Obiektyw stałoogniskowy kontra obiektyw zmiennoogniskowy - dowiedz się, który najlepiej Ci odpowiada
Obiektyw zmiennoogniskowy — co to jest i jak działa
Obiektyw zmiennoogniskowy, czyli tzw. zoom, charakteryzuje się płynną zmianą ogniskowych o różnych wartościach. Ich zaletą jest uniwersalizm, dlatego wiele osób zaczynających przygodę z fotografią decyduje się na dobry obiektyw zmiennoogniskowy, który daje im duże możliwości — sprawdzi się na wakacjach i przy wykonywaniu portretu. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę i zasady działania obiektywów zmiennoogniskowych.
Co to jest obiektyw zmiennoogniskowy?
Istnieje wiele rodzajów obiektywów, służących do wykonywania różnych rodzajów fotografii — profesjonalny fotograf używa innego obiektywu do wykonywania portretu, innego do przyrodniczego makro.
Obiektywy fotograficzne można podzielić na rodzaje na podstawie kilku zmiennych. Do najważniejszych z nich należą: ogniskowa i rodzaj konstrukcji. Ze względu na długość ogniskowej dzielimy obiektywy na:
Szerokokątne: z ogniskową do 50 mm, które pozwalają objąć kadrem większe pole widzenia.
Ze standardową ogniskową: z ogniskową w zakresie od 50 do 60 mm.
Teleobiektywy: z ogniskową od 85 mm wzwyż, które pozwalają na wykonywanie bardzo dużych zbliżeń bez utraty jakości.
Ze względu na rodzaj budowy dzielimy obiektywy na:
Stałoogniskowe: ogniskowa jest stałą i standardowo wynosi 50 mm.
Zmiennoogniskowe: możliwa jest regulacja ogniskowej w podanym zakresie np. 45 —150 mm.
Łatwo domyślić się zatem, że obiektywy zmiennoogniskowe dają najwięcej możliwości wykonywania różnorodnych fotografii, łącząc w sobie cechy obiektywu szerokokątnego i teleobiektywu. Jednak, choć uniwersalny, obiektyw zmiennoogniskowy ma także wady: jest cięższy (i droższy) od obiektywu ze stałą ogniskową. Zdjęcia wykonywane tym obiektywem są też gorszej jakości, ponieważ zastosowanie większej niż w normalnym obiektywie liczby soczewek pociąga za sobą obniżenie zdolności rozdzielczej obiektywu. Trudniej też na nim uzyskać efekt rozmycia (bokeh).
Jak działa obiektyw zmiennoogniskowy?
Obiektyw zmiennoogniskowy, jak wspomniano powyżej, charakteryzuje się płynną zmianą ogniskowej. Taki efekt możliwy jest dzięki zastosowaniu w nim soczewek o różnych wartościach, które przesuwają się wzdłuż osi optycznej obiektywu. Do regulacji ogniskowej służy dodatkowy pierścień na obiektywie — obracając nim, zmieniamy kąty widzenia, co powoduje przybliżanie lub oddalanie obrazu.
Obiektyw zmiennoogniskowy, mimo swoich wad (cięższy, droższy, zdjęcia o niższej rozdzielczości), jest chętnie wybierany przez początkujących fotografów, ponieważ można nim wykonywać różne rodzaje fotografii. Sprawdzi się przy portrecie, fotografii ulicznej czy reporterskiej, fotografowaniu architektury i małych obiektów.
Przybliżanie lub oddalanie obrazu za pomocą zooma jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, jednak zdjęcia robione obiektywem zmiennoogniskowym są ciemniejsze i mają więcej wad optycznych od tych wykonywanych obiektywem o stałej ogniskowej.
Stała czy zmienna ogniskowa? Jak wybrać obiektyw Canon
Nauka
Modele zmiennoogniskowe oferują kilka długości ogniskowej w jednym obiektywie. Obiektywy stałoogniskowe oferują jedną, stałą wartość ogniskowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.
