Google Earth wprowadza interaktywne doświadczenie poklatkowe „4D”

Od czasu uruchomienia 15 lat temu Google Earth wyświetla szczegółowe obrazy 3D naszej planety z wielu punktów obserwacyjnych. Niedawno wprowadzili Timelapse w Google Earth – interaktywne doświadczenie 4D składające się z 24 milionów zdjęć satelitarnych zrobionych w ciągu ostatnich 37 lat. Dużym czynnikiem motywującym do stworzenia tego najnowszego rozwiązania było wystawienie ludzi na wpływ zmian klimatycznych. Możesz zobaczyć, jak zmieniło się każde miejsce w ciągu ostatnich czterech dekad.

 

Zespół Google Earth współpracował z laboratorium CREATE Uniwersytetu Carnegie Mellon, aby opracować technologię, która obsługuje Timelapse. Ich badania ujawniły pięć obszarów, w których nasza planeta doświadczała najszybszego rozwoju i zmian: zmiany lasów, rozrost miast, ocieplenie temperatury, źródła energii i delikatne piękno. Kliknięcie dowolnej z tych kategorii prowadzi przez wycieczkę z przewodnikiem po niektórych miejscach na świecie, w których zauważalna jest zmiana.

Timelapse został wykonany za pomocą tego, co Google określa jako „chrupanie pikseli” w Earth Engine, opartej na chmurze platformie firmy do analizy geoprzestrzennej. Bilardy pikseli potrzebnych do umożliwienia Timelapse w Google Earth są wynikiem ponad 24 milionów zdjęć satelitarnych zebranych w latach 1984-2020. „Skompilowanie 20 petabajtów satelity zajęło ponad dwa miliony godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud. obrazy w pojedynczą mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapiksela — to odpowiednik 530 000 filmów w rozdzielczości 4K” — wyjaśnia Rebecca Moore w oficjalnym wpisie na blogu zapowiadającym Timelapse.

Aby pomóc w stworzeniu czegoś, co jest znane jako „największe wideo na świecie”, Moore przypisuje rządowi USA, NASA i programowi Landsat United States Geological Survey, a także Unii Europejskiej i ich programowi Copernicus z satelitami Sentinel. Ponad 800 filmów poklatkowych Google Earth w 2D i 3D jest dostępnych do publicznego użytku na stronie g.co/TimelapseVideos. Możesz także oglądać filmy na YouTube. Google zachęca nauczycieli do korzystania z Timelapse do nauczania o skutkach zmian klimatycznych.

Write a Comment