Jak zrobić naprawdę ostre zdjęcie?
[REVIEW] : Jak robić zdjęcia zawsze ostre
[REVIEW] : Jak robić zdjęcia zawsze ostre
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się fotografowie, jest dokładna ostrość. To zawsze denerwujące, gdy myślisz, że zrobiłeś dobre zdjęcie w plenerze, a potem wracasz do domu i widzisz, że obiekt jest trochę rozmazany. Oto, jak upewnić się, że zdjęcia są zawsze ostre.
Ostrość jest bardzo ważna w fotografii. Jest ważnym elementem robienia ostrych obrazów, a także sposobem na kierowanie wzrokiem widza. Ludzie są automatycznie przyciągani do ostrych obszarów obrazu. Jeśli stracisz skupienie, coś będzie wyglądało subtelnie, jak na tym moim ujęciu.
Nawaliłem i skoncentrowałem się na rękach chłopca. Poza tym uwielbiam to ujęcie, ale niestety, ponieważ ostrość jest wyłączona, wszystko, co mogę z nim zrobić, to użyć go jako przykładu moich wad! Upewnijmy się, że ci się nie przydarzy to samo.
Wybierz właściwy otwór
Ostrość i głębia ostrości są ze sobą powiązane. Im większa głębia ostrości, tym bardziej skupiony będzie Twój obraz. Oznacza to, że przysłona jest ważną częścią ustawiania ostrości, a właściwie dużą częścią tego, jak łatwo jest ustawić ostrość.
Fotoreporterzy i fotografowie uliczni mają maksymę: „f / 8 i bądź tam”. Innymi słowy, przy f/8 z normalnym obiektywem, o ile nie skupiasz się na tle lub skrajnym pierwszym planie, wszystko na zdjęciu będzie ostre.
I odwrotnie, jeśli używasz długiego obiektywu i szerokiej przysłony, takiej jak f/1,8, głębia ostrości może wynosić tylko kilka centymetrów. Omówiliśmy to w całości w moim artykule na temat ustawiania ostrości za pomocą obiektywów z szeroką aperturą.
Jeśli chcesz, aby obraz był ostry, musisz wybrać odpowiednią przysłonę, która jest odpowiednia do zadania. O ile nie musisz używać szerokiego otworu przysłony ze względu na ekspozycję lub z powodów kreatywnych, powinieneś wybrać coś między f/8 a f/16. To czyni rzeczy nieskończenie łatwiejszymi. Jeśli musisz użyć szerokiej przysłony, śmiało, pamiętaj tylko, że będziesz musiał trochę ciężej pracować, aby zachować ostrość zdjęć.
Zdecyduj, czy chcesz używać ręcznego, czy automatycznego ustawiania ostrości
Zarówno ręczne, jak i automatyczne ustawianie ostrości ma swoje zalety, zwłaszcza gdy przejmujesz kontrolę nad autofokusem, co zalecamy tutaj na winadmin.it. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś domyślnie korzystać z autofokusa, chyba że:
Fotografujesz ze statywu i chcesz ustawić ostrość w określonej odległości zamiast w określonym punkcie.
Robisz zdjęcia gwiazd.
Jest zbyt ciemno, aby autofokus aparatu mógł niezawodnie znaleźć ostrość.
Robisz zainscenizowane ujęcie akcji i chcesz wstępnie skupić się na punkcie, w którym to wszystko się wydarzy.
Skupiasz się przez coś takiego jak pole trawy, drzewo, zasłony lub cokolwiek innego, co powoduje autofokus.
Autofokus nie powiódł się.
Uwielbiam ręczne ustawianie ostrości i często używam go do fotografowania krajobrazów, ale przez większość czasu jest zbyt wolny.
Jeśli ustawiasz ostrość ręcznie…
Jeśli zdecydowałeś się skupić ręcznie, mamy artykuł, który poprowadzi Cię przez właściwy sposób, aby to zrobić. Najważniejszą rzeczą jest użycie ekranu podglądu na żywo w aparacie i zbliżenie 10-krotne (lub tak daleko, jak tylko możesz). W ten sposób możesz mieć pewność, że najdrobniejsze szczegóły są w centrum uwagi.