Obiektywy zmiennoogniskowe
Obiektywy stałoogniskowe
Porównanie ogniskowych
Dużą zaletą obiektywów o zmiennej ogniskowej jest wygoda. Umożliwiają one wykonywanie szerszych ujęć lub ujęć z dłuższą ogniskową bez konieczności zmiany obiektywu w trakcie fotografowania. Jest to istotny czynnik, jeżeli fotograf często fotografuje ulotne sytuacje. Możliwość zastosowania kilku ogniskowych w jednym urządzeniu zmniejsza również ilośćprzenoszonego sprzętu.Obiektywy stałoogniskowe z zasady oferują mniejsze wartości przysłony. Umożliwiają fotografowanie w gorszym oświetleniu lub stosowanie krótkich czasów przy fotografowaniu dynamicznych wydarzeń. W fotografii portretowej warto wziąć pod uwagę mniejszą głębię ostrości oferowaną przez obiektywy stałoogniskowe. Ponieważ z zasady wykorzystano w nich mniejszą liczbę elementów szklanych, obiektywy stałoogniskowe często zapewniają lepszą ostrość przy tej samej długości ogniskowej niż ich zmiennoogniskowe odpowiedniki. Obiektyw stałoogniskowy to również doskonałe narzędzie do nauki dla początkujących fotografów, ponieważ zmusza on do dokładnego przemyślenia każdej kompozycji zamiast wykonywania zbliżenia na temat zdjęcia. Niedawne postępy w technologii produkcji obiektywów czynią obiektywy zmiennogniskowe jeszcze łatwiejszymi w przenoszeniu niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykład obiektyw EF 70–300 mm f/4,5–5,6 DO IS USM oferuje szeroki zakres wartości ogniskowych w obiektywie o długości poniżej 10 cm. Superteleobiektywy są dostępne jedynie jako obiektywy stałoogniskowe. Maksymalna długość ogniskowej obiektywu zmiennoogniskowego EF wynosi 400 mm, podczas gdy obiektywy stałoogniskowe mogą zapewnić ogniskową o wartości nawet 800 mm.Na poniższych fotografiach pokazano ten sam obiekt sfotografowany z tego samego miejsca z wykorzystaniem różnych ogniskowych, aby zaprezentować, jakie efekty można osiągnąć, wykorzystując różne obiektywy.
Obiektyw stałoogniskowy kontra obiektyw zmiennoogniskowy - dowiedz się, który najlepiej Ci odpowiada
Ważna dyskusja w kręgach fotograficznych dotyczy tego, jakich obiektywów używasz. Odpowiedź na to pytanie z pewnością będzie zależeć od typu fotografa, jakim jesteś. Potrzeby fotografa krajobrazu są bardzo różne od potrzeb fotografa portretowego. W tym artykule przyjrzymy się obiektywowi stałoogniskowemu i obiektywowi zmiennoogniskowemu i będziesz w stanie zdecydować, która konfiguracja jest dla Ciebie odpowiednia.
Możliwe, że wybierzesz kombinację obu typów obiektywów, albo wybierzesz tylko ogniskową lub tylko zoom. Czytaj dalej i poznaj zalety i wady obu tych typów soczewek.
To zdjęcie zostało zrobione szerokokątnym obiektywem zmiennoogniskowym. Obiektyw zmiennoogniskowy świetnie sprawdza się w dynamicznych sytuacjach, które mogą wymagać szybkiej zmiany ogniskowej.
Jakie są rodzaje soczewek?
Na rynku fotograficznym jest wiele obiektywów, nie chodzi tylko o obiektyw zmiennoogniskowy i stałoogniskowy. Ogniskowa obiektywu może również mieć decydujący wpływ na zdjęcie. Więc oprócz powiększenia w porównaniu z wartością pierwszą masz również do rozważenia 5 podkategorii.
