Obiektyw szerokokątny – co to jest i jak działa?
OPPO robi rewolucję! Takich matryc i zoomów jeszcze nie było
OPPO jest w dobrej formie. Właśnie zobaczyliśmy, co czeka nas w fotografii mobilnej. OPPO może zrobić rewolucję w najlepszych aparatach fotograficznych świata – tych, które zawsze mamy ze sobą.
Podczas wydarzenia 2021 OPPO Future Imaging Technology mogliśmy zobaczyć mały-wielki przełom w fotografii. Wielki, bo nowe rozwiązania zapowiadają się niesamowicie. Mały, bo wszystko jest malutkie, przeznaczone do naszych smartfonów. OPPO kompleksowo ulepsza matrycę, moduły optyczne i algorytmy, które pomogą nam zrobić piękne zdjęcia w niedalekiej przyszłości.
Matryca OPPO: nowa generacja sensora RGBW
Matryca to podstawa dobrych zdjęć. OPPO zaprezentowało innowacje na tym polu w postaci nowej generacji matrycy RGBW (rejestrującej kolor czerwony, zielony, niebieski oraz ilość światła – czyli biały). Cel poprawek pozostaje bez niespodzianek. Chodzi o zwiększenie światłoczułości oraz poprawę odwzorowania kolorów. Nowa generacja sensora OPPO RGBW wprowadza dodatkowe białe (W) subpiksele do siatki. Dzięki temu znacznie poprawiona została czułość matrycy na światło. Poniższa animacja pokazuje, jak zmieniła się konstrukcja matrycy – białe subpiksele towarzyszą pikselom rejestrujących kolor (dwa zielone, czerwony i niebieski tworzą jeden „superpiksel”).
Opatentowany przez OPPO algorytm łączenia pikseli 4 w 1 pozwolił zwiększyć o 60% możliwość przechwytywania światła względem poprzedniej generacji matrycy. Jednocześnie ilość szumów generowanych podczas robienia zdjęć spadła o 35%. Dla nas oznacza to lepsze zdjęcia przy słabym świetle.
Nowemu sensorowi towarzyszy mocniejsza jednostka przetwarzania sygnału, co zapewnia więcej mocy obliczeniowej do stosowania algorytmów poprawiających nasze zdjęcia. Nie pozostaje to bez wpływu także na ilość informacji, jakie można w tym samym czasie przetworzyć z białych pikseli. Niezwykle ciekawym algorytmem, który towarzyszy tej matrycy, jest nowatorskie usuwanie wzorów moiré, pojawiających się, gdy na piksele matrycy nakładają się regularne prążki czy siatka z fotografowanej sceny. Jest tu też oprogramowanie poprawiające wygląd skóry na zdjęciach i na filmach, uwydatniające teksturę i poprawiające kontrast.
To nie jedyna zmiana w konstrukcji matrycy. Ponadto OPPO wprowadziło tu przełomową metodę izolacji pikseli DTI. Dzięki temu nie dochodzi do przesłuchów subpikselowych. To zjawisko powoduje, że sąsiadujące ze sobą piksele zakłócają się wzajemnie, co oczywiście widać na zdjęciach.
Nowy sensor będzie dostępny w produktach OPPO od czwartego kwartału 2021 roku. Nie mogę się doczekać!
Zobacz: Mega Tydzień w T-Mobile: kup smartfon Oppo, a drugi dostaniesz za pół ceny
OPPO i optyka: płynny zoom optyczny 85-200 mm
Kolejna nowość to świetnie zapowiadający się obiektyw do zoomu optycznego, który będzie odpowiednikiem „dużego” szkła 85-200 mm. Moduł został zaprojektowany od podstaw z myślą o płynnym przybliżaniu filmowanych obiektów bez przeskoków między różnymi soczewkami, czasem nawet różnymi aparatami. To oznacza oczywiście bezstratne zoomowanie w ogromnym (jak na telefon) zakresie. Oppo sięgnęło tu po kilka nowości, których wcześniej nie widzieliśmy u tego producenta.
