8 wskazówek dotyczących doskonalenia fotografii portretowej
Jak zrobić dobry portret? 10 wskazówek
Dobre zdjęcia portretowe? Niełatwo je zrobić, ale te wskazówki z pewnością Wam pomogą. Swoją wiedzą dzieli się zawodowy fotograf portretowy.
Fotografia portretowa jest jedną z trudniejszych, wymaga bowiem nie tylko dużej wiedzy technicznej, ale również umiejętności pracy z modelem, by jak najwięcej z niego wydobyć. Na swoim kanale na YouTube Miguel Quiles dzieli się w dwóch filmach wskazówkami, jak robić lepsze zdjęcia portretowe.
Wymienione wskazówki są bardzo trafne i stosunkowo łatwe do zastosowania – niektóre nawet w amatorskich warunkach. Jeśli nie macie czasu na obejrzenie filmów, poniżej zebraliśmy dla Was wszystkie wskazówki, o których wspomina Miguel.
Dobre zdjęcia portretowe – wskazówki
1. Wypełnij kadr. Początkujący zwykle zostawiają mnóstwo miejsca nad głową modela, co nie jest konieczne.
2. Używaj catchlight. To źródło światła, które odbija się w oczach fotografowanej osoby. Taki efekt przyciąga uwagę odbiorcy.
3. Zwracaj uwagę na linię wzroku. Fotografowana osoba nie musi patrzeć prosto w obiektyw. Ważne, by tęczówka oka była bardziej widoczna niż biała twardówka.
4. Skup się na oświetleniu. To dość oczywiste, ale nie należy o tym zapominać. Oświetlenie to nie tylko lampy w studiu, ale też odpowiednie wykorzystanie słońca, użycie blendy itp.
5. Pamiętaj o modelu. Lokacja i światło są ważne, ale nie można zapomnieć o fotografowanej osobie. Musisz pomóc modelowi się zrelaksować i nawiązać z nim relację.
6. Używaj trybu ciągłego. Praca w trybie seryjnym pozwala uchwycić ulotne momenty, wyrazy twarzy, które mógłbyś przegapić.
7. Zachowaj twarz pokerzysty. Nawet jeśli sesja Cię stresuje, nie pokazuj tego osobie portretowanej. Inaczej Twój stres się jej udzieli.
8. Skorzystaj z techniki wykresu ocznego. Powiedz modelowi, by udawał, że patrzy na wykres jak na badaniu oczu. Uchroni to od efektu szeroko otwartych oczu, jak u wystraszonego jelenia.
9. Używaj podglądu. Podczas sesji dobrze mieć duży monitor do podglądu. Dzięki temu masz wgląd w to, jak przebiega sesja, co poprawić itp.
10. Odgrywanie ról. Poproś modela o odegranie roli. Jest to jeden z najprostszych sposobów, aby pomóc komuś wydostać się z własnej głowy i wyglądać znacznie swobodniej i naturalniej przed kamerą.
Co sądzicie o tych wskazówkach? Są według Was przydatne?
6 wskazówek dotyczących idealnej kompozycji w fotografii portretowej
Pobierz nasz e-book dotyczący fotografii portretowej, aby uzyskać więcej przydatnych wskazówek, takich jak ten.
Każdy portrecista w plenerze staje przed wyzwaniem zwracania uwagi na szczegóły dotyczące jego tematu, takie jak pozowanie, oświetlenie, kompozycja itp. Być może największym błędem popełnianym przez amatorów portretów w plenerze jest brak nacisku na otoczenie tła portretu.
Fotografowie, którzy nie badają dokładnie otoczenia w ramach swojego obrazu, to ci, którzy wychodzą z obrazami, które bardzo rozpraszają. Żaden licealista ani panna młoda nie kupi portretu, na którym z głowy wystaje konar drzewa. Takie rozpraszające elementy odciągają uwagę od tematu i są szkodliwe dla sprzedaży portrecisty. Nie ma nic bardziej bolesnego dla portrecisty niż zrobienie portretu, który jest pięknie upozowany, wspaniale oświetlony i absolutnie bezużyteczny… po prostu dlatego, że nie zwracano uwagi na kompozycję tła!
Pozowanie i oświetlenie odgrywają ogromną rolę w tworzeniu dynamicznego portretu. Jednak kompozycja tła jest zapomnianym elementem, który wymaga tyle samo czasu i przemyśleń.