Poniższe ogniskowe odzwierciedlają pełnoklatkowy aparat. W przypadku aparatów z czujnikiem przycięcia musisz zastosować współczynnik przycięcia do tych ogniskowych. Ten współczynnik kadrowania może wynosić od 1,2 do 2, w zależności od aparatu. Na przykład, jeśli twój aparat ma współczynnik kadrowania 1,5, wówczas pełnoklatkowy obiektyw 17 mm odpowiada 25 mm na czujniku przycinania (17 x 1,5).
Super szeroki kąt - 21 mm lub mniej.
- 21 mm lub mniej. Szeroki kąt - od 21 do 35 mm.
- od 21 do 35 mm. Standard - od 35 do 70 mm.
- od 35 do 70 mm. Standardowy teleobiektyw - od 70 do 135 mm.
- od 70 do 135 mm. Teleobiektyw - 135 mm i więcej.
Te kategorie są warte rozważenia. Jeśli zdecydujesz się połączyć i dopasować swój obiektyw zmiennoogniskowy do obiektywu stałoogniskowego, być może opcją będzie posiadanie zoomu dla teleobiektywu dla tych ogniskowych oraz obiektywu stałoogniskowego dla obiektywu standardowego i szerokokątnego. Ponieważ istnieje ograniczenie liczby soczewek, które będziesz nosić na miejscu, konieczne jest podjęcie trudnych decyzji.
Idealnie byłoby, gdybyś oprócz korpusu aparatu nosił przy sobie dwa lub trzy obiektywy.
Obiektyw stałoogniskowy ma stałą ogniskową. Tutaj możesz zobaczyć obiektyw 135 mm, 50 mm i 100 mm. 100 mm to obiektyw makro.
Co to jest stałoogniskowy obiektyw
Obiektyw stałoogniskowy to obiektyw o stałej ogniskowej, której nie można zmienić. Najbardziej znanym obiektywem stałoogniskowym jest obiektyw o ogniskowej 50 mm, prawdopodobnie pierwszy obiektyw stałoogniskowy, którego będzie używać większość fotografów. Dlaczego więc miałbyś używać takiego obiektywu, skoro nie możesz szybko zmienić ogniskowej? Jest kilka zalet.
Waga - Te soczewki są często dużo mniej ciężkie niż soczewki zmiennoogniskowe.
- Te soczewki są często dużo mniej ciężkie niż soczewki zmiennoogniskowe. Maksymalna przysłona - Z przysłonami, które w niektórych przypadkach spadają do f1, znacznie przewyższają obiektywy zmiennoogniskowe.
- Z przysłonami, które w niektórych przypadkach spadają do f1, znacznie przewyższają obiektywy zmiennoogniskowe. Kompozycja - Posiadanie jednej ogniskowej może być zaletą dla kompozycji, ponieważ zmusza do wyszukiwania kompozycji w ramach dostępnej ogniskowej. Ten proces poprawi Twoje umiejętności fotograficzne.
To zdjęcie zostało zrobione obiektywem 135 mm F2. Jest słabo, a tło zostało rozmyte przez dużą przysłonę.
Kiedy używać obiektywu stałoogniskowego
Obiektywy stałoogniskowe są uważane za najlepsze do fotografii portretowej, ale nie należy ich przeceniać również do fotografii krajobrazowej. Obiektywy stałoogniskowe 14 mm mogą być wyjątkowe, jeśli chodzi o krajobrazy. Dodatkowo, duży otwór przysłony oznacza, że osiągają lepsze wyniki niż ich odpowiedniki z obiektywami zmiennoogniskowymi, jeśli chodzi o niszowe dziedziny, takie jak astrofotografia, w których chcesz fotografować drogę mleczną.
Oto kilka sytuacji, w których warto wybrać obiektyw stałoogniskowy.
Fotografia portretowa - Działa to dobrze zarówno w przypadku portretów studyjnych, jak i środowiskowych. Możesz kontrolować, gdzie stoi Twój model, dzięki czemu stała ogniskowa jest mniejszym problemem. Duży otwór przysłony pozwala następnie na rozmycie tła w celu uzyskania przyjemnego zdjęcia.
