5 kluczowych umiejętności fotografa

4 najważniejsze UMIEJĘTNOŚCI FOTOGRAFICZNE

Transkrypt odcinka

W tym odcinku robimy chwilową przerwę od vlogów i wracamy do studia. Dzisiaj powiem Wam o czterech umiejętnościach fotograficznych, dzięki którym zrobiłem największy postęp w fotografowaniu. Zaczynamy!

Fotografii można się uczyć cały czas. W końcu możliwości jest bardzo dużo, bo do dyspozycji mamy rozmaity sprzęt, mnóstwo technik fotografowania czy samych dziedzin fotograficznych. Są jednak takie umiejętności, które robią zdecydowanie największą różnice. W tym filmie opowiem Wam o tych, które spowodowały przełom w moim fotografowaniu oraz podpowiem o tym jak nauczyć się tych rzeczy.

TRYB MANUALNY

Nauka manualnego ustawiania ekspozycji pozwoliła mi przede wszystkim na świadome uzyskiwanie konkretnych efektów. Wcześniej wszystko odbywało się automatycznie więc zdawałem się na rozum aparatu.

W ten sposób mogłem w pełni wykorzystać potencjał mojego sprzętu i uzyskać efekty nieporównywalne lepsze od tych na automacie, a przede wszystkim bardziej świadome.

Po prostu kiedy chciałem uzyskać konkretny efekt na zdjęciu to potrafiłem to uzyskać za sprawą dobrze dobranych parametrów ekspozycji.

Uważam tę umiejętność jako podstawową a jednocześnie jedną z najważniejszych. Ponieważ dzięki niej, nie zaskoczą Was żadne warunki bo będziecie potrafili dobrać do danej sytuacji konkretne ustawienia.

Jak się nauczyć trybu manualnego?

Podstawą jest zrozumienie znaczenia poszczególnych parametrów ekspozycji i zależności między nimi. Ważne, żeby nauczyć się wpływu poszczególnych parametrów ekspozycji na zdjęcie.

CZYTANIE ŚWIATŁA

Na drugim miejscu stawiam umiejętność obserwowania i czytania światła zastanego. Wielu osobom wyda się to bardzo banalne i łatwe, w końcu każdy z nas widzi otaczający świat a zatem i światło.

Jednak nie chodzi tu o takie zwykłe widzenie światła ale o spojrzenie z perspektywy fotografa.

Precyzując, w moim przypadku była to nauka umiejętności dostrzegania klimatycznego światła i świadomie ustawienie osoby fotografowanej względem niego w taki sposób aby uzyskać konkretny światłocień.

Pozwoliło mi to zamieniać z pozoru średnie miejsca na niesamowicie klimatycznie i wręcz magicznie wyglądające na fotografiach. Poza tym, świadomie bawiłem się światłem w plenerze i uzyskiwałem różne efekty operując światłocieniem. W ten sposób nauczyłem się uzyskiwać rozmaite efekty wykorzystując jedynie światło zastane. Jak chyba wszyscy wiedzą, światło to najważniejszy element fotografii, w końcu bez niego nie byłoby zdjęć a umiejętne nim operowania jest również niesamowicie ważne. Ta umiejętność pozwala odróżnić się od osób, które po prostu pstrykają zdjęcia w ładnych miejscach.

Jak nauczyć się czytać światło?

To bardzo proste. Polecam Wam metodę, którą przedstawiałem w jednym z moich filmów na kanale. Wystarczy wyciągnąć przed siebie rękę i obracać się w różnych kierunkach. Na dłoni widać dokładnie gdzie światło będzie tworzyło jaki cień a gdzie nie będzie go wcale. Polecam zdecydowanie obejrzeć ten film, tam szczegółowo wszystko przedstawiam.

WSPÓŁPRACA I USTAWIANIE OSÓB

Kiedy już opanowałem tryb manualny oraz potrafiłem operować światłem pojawił się kolejny problem. Była nim współpraca z osobami fotografowanymi na sesji zdjęciowej a przede wszystkim ich odpowiednie ustawienie.

Ogólnie rzecz ujmując, jestem osobą kontaktową więc nie miałem problemu z nawiązywaniem rozmowy i stwarzaniem dobrej atmosfery. Gorzej natomiast było z ustawieniem osoby fotografowanej przed obiektywem. Musiałem więc nauczyć się jak najszybciej to robić.

