7 Kroków Do Wspniałych Kadrów

Sylwetka i kształty na tle zachodu słońca. Nietypowe portrety w 7 krokach

Wypróbujmy dziś inną perspektywę. Zamiast pokazywać na zdjęciu uśmiechnięte twarze i modne ciuchy, postawmy na pantomimę i kolory zachodzącego nieba. Pokazując sam kształt i sylwetkę człowieka również można powiedzieć o nim coś ciekawego. Jak wykonać zdjęcie z nagłówka? To bardzo proste!

1. Kiedy robić takie zdjęcia?

Takie zdjęcia najłatwiej jest robić o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy słońce jest bardzo, bardzo nisko nad horyzontem albo już poniżej linii horyzontu. Tak naprawdę da się je zrobić o każdej porze dnia, ale kolory na niebie nie będą wtedy tak żywe i nasycone.

2. Gdzie robić takie zdjęcia?

Znajdź otwartą przestrzeń tak, aby linia horyzontu i niebo w tle były dobrze widoczne. I najważniejsze: żeby słońce było na wprost Ciebie oraz jednocześnie za Twoim modelem. Moim tłem bywało nie tylko niebo, ale również woda. Głównie z uwagi na cudowne refleksy i odbicia, które tworzą bajeczny bokeh.

3. Z jakiej pozycji fotografować?

Gdy robisz zdjęcia musisz zejść jak najniżej. Sylwetki Twoich modeli muszą znaleźć się w całości na tle nieba. Nic nie może ich zasłaniać, żadne krzaki itp.

4. Jakiego obiektywu użyć?

Do tego typu zdjęć używam zazwyczaj obiektywów szerokokątnych. Oczywiście inne ogniskowe też będą w porządku. Jednak fotografując portretówką lub teleobiektywem umieścisz w kadrze mniej tła, o które tak naprawdę chodzi w tego typu fotografii. Kolorowe, zachodzące niebo wygląda w tym przypadku naprawdę spektakularnie. Wybór obiektywu zależy od tego, jak chcesz skomponować obraz.

5. Jak ustawić aparat?

Włącz w aparacie program manualny i ustaw ekspozycję na tło. Jak to zrobić? Ja zaczynam fotografowanie od ustawienia ISO na poziomie 100. Wartość przysłony to najczęściej liczba z zakresu 4.0 i 8.0, ponieważ chcę mieć pewność, że moi modele będą w strefie ostrości. Do tego, na końcu dopasowuję szybkość migawki w taki sposób, żeby sylwetka modela zrobiła się czarna, a niebo pozostało kolorowe. Ten ostatni parametr zawsze jest inny i zależy od ilości światła na scenie.

6. Jak powinni pozować Twoi modele?

Opcji jest ogrom. Na pewno sprawdzą się wszelakie podskoki, zwłaszcza jeśli na sesji są dzieciaki i zwierzęta. W przypadku par i większych grup staram się zawsze, żeby między poszczególnymi osobami została jakaś wolna przestrzeń, a ich ciała nie stykały się ze sobą. Dzięki temu ich kształty nie zleją się w jedną, ciemną, plamę.

7. Jak obrabiać zdjęcia?

Jeśli chcesz “podkręcić” wygląd zdjęć o zachodzie słońca, w trakcie obróbki pomyśl o zwiększeniu kontrastu, podniesieniu jaskrawości i nasycenia kolorów oraz o pogłębieniu czerni. Z doświadczenia wiem, że często pojawia się też potrzeba wykadrowania niepotrzebnych elementów zdjęcia, np. zbyt dużej ilości gruntu pod stopami modeli, który jest ciemną plamą i nie wnosi nic do kompozycji zdjęcia.

Udanych eksperymentów!

Sprawdź inne poradniki dotyczące fotografowania w plenerze.

Jak zrobić dobry portret w plenerze? Poradnik techniczny

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż zrobić ładne zdjęcie portretowe w plenerze. W końcu mamy do dyspozycji dużo światła, zazwyczaj piękne otoczenie i mnóstwo miejsca.

A jednak, kiedy już zabierzemy aparat do parku, okazuje się, że wszystkie te elementy potrafią sprawić problemy: światło jest ostre i nieprzyjemne, w tle pojawiają się niepożądane elementy, a piękne gałązki pełne liści, są powodem cieni na ciele, które można byłoby pomylić z siniakami. Jak ustrzec się podstawowych błędów i zrobić udaną sesję w plenerze?

Zapraszam na poradnik!

Write a Comment