Jak wykonać idealne zdjęcie cyfrówką? Przekonaj się, co potrafi twój aparat

Jak poprawić ostrość zdjęć? Poznaj najlepsze sposoby profesjonalnych fotografów!

Wielu osobom mniej doświadczonym w fotografii może wydawać się, że autofocus rozwiązuje wszystkie problemy słabej ostrości zdjęcia. Jest to jednak błędne myślenie. Choć nierzadko fotografia nieźle