Jeśli używasz autofokusa…
Jeśli korzystasz z autofokusa, masz jeszcze kilka decyzji do podjęcia. Musisz zdecydować, który punkt autofokusa lub kombinację punktów autofokusa i którego trybu autofokusa użyć.
report this ad
Twój aparat daje możliwość użycia pojedynczego punktu autofokusa, grupy punktów autofokusa lub całego czujnika autofokusa w celu znalezienia ostrości. Ogólnie rzecz biorąc, niewielka grupa punktów AF zapewnia najlepszą równowagę, ponieważ możesz ustawić go na obiekcie, a aparat zrobić resztę, bez obawy, że skupi się na czymś przypadkowym w tle.
Powinieneś użyć jednopunktowego autofokusa, jeśli fotografujesz za pomocą obiektywu z szeroką aperturą i potrzebujesz czegoś bardzo konkretnego, aby uzyskać ostrość, na przykład oka fotografowanego obiektu lub małego ptaka na drzewie.
Powinieneś używać całego czujnika autofokusa, gdy musisz być elastyczny, na przykład podczas robienia zdjęć ulicznych. Jeśli nie masz pewności, gdzie będzie następny obiekt, możesz pozwolić aparatowi wybrać inny punkt ostrości dla każdego zdjęcia. Jest to szczególnie skuteczne, gdy używasz przysłony f/8.
Aby dowiedzieć się więcej o punktach autofokusa, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby jak najlepiej wykorzystać autofokus.
Musisz także zdecydować, którego trybu autofokusa użyć. Trzy opcje to:
Pojedynczy autofokus (One-Shot AF lub AF-S), który znajduje ostrość, a następnie pozostaje zablokowany.
Ciągły autofokus (AI Servo lub AF-C), który nieustannie próbuje znaleźć ostrość.
Hybrydowy autofokus (AI Focus lub AF-A), który działa jak pojedynczy autofokus, dopóki obiekt się nie poruszy, a następnie działa jako ciągły autofokus.
Polecam używać trybu ciągłego i autofokusa z przyciskiem wstecz, ale to zaawansowany hack. Jeśli dopiero zaczynasz, tryb hybrydowy jest najprostszy i najbardziej elastyczny w użyciu. Jeśli wiesz, że fotografujesz stale poruszające się obiekty, przełącz na tryb ciągły. Jeśli fotografujesz krajobrazy lub inne obiekty, które nigdzie nie idą szybko, możesz przełączyć się na proste.
Czasami, gdy używasz autofokusa, obiekt nie znajdzie się dokładnie pod punktem lub grupą autofokusa, której chcesz użyć. W takim przypadku użyj trybu pojedynczego ogniskowania, umieść obiekt bezpośrednio pod używanym punktem autofokusa, naciśnij przycisk migawki do połowy, aby ustawić ostrość na obiekcie, a następnie przytrzymaj przycisk migawki do połowy, aby zatrzymać obiekt. zablokowana ostrość, ponownie skomponuj obraz i naciśnij do końca spust migawki, aby zrobić zdjęcie.
Sprawdź po wykonaniu zdjęcia
Skupienie to jedna z niewielu rzeczy, których tak naprawdę nie można naprawić w domu. Nie ma znaczenia, jeśli straciłeś ostrość o kilka cali, prawdopodobnie nie będziesz w stanie zrobić wiele z rozmytym obrazem. Oznacza to, że musisz umieścić zdjęcie we właściwym miejscu.
Co kilka minut poświęć trochę czasu na przeglądanie zdjęć zrobionych za pomocą ekranu aparatu. Jeśli są zdjęcia, na których używałeś szerokiej przysłony lub z jakiegoś innego powodu utraciłeś ostrość, powiększ 10x i sprawdź; ekran jest zbyt mały, aby stwierdzić na pewno bez powiększania. Jeśli zdjęcie nie jest ostre, zawsze możesz je powtórzyć. Jeśli tak, to wiesz, że jesteś bezpieczny.
Umiejętność niezawodnego skupiania się jest ważną umiejętnością do opanowania przez fotografów. Nawet w trudnych sytuacjach powinieneś być w stanie wrócić do domu ze zdjęciami, które chciałeś zrobić.
