20 porad dla początkujących fotografów — Michał Brzegowy

Bezpieczeństwo danych elektronicznych i systemów komputerowych

UWAGA! NIE JEST to specjalistyczny przedmiot dla studentów informatyki - dlatego studenci informatyki powinno mocno zastanowić się zanim zapiszą się na zajęcia.

Brak wymagań wstępnych. Przedmiot dostępny dla każdego studenta i pracownika UMK, bez względu na kierunek i rok studiów.

K5- posiada zdolność przekazywania i obrony własnych poglądów nie tylko w sprawach zawodowych

K3 - ma świadomość skutków wadliwie działających systemów informatycznych, które mogą doprowadzić do strat moralnych i

K2 - student działa i myśli w sposób kreatywny i przedsiębiorczy, rozwiązując problemy zastosowań informatyki

K1- rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi inspirować proces uczenia się innych osób

rozwiązywania konkretnych problemów, wykazywania się aktywnością zarówno w trakcie wykładu jak i rozwiązywaniu i dyskusji zadań

Głównym celem wykładu jest przedstawienie i analiza podstawowych zasad i mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa danych elektronicznych, informacji i systemów komputerowych w życiu codziennym, jak i w działalności organizacji. Przedstawione zostanie znaczenie informacji oraz danych w dzisiejszym świecie. Bezpieczeństwo potraktowane zostanie bardzo szeroko a równocześnie w sposób podstawowy. Omówione zostaną różne zagrożenia danych i systemów komputerowych od zagrożeń fizycznych, sprzętowych i programowych, poprzez zagrożenia w kontekście poufności, integralności i dostępności informacji, czy prywatności i ochrony danych osobowych. Poruszane zagadnienia dotyczyć będą zarówno danych prywatnych użytkowników, jak i instytucji i biznesu. Każdy słuchacz znajdzie tu coś dla siebie, gdyż wszyscy skazani jesteśmy na korzystanie z systemów komputerowych, od komputerów osobistych, telefonów komórkowych, poprzez usługi oferowane przez Internet, w tym e-bankowość, e-biznes, e-administracja.

Pełny opis:

System Bezpieczeństwa

Klikając przycisk zarejestruj się, akceptuję Regulamin.

Przyjmuję do wiadomości, że OLX wykorzystuje moje dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności oraz Polityką dotyczącą plików cookie i podobnych technologii. OLX wykorzystuje zautomatyzowane systemy i partnerów do analizowania, w jaki sposób korzystam z usług w celu zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności produktu, treści, dostosowanych i opartych na zainteresowaniach reklam, jak również ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym korzystaniem z naszych usług.

20 porad dla początkujących fotografów — Michał Brzegowy

1. Nie kupuj drogiego sprzętu

Nie potrzebujesz drogiego sprzętu, by robić piękne zdjęcia. Nie potrzebujesz kupować pełnej klatki. Nie potrzebujesz najnowszego bezlusterkowca. Na początku swojej drogi fotograficznej używałem taniego aparatu za zaledwie kilkaset złotych i do dziś uwielbiam zdjęcia, które nim zrobiłem. Pomyśl o tym, że kiedyś nie było aparatów cyfrowych, a fotografie analogowe do dziś są dla mnie ogromną inspiracją i dążę do ich wyglądu często “psując” zdjęcia. Paradoks prawda? Jedyna sytuacja, kiedy naprawdę możesz potrzebować pełnej klatki to ciężkie zastane warunki oświetleniowe np. w bardzo ciemnym kościele lub na sali weselnej (zakładając, że fotografujesz bez lampy).

Dzisiejsze telefony komórkowe mają na tyle dobre aparaty, że możesz równie dobrze zacząć swoją przygodę mając tylko smartphona. Jeśli się wkręcisz możesz kupić dobrą używaną lustrzankę za naprawdę niską cenę.

2. Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi

Zaraz po kupnie aparatu możesz zastanawiać się do czego służą te wszystkie guziczki i opcje. Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne przeczytanie instrukcji obsługi od deski do deski. Jeśli coś będzie dla Ciebie niejasne wpisz dany skrót w Googlach i sprawdź co znaczy.

3. Poznaj podstawowe zasady kompozycji

Mówi się, że zasady są po to, by je łamać. I to jest prawda. Ale zanim zaczniesz je łamać poznaj podstawowe zasady kompozycji w fotografii.

4. Fotografuj odrazu w trybie Manual i na Live View

To jest moja subiektywna opinia, ponieważ ja bardzo szybko zacząłem fotografować w pełnym trybie Manual (M), zawsze i wszędzie bez wyjątków. Moja rada jest taka byś też tak zrobił. Nauczysz się więcej i szybciej o swoim aparacie niż zdajesz sobie sprawę, a nie jest to wcale takie ciężkie jak wygląda. Pracuj głównie w trybie Live View (zakładając, że masz podgląd na żywo) byś widział zmiany na ekranie, które wprowadzasz zanim zrobisz zdjęcie.

5. Nie prześwietlaj

Lepiej jest niedoświetlać zdjęcie niż je prześwietlić. Moja rada jest taka, by zawsze robić troszkę zbyt ciemne zdjęcia. Unikniesz ryzyka przepalenia, którego już się nie da uratować.

6. Naucz się widzieć światło

Światło jest wszystkim w fotografii. Nieważne czy fotografujesz portrety czy krajobrazy. To ono nadaje naszym zdjęciom głębi i magii. Nie jest to coś co da się wytłumaczyć w jednym zdaniu. Jest to coś co musisz się sam nauczyć. Eksperymentuj robiąc zdjęcia pod światło, z światłem, ustawiając światło z boku i zobaczysz jak Twój fotografowany przedmiot będzie zmieniał się na zdjęciu. Pamiętaj, że najkorzystniejsza godzina do robienia zdjęć jest godzinę po wschodzie słońca lub godzinę przed zachodem, tzw. Golden Hour. I pamiętaj, że fotografowanie w pełnym słońcu jest najgorszym pomysłem ever.