OPPO po raz pierwszy sięgnęło po soczewki G+P (połączenie szkła i tworzywa sztucznego). To pozwoliło zbudować dwie bardzo cienkie soczewki asferyczne. To zapewnia także zmniejszenie ilości rozproszonego w obiektywie światła. Ponadto znalazł się tu czujnik TMR (magnetooporowy), pilnujący precyzji ruchu soczewek. Na koniec dodane zostały nowoczesne prowadnice, pozwalające na dokładną pracę układu w różnych pozycjach.
OPPO zapewnia, że ten moduł pozwoli uniknąć też wielu niedokładności kolorów, które zdarzają się w zoomach konkurencji. Korzystając z tego aparatu, będziemy mogli poczuć się jak z profesjonalnym obiektywem w rękach.
OIS w pięciu osiach. Z taką stabilizacją można biegać
Poruszone zdjęcia i drgające filmy to zmora, z którą trudno sobie poradzić. OPPO podchodzi do tej niedogodności równie kompleksowo, wprowadzając optyczną stabilizację obrazu w aż pięciu osiach. Tradycyjnie stabilizacja obrazu ma tylko dwie osie – soczewka lub matryca mają swobodę ruchu góra-dół i lewo-prawo – co i tak już sporo poprawia.
Aparat z OIS skonstruowany przez OPPO pozwala, by poruszał się i obiektyw, i matryca. Gdy ruch obiektu jest nieduży, obrazy są stabilizowane głównie za pomocą przesunięć obiektywu. Gdy to nie wystarczy, bo amplituda drgań jest zbyt duża, dochodzi do tego ruch matrycy. Może ona ruszać się w pionie, w poziomie, a także wykonywać obroty. W sumie daje to możliwość stabilizowania obrazu w 5 osiach.
Procesor obsługujący aparat dostaje informacje o ruchu telefonu z żyroskopu. Następnie rozkłada je na wektory i przekazuje wartość przesunięć do matrycy (dokładność ruchów do 2 μm) i obiektywu, by kompensować drgania telefonu. Elementy aparatu poruszają się na układach z łożyskami kulkowymi i częściach ze stopu z pamięcią kształtu. W efekcie system stabilizacji jest w stanie zniwelować ruchy o ±3°. To trzykrotnie więcej niż tradycyjne systemy OIS, kompensacja drgań zaś będzie nawet o 65% większa.
Moduły z tą stabilizacją obrazu będą dostępne w pierwszym kwartale 2022 roku.
Aparat pod ekranem według OPPO
OPPO nie zostaje w tyle także na polu chowania aparatu pod ekranem… i tym razem nie chodzi o wysuwany moduł, ale o frontowy aparat, schowany za matrycą (USC). Taka konstrukcja wiąże się między innymi z ograniczeniem ilości światła, jaka dociera do aparatu – w końcu jest przed nim dodatkowa warstwa. OPPO zapędziło do pracy sztuczną inteligencję, by to naprawić.
Nowa generacja aparatu schowanego pod ekranem OPPO wprowadza nową geometrię pikseli ekranu, który go zasłania i przezroczyste okablowanie. Obwody sterujące kontrolują zawsze tylko jeden piksel (1 do 1), co pozytywnie wpływa na precyzję. Ponadto oprogramowanie OPPO poprawia jasność i kolory pikseli. Dzięki temu nad aparatem można wyświetlać wysokiej jakości obraz nawet w 400 PPI, odchylenie kolorów względem reszty matrycy nie przekroczy 2%, a i żywotność tych pikseli została wydłużona o połowę.
Amerykański instytut badawczy OPPO opracował też serię modeli SI, które poprawią zdjęcia robione frontowym aparatem zza ekranu. Sztuczna inteligencja pomoże zredukować dyfrakcję (przypominam, że aparat jest za siatką pikseli, więc tego zjawiska nie da się uniknąć), HDR, automatyczny balans bieli czy antykondensację.
Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na
Źródło zdjęć: OPPO
Źródło tekstu: OPPO
Różnica między teleobiektywami, obiektywami makro i obiektywami szerokokątnymi do światła podczerwonego
Kamery termowizyjne umożliwiają przeprowadzanie kontroli z bezpiecznej odległości. Oznacza to, że nie trzeba przerywać pracy badanego urządzenia ani używać pełnego zestawu środków ochrony osobistej. Dzięki temu czas produkcji jest lepiej wykorzystany i nie trzeba narażać się na pracę w niebezpiecznych warunkach. Jednak w niektórych zastosowaniach konieczne jest rejestrowanie obrazów obiektów, do których bardzo trudno się zbliżyć bez wkraczania do strefy niebezpiecznej, wchodzenia na drabinę, a nawet użycia podnośnika lub helikoptera. W takich sytuacjach potrzeba dodatkowego obiektywu do kamery. Wysokiej jakości teleobiektywy i obiektywy makro są często nazywane „obiektywami inteligentnymi”, ponieważ nie wymagają kalibracji do współpracy z określoną kamerą. Można ich również używać zamiennie z innymi zgodnymi kamerami termowizyjnymi.
Teleobiektywy 4x i 2x do światła podczerwonego powiększają obraz, dzięki czemu można zobaczyć więcej szczegółów z poziomu podłoża lub z bezpiecznej odległości. 25-mikronowe obiektywy makro zapewniają wyjątkowy poziom szczegółów obrazów termicznych, co pomaga w identyfikacji problemów, których nie można uchwycić za pomocą obiektywu standardowego. Ten poziom szczegółowości ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia integralności projektu i jakości produkcji nieustannie zmniejszanych płytek drukowanych i komponentów mikroelektronicznych.
Możliwości teleobiektywów wysokiej jakości dalece wykraczają poza proste przybliżanie obrazu. Mogą one pomóc w rejestrowaniu wyraźniejszych szczegółów przy jednoczesnym zwiększeniu rozdzielczości przestrzennej, aby ułatwić dostrzeżenie anomalii, która może nie być widoczna przy użyciu obiektywu standardowego. Może to pomóc w ocenie ewentualnego problemu jeszcze podczas pobytu w zakładzie. Teleobiektywy mogą być wykorzystywane w szerokiej gamie branż, takich jak wytwarzanie, transmisja i dystrybucja energii, produkcja środków chemicznych, przetwórstwo ropy naftowej i gazu, uszlachetnianie metali, inspekcje budynków oraz dowolna duża działalność przemysłowa lub handlowa.
Kiedy używać obiektywu szerokokątnego
Obiektywy szerokokątne najlepiej nadają się do oglądania dużych obiektów ze stosunkowo niewielkiej odległości. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy trzeba obejrzeć duży obszar oraz podczas pracy w ograniczonej przestrzeni, co jest szczególnie przydatne dla techników zajmujących się elektrycznością, konserwacją i utrzymaniem ruchu. Inspektorzy budowlani mogą używać tych obiektywów do kontroli dachów i budynków przemysłowych, ponieważ mogą dzięki nim oglądać jednocześnie większy obszar.
Ten obraz został zarejestrowany za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i teleobiektywu do podczerwieni Fluke 2x. Ten obraz został zarejestrowany za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i teleobiektywu do podczerwieni Fluke 2x.
Ten obraz został zarejestrowany z tego samego miejsca za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i teleobiektywu do podczerwieni Fluke 4x. Ten obraz został zarejestrowany z tego samego miejsca za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i teleobiektywu do podczerwieni Fluke 4x.
Kiedy używać teleobiektywu 2x
Teleobiektywy 2x to dobry wybór do małych i średnich obiektów, gdy nie można uzyskać wystarczającego zbliżenia szczegółów przy użyciu obiektywu standardowego. Na przykład, jeśli kamera termowizyjna z obiektywem standardowym ma współczynnik D:S 764:1, po ustawieniu jej w odległości 764 cm (7,6 m) od obiektu można zobaczyć punkt o wielkości 1 cm2. Dzięki tej samej kamerze i teleobiektywowi z zoomem 2x, współczynnik D:S ulegnie podwojeniu, co daje wartość około 1530:1 (15,3 m od punktu o wielkości 1 cm2). Daje to możliwość zobaczenia punktu o tej samej wielkości z niemal dwukrotnie większej odległości lub obszaru o powierzchni około 0,5 cm2 z tej samej odległości.
