Co to jest obiektyw stałoogniskowy? – Lepsza Fotka
obiektywy ze stałą ogniskową
SLA-2M6000P to stałoogniskowy obiektyw firmy Samsung - Hanwha. Produkt został wyposażony w ogniskową o wartości 6 mm i nowoczesny przetwornik typu CMOS czytaj więcej
Obiektyw o ogniskowej 4mm i aperturze F1,5 przeznaczony jest do kamer megapikselowych, których konstrukcja opiera się na przetworniku o przekątnej... czytaj więcej
Obiektyw o o stałej przesłonie. Jego ogniskowa wynosi 25 mm. Stosowany jest w kamerach kompaktowych. Mimo swej dużej ogniskowej dysponuje dość szerokim... czytaj więcej
Szerokokątny obiektyw ze stała przesłoną. Ogniskowa wynosi 2.5 mm dzięki czemu kąt widzenia osiąga prawie do 90 stopni. Często używany w miejscach o stałym... czytaj więcej
Obiektyw ogniskowej 6mm, posiada stałą ogniskową. W związku tym sprawdza się we wnętrzach. Przeznaczony jest do obserwacji dość szerokiego planu, jego kąt... czytaj więcej
Obiektyw ze stałą przesłoną 16 mm. Stosowany jest najczęściej wewnątrz obiektów. Ze względu na duża ogniskową szczególnie przydatny w miejscach gdzie... czytaj więcej
Obiektyw ze stałą przesłoną. Jest on wyposażony ogniskową 8 mm. Jest to obiektyw do kamer wewnętrznych. Dysponuje dość wąskim kątem obserwacji 33.4˚... czytaj więcej
Szklany obiektyw megapikselowy LC-M13F02820IR o stałej ogniskowej 2,8 mm, który odpowiednio przystosowano do współpracy z kamerami wyposażonymi w... czytaj więcej
Pokaż więcej
Obiektywy stałoogniskowe, mimo że nie posiadają możliwości regulacji ogniskowej, zostały wyposażone w szereg zalet, które trudno przecenić. W obiektywach tego typu mniej prawdopodobne jest stwierdzenie wad optycznych, a także lepiej prezentuje się ostrość i jasność. Obiektywy satłoogniskowe są znacznie lżejsze od innych oraz charakteryzują się mniej skomplikowaną konstrukcją. Jednocześnie dysponują wysoką rozdzielczością, a także większym zakresem jasności.
Ten rodzaj obiektywów posiada mniej soczewek, ale może zostać uzupełniony o dodatkowe nasadki, konwertery, a także inne akcesoria, które pozwalają zmienić jego właściwości. Korzystając modeli stałoogniskowych jesteśmy w stanie uzyskać krótszy czas migawki oraz niższą czułość ISO. Wśród obiektywów tej kategorii należy wymienić również obiektywy szerokokątne, pozwalające na fotografowanie dużych obiektów przy niewielkiej odległości.
6 powodów, dla których potrzebujesz stałej długości ogniskowej
Na początku robiliśmy tylko zdjęcia z obiektywami zmiennoogniskowymi. Dlaczego? Ponieważ było to praktyczne. Od momentu naszego pierwszego, osobistego obiektywu stałoogniskowego, nie możemy bez niego wyobrazić sobie naszego sprzętu fotograficznego. Dlaczego jesteśmy tak podekscytowani stałą ogniskową, powiemy ci w tym artykule.
Z obiektywem zmiennoogniskowym masz większy zakres ogniskowych i są one bardzo elastyczne.
Nadal uważamy, że każdy zestaw fotograficzny powinien mieć co najmniej jedną stałą długość ogniskowej.
W tym artykule podajemy nasze 6 najlepszych powodów i wyjaśnimy, dlaczego zdecydowanie powinieneś wypróbować stałą długość ogniskowej.
Co to jest stała długość ogniskowej?