Kredyty obrazkowe: .
Jak fotografować smartfonem? ABC fotografii mobilnej
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
1. Jak wybrać odpowiedni smartfon do zdjęć?
2. Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
3. Jak wykonać idealne zdjęcie selfie?
4. Jakie akcesoria fotograficzne dokupić do smarfona?
5. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystać?
6. Jakie są najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć?
7. Jak traktować aparat w smartfonie?
Jaki smartfon do zdjeć kupić? Na co zwrócić uwagę?
Wydawaloby się, że im więcej megapikseli, tym lepiej, prawda? Otóż nic bardziej mylnego. Owszem, są one ważne, ale ich liczba nie decyduje bezpośrednio o jakości zdjęcia, a bardziej o jego rozmiarze. Ilość megapikseli ma zatem znaczenie, jeśli planujesz wywoływać uwiecznione smartfonem zdjęcia. Kupując smartfon z zamiarem używania go wylącznie do fotografowania, musisz mieć na uwadze, że na jakość zdjęć wpływa szereg innych opcji, funkcji i czynników, które dzięki dzisiejszej technologii masz na wyciągnięcie ręki. Wybierając sprzęt dla siebie postaw więc na:
Rozmiar matrycy – wyrażany jest w calach. Im jest on większy, tym więcej światła przechwyci matryca. Smartfony najczęściej wyposażane są w matrycę 1/3.2”, 1/3” lub 1/2.3”.Dla Ciebie najważniejszą informacją będzie fakt, że im mniejsza druga cyfra w zapisie, tym większa matryca. I tak, z wymienionych przykładów najlepszym wyborem będzie aparat z matrycą 1/2.3".
– wyrażany jest w calach. Im jest on większy, tym więcej światła przechwyci matryca. Smartfony najczęściej wyposażane są w matrycę 1/3.2”, 1/3” lub 1/2.3”.Dla Ciebie najważniejszą informacją będzie fakt, że im mniejsza druga cyfra w zapisie, tym większa matryca. I tak, z wymienionych przykładów najlepszym wyborem będzie aparat z matrycą 1/2.3". Jasność obiektywu – wyrażana za pomocą liczb poprzedzonych literką f. Im niższa wartość, tym większa jasność i lepszy obiektyw. Smartfon z obiektywem o przysłonie f/2.0 lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych niż ten z przysłoną f/2.2.
– wyrażana za pomocą liczb poprzedzonych literką f. Im niższa wartość, tym większa jasność i lepszy obiektyw. Smartfon z obiektywem o przysłonie f/2.0 lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych niż ten z przysłoną f/2.2. Stabilizacja obrazu – większość smartfonów wyposażonych jest w cyfrową stabilizację obrazu. Zmienia ona jedynie parametry wykonywanych zdjęć np. czułość ISO w celu uzyskania krótszego czasu naświetlania. Przekłada się to jednak niestety na obniżenie jakości zdjęcia. Zdecydowanie lepszy jest stabilizator optyczny, który skutecznie niweluje drgania i pomaga w wykonywaniu nieporuszonych ujęć. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli z optyczną stabilizacją obrazu, a we flagowych modelach jest ona obecnie niemal normą.
– większość smartfonów wyposażonych jest w cyfrową stabilizację obrazu. Zmienia ona jedynie parametry wykonywanych zdjęć np. czułość ISO w celu uzyskania krótszego czasu naświetlania. Przekłada się to jednak niestety na obniżenie jakości zdjęcia. Zdecydowanie lepszy jest stabilizator optyczny, który skutecznie niweluje drgania i pomaga w wykonywaniu nieporuszonych ujęć. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli z optyczną stabilizacją obrazu, a we flagowych modelach jest ona obecnie niemal normą. Możliwość regulowania ustawień ekspozycji – nawet najlepszy aparat nie przewidzi, na czym w danym ujęciu zależy Ci najbardziej. Ręczna regulacja parametrów aparatu daje Ci większą swobodę. Możesz dostosować ustawienia tak, aby otrzymać, jak najlepszy efekt.
Producenci telefonów nie zawsze podają powyższe dane w opisach produktów. Dlatego przed zakupem warto poszukać ich w sieci lub wśród opinii innych, doświadczonych użytkowników. Wiedza w tym zakresie pozwoli wybrać smartfon z aparatem o wielu możliwościach.