Kilka rzeczy do rozważenia podczas tworzenia idealnie skomponowanego portretu:
1. Wypełnij ramkę tematem
Portret dotyczy osoby, więc nie bój się zbliżać! Pamiętaj, że przybliżanie nie oznacza robienia tylko zdjęć twarzy. Możesz także uchwycić „ciasne” zbliżenia fotografowanej osoby siedzącej na stołku lub opartej o drzewo.
2. Miej oczy w górnej jednej trzeciej
Jest to najbardziej naturalny odstęp dla portretu. Staraj się nie odstępować od tej zasady, chyba że celowo tworzysz napięcie. Innym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy obiekt jest pełny w dolnej jednej trzeciej kadru.
(jeszcze… )
8 wskazówek dotyczących doskonalenia fotografii portretowej
Zostanie mistrzem fotografii portretowej wymaga dużo cierpliwości i praktyki. Prawdopodobnie jest kilka błędów, które popełniasz w swoich portretach, które uniemożliwiają im osiągnięcie doskonałości. W tym artykule omówię osiem wskazówek, jak natychmiast ulepszyć Twoją grę w fotografię portretową i przenieść ją na wyższy poziom.
# 1 Dostosuj się do dostępnego światła
Światło to jeden z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać podczas robienia portretów - a konkretnie o tym, jak światło wpada na twarz fotografowanej osoby. Właściwe oświetlenie lub jego brak może spowodować lub zepsuć obraz. Skieruj fotografowaną osobę, aby skierowała głowę w stronę głównego źródła światła, niezależnie od tego, czy jest to latarnia uliczna, czy słońce. Jeśli każesz im patrzeć w kierunku słońca, powiedz im, żeby patrzyły w kierunku, który nie spowoduje, że zmrużyli oczy ani nie będzie dla nich nieprzyjemny. Nie chcesz, żeby ludzie oślepiali podczas twojego ujęcia, prawda?
Chociaż złota godzina to wspaniały czas na fotografowanie portretów, nie zawsze będziesz mieć luksus idealnego oświetlenia dzięki kaprysom Matki Natury. W takich sytuacjach musisz dostosować się do dostępnego światła, aby zmaksymalizować możliwości portretu.
Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak złe światło. Wszystko to można wykorzystać na swoją korzyść, jeśli wiesz, co robisz. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących różnych scenariuszy oświetlenia naturalnego:
Ostre światło słoneczne - postaw obiekt w cieniu, aby zapewnić równomierne oświetlenie całej twarzy.
- postaw obiekt w cieniu, aby zapewnić równomierne oświetlenie całej twarzy. złota godzina - skieruj fotografowaną osobę w stronę słońca, aby nadać jej ładny blask, lub umieść słońce za nią, aby uzyskać efekt aureoli.
- skieruj fotografowaną osobę w stronę słońca, aby nadać jej ładny blask, lub umieść słońce za nią, aby uzyskać efekt aureoli. Pochmurny dzień - fotografowanie będzie dobre w dowolnym miejscu, ponieważ chmury w naturalny sposób rozproszą słońce i zapewnią pochlebne, równomierne światło na twarzy fotografowanej osoby.
- fotografowanie będzie dobre w dowolnym miejscu, ponieważ chmury w naturalny sposób rozproszą słońce i zapewnią pochlebne, równomierne światło na twarzy fotografowanej osoby. W nocy / słabe oświetlenie - poszukaj światła ulicznego lub innego źródła światła, które zapewni dobre oświetlenie twarzy fotografowanej osoby.
# 2 Podaj wskazówki dotyczące tematu
Spójrzmy prawdzie w oczy, większość ludzi nie czuje się pewnie lub nawet nie czuje się komfortowo przed aparatem. Udzielenie delikatnych wskazówek fotografowanej osobie może pomóc jej się zrelaksować. Wskazówki powinny być proste i pozytywne. Jeśli nie znasz żadnych pozycji, skup się na jednej rzeczy, aby poprawić każdą sesję. Być może poprosisz fotografowanego o uniesienie podbródka, aby uzyskać bardziej pochlebny widok twarzy. Odrobina pozytywnego kierunku to długa droga.
# 3 Znajdź czyste tło, które kontrastuje z tematem
Tła są niezwykle ważne w tworzeniu ładnych portretów. Kluczową rolą tła jest zapewnienie kontekstu środowisku, w którym przebywa dana osoba, i wyróżnienie go. Znalezienie czystego tła, które zapewnia kontrast z fotografowanym obiektem, ma kluczowe znaczenie.
Kilka rzeczy, o których należy pamiętać:
Gałęzie, słupy lub inne obiekty mogą wyglądać, jakby wyrastały z głowy fotografowanej osoby, w zależności od tego, gdzie się znajdują na obrazie. Spróbuj wykadrować ujęcie tak, aby głowa fotografowanej osoby była oddalona od rozpraszających elementów.