Większość fotografów amatorów zwykle używa obiektywu zmiennoogniskowego w ruchu, w którym można regulować ogniskową w określonej ramie. Dzięki czemu można powiększać obiekty.
Tutaj wyjaśniamy wszystkie podstawy techniki w bardzo prostych słowach, dzięki czemu wkrótce będziesz mógł sam robić piękne zdjęcia.
Prawdopodobnie kupiłeś też swój pierwszy aparat w połączeniu z obiektywem kitowym. Często mają one ogniskową 18-55 mm lub 18-105 mm. To jest całkowicie uzasadnione. Możesz więc powiększać i pomniejszać między poszczególnymi ogniskowymi.
Nie można tego zrobić ze stałą ogniskową. Jeśli masz stałą ogniskową 35 mm, możesz robić zdjęcia tylko przy ogniskowej 35 mm. Nie można go powiększać.
Teraz, jeśli zastanawiasz się, dlaczego powinieneś ograniczyć się tak bardzo, oto kilka dobrych powodów dla ciebie.
Zalety stałej długości ogniskowej
Oto 6 powodów, dla których mamy w swoim zestawie stałą długość ogniskowej. Oczywiście są inne korzyści, ale są to z pewnością najważniejsze.
# 1 Ze stałą ogniskową fotografujesz bardziej świadomie i uczysz się robić lepsze zdjęcia
Wszystko jest takie proste dzięki obiektywowi z zoomem. Stoisz gdzieś i po prostu przybliżasz swój temat. Jednak przy stałej długości ogniskowej musisz użyć swoich nóg, aby zrobić zdjęcie, które chcesz zrobić.
Musisz podejść do swojego motywu, może nawet zmienić stronę ulicy lub poszukać nowej perspektywy. To sprawia, że myślisz dużo intensywniej o swoim projekcie obrazu.
Brzmi wyczerpująco? Nie potrzebowaliśmy czasu, żeby się do tego przyzwyczaić i szybko zauważyliśmy pozytywne efekty.
Dużo myślisz o tym temacie i tak łatwo nie naciskasz przycisku migawki. Wynik: lepsze zdjęcia!
Dzięki obiektywowi zmiennoogniskowemu możesz szybko zrobić zbyt wiele zdjęć obiektu – tutaj możesz powiększyć trochę, jest jeszcze trochę dalej – i ostatecznie zdecydujesz się na laptopie, aby uzyskać najlepszy obraz. Czy to brzmi znajomo?
Przy stałej długości ogniskowej proces decyzyjny zmienia się na robienie zdjęć.
To nie tylko poprawia jakość Twoich zdjęć, ale także sprawia więcej radości. Jest to również powód, dla którego stałe ogniskowe są idealne dla początkujących.
Krzywa uczenia się jest ogromna i po prostu nie masz dużego doświadczenia z tematem projektowania obrazu, możemy gorąco polecić zakup stałej długości ogniskowej.
# 2 Stała ogniskowa jest mała i lekka
Obiektyw zmiennoogniskowy jest zwykle o wiele cięższy niż stałoogniskowy. Średni obiektyw zmiennoogniskowy waży od 500 do 600 gramów. Stała ogniskowa często waży tylko połowę i oczywiście jest znacznie mniejsza.
Podczas podróży czasami trzymamy aparat w naszych rękach przez wiele godzin. To czyni różnicę, bez względu na to, czy wkręciliśmy obiektyw z 600 gramami, czy tylko 300 gramami w naszym aparacie.
# 3 Stała ogniskowa jest niesamowicie jasna
Stałe ogniskowe są często bardzo jasne. Pozwala to na zdobycie więcej światła na czujnik, dzięki czemu można robić dobre zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu, bez konieczności używania statywu lub podnoszenia wartości ISO.
Większość stałych ogniskowych ma maksymalny zakres ogniskowych między f / 1.4 a f / 2.8. Takie natężenie światła nie znajdzie się w soczewce zoomu, przynajmniej nie w niższym segmencie cenowym.