8 wskazówek, jak robić dobre zdjęcia smartfonem
Większość zasad fotografowania smartfonem nie różni się od pracy z klasycznym aparatem. Samo wycelowanie aparatu i naciśnięcie spustu migawki nie zawsze daje zadowalające efekty. Wystarczy jednak, że skorzystasz z poniższych wskazówek, a Twoje zdjęcia wyróżnią się w social mediach i zachwycą wszystkich, którzy będą je oglądać. Do dzieła!
Trzymaj smartfon stabilnie
Podczas zdjęć trzymaj smartfon stabilnie. Najlepiej obiema rękami, aby uniknąć rozmazania zdjęcia. Stabilizacja to jedno, ale warto pamiętać również o tej podstawowej zasadzie. Fotografuj w poziomie, zwłaszcza szerokie obiekty. Zagospodarujesz w ten sposób cały kadr. Fotografowanie w pionie ogranicz do utrwalania wysokich obiektów oraz selfie, które trudno wykonać trzymając telefon oburącz. W obu przypadkach chwyt smartfona musi umożliwiać Ci swobodne operowanie palcami jednej dłoni.
Nie kadruj zdjęcia w centralnym punkcie
Intuicyjnie ustawisz kadr tak, aby najważniejszy obiekt był na środku? Nie ma w tym nic złego. Istnieje jednak wiele ciekawszych metod kadrowania. Do najprostszych należy trójpodział, w którym cztery linie dzielą kadr na dziewięć równych prostokątów. Miejsca przecięcia linii to tzw. mocne punkty, w których należy umieścić najważniejsze elementy zdjęcia. Drugą metodą jest złoty podział, w którym miejsca przecięcia linii leżą bliżej siebie. Wypróbuj jedną z nich, a Twoje fotografie będą zdecydowanie atrakcyjniejsze dla odbiorców.
Prosty sposób na poprawę kadrowania
Włączenie siatki trójpodziału w ustawieniach aparatu to najprostszy sposób na poprawę kadrowania. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada tej funkcji, możesz pobrać i przetestować jedną z wielu bezpłatnych aplikacji. Dla przykładu Open Camera pozwala tworzyć kompozycje, wykorzystujące zarówno linie poziome, pionowe, jak i skośne. Dostępne są również programy, które automatycznie dobiorą odpowiedni kadr. Przykładem może być aplikacja Camera51. Tylko czy chcesz pozbawić się przyjemności, jaką daje własnoręczne kadrowanie?
Mocne punkty w praktyce
W mocnych punktach umieszczaj elementy zdjęcia, które chcesz wyróżnić. W zdjęciach portretowych mogą to być oczy, a na zdjęciach ulicznych samochody. Fotografując krajobrazy, staraj się umieszczać linię horyzontu na jednej z poziomych linii. Pamiętaj, że nie musisz ściśle trzymać się mocnych punktów. Eksperymentuj z liniami siatki i łącz ze sobą elementy. Tylko w ten sposób uchwycisz niezapomniane kadry.
Pamiętaj o oświetleniu
W smartfonach pomiar światła odbywa się na dwa sposoby. Poprzez ręczny wybór danego trybu lub wskazanie na wyświetlaczu punktu ostrości, który zmienia dodatkowo punkt pomiaru światła. Największym wyzwaniem dla Twojego smartfona będzie sesja nocna. Mała matryca niezbyt dobrze radzi sobie z brakiem dodatkowego oświetlenia. Znamy jednak kilka trików, które w tej sytuacji możesz wykorzystać.
Proste sposoby na zbyt jasne lub zbyt ciemne zdjęcia
Zmagasz się z problemem prześwietlonych lub zbyt ciemnych zdjęć? Oto kilka porad na każdą porę dnia:
Nigdy nie fotografuj pod słońce - ustaw się tak, aby mieć je za plecami lub z boku. Często wystarczy zmienić ustawienie o kilka kroków, by fotografowana osoba była równomiernie oświetlona promieniami słońca.