- Działa to dobrze zarówno w przypadku portretów studyjnych, jak i środowiskowych. Możesz kontrolować, gdzie stoi Twój model, dzięki czemu stała ogniskowa jest mniejszym problemem. Duży otwór przysłony pozwala następnie na rozmycie tła w celu uzyskania przyjemnego zdjęcia. Fotografia uliczna - Najbardziej znanym obiektywem do fotografii ulicznej jest 50 mm. Dzieje się tak, ponieważ łączy ogniskową podobną do tego, co widzisz okiem, i ładny duży otwór przysłony do fotografii ulicznej w słabym świetle. Istnieją inne fajne ogniskowe do fotografii ulicznej, takie jak 35 mm, a nawet 135 mm.
- Najbardziej znanym obiektywem do fotografii ulicznej jest 50 mm. Dzieje się tak, ponieważ łączy ogniskową podobną do tego, co widzisz okiem, i ładny duży otwór przysłony do fotografii ulicznej w słabym świetle. Istnieją inne fajne ogniskowe do fotografii ulicznej, takie jak 35 mm, a nawet 135 mm. Słabe oświetlenie - Gdy robi się ciemno, możesz użyć statywu, ale co, jeśli obiekt się porusza i chcesz, aby był ostry? Tutaj najlepiej sprawdzi się szybki obiektyw stałoogniskowy. Pomyśl o nocnym festiwalu, a najlepszym obiektywem będzie obiektyw stałoogniskowy.
- Gdy robi się ciemno, możesz użyć statywu, ale co, jeśli obiekt się porusza i chcesz, aby był ostry? Tutaj najlepiej sprawdzi się szybki obiektyw stałoogniskowy. Pomyśl o nocnym festiwalu, a najlepszym obiektywem będzie obiektyw stałoogniskowy. Aby uzyskać efekt bokeh - Podczas gdy obiektyw zmiennoogniskowy nadal może dawać efekt bokeh, zwłaszcza przy f2,8, najlepszy efekt bokeh zostanie uzyskany przy użyciu obiektywu stałoogniskowego z dużą przysłoną.
Obiektyw zmiennoogniskowy może mieć zmianę ogniskowej. Tutaj możesz zobaczyć obiektyw 28-105mm i obiektyw 70-300mm.
Co to jest obiektyw zmiennoogniskowy?
Okej, kolejnym punktem w debacie na temat obiektywu stałoogniskowego i obiektywu zmiennoogniskowego jest oczywiście obiektyw zmiennoogniskowy. Obiektywy te mają zmienną ogniskową, którą w większości przypadków można regulować ręcznie.
Możliwość szybkiej zmiany ogniskowych może być niezbędna w pewnych sytuacjach, które ulegają ciągłym zmianom. Pomyśl o fotografii ślubnej, imprezowej lub sportowej. W rzeczywistości wielu fotografów krajobrazu i portretów wybiera obiektywy zmiennoogniskowe, ponieważ nie chcą ciągle zmieniać obiektywu w celu zmiany ogniskowej.
Więc jaka jest wada tego i jakie są zalety?
Szybka zmiana - Możliwość szybkiej zmiany ogniskowej w celu dopasowania do zdjęcia, która nagle pojawia się, zanim będzie można zrobić lub złamać, gdy przychodzi do zrobienia zdjęcia.
- Możliwość szybkiej zmiany ogniskowej w celu dopasowania do zdjęcia, która nagle pojawia się, zanim będzie można zrobić lub złamać, gdy przychodzi do zrobienia zdjęcia. Waga - Wadą jest to, że obiektywy zmiennoogniskowe ważą więcej niż obiektywy stałoogniskowe, chociaż dla niektórych jest inny argument. Potrzebowałbyś wielu obiektywów stałoogniskowych, aby pokryć zakres ogniskowych oferowany przez obiektyw zmiennoogniskowy, a ich łączna waga może znacznie przekraczać jeden obiektyw zmiennoogniskowy.
- Wadą jest to, że obiektywy zmiennoogniskowe ważą więcej niż obiektywy stałoogniskowe, chociaż dla niektórych jest inny argument. Potrzebowałbyś wielu obiektywów stałoogniskowych, aby pokryć zakres ogniskowych oferowany przez obiektyw zmiennoogniskowy, a ich łączna waga może znacznie przekraczać jeden obiektyw zmiennoogniskowy. Otwór - Nie ma co ukrywać, że obiektywy zmiennoogniskowe nie oferują tak dużej przysłony. Najdroższy obiektyw zmiennoogniskowy będzie miał f2,8, ale z tą przysłoną jest jeszcze cięższy do noszenia.
Zdjęcie seryjne z zoomem to coś, co może osiągnąć tylko obiektyw zmiennoogniskowy.
Kiedy używałbyś obiektywu zmiennoogniskowego?
Obiektyw zmiennoogniskowy to uniwersalny obiektyw, który dzięki możliwości zmiany ogniskowej może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach.
Są jednak sytuacje, w których jest to szczególnie dobre, a zobaczysz te wymienione poniżej. Należy zauważyć, że te obiektywy zmiennoogniskowe z przysłoną f2.8 sprawdzą się również bardzo dobrze w fotografii portretowej - po prostu te obiektywy są ciężkie.
Fotografia eventowa - Na imprezach lub weselach często fotografowie rejestrują te wydarzenia. W tym celu niezbędny jest obiektyw, który umożliwia zmianę ogniskowej.
- Na imprezach lub weselach często fotografowie rejestrują te wydarzenia. W tym celu niezbędny jest obiektyw, który umożliwia zmianę ogniskowej. Fotografia sportowa - W fotografii sportowej potrzebny jest także obiektyw, w którym można zmienić ogniskową. Musi też być szybki, więc ważne jest tutaj użycie obiektywu zmiennoogniskowego f2,8.
- W fotografii sportowej potrzebny jest także obiektyw, w którym można zmienić ogniskową. Musi też być szybki, więc ważne jest tutaj użycie obiektywu zmiennoogniskowego f2,8. Fotografia podróżnicza - Fotografia podróżnicza to definicja bycia mistrzem wszystkich zawodów. Podczas festiwalu musisz robić zdjęcia krajobrazów, jedzenia, ulic i wydarzeń. Podczas podróży masz również ograniczoną przestrzeń w torbie. Obiektyw zmiennoogniskowy o różnych ogniskowych, który nie jest zbyt ciężki, jest tutaj idealny, więc pomyśl o obiektywie zmiennoogniskowym z przysłoną f4.
- Fotografia podróżnicza to definicja bycia mistrzem wszystkich zawodów. Podczas festiwalu musisz robić zdjęcia krajobrazów, jedzenia, ulic i wydarzeń. Podczas podróży masz również ograniczoną przestrzeń w torbie. Obiektyw zmiennoogniskowy o różnych ogniskowych, który nie jest zbyt ciężki, jest tutaj idealny, więc pomyśl o obiektywie zmiennoogniskowym z przysłoną f4. Zoom burst - Jest to technika, która w szczególności wymaga obiektywu zmiennoogniskowego. Aby zastosować tę technikę, musisz zmienić ogniskową obiektywu podczas naświetlania.
Obiektyw stałoogniskowy a obiektyw zmiennoogniskowy
Masz więc wybór między lżejszymi obiektywami stałoogniskowymi z dużymi aperturami lub bardziej wszechstronnymi obiektywami zmiennoogniskowymi, które umożliwiają zmianę ogniskowej, ale często są znacznie cięższe do noszenia.
Który wybór jest dla Ciebie właściwy?
Wielu fotografów uzna, że f2,8 to dla nich wystarczająco duża przysłona i zdecyduje się na trzy obiektywy zmiennoogniskowe, które obejmują ogniskową szerokokątną, standardową i teleobiektywową. Jednak będzie to bardzo ciężka torba do noszenia. Dodaj też statyw, a być może wkrótce będziesz musiał zaprzyjaźnić się z kręgarzem.
To zdjęcie przedstawia efekt bokeh utworzony za pomocą obiektywu stałoogniskowego.
Który obiektyw znajduje się w Twojej torbie?
Obiektyw Primes kontra obiektyw zmiennoogniskowy ma swoje plusy i minusy, ale dla niektórych fotografów będą wyraźni zwycięzcy. Spójrz na tę listę typów fotografów i obiektywy zwykle używane przez tych fotografów.
Fotograf ślubny - Niezbędnym dla Ciebie obiektywem będzie obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm z przysłoną f2,8. Te ogniskowe wystarczą na prawie wszystko, co trzeba sfotografować. Warto też mieć przy sobie szerokokątny zoom. Czasami zdarza się, że w dniu ślubu jest czas na sesję portretową, więc dobrym pomysłem jest zabranie do tego jednego stałoogniskowego obiektywu, być może 85 mm f1,4.
- Niezbędnym dla Ciebie obiektywem będzie obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm z przysłoną f2,8. Te ogniskowe wystarczą na prawie wszystko, co trzeba sfotografować. Warto też mieć przy sobie szerokokątny zoom. Czasami zdarza się, że w dniu ślubu jest czas na sesję portretową, więc dobrym pomysłem jest zabranie do tego jednego stałoogniskowego obiektywu, być może 85 mm f1,4. Fotograf uliczny - 50 mm f1,8 to świetny obiektyw, jednak jeśli masz więcej pieniędzy, wybierz f1.4 lub f1.2. Jako alternatywa, bardzo dobrze sprawdza się również 135 mm f2.
- 50 mm f1,8 to świetny obiektyw, jednak jeśli masz więcej pieniędzy, wybierz f1.4 lub f1.2. Jako alternatywa, bardzo dobrze sprawdza się również 135 mm f2. Fotograf podróżniczy - Szerokokątny zoom w wielu sytuacjach, a ponieważ podróżujesz, użyj f4, aby był lżejszy. Przyzwoity obiektyw stałoogniskowy, taki jak 50 mm, ponieważ podobnie jak fotograf uliczny zechcesz uchwycić sceny z tymi ludźmi. Potem teleobiektyw zmiennoogniskowy na cały dzień fotografowania festiwalu i potrzebujesz dodatkowego zasięgu. A może istnieje krajobraz, który należy skompresować.
- Szerokokątny zoom w wielu sytuacjach, a ponieważ podróżujesz, użyj f4, aby był lżejszy. Przyzwoity obiektyw stałoogniskowy, taki jak 50 mm, ponieważ podobnie jak fotograf uliczny zechcesz uchwycić sceny z tymi ludźmi. Potem teleobiektyw zmiennoogniskowy na cały dzień fotografowania festiwalu i potrzebujesz dodatkowego zasięgu. A może istnieje krajobraz, który należy skompresować. Fotograf krajobrazu - Obiektyw szerokokątny jest koniecznością, jednak może to być zoom lub stałoogniskowy. Jeśli lubisz fotografować Drogę Mleczną, potrzebujesz przysłony co najmniej f2,8. Jeśli jednak kupisz szerokokątny obiektyw stałoogniskowy, możesz uzyskać jeszcze większe otwory przysłony, co pomoże w astrofotografii. Istnieje jednak wiele zdjęć krajobrazowych, które wymagają dodatkowego zasięgu i działają tylko z kompresją, więc uzyskanie teleobiektywu to świetny ruch.
Jaki obiektyw lubisz najbardziej?
Debata na temat obiektywu stałoogniskowego i obiektywu zmiennoogniskowego nie zostanie rozstrzygnięta w tym artykule. Jest na to zbyt skomplikowane i tak naprawdę zależy od rodzaju fotografii, które wykonujesz. Chętnie poznamy Twoje opinie w szkole fotografii cyfrowej. Jakim jesteś fotografem i jakie masz preferencje dotyczące obiektywów? Jak zawsze chcielibyśmy, abyś podzielił się swoimi przemyśleniami i zdjęciami w sekcji komentarzy w tym artykule. Dziękuje za przeczytanie.
Write a Comment