Spróbuj znaleźć kolory lub odcienie, które uzupełniają lub kontrastują z odcieniami skóry i ubioru fotografowanej osoby.
# 4 Skoncentruj siÄ™ na dominujÄ…cym oku
Jest to szczególnie ważne, jeśli fotografujesz z małą głębią ostrości. Skoncentruj się na dominującym oku fotografowanego obiektu, czyli tym, które znajduje się najbliżej obiektywu. Jeśli dominujące oko jest nieostre, zdjęcie będzie wyglądać nieco nieostro. Może to zrujnować dobry portret.
# 5 Utrzymuj proste linie
Krzywe linie horyzontu mogą nadać Twoim portretom dziwny wygląd, więc upewnij się, że te linie są proste. To samo dotyczy elementów środowiskowych, takich jak drzwi i krawędzie budynków. Jeśli tego typu linie nie są proste, może to nadać portretom nachylony wygląd, który nie jest pochlebny. Oczywiście możesz wyprostować ważne linie w postprodukcji, ale będzie to wymagało kadrowania, co może zrujnować kompozycję. Skoncentruj się na zrobieniu tego w aparacie.
# 6 Uważaj, gdzie przycinasz kończyny
Hej, rozumiem. Czasami nie chcesz kadrować pełnego ujęcia ciała obiektu. Może chcesz przyciągnąć bliżej, aby uzyskać profil górnej części ciała lub strzał w głowę. W takich przypadkach będziesz wycinać część ciała fotografowanej osoby poza kadrem, więc zachowaj szczególną ostrożność podczas przycinania kończyn.
Kilka wskazówek dotyczących kadrowania:
Nie przycinaj części ciała w stawie: Przycięcie obiektu na łokciach, kolanach lub nadgarstkach może sprawić, że będzie wyglądał, jakby stracił kończynę. Zamiast tego spróbuj kadrować w połowie odległości między połączeniami. Na przykład, jeśli wycinasz część ramienia do połowy nadgarstka lub bicepsa, a nie na łokciu.
Przycięcie obiektu na łokciach, kolanach lub nadgarstkach może sprawić, że będzie wyglądał, jakby stracił kończynę. Zamiast tego spróbuj kadrować w połowie odległości między połączeniami. Na przykład, jeśli wycinasz część ramienia do połowy nadgarstka lub bicepsa, a nie na łokciu. Jeśli ręce / stopy fotografowanej osoby znajdują się w kadrze, upewnij się, że są całkowicie w: Nie odrywaj przypadkowo palców u rąk i nóg na krawędzi kadru. To może zrujnować twój portret.
Spójrz na tę dłoń, wydaje się nieco odcięta lub jej brakuje.
To jest lepsze, obejmuje ją podczas ramion i dłoni.
# 7 Zwróć uwagę na krawędzie ramy
Jeśli robisz portrety na ulicy, wyciągnij ten kosz z rogu kadru! Albo przynajmniej upewnij się, że jest nieostry i wtapia się w tło.
Kiedy fotografujesz osobę, łatwo jest skupić się na niej do momentu, w którym stracisz kontrolę nad zewnętrzną częścią obrazu. Ale posiadanie rozpraszających elementów na krawędziach kadru może zepsuć twój portret. Dokonaj odpowiednich zmian w kadrowaniu przed naciśnięciem migawki i utrzymuj te krawędzie w porządku.
# 8 WÅ‚Ä…cz coÅ› interesujÄ…cego
Jeśli naprawdę chcesz przenieść swoją grę w fotografię portretową na wyższy poziom, ważne jest, aby myśleć nieszablonowo i wykazać się kreatywnością. Wiele portretów może być nudnych i wyglądać tak samo; odpowiednio naświetlone zdjęcia ludzi po prostu tam stojących.
Aby urozmaicić swoje portrety, spróbuj dodać ciekawe rekwizyty lub elementy otoczenia. Teraz nie musisz chwytać się trendów na Instagramie, takich jak owijanie obiektu lampami LED, ale dołączenie rekwizytów może pomóc Twoim portretom wyróżnić się z tłumu. Bądź kreatywny i zacznij doskonalić swoją grę w fotografii portretowej.
Wniosek
Postępuj zgodnie z ośmioma wskazówkami i zobacz, jak poprawia się jakość fotografii portretowej. Prosimy o podzielenie się komentarzami lub pytaniami w poniższej sekcji, a także swoimi zdjęciami.
Write a Comment