7. Twoje stopy są Twoim zoomem

Bardzo szybko zrezygnowałem z obiektywów zmiennoogniskowych i zastąpiłem je w pełni stałoogniskowymi. Zaczniesz się rozwijać znacznie szybciej, gdy będziesz musiał podejść, oddalić się i poszukać odpowiedniej perspektywy, po prosty wysilić się, by zrobić odpowiednie zdjęcie.

8. Nie śpiesz się

Fotografia to nie są wyścigi. Rozwijaj się w swoim tempie. Tak jak czujesz. Pamiętaj, że z nikim nie konkurujesz. Jeśli coś Ci nie wychodzi to nie przejmuj się. Rób zdjęcia tak jak czujesz i tak jak chcesz, aż będziesz gotów wskoczyć na następny level.

9. Kup filtr UV

Filtr UV to był pierwszy zakup po nabyciu przeze mnie jakiegokolwiek obiektywu. Jest to po prostu kwestia bezpieczeństwa.

10. Fotografuj w RAW

Twój aparat lustrzany może robić zdjęcia w plikach JPG i surowych tzw. RAW. Fotografuj zawsze w RAW. To na nich w procesie edycji będziesz miał całkowitą kontrolę, którą tracisz w przypadku plików JPG.

11. Naucz się podstaw Lightroom-a

Lightroom to Twój najlepszy przyjaciel. To w nim spędzam najwięcej czasu. Obecnie nie używam praktycznie w ogóle Photoshopa, bo nie ma takiej potrzeby. Praktycznie wszystko jestem w stanie zrobić w Lightroom-ie, niezależnie od tego czy fotografuję ślub, portrety, krajobrazy czy wycieczkę.

12. Zabezpieczaj swoje zdjęcia

Kup porządny czytnik kart. Osobiście polecam Lexar. Ma niezachwianą opinię od lat. Zabezpieczaj swoje zdjęcia na przenośnych dyskach. Zawsze sprawdzaj czy wszystko się dobrze zgrało

13. Organizuj swoje zdjęcia i foldery

Zacznij odrazu dobrą organizację swoich zdjęć na dyskach i w Lightroom-ie. Stwórz kategorie i odpowiednie foldery tematyczne np. “Sesje”, “Śluby”, “Prywatne”, “Wakacje”.

14. Rozwijaj się i zawsze próbuj czegoś nowego

Nigdy nie przestawaj się rozwijać i nie wychodź z założenia, że już wszystko umiesz. Zawsze szukaj czegoś co Cię pobudza do rozwoju. Czytaj książki. Słuchaj podcastów. Oglądaj ciekawe vlogi fotograficzne.

15. Nigdy nie przestawaj się inspirować

Inspiruj się innymi fotografami, filmami, serialami, ludźmi, naturą. Szukaj, eksploruj, odkrywaj. Nie ograniczaj się w poszukiwaniach tylko do Polski.

16. Poznawaj innych fotografów

Nie zamykaj się w swoim świecie. Otwórz się na nowe znajomości. Poznawaj innych fotografów. Wyjdź z nimi na piwo. Wymieńcie się doświadczeniami. Pożartujcie. Utrzymujcie kontakt. Wspierajcie się.

17. Pracuj nad swoimi słabymi punktami

Zlokalizuj co jest Twoją piętą Achillesową i pracuj nad tym. Jeśli masz problem z fotografią szybko poruszających się obiektów wiesz co masz zrobić. Wpisać w Googlach “Jak fotografować szybko poruszające się obiekty” a potem ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

18. Fotografuj jak najczęściej

Nauka fotografii to nie sprint. To maraton. Fotografuj często i z pasją. Rób to co lubisz i w sposób jaki robisz. Zabieraj ze sobą aparat jak najczęściej i Twój historie otaczającego Cię świata widzianą Twoimi oczami.

19. Baw się dobrze

Fotografia to nie zabieg chirurgiczny, gdzie musisz być śmiertelnie poważny. Fotografia to dobra zabawa. Dlatego baw się nią. Rób szalone rzeczy. Nie bój się eksperymentować. To tylko zabawa.

20. Naucz się doceniać samego siebie i mieć twardą dupę

Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Doceniaj siebie i nie krytykuj się jeśli coś Ci nie wyjdzie. Nie wyszło? “Mówi się trudno i płynie się dalej” - Dori

Nie słuchaj ludzi, którzy Cię krytykują i mówią, że to co robisz jest do dupy i powinieneś to robić inaczej. Pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś komu nie spodoba się to co robisz, ale Twoim zadaniem nie jest zmienienie tego stanu rzeczy, by dogodzić wszystkim tylko, by przestać na to zwracać uwagę i skupić się na tym co TY lubisz robić, a nie inni. W momencie kiedy to zrozumiesz to poczujesz się wolny.

Dostajesz milion zapytań od klientów i nie dostajesz żadnych odpowiedzi i zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak? Już Ci odpowiem. Absolutnie nic nie jest z Tobą nie tak. To nie jest problem z Tobą, Twoim stylem czy Twoimi cenami. To po prostu nie jest klient dla Ciebie. Naucz się mieć twardą dupę. Bądź asertywny. Fotografia to bardzo piękna sztuka przepełniona wrażliwością, ale bez dużej wiary w siebie i samozaparcia łatwo się poddać.

Write a Comment