Obiektyw 2x pokazuje więcej szczegółów niż obiektyw standardowy. Dzięki temu rozwiązanie to ogranicza potrzebę wchodzenia do strefy zagrożenia w zakładzie lub wchodzenia się na wysoką drabinę w celu zarejestrowania krytycznych danych, potrzebnych do wyszukiwania i usuwania awarii albo konserwacji. Oznacza to, że teleobiektyw bardzo przydaje się przy kontroli urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych i procesowych. Jest to również dobry wybór do skanowania sufitowych otworów wentylacyjnych, kanałów wentylacyjnych lub przewodów oraz do skanowania z dużą rozdzielczością w celu dostrzeżenia szczegółów w małych wnękach lub przestrzeniach.
Zewnętrzne skanowanie urządzeń zewnętrznych w podstacji za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i obiektywu standardowego pozwoliło zarejestrować anomalię na jednym z przełączników fazowych. Zewnętrzne skanowanie urządzeń zewnętrznych w podstacji za pomocą kamery termowizyjnej TiX560 i obiektywu standardowego pozwoliło zarejestrować anomalię na jednym z przełączników fazowych.
Skanowanie tego samego obszaru za pomocą teleobiektywu Fluke 2x wyraźnie pokazuje gorący punkt na przełączniku. Skanowanie tego samego obszaru za pomocą teleobiektywu Fluke 2x wyraźnie pokazuje gorący punkt na przełączniku.
Widoczny tutaj trzeci obraz linii przesyłowej podstacji, zarejestrowany za pomocą teleobiektywu Fluke 4x, wyraźnie pokazuje gorące punkty (wysoką rezystancję) na przełączniku nożowym. Widoczny tutaj trzeci obraz linii przesyłowej podstacji, zarejestrowany za pomocą teleobiektywu Fluke 4x, wyraźnie pokazuje gorące punkty (wysoką rezystancję) na przełączniku nożowym.
Kiedy używać teleobiektywu 4x
Teleobiektywy 4x doskonale nadają się do rejestrowania profili termicznych małych obiektów z większej odległości. Na przykład, jeśli współczynnik D:S kamery termowizyjnej wynosi 764:1 w przypadku obiektywu standardowego, to dla powiększenia około 4x (teleobiektywu 4x) wartość ta wynosi w przybliżeniu 3056:1 (możliwość zarejestrowania obszaru 1 cm2 z 30,6 m). Z odległości 7,6 metra od obiektu można wykryć punkt o wielkości około 0,25 cm2. Teleobiektyw 4x to doskonały wybór do badania wielu obiektów, takich jak:
napowietrzne linie przesyłowe,
podstacje zasilania,
wysokie kominy w zakładach petrochemicznych,
zakłady uszlachetniania metali,
inne miejsca trudno dostępne, pod napięciem lub strefy niebezpieczne.
Teleobiektyw 4x umożliwia dostrzeżenie z odległości najważniejszych szczegółów, które nie byłyby łatwo widoczne w żaden inny sposób, dzięki czemu można zidentyfikować potencjalne problemy ze złączami linii przesyłowych lub usterkami zabezpieczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość produktów, bezpieczeństwo środowiska pracy i/lub rentowność.
Zdjęcie słupa energetycznego wysokiego napięcia, wykonane kamerą TiX560 z obiektywem standardowym. Zdjęcie słupa energetycznego wysokiego napięcia, wykonane kamerą TiX560 z obiektywem standardowym.
Zdjęcie tego samego słupa energetycznego, wykonane z tej samej odległości, co poprzednie, ale teleobiektywem Fluke 2x. Zdjęcie tego samego słupa energetycznego, wykonane z tej samej odległości, co poprzednie, ale teleobiektywem Fluke 2x.
Prawy punkt przyłączeniowy, którego zdjęcie wykonano z tej samej odległości, co poprzednie, ale teleobiektywem Fluke 4x. Teleobiektyw 4x zapewnia poziom szczegółowości wymagany do sprawdzenia, czy istnieje problem, czy może jest to tylko odbicie, jak w tym przypadku. Prawy punkt przyłączeniowy, którego zdjęcie wykonano z tej samej odległości, co poprzednie, ale teleobiektywem Fluke 4x. Teleobiektyw 4x zapewnia poziom szczegółowości wymagany do sprawdzenia, czy istnieje problem, czy może jest to tylko odbicie, jak w tym przypadku.