Dla porównania, nasz obiektyw z zestawem zoom ma maksymalny otwór przysłony f / 3,5. To dosłownie różnica, jak dzień i noc.
# 4 Dzięki stałej długości ogniskowej możesz robić świetne zdjęcia portretowe
Im większa apertura, tym niższa głębia ostrości. Duże natężenie światła soczewek o stałej ogniskowej ma zatem drugi interesujący efekt uboczny.
Przy otwartej przysłonie można ustawić ostrość obiektu na pierwszym planie, gdy tło jest nieostre. Nawiasem mówiąc, to rozmycie nazywa się bokeh.
Zwłaszcza w przypadku zdjęć portretowych jest oczywiście miło.
# 5 Stała ogniskowa jest tania
Zanim pojawią się krzyki: Oczywiście nie wszystkie obiektywy stałoogniskowe są tanie.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych typów obiektywów, możesz zostawić małą fortunę na stałą ogniskową. Modele podstawowe są naprawdę tanie i mają jakość więcej niż dobra.
# 6 Idziesz w ślady Henri Cartier-Bressona
Henri Cartier-Bresson jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych fotografów na świecie.
Był współzałożycielem agencji Magnum, pionier fotografii ulicznej i zawsze wyposażonej wyłącznie w stałą ogniskową 50 mm. Tyle mówi przynajmniej legenda.
Obiektyw 50 mm był z pewnością jego absolutnym faworytem. Jeśli ten świetny fotograf zrobił tyle dobrych zdjęć ze stałą ogniskową, to Ty też możesz to zrobić, prawda?
Którą stałą długość ogniskowej kupić? Mały przewodnik!
Czy chcesz teraz kupić stałą ogniskową? Świetnie! Jak zawsze rynek jest bardzo duży. Aby nie rozpaczać, przedstawiamy tutaj mały wybór obiektywów.
Tanie obiektywy stałoogniskowe dla Nikona
Z firmy Nikon dostępne są dwie bardzo przystępne, stałe ogniskowe dla początkujących, zarówno bardzo lekkie, jak i naprawdę dobrej jakości. Pierwszą stałą ogniskową był Nikon AF-S DX Nikkor 35 mm f / 1,8, który jest już dostępny za mniej niż 500 PLN.
W tym samym przedziale cenowym jest Nikkor AF-S Nikkor 50 mm f / 1.8. O którym z dwóch obiektywów zadecydujesz zależy trochę od twoich preferencji. Lubimy ogniskową 35 mm zamiast 50 mm, ponieważ jest trochę za ciasno w obiektywie 50 mm.
Tanie obiektywy stałoogniskowe dla Canona
Również w przypadku Canona dostępne są tanie stałe ogniskowe, ale tylko przy ogniskowej 50 mm. Absolutną okazją jest Canon EF 50mm f / 1.8, który kosztuje zaledwie ponad 400 PLN.
Za około 700 PLN dostajesz jeszcze jaśniejszy i lepszej jakości obiektyw, Canon EF 50mm f / 1.4.
Oczywiście dla innych producentów aparatów są również tanie modele podstawowe. Na przykład Sony oferuje Sony SAL35F18 DT 35 mm, f / 1.8 lub Sony SAL50F18, 50 mm, f / 1,8, które są dostępne za mniej niż 500 PLN dla lustrzanek.
Tanie stała ogniskowa dla Pentax
Dla Pentaxa dostępna jest stała długość ogniskowej Pentax DA 50mm f / 1.8 za nieco ponad 300 PLN.
Naprawdę dobre stałe ogniskowe
Początkowe modele od 300 do 400 PLN są naprawdę polecane na początek. Zwłaszcza w przypadku pierwszych kroków ze stałą ogniskową, nie musi to być obiektyw wysokiej klasy.