- ustaw się tak, aby mieć je za plecami lub z boku. Często wystarczy zmienić ustawienie o kilka kroków, by fotografowana osoba była równomiernie oświetlona promieniami słońca. Przetestuj dostępne tryby aparatu – jeśli zdjęcie pomimo zmiany miejsca wciąż jest ciemne.
– jeśli zdjęcie pomimo zmiany miejsca wciąż jest ciemne. Użyj trybu HDR – jeśli jedna część zdjęcia jest zacieniona, a druga rozjaśniona. Aparat wykona kilka zdjęć z różną ekspozycją i połączy je w jedno. Fotografia zachowa więcej szczegółów zarówno w oświetlonych, jak i ciemnych miejscach. Korzystając z trybu HDR pamiętaj, aby trzymać aparat stabilnie lub skorzystaj ze statywu. Nawet drobne poruszenie wystarczy, aby rozmazać zdjęcie.
– jeśli jedna część zdjęcia jest zacieniona, a druga rozjaśniona. Aparat wykona kilka zdjęć z różną ekspozycją i połączy je w jedno. Fotografia zachowa więcej szczegółów zarówno w oświetlonych, jak i ciemnych miejscach. Korzystając z trybu HDR pamiętaj, aby trzymać aparat stabilnie lub skorzystaj ze statywu. Nawet drobne poruszenie wystarczy, aby rozmazać zdjęcie. Zrezygnuj z AWB – czyli automatycznego balansu bieli. Jeśli obiekt wydaje się pozbawiony kolorów, ustaw ten parametr ręcznie. Postaraj się zbliżyć kolor na wyświetlaczu do naturalnego koloru fotografowanego obiektu. Możesz też wyregulować kontrast, nasycenie oraz ostrość w ustawieniach aparatu.
– czyli automatycznego balansu bieli. Jeśli obiekt wydaje się pozbawiony kolorów, ustaw ten parametr ręcznie. Postaraj się zbliżyć kolor na wyświetlaczu do naturalnego koloru fotografowanego obiektu. Możesz też wyregulować kontrast, nasycenie oraz ostrość w ustawieniach aparatu. Dostosuj ręcznie wartość ekspozycji EV - czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze.
- czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Edytuj czułość matrycy na światło ISO – mała czułość zapewnia lepszą jakość zdjęć i wierniejsze oddanie kolorów. Przy dziennym świetle ustaw niską wartość ISO. Z kolei podczas pochmurnych dni i w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość. Na zdjęciu mogą pojawić się szumy w postaci zwiększonej ziarnistości zdjęcia. Fotografia nie będzie jednak rozmazana.
– mała czułość zapewnia lepszą jakość zdjęć i wierniejsze oddanie kolorów. Przy dziennym świetle ustaw niską wartość ISO. Z kolei podczas pochmurnych dni i w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość. Na zdjęciu mogą pojawić się szumy w postaci zwiększonej ziarnistości zdjęcia. Fotografia nie będzie jednak rozmazana. Zmień czas naświetlania – niektóre smartfony pozwalają ustawić czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła trafia do matrycy. Czas naświetlania wyrażony jest w ułamkach sekund. Jeśli na aparacie wyświetlana jest informacja „115”, oznacza to, że czas naświetlania wyniesie 1/115 sekundy. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w kadrze, które zajdą w trakcie otwarcia migawki, będą widoczne na zdjęciu.
– niektóre smartfony pozwalają ustawić czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła trafia do matrycy. Czas naświetlania wyrażony jest w ułamkach sekund. Jeśli na aparacie wyświetlana jest informacja „115”, oznacza to, że czas naświetlania wyniesie 1/115 sekundy. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w kadrze, które zajdą w trakcie otwarcia migawki, będą widoczne na zdjęciu. Wykorzystuj dodatkowe źródła światła - w domu może to być lampka biurkowa. W plenerze zwykła biała kartka lub elementy otoczenia np. słupy oświetleniowe.
