siatki w tzw. ostrych punktach. Fotografia mobilna i związany z nią wertykalny format konstruowania treści zmieniły te reguły wręcz nieodwracalnie. Aby przekaz zdjęcia był dobrze widoczny warto to, co najistotniejsze umieścić w samym środku kadru (w środkowym prostokącie) na przecięciu wszystkich 4 linii. Przy czym, kadr centralny zrobi tym większe wrażenie, jeśli uda uchwycić nam się symetrię w scenerii.

Kadrowanie przez obiekt – naturalne ramki

Jeśli chcesz nadać odrobinę tajemniczości swojemu zdjęciu lub pokazać w oryginalny sposób często fotografowaną przestrzeń warto zastosować kadrowanie przez obiekt. Co to oznacza w praktyce? Rozejrzyj się dookoła i poszukaj naturalnych ramek! Może to być szczelina, małe okienko, ogrodzenie lub ciekawa instalacja miejska. Wtedy pierwszy plan, który tworzy ramkę jest rozmyty, a to, co chcesz docelowo pokazać, jest mocniej podkreślone i lepiej przyciąga uwagę.

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe?

Fotografia to wyjątkowo indywidualna dziedzina sztuki. Czynnik ludzki, subiektywne poczucie estetyki, własny styl i wrażliwość na szczegóły są tutaj najważniejsze, bez względu na rodzaj wykonywanych zdjęć. Fotografia portretowa jest jedną z trudniejszych, gdyż wymaga nie tylko zdolności technicznych, ale przede wszystkim umiejętności pracy z modelem, w taki sposób, by jak najwięcej z niego wydobyć i korzystnie zaprezentować na zdjęciach.

5.0

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej

Najpopularniejszy rodzaj fotografii

Portret należy do najpopularniejszych tematów fotograficznych. Zdjęcia z tego gatunku powstają z rozmaitych powodów: pamiątki rodzinne, chęć uwiecznienia ważnych wydarzeń, wspomnienia z wakacji, popularne selfie, fotografie członków zespołu w celach marketingowych, czy też konieczność wyrobienia dokumentów. Właściwie każde zdjęcie, którego głównym bohaterem jest człowiek lub kilka osób może zaklasyfikować jako portret. Może więc warto pochylić się nad tym gatunkiem i zapoznać z kilkoma sposobami na podniesienie jakości wykonywanych fotografii? Przedstawiamy 5 prostych technik.

1. Ustawienie sylwetki

Niezwykle ważna kwestia, gdyż niekorzystnym ustawieniem fotografowanej osoby można zepsuć całe zdjęcie, nawet jeśli wszystkie pozostałe aspekty będą działały na jego korzyść. Zniekształcenie sylwetki i nienaturalne pozy to jedne z najczęściej pojawiających się błędów. Zadbaj o to, żeby osoba nie była spięta, bo zazwyczaj przekłada się to na sztywne, pozowane zdjęcie. Często nie mamy pomysłu co zrobić z rękami żeby efekt był naturalny. Najłatwiej po prostu trzymać w nich cokolwiek pasującego do sytuacji, np. kubek, książkę, okulary, czy torebkę. Można też bawić się włosami lub podeprzeć głowę. Pamiętaj, że to po Twojej stronie obiektywu widać efekty na bieżąco. Dawaj wskazówki, koryguj, proponuj rozmaite ustawienia. Nie bój się kombinować i próbować wielu opcji, odnajdziesz w ten sposób te najbardziej korzystne.

2. Gładkie tło

Jeżeli zależy nam, aby portret był wyrazisty, a cała uwaga skupiała się na modelu, należy zadbać o jednolite, niezmącone niczym tło. Pozwoli to mocno wysunąć portret na pierwszy plan oraz wyostrzyć detale, nie rozpraszając zbędnymi rzeczami. Nie musi to oczywiście być gładka ściana. Równie dobrze sprawdzi się naturalna, spokojna sceneria jak łąka czy las, albo stonowany budynek. Istotne jest, żeby wokół fotografowanej osoby nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty oraz nie panował bałagan i chaos kolorystyczny.