Działanie obiektywów makro
Bez względu na to, czy projektujesz nowe urządzenie, przeprowadzasz testy kontroli jakości podzespołów lub w pełni zmontowanych płytek, czy wyszukujesz i usuwasz awarie gotowych produktów, możliwość dostrzeżenia niewielkich różnic w profilach termicznych komponentów mikroelektronicznych może pomóc w szybszym diagnozowaniu problemów, badaniu płytek lub komponentów.
Precyzyjny rezystor SMD widziany przy użyciu obiektywu standardowego i kamery Fluke TiX560. Precyzyjny rezystor SMD widziany przy użyciu obiektywu standardowego i kamery Fluke TiX560.
Przybliżony, szczegółowy widok precyzyjnego rezystora SMD, dostępny przy użyciu kamery TiX560 i 25-mikronowego obiektywu makro. Przybliżony, szczegółowy widok precyzyjnego rezystora SMD, dostępny przy użyciu kamery TiX560 i 25-mikronowego obiektywu makro.
Przeskanowaliśmy płytkę drukowaną i znaleźliśmy gorący punkt za pomocą kamery termowizyjnej i obiektywu standardowego. Dzięki 25-mikronowemu obiektywowi makro firmy Fluke byliśmy w stanie zobaczyć, że gorący punkt to w rzeczywistości dwa oddzielne obwody w jednym układzie scalonym i że oba działają normalnie. Gdyby jeden z obwodów uległ awarii, byłoby to wyraźnie widać na obrazie makro. W takim przypadku tylko jeden prostokąt będzie gorący, a drugi ciemny. Obraz zarejestrowany za pomocą obiektywu standardowego nie zawiera wystarczającej ilości szczegółów, aby dostrzec dwa obwody. Dlatego też, jeśli jeden z nich byłby bardziej rozgrzany niż drugi lub zimny (co wskazywałoby na awarię), nie byłoby możliwe zauważenie tej różnicy i technik kontynuowałby szukanie problemu w innych obszarach płytki.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z produkcją ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji uzysku, co odkryliśmy podczas inspekcji produkcji w naszej własnej firmie. Podczas testowania czujek piroelektrycznych na bazie ceramicznej nagle odnotowaliśmy znacznie większą od średniej liczbę awarii. Spadek uzysku o 50% wskazuje na duży problem związany z produkcją. Na podstawie prostego testu mocy okazało się, że czujka pobiera zbyt dużo prądu, co wskazuje na zwarcie. Problem polegał na tym, jak je zlokalizować.
Zdecydowaliśmy się przeprowadzić skanowanie włączonej czujki w podczerwieni, korzystając z zaawansowanej kamery termowizyjnej. Na zdjęciu wykonanym przy użyciu obiektywu standardowego nie widać żadnych anomalii. Jednak po zamontowaniu 25-mikronowego obiektywu makro zarejestrowany obraz pokazał widoczny gorący punkt na powierzchni, która w obiektywie standardowym wyglądała na jednolitą.
Gdy już wiedzieliśmy, gdzie wystąpił problem, usunęliśmy materiał ceramiczny z czujki i ponownie przeskanowaliśmy za pomocą obiektywu makro krzemowy układ scalony odpowiedzialny za odczyt danych. Skan ten wykazał wyraźny gorący punkt o średnicy około 100 mikronów.
Po zlokalizowaniu interesującego nas obszaru zbadaliśmy problematyczną strefę chipu krzemowego za pomocą elektronowego mikroskopu skaningowego (SEM). Badanie to ujawniło wgniecenia w materiale krzemowym, które spowodowały pęknięcie i zwarcie między dodatnimi i ujemnymi ścieżkami zasilania. Badając kroki w naszym procesie produkcyjnym, odkryliśmy, że w jednym punkcie procesu płytka przesiewowa miała styczność z chipem krzemowym, tworząc w ten sposób wgniecenie.