Ale jeśli naprawdę chcesz się rozkoszować, na rynku stacjonarnych obiektywów znajdują się naprawdę świetne obiektywy, takie jak stała ogniskowa Tamrona 35 mm f / 1.8, dostępna dla Nikona, Canona i Sony.
Jesteśmy absolutnie zachwyceni tym obiektywem: doskonała ostrość, piękny bokeh i bardzo dobre wykonanie również uzasadniają cenę ponad 1000 PLN.
Co to jest obiektyw stałoogniskowy? – Lepsza Fotka
Dla entuzjastów fotografii pragnących poszerzyć swoje horyzonty od zdjęć wykonanych telefonem komórkowym, główną zaletą przejścia na system lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego jest możliwość wymiany różnych obiektywów w celu dostosowania ich do konkretnych potrzeb.
Obiektywy stałoogniskowe są dostępne we wszystkich długościach i odmianach i oferują liczne korzyści w wydajności w porównaniu do ich braci z obiektywami zoom.
Co to jest obiektyw stałoogniskowy?
Obiektywy stałoogniskowe to obiektywy o stałej ogniskowej, które nie pozwalają na powiększanie lub pomniejszanie obrazu. Ta ogniskowa to odległość między punktem zbieżności w obiektywie a matrycą w aparacie. Obiektywy stałoogniskowe mają bardzo szerokie lub duże otwory przysłony.
Przysłony mierzą wielkość otworu, w którym otwiera się obiektyw w aparacie. Maksymalne wartości przysłony w obiektywach stałoogniskowe wynoszą zazwyczaj od f/2,8 do f/1,2. W obiektywach stałoogniskowe jest niewiele ruchomych części, co utrudnia powstawanie poważnych problemów.
Do czego służy obiektyw stałoogniskowe?
Filtr połączony z obiektywem stałoogniskowym zmniejsza ilość światła docierającego do matrycy, umożliwiając stosowanie wolnych czasów otwarcia migawki nawet w świetle dziennym. Jest to doskonałe rozwiązanie do rejestrowania ruchu na obiektach takich jak woda. Zmniejsza on również pole głębi, umożliwiając stosowanie szerszych przysłon w jasnych warunkach oświetleniowych.
Szeroki otwór przysłony odizolowuje obiekt i wpuszcza więcej światła. Szeroki otwór przysłony w obiektywie stałoogniskowe służy podwójnemu celowi i może naprawdę poprawić jakość Twoich zdjęć.
Z drugiej strony wiesz, że szeroki otwór przysłony lub niska liczba f/stopni tworzy płytką głębię ostrości. Oznacza to, że na zdjęciu jest węższy zakres ostrości. Tło jest rozmyte i nieostre, podczas gdy tylko obiekt pozostaje w centrum uwagi. Rozmycie tła pozwala wyróżnić się fotografowanemu obiektowi, tworząc niesamowicie wyglądające zdjęcia.
Kolejną zaletą szerokiego maksymalnego otworu przysłony w obiektywach stałoogniskowe jest ilość światła, która może do niego dotrzeć. Szerszy otwór przysłony wpuszcza więcej światła, co jest idealne w sytuacjach słabego oświetlenia.
Przeczytaj też:Jak fotografować zwierzęta domowe lub dzikie?
Obiektywy stałoogniskowe mają ostrzejszą jakość obrazu.
Gdy trzeba uwzględnić mniejszą liczbę ogniskowych, występuje mniej zniekształceń i aberracji. Tworzenie ostrych, lepszych jakościowo obrazów jest znacznie prostsze. Z drugiej strony, obiektywy zmiennoogniskowe są zaprojektowane dla wielu ogniskowych. Obiektywy zmiennoogniskowe dają więcej możliwości, ale zawsze trzeba liczyć się z kompromisami w zakresie wydajności, rozmiaru, a nawet ceny.
Obiektywy stałoogniskowe dają najlepszą wartość.