Jednak zacznijmy od początku. Podstawą każdej sesji zdjęciowej jest stworzenie dobrej atmosfery. U mnie akurat z tym nie było problemu ale wiem, że wiele osób narzeka na ten element. Zatem jak stworzyć dobrą atmosferę? Przedstawię Wam dwie najważniejsze rady i zalinkuję do artykułu gdzie znajdziecie ich więcej. Przede wszystkim nie fotografujcie już na dzień dobry, warto zacząć od rozmowy podczas, której porozmawiacie o sesji zdjęciowej jak i tematach z nią niezwiązanymi. W ten sposób osoba fotografowana nieco się rozluźni. Drugą moją radą jest podtrzymywanie tej rozmowy podczas fotografowania. Dzięki temu, osoba pozująca będzie mogła zapomnieć o samym fotografowaniu i wyjść bardziej naturalnie na zdjęciach.

Po więcej porad zapraszam do artykułu, który poświęciłem właśnie współpracy z osobą fotografowaną. Możecie go znaleźć tutaj oraz w opisie tego filmu.

Przejdźmy teraz do pozowania, na samym starcie miałem z tym problem ale szybko załapałem o co w tym wszystkim chodzi i dzięki temu potrafiłem ustawiać osoby fotografowane w taki sposób, żeby te prezentowały się na zdjęciach bardzo dobrze.

Jak się tego nauczyłem?

Oglądałem sporo różnych zdjęć i zapisywałem inspiracje dotyczące pozowania. W ten sposób zapamiętywałem jak osoby pozują na zdjęciach i później na sesji w podobny sposób ustawiałem ludzi, z którymi współpracowałem. Często również miałem te inspiracje na telefonie więc mogłem z nich skorzystać podczas fotografowania. W ten sposób nauczyłem się zdecydowanie najwięcej a z czasem wypracowałem swój styl.

Zaznaczę jeszcze, że zawsze starałem się świadomie dobrać pozowanie do danej sesji zdjęciowej i samego miejsca, w którym fotografowaliśmy. Wszystko po to, żeby całość była spójna i do siebie pasowała.

LAMPA BŁYSKOWA

Ostatnią umiejętnością którą uważam za fundament mojego fotografowania jest używanie lampy błyskowej wyzwalanej zdalnie. To był niesamowity przełom w moim fotografowaniu bo dzięki opanowaniu tej techniki, mogłem uzyskiwać nieosiągalne do tej pory efekty. Po prostu miałem całkowitą władzę na światłem i kreowałem oświetlenie od A do Z.

Tak też zaczęła się moja przygoda z fotografią studyjną. Zbudowałem prosty zestaw strobingowy i wykonałem na tle białej ściany swoje pierwsze zdjęcia studyjne. To był wielki przełom, bo w ten sposób zacząłem uzyskiwać całkowicie inne i nowe dla mnie efekty.

Z czasem dochodziły lampy studyjne czy te plenerowe. Jednak podstawą tego wszystkiego był właśnie ten pierwszy krok.

Jeżeli chcielibyście zbudować sobie podstawowy zestaw strobingowy to jakiś czas temu napisałem artykuł na ten temat i możecie go znaleźć klikając tutaj, link jest też w opisie. Tam też tłumaczę jak skonfigurować wszystko ze sobą i wykonać pierwsze zdjęcia.

PODSUMOWANIE

Przedstawiłem Wam 4 umiejętności fotograficzne, dzięki którym zyskałem zdecydowanie najwięcej. Prowadząc szkolenia indywidualne również zauważyłem, że po opanowaniu tych właśnie elementów widać u innych pasjonatów fotografii największe postępy.

Oczywiście to był dopiero początek, bo im dalej w las tym więcej drzew. Nie mniej jednak, opanowując wspomniane wcześniej umiejętności jest zdecydowanie łatwiej.

Ciekawy jestem jak to było w Waszym przypadku? Dajcie znać w komentarzach jaka umiejętność spowodowała największy wzrost Waszego fotograficznego warsztatu.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek i chcesz więcej tego typu filmów to pamiętaj o kciuku w górę, a jeżeli jeszcze nie subskrybujesz kanału to koniecznie kliknij czerwony przycisk na dole oraz zaznacz dzwonek obok, wówczas będziesz dostawał informacje o każdym nowym filmie.

A w tym odcinku to by było wszystko, dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć! Piąteczka!