Wyregulowaliśmy płytkę przesiewową, aby zapobiec kontaktowi, dzięki czemu problem został rozwiązany. Uzysk z produkcji wrócił do wcześniejszego poziomu. Gdyby nie udało nam się wyizolować problematycznych obszarów za pomocą obiektywu makro do podczerwieni, zlokalizowanie problemu trwałoby o wiele dłużej. Musielibyśmy obejrzeć pod mikroskopem skaningowym cały układ scalony, co mogłoby trwać nawet wiele godzin, a przy użyciu 25-mikronowego obiektywu makro trwało to zaledwie minuty.
Wartość widoku makro w całym cyklu produktu
Ponieważ 25-mikronowy obiektyw makro do podczerwieni pozwala aż tak precyzyjnie nastawiać ostrość na tak małe obiekty, dzięki niemu można doskonale analizować:
Obiektyw szerokokątny – co to jest i jak działa?
Obiektyw szerokokątny to rodzaj obiektywu, za pomocą którego można uzyskać kąt widzenia powyżej 60 stopni, czyli obraz dużo szerszy niż widziany przy użyciu ludzkich oczu. Jak działa taki obiektyw i jakie ma zastosowanie w fotografii? Zapraszamy do lektury.
Jak działa taki obiektyw i jakie ma zastosowanie w fotografii? Poniżej krótkie kompendium.
Obiektywy dzieli się na 3 zasadnicze rodzaje, tj. standardowe o ogniskowej ok. 50 mm, szerokokątne o ogniskowej od 16 do 35 mm oraz teleobiektywy, czyli obiektywy długoogniskowe o ogniskowej od 80 mm. Wyróżnia się także obiektywy stałoogniskowe o ustalonej i niezmiennej ogniskowej oraz zmiennoogniskowe, w których ogniskową można regulować.
Obiektyw szerokokątny pozwala uzyskać kąt widzenia od 60 do nawet 180 stopni. Inna nazwa tego rodzaju obiektywu to krótkoogniskowy z uwagi na fakt, że jego ogniskowa wynosi 35 mm lub mniej. Wyróżnia się dwa rodzaje obiektywów szerokokątnych: rektilinearne oraz tzw. rybie oko. Te pierwsze to takie, w których została skorygowana dystorsja beczkowata – linie proste są odwzorowane jako proste lub prawie proste. Stosuje się je najczęściej z uwagi na fakt, że są uniwersalne. Rybie oko ma bardzo szeroki kąt widzenia (ok. 180 stopni) i nieskorygowaną dystorsję beczkowatą, dlatego obraz jest mocno zniekształcony. Wykorzystuje się go przede wszystkim w fotografii artystycznej oraz podczas fotografowania imprez masowych, sportowych, wesel i wysokich budynków.
Obiektyw szerokokątny a zwykły - porównanie
Zwykły, standardowy obiektyw zmiennoogniskowy jest najczęściej używanym rodzajem obiektywu, a to dlatego, że jest najbardziej uniwersalny. Pozwala na samodzielne komponowanie kadrów poprzez zmianę kąta widzenia. Taki obiektyw o zmiennej ogniskowej odpowiada długościom ogniskowej stosowanej w obiektywie zwykłym, szerokokątnym i teleobiektywie.
Obiektyw szerokokątny zmiennoogniskowy przydaje się profesjonalnym fotografom do robienia zdjęć w małych pomieszczeniach, kiedy nie ma możliwości objęcia przestrzeni standardowym obiektywem oraz w sytuacji, kiedy nie chce się stracić ostrości na żadnym planie i gdy chce się uzyskać głęboką perspektywę.
Duży wybór obiektywów szerokokątnych można znaleźć w sklepie.
Zatem obiektyw standardowy o zmiennej ogniskowej od 35 do 80 mm jest uniwersalny, natomiast szerokokątny daje możliwość objęcia większej przestrzeni i ma dużą głębię ostrości. Osobom, które nie zamierzają fotografować profesjonalnie, ale chcą po prostu robić zdjęcia dobrej jakości poleca się wybór standardowego obiektywu o zmiennej ogniskowej, chyba że dysponują dodatkowymi środkami finansowymi i chcą poeksperymentować.