Ponownie, ze względu na mniejsze zniekształcenia i ogólnie lepszą jakość obrazu, zazwyczaj otrzymujesz więcej za swoje pieniądze, gdy przychodzi czas na zakup. Możesz spojrzeć na niektóre ceny obiektywów stałoogniskowe kontra zoom.
Przeczytaj też:Co to jest fotografia z podwójną ekspozycją?
Obiektywy stałoogniskowe są bardziej kompaktowe.
Im mniej mechaniki wewnątrz obiektywu, tym lżejszy obiektyw, co czyni go niezwykle korzystnym podczas podróży. Nawet jeśli musisz zabrać ze sobą dwa obiektywy o różnych ogniskowych, są one zazwyczaj lżejsze niż jeden obiektyw zmiennoogniskowy. To naprawdę zależy od tego, co chcesz uzyskać ze swoich zdjęć.
Łatwiejsze przyzwyczajenie się do długości ogniskowej.
Obiektywy stałoogniskowe mają tylko jedną ogniskową. Nie możesz jej zmienić w taki sposób, jak w przypadku obiektywu zmiennoogniskowego. Ale odkryłem, że jest to naprawdę pomocny sposób na zrozumienie ogniskowej. Jedną z ważnych części fotografii jest możliwość spojrzenia na scenę i zobaczenia zdjęć, które są w niej możliwe. Kiedy możesz zobaczyć sposób, w jaki scena zostałaby przetłumaczona przy określonej ogniskowej, masz znacznie lepsze wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądało Twoje ostateczne ujęcie.
Jeśli więc często używasz 50 mm stałoogniskowe, zaczniesz widzieć świat w 50 mm. Będziesz wiedział jak wszystko będzie wyglądało, gdy będziesz fotografował z 50 mm, co będzie w kadrze, czego nie będzie, jak oddane zostaną linie. Zasadniczo obiektywy stałoogniskowe pomagają Ci rozwinąć pamięć mięśniową dla danej ogniskowej, co oznacza mniej myślenia, a więcej czucia ujęcia.
Obiektywy stałoogniskowe zmuszają do ruchu.
Obiektyw stałoogniskowe może pomóc Ci w kreatywności, zmusza Cię do poruszania nogami. Nie można zbliżyć się do obiektu przez powiększenie. Jeśli chcesz się zbliżyć, musisz się przesunąć. Ale poruszanie stopami jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie naprawdę interesujących kompozycji. Obiektywy stałoogniskowe nie pozwolą Ci utknąć w złym nawyku stania w miejscu i choćby z tego powodu warto ich używać!
Obiektywy stałoogniskowe w słabym oświetleniu.
Dzięki prostszej konstrukcji obiektywów stałoogniskowe, producenci obiektywów mogą zastosować stosunkowo większe maksymalne otwory przysłony, zwiększając ilość światła, które może dotrzeć do matrycy lub filmu. Obiektywy z szerokimi maksymalnymi otworami przysłony są często określane przez miłośników fotografii jako szybkie obiektywy. Obiektywy te pozwalają na stosowanie krótszych czasów otwarcia migawki przy słabym oświetleniu, zapewniając ostrość, wyrazistość i elastyczność dla fotografa.
O ile obiektyw zmiennoogniskowy można uznać za szybki, jeśli jego maksymalny otwór przysłony wynosi f/2,8, o tyle profesjonalne obiektywy główne 50 mm zwykle mają maksymalny otwór przysłony f/1,2. Pozwala to na dotarcie do filmu lub matrycy ponad dwukrotnie większej ilości światła. Obiektywy zoom nie są konstruowane z myślą o tak szerokich otworach przysłony.
Płytka głębia ostrości.
Obiektywy stałoogniskowe mają szersze maksymalne otwory przysłony niż obiektywy zmiennoogniskowe. Inną zaletą szerszego otworu przysłony jest to, że pozwala on uzyskać płytszą głębię ostrości na zdjęciach węższy zakres obrazu, na którym ustawiana jest ostrość. Jeśli chcesz uzyskać zdjęcia, na których tło jest bardzo rozmyte, a fotografowany obiekt jest ostry, obiektywy stałoogniskowe pomogą Ci osiągnąć ten efekt!