8 cech, które powinien posiadać dobry fotograf

13.04.2022

Zawarcie umowy przedwstępnej o pracę to zobowiązanie pracownika oraz pracodawcy do nawiązania stosunku pracy w przyszłości. Jest to zabezpieczenie, z którego mogą skorzystać obie strony. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. wtedy, gdy do wykonywania obowiązków na danym stanowisku konieczne jest uzyskanie przez pracownika dodatkowych kwalifikacji lub wtedy, gdy w danej chwili zawarcie umowy o pracę jest niemożliwe, np. ze względu na kilkumiesięczny okres wypowiedzenia przyszłego pracownika. Dowiedz się, jakie przepisy regulują umowę przedwstępną, a także co grozi za jej zerwanie bądź niewywiązanie się z jej zapisów.

5 kluczowych umiejętności fotografa

Lifestyle 03.07.2019

5 kluczowych umiejętności fotografa

Chciałbyś robić wspaniałe zdjęcia? W fotografii nie ma dróg na skróty. Większość poradników fotograficznych przedstawia wyłącznie „efekciarskie sztuczki”. Ich zastosowanie nie pomoże Ci w budowie solidnego warsztatu fotograficznego. Poznaj 5 kluczowych umiejętności fotografa, dzięki którym sprawisz, że Twoje zdjęcia zachwycą odbiorców.

1. Naucz się pracować Światłem

Światło to podstawa każdego rewelacyjnego zdjęcia. Pamiętaj, że „fotografia” oznacza malowanie, zapisywanie światłem. Musisz nauczyć się wykorzystywać naturalne światło (lub stworzyć je samodzielnie).

Jeżeli fotografujesz na zewnątrz – postaraj się wykorzystać piękne promienie wschodzącego lub zachodzącego słońca. Gdy ustawiasz sztuczne oświetlenie – dobierz parametry tak, aby jak najlepiej doświetlić modela lub fotografowany przedmiot.

2. Opanuj swój aparat

Nie zapominaj o instrukcjach obsługi. Dzięki nim poznasz swój aparat i obiektywy. Potraktuj swój sprzęt jako narzędzie do zatrzymywania światła. Dowiedz się, jakie ma możliwości oraz ograniczenia.

Naucz się wykorzystywać ostrość oraz głębie ostrości. Aparatu najszybciej nauczysz się wykonując mnóstwo zdjęć. Pomocne mogą być również dyskusje z innymi fotografami. Pamiętaj też, że „idealny aparat” nie istnieje. Jakość Twoich zdjęć zależy przede wszystkim od Twojej wyobraźni i wrażliwości na piękno.

3. Naucz się kompozycji

Kompozycja to efekt Twoich marzeń o kadrze. Zastanów się, jakie zdjęcie planujesz wykonać. Co będzie w nim najważniejsze? Następnie pozbądź się z kadru wszystkich niepotrzebnych elementów. Najszybciej osiągniesz to poprzez zmianę dystansu do fotografowanego obiektu.

Postaraj się, aby Twój kadr miał jeden, dominujący motyw. Spraw, że odbiorca bez problemu go odnajdzie. Zastosuj kilka planów. Pamiętaj też o kolorze. Żółty, pomarańczowy i czerwony - jako kolory ciepłe - zawsze będą bardziej widoczne na zdjęciach, niż kolory zimne (niebieski, zielony i fioletowy). Dlatego warto umieścić ciepłe kolory na pierwszym planie (czyli blisko obiektywu).

4. Znajdź czas na fotografowanie

Nigdy nie stworzysz wspaniałych zdjęć, jeżeli będziesz opierał się wyłącznie na teorii. Musisz wygospodarować czas na praktyczną pracę nad warsztatem. Im więcej zdjęć zrobisz, tym szybciej rozwiniesz umiejętności.

Systematyczne ćwiczenia pobudzą też Twoją wrażliwość na piękno. Kreatywności można nauczyć się wyłącznie w trakcie tworzenia. Postaraj się wykonać przynajmniej jedno zdjęcie dziennie. Efekty Twojej pracy Cię zachwycą.

5. Nie skupiaj się na sztuczkach

Nauka fotografii wymaga cierpliwości. Sztuczki, w szczególności te komputerowe, tylko maskują brak warsztatu i pomysłu na zdjęcie. Bezmyślne kopiowanie pracy innych fotografów może zdobyć kilka lajków, ale nie poprawi Twoich umiejętności.

W fotografii najważniejsza jest pasja. Zdjęcia mają przynosić radość Tobie i Twoim Bliskim. Dlatego poszukuj swojej ulubionej dziedziny fotograficznej. Spraw, aby każda chwila z aparatem dawała Ci prawdziwe szczęście.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Foto Księgarnia.

Write a Comment