Obiektyw szerokokątny - zastosowanie
Przed zakupem takiego obiektywu należy zastanowić się do jakich zdjęć można go wykorzystać i czy rzeczywiście będzie przydatny, czy nie wystarczy obiektyw standardowy. Szeroki kąt przydaje się do fotografowania wnętrz, architektury, krajobrazu, przyrody, a także w fotografii okolicznościowej (imprezy masowe, sportowe, wesela). Zastosowanie obiektywu szerokokątnego daje ogromne pole widzenia, a więc możliwość uchwycenia dużej liczby scen w jednym obrazie, dlatego też świetnie sprawdza się podczas fotografowania przyrody i krajobrazów. Dzięki niemu można pokazać wiele obiektów w danym otoczeniu, więc stosuje się go także podczas fotografowania imprez.
Można kupić także tzw. obiektywy superszerokokątne o ogniskowej od 12 do 24 mm. Stosuje się je do fotografowania krajobrazu i architektury przy użyciu aparatu o matrycy mniejszej niż pełnoklatkowa.
Cenna wskazówka jak fotografować obiektywem szerokokątnym/ultraszerokokątnym
Główną zasadą jest zastosowanie ciekawego pierwszego planu. To właściwie warunek konieczny do uzyskania udanej fotografii przy użyciu szerokokątnego lub superszerokokątnego obiektywu. Na pierwszym planie musi być jakiś interesujący element krajobrazu, który w jakiś sposób jest związany z kadrem. Nie ma znaczenia czy ten obiekt jest duży, czy mały.
Wybrane modele obiektywów szerokokątnych:
SEL24F18Z obiektyw szerokokątny Sonnar T* Sony E 24 mm F1,8 ZA
Jest to model przeznaczony do korpusów z mocowaniem typu E, wyposażony w szybki i efektowny system AF. Jest mały i lekki, ale zapewniający ostrość i duży kontrast w całym kadrze. Maksymalny otwór przysłony wynosi F1,8, więc istnieje możliwość nadania nieostrym fragmentom obrazu miękkiego wyglądu. Można go wykorzystywać do fotografowania krajobrazów, słabo oświetlonych pomieszczeń oraz z małej odległości z odwzorowaniem obrazu w skali 1:4. Zaawansowana konstrukcja optyczna zapewnia najlepsze możliwe parametry w pełnym zakresie odległości od obiektu. Powłoka ZEISS T* skutecznie tłumi refleksy, które obniżają ogólną jakość obrazu.
SEL35F28Z obiektyw szerokokątny do pełnej klatki opracowany przez Sony i Carl Zeiss
Jest to lekki, stałoogniskowy model przeznaczony do korpusów z mocowaniem typu E. Powłoka T* zapewnia lepsze przepuszczanie światła, a mechanizm wewnętrznego ogniskowania gwarantuje niezmienną długość obiektywu przy nastawianiu ostrości. Lekka konstrukcja ułatwia obsługę, a zastosowana optyka ZEISS daje nieprzeciętną rozdzielczość i kontrast. Dwustronne soczewki asferyczne świetnie kompensują aberrację sferyczną. 7-listkowa przysłona kołowa pozwala nadać bardziej miękki i naturalny wygląd nieostrym fragmentom obrazu. Daje możliwość eksperymentowania z efektem bokeh i dokładniejszej kontroli nad głębią ostrości.
SEL1635Z obiektyw szerokokątny zmiennoogniskowy ZEISS
Ten zmiennoogniskowy model z optycznym systemem stabilizacji obrazu świetnie nadaje się do wykonywania prostych zdjęć i fotografowania wnętrz, grup osób i krajobrazów. Charakteryzuje się nieprzeciętną rozdzielczością obrazu w całym kadrze i minimalnym poziomem zniekształceń dzięki zastosowaniu konstrukcji optycznej z 5 soczewkami asferycznymi – w tym 1 dużą soczewką AA i 3 soczewkami ze szkła ED. Powłoka ZEISS T* skutecznie stłumi refleksy i daje możliwość uzyskania naturalnego kontrastu. Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot kompensuje drgania przy fotografowaniu z ręki i zapobiega zamazywaniu obrazu, dzięki czemu można robić ostre i wyraźne zdjęcia nocą lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. W tym modelu maksymalna przysłona F4 jest stała w całym zakresie ogniskowych, zatem użytkownik może regulować zoom bez ryzyka zmiany ekspozycji.
Write a Comment