- w domu może to być lampka biurkowa. W plenerze zwykła biała kartka lub elementy otoczenia np. słupy oświetleniowe. Wyłącz lampę błyskową – większość smartfonów wyposażona jest w diody LED, które lepiej sprawdzą się jako latarki, a nie źródło dodatkowego światła. Często zdjęcia wykonane z jej użyciem mają chłodną i bladą kolorystykę. Ogranicz użycie lampy do utrwalania tekstu i doświetlania obiektów za dnia. W pozostałych sytuacjach zrezygnuj z niej, by Twoi bliscy nie wyglądali, jak postacie z „The Walking Dead” :)
Obiektyw skierowany na źródło światła np. słońce lub słup oświetleniowy sprzyja powstawaniu tzw. efektu flary. Jest to seria niewielkich, kolorowych rozbłysków, układających się w linie. Obiektywy w smartfonach są na to szczególnie podatne ze względu na swój niewielki rozmiar. Możesz go jednak uniknąć, tworząc ręką daszek nad obiektywem. Zasłonisz w ten sposób promienie światła tworzące flarę.
Stosuj filtry z głową
Przemyślane zastosowanie filtrów może zmienić dobre zdjęcie w świetne zdjęcie. Korzystaj z nich z umiarem, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Nigdy nie nakładaj też filtrów przed zrobieniem zdjęcia. Lepiej mieć oryginalne zdjęcie, które później można wielokrotnie edytować.
Zadbaj o czystość obiektywu
Pamiętaj o czystym obiektywie. W smartfonie łatwo go zabrudzić, pozostawiając np. odciski palców. Z zabrudzonym obiektywem autofokus może nie działać poprawnie, przez co zdjęcia wyjdą zamazane. Przed każdą sesją przetrzyj obiektyw chusteczką lub ściereczką z mikrofibry.
Zapomnij o zoomie
Smartfony wyposażone są w zoom cyfrowy, który „sztucznie” rozciąga obraz. W efekcie w niektórych przypadkach zdjęcie traci na jakości. Jest rozmyte i niewyraźne. Owszem, są i takie które dzisiaj pozwalają już na wielokrotne zbliżenie bez uszczerbku na jakości, ale dotyczą zazwyczaj wyłącznie modeli klasy premium. Jeśli robisz zdjęcie z odległości, lepiej podejdź bliżej do fotografowanego obiektu. Pamiętaj - ta metoda sprawdza się zawsze, bo Twoje nogi to najlepszy zoom.
Znajdź pomysł na zdjęcie
Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, co chcesz na nim pokazać. Nie każ odbiorcy zgadywać, co jest tematem Twojej fotografii. Myśl nieszablonowo. Fotografuj z różnych perspektyw. Opowiadaj historie i kolekcjonuj wspomnienia. Bez pozowania i sztucznych uśmiechów. Spróbuj uchwycić ruch i rozśmieszyć odbiorców. Zajrzyj na Instagram, Flickr lub Pinterest i przeglądaj blogi poświęcone fotografii. Internet to niekończące się źródło inspiracji. Znajdziesz w nim mnóstwo pomysłów na kolejne kadry i stworzysz swoje wirtualne portfolio.
Jak zrobić idealne selfie?
Najważniejsza zasada dobrego selfie – patrz w obiektyw, a nie w wyświetlacz. W ten sposób nawiązujesz kontakt wzrokowy z odbiorcą. Wzmacniasz charakter swojego zdjęcia. Nie wierzysz? Zrób jedno selfie ze wzrokiem skierowanym w obiektyw i drugie, na którym patrzysz w wyświetlacz. Porównaj efekt. Które zdjęcie lepsze? Nie odpowiadać.
6 zasad dobrego selfie:
Postaraj się o maksymalnie stabilny chwyt lub skorzystaj ze statywu,
Wykorzystuj naturalne światło,
Zwróć uwagę, by na zdjęciu nie uchwycić swojej wyciągniętej ręki,
Kluczowa jest naturalność. Niech Twój portret sprawia wrażenie zrobionego „przy okazji”,
Nie używaj lampy błyskowej. Zwłaszcza przy zdjęciach w lustrze.
Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością selfie. Publikuj też inne zdjęcia.