Przeczytaj też:Jaki rodzaj fotografii powinienem opanować?
Jak wybrać najlepszy obiektyw stałoogniskowy?
Przy wyborze obiektywu stałoogniskowe, styl korpusu aparatu, z którym jest sparowany, będzie miał duży wpływ na ostateczny obraz. Jeśli fotografujesz za pomocą korpusu z matrycą typu crop i obiektywu, który nie został skonstruowany specjalnie z myślą o matrycach typu crop, na przykład obiektywu EF-S firmy Canon lub obiektywu formatu DX firmy Nikon, nastąpi wizualny efekt zwielokrotnienia ogniskowej.
Zasadniczo oznacza to, że każdy obiektyw pełnoklatkowy (EF, FX itp.) założony na korpus z matrycą crop będzie miał efekt kadrowania wynoszący około 1,6 lub 1,5. W praktyce oznacza to, że jeśli fotografujesz przy 24 mm, rzeczywisty rezultat będzie zbliżony do obrazu 35 mm, 35 mm będzie odpowiednikiem 50 mm itd. Jeśli fotografujesz z korpusem z matrycą crop, nie zniechęcaj się tym!
Nadal będziesz w stanie uzyskać wspaniałe zdjęcia. Jak wszystko inne, crop sensor(Mnożnik ogniskowej) jest narzędziem, a dla niektórych nawet pożądaną cechą. Zawsze możesz zrekompensować to sobie, stosując obiektyw o krótszej ogniskowej niż w przypadku normalnej matrycy 35 mm.
Zalety obiektywu stałoogniskowe.
Pomimo ulepszeń wprowadzonych w nowoczesnych obiektywach zmiennoogniskowych, obiektywy stałoogniskowe nadal oferują niezliczoną ilość atrakcyjnych funkcji. Obiektywy stałoogniskowe mogą być mniejsze, lżejsze i bardziej przystępne cenowo niż zoomy.
O ile posiadanie obiektywu stałoogniskowe, który spełnia wszystkie te cechy, jest powszechne, o tyle szybszy otwór przysłony jest kolejną odrębną zaletą obiektywów stałoogniskowe, która czasami wymaga kompromisu w kwestii wagi lub przystępności cenowej. Mając to na uwadze, różni fotografowie wybierają różne obiektywy stałoogniskowe z różnych powodów.
Obiektywy stałoogniskowe a obiektywy zmiennoogniskowe?
Pomimo elastyczności obiektywów zoom, obiektywy stałoogniskowe są nadal popularne ze względu na ich trwałość i niższą cenę. Obiektywy stałoogniskowe lepiej radzą sobie w słabym oświetleniu i są lekkie.
Niektórzy fotografowie upierają się, że obiektywy stałoogniskowe dają również ostrzejsze zdjęcia. Jednak dowody pokazują, że najlepsze obiektywy do aparatów fotograficznych mogą osiągnąć zasadniczo te same absolutne pomiary ostrości wizualnej, niezależnie od tego, czy są to obiektywy stałoogniskowe, czy zoom.
Jak skonstruowane są obiektywy stałoogniskowe?
Obiektywy stałoogniskowe mają prostą konstrukcję, zawierającą mniej elementów i grup szklanych niż obiektywy zmiennoogniskowe. Ponieważ nie jest wymagana regulacja, nie są potrzebne żadne skomplikowane mechanizmy fizyczne. Obiektyw ma mniej części, które mogą ulec uszkodzeniu.
Obniża to również koszty produkcji, dzięki czemu producenci obiektywów mogą oferować wysokiej jakości optykę w niższej cenie. Generalnie łatwiej jest też czyścić obiektywy stałoogniskowe niż obiektywy zmiennoogniskowe.
Write a Comment