3. Oświetlenie

W dobrych zdjęciach najważniejsze jest to, jak rozkłada się światło i jaka jest jego intensywność. Zazwyczaj naturalne oświetlenie daje lepsze efekty niż sztuczne, jednak żeby wykonać piękny portret w dziennym świetle należy zwrócić uwagę na kilka niuansów, bowiem nie w każdych warunkach uzyskamy satysfakcjonujące rezultaty. Najistotniejsza zasada to unikanie fotografowania w pełnym słońcu, które daje bardzo ostre światło, bezlitośnie podkreślając wszelkie mankamenty skóry w połączeniu z niekorzystną mimiką i zmarszczonymi brwiami.

Z pewnością zdjęcia wyjdą lepiej w rozproszonym świetle, kiedy słońce choć trochę schowa się za chmurami. Największe szanse na wspaniałe fotografie to tzw. „złota godzina” czyli czas bezpośrednio przed zachodem słońca i o poranku, po wschodzie, kiedy słońce daje piękne, ciepłe i miękkie światło.

4. Naturalna mina

Bardzo ważny element udanego zdjęcia, o który niekiedy najtrudniej zadbać. Sztuczny, „przyklejony” do twarzy uśmiech, albo zbyt ostre, posępne spojrzenie może zaprzepaścić nawet najlepsze technicznie ujęcia. Jeżeli model/modelka ma problem z naturalnym wyrazem twarzy podczas pozowania, wówczas rolą fotografa jest zaaranżowanie warunków do odpowiedniej miny na portrecie. Można wykorzystać element zaskoczenia lub po prostu ożywić rozmowę, albo zainicjować akcent humorystyczny. W takich momentach jesteśmy w stanie wykrzesać z fotografowanej osoby najbardziej spontaniczne miny, sprawiając, że zdjęcie będzie naturalne i autentyczne.

5. Sprzęt i parametry

Używanie niskiej przysłony w fotografii portretowej daje najlepsze efekty. Rozmycie tła wyostrza postać, dzięki czemu uwaga odbiorcy skupia się właśnie na osobie, a nie elementach wokół niej. Warto więc pamiętać o odpowiednich ustawieniach aparatu, zwłaszcza jeśli sesja odbywa się w plenerze. W uzyskaniu dobrego efektu pomoże również obiektyw o dużej ogniskowej i oddalenie osoby fotografowanej od tła. Równie istotną kwestią wpływającą na jakość zdjęcia jest ekspozycja. Automat raczej nie ustawi jej dobrze, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z aparatem i samodzielne ustawianie zarówno ekspozycji, jak również innych parametrów w trybie manualnym.

Powyższe wskazówki pomogą skrócić drogę do celu, jakim są dobre zdjęcia portretowe. Pamiętajmy jednak, że fotografowanie ludzi, to przede wszystkim sztuka obserwacji modela i nawiązywania relacji. Jeżeli połączymy to ze świadomą pracą, z zachowaniem zasad i reguł, przynajmniej tych podstawowych, możemy być pewni, że nasze zdjęcia błyskawicznie wskoczą na wyższy poziom.

Człowiek w krajobrazie

Wtapiamy się w tło lub akcentujemy

Można wprowadzać człowieka w krajobraz na wiele sposobów, np. delikatnie i pozornie mimochodem, nawet nieco maskując jego obecność. Taki zabieg zastosowała Anita Andrzejewska na powyższym ujęciu, na którym ludzie zostali zredukowani do formy czarnych sylwetek, odbierających im rys indywidualności, idealnie wklejając w resztę kompozycji (opartej na wysokim kontraście i ograniczeniu walorów do czerni i mocnych szarości). Człowiek stał się integralnym i nierozłącznym składnikiem kadru, nie dominującym nad nim, lecz zachowującym rozpoznawalność (jako człowiek, a nie konkretna osoba), która daje widzowi punkt odniesienia dla skali sytuacji ukazanej na zdjęciu.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie człowieka kontrastowo – w roli kontrapunktu, ważnego elementu kompozycji, który przyciąga wzrok widza, urozmaicając kadr. W takim wypadku człowiek (lub grupa ludzi – niekoniecznie o pojedyncze sylwetki wszak chodzi) musi się jakoś wyróżniać na tle krajobrazu, np. kolorem ubioru (w fotografii kolorowej), jasnością waloru (w fotografii czarno-białej) lub choćby orientacją/kształtem sylwetki (np. wyprostowana postać ludzka sfotografowana na tle pól zaoranych w linie biegnące w poprzek kadru).

Write a Comment