4 przydatne gadżety do fotografowania smartfonem
Sam smartfon to nie wszystko. Na rynku znajdziesz dodatkowe akcesoria, które otworzą przed Tobą nowe możliwości. Oto 4 funkcjonalne gadżety, które przydadzą się w kontekście fotografii mobilnej:
Popularne aplikacje mobilne dla fanów fotografii
Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji dla miłośników fotografii. Oto kilka pozycji na systemy Android i iOS, które warto znać:
Najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć
Polecane smartfony do fotografowania
Na koniec: złota rada fotografii mobilnej do zapamietania
Podsumowując powyższe pamiętaj, że bez względu na to, czy jesteś na spacerze, wakacjach, czy koncercie - warto traktować aparat w smartfonie tak samo jak profesjonalną lustrzankę. Przy takim podejściu urządzenie w zupełności wystarczy do rozwijania pasji fotografowania. Poznaj możliwości swojego smartfona i zacznij korzystać z opisanych w artykule wskazówek. Gdy już nauczysz się stosować opisane zasady, zacznij je łamać. W ten sposób zrobisz pierwszy krok do odkrycia własnego stylu i zrobisz prawdziwie unikatowe zdjęcia.
Życzymy samych udanych kadrów i mamy nadzieje, że zaszczepiliśmy w Tobie fotograficznego bakcyla. A może już dawno jesteś pasjonatem mobilnej fotografii? Masz wlasne sposoby na udane zdjęcia? Chętnie je poznamy - czekamy na Twoje sugestie w komentarzach.
Jak zrobić naprawdę ostre zdjęcie?
Wielu fotografów marzy, żeby ich zdjęcia były "ostre jak żyleta" - jak to się mawia w fotograficznym slangu. Ostrość to często wyznacznik jakości danego zdjęcia, na którą ma wpływ kilka czynników.
Czas naświetlania
Podstawowym czynnikiem wpływającym na ostrość naszego zdjęcia jest sam Fotograf i odpowiednie dobranie czasu otwarcia migawki. Ma to znaczenie przede wszystkim przy "fotografowaniu z ręki". Przyjmuje się wtedy, że czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż odwrotność ogniskowej obiektywu. Przykładowo fotografując obiektywem 100mm z aparatem Canon APS-C, nasz czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/160s. Dlaczego nie 1/100? W tym przypadku musimy uwzględnić wielkość matrycy, aby uzyskać rzeczywistą długość ogniskowej obiektywu. Dla matryc APS-C Canona krotność wynosi 1.6. Mnożąc krotność matrycy i ogniskową obiektywu otrzymujemy 160mm, stąd czas 1/160s.
Stosując zasadę 1/f ograniczamy wpływ mikro drgań, które sami powodujemy, chociażby z samego oddechu czy drgań rąk.
Odpowiednie trzymanie aparatu
Stabilne trzymanie aparatu przy fotografowaniu z ręki to kolejny warunek ostrych zdjęć. W tym celu najlepiej mocno stanąć na ziemi oraz poszukać oparcia np. o ścianę, drzewo, jakiejś podpórki. Robiąc zdjęcia z niższej perspektywy można uklęknąć czy wręcz położyć się na brzuchu. Korzystając z wizjera dobrze jest trzymać łokcie dociśnięte do tułowia a przy samym wciskaniu spustu migawki można także wstrzymać oddech.
Stabilizacja obrazu
Niektóre obiektywy lub body mają wbudowaną stabilizację obrazu. Wydajność tej stabilizacji zależy od zastosowanych układów w naszym sprzęcie. Zazwyczaj im droższy sprzęt oraz im wyższa generacja stabilizacji obrazu, tym układ jest bardziej efektywny. To przydatna opcja zawłaszcza przy robieniu zdjęć teleobiektywami. Pamiętaj jednak, że stabilizacja ma tylko nas wspomagać i nie zastąpi statywu.
Statyw
Tripod to podstawa naprawdę ostrych zdjęć. Przede wszystkim eliminuje mikro drgania, które powoduje sam fotograf, trzymając aparat w rękach. Dodatkowo umożliwia nam wybieranie dowolnie długich czasów naświetlania. Ułatwia także kadrowanie np. otrzymanie idealnie prostego horyzontu na naszych fotografiach krajobrazowych. Pamiętajmy jednak, że statyw musi być odpowiednio dobrany do naszego zestawu fotograficznego. Tylko stosowanie stabilnego tripodu, który ma odpowiednią nośność, daje nam gwarancję nieporuszonych zdjęć.
Tripod czy monopod?
No tak, ale jest jeszcze monopod - dużo lżejszy i jednocześnie poręczniejszy. Po co zatem nosić ze sobą ciężki statyw? Monopod nie zastąpi nam statywu. Pozwala jedynie nie znacznie wydłużyć czas otwarcia migawki. Jeżeli jednak nie możesz zabrać ze sobą klasycznego statywu a posiadasz monopod, to na pewno warto zabrać go ze sobą.
Wyzwalanie migawki
Wyzwalanie migawki wydaje się czynnością nie wpływającą na ostrość zdjęcia. Nic bardziej mylnego. Wciskanie przycisku powoduje drgania, podobnie jak podnoszenie lustra i otwarcie samej migawki. Fotografując z użyciem statywu możemy w bardzo prosty sposób zminimalizować wpływ tych dwóch czynników. Przede wszystkim warto kupić wężyk spustowy lub radiowy wyzwalacz, jeżeli twój aparat pozwala na ich stosowanie. Jeżeli jednak jesteśmy w plenerze a nie mamy przy sobie wężyka czy wyzwalacza, możemy użyć samowyzwalacza. Najlepiej z 10-sekundowym opóźnieniem tak by maksymalnie obniżyć wpływ drgań powstałych przy naciśnięciu spustu migawki.
Blokowanie lustra podniesionego
Jedną z bardziej przydatnych funkcji firmware aparatu jest blokowanie lustra podniesionego. Przy pierwszym naciśnięciu spustu migawki podniesie się lustro i zostanie zablokowane. Kolejne naciśnięcie do końca spustu wyzwala migawkę, po czym lustro opada do swojej pierwotnej pozycji. Korzystając z tej funkcji ograniczymy mechaniczne drgania powstałe przy samym podnoszeniu i opadaniu lustra.
Możemy korzystać także z różnych kombinacji np. samowyzwalacz z 2-sekundowym opóźnieniem, wężyk spustowy/wyzwalacz radiowy i blokada lustra. Wciskając spust wężyka/wyzwalacza włączamy samowyzwalacz i podnosimy lustro. Po czasie, który ustawiliśmy na samowyzwolenie, migawka zostanie wyzwolona a na końcu lustro zostanie opuszczone.
Obiektyw
Obiektyw charakteryzuje dana ostrość będąca wyznacznikiem jakości obrazu, który możemy za jego pomocą otrzymać. Im lepsza ostrość tym więcej szczegółów materiał światłoczuły będzie w stanie zarejestrować. Jednak każdy obiektyw charakteryzuje się pewnym stopniem rozmycia obrazu. Zazwyczaj sprzęt z "górnej półki" ma lepszą czy nawet dużo lepszą ostrości w porównaniu do tańszych propozycji producentów obiektywów.
Przysłona
Jak już wyżej wspomniano, każdy obiektyw ma swoją charakterystykę ostrości. Jeśli to możliwe, fotografując wybieraj optymalną przysłonę, dla której obiektyw jest najostrzejszy. Ale skąd wziąć tę wartość? Wystarczy samemu wykonać kilka fotografii na różnej przysłonie i porównać ostrość na monitorze swojego komputera.
Czułość ISO
Optymalne fotografowanie to najniższe wartości ISO. Im większe ISO tym większy szum cyfrowy. Jednocześnie matryca naszego aparatu zarejestruje mniej szczegółów i pogorszy się dynamika tonalna zdjęcia. Dodatkowo w procesie odszumia zdjęcia, w odpowiednim oprogramowaniu, utracimy część zarejestrowanych informacji. Większy szum wymaga większej ingerencji w zdjęcie przy usuwaniu szumu - zdjęcie będzie bardziej "rozmyte".
Postprodukcja fotografii cyfrowych
Jeżeli fotografujesz w rawach musisz pamiętać, że surowe pliki wymagają od nas minimum poświęconego czasu na odszumianie i wyostrzanie. Natomiast .jpg są już przetworzone przez firmware aparatu - odszumione i wyostrzone o wybraną wartość. Jednak zmieniając wielkość obrazka należy obrazek wyostrzyć np. przygotowując je do publikacji w Internecie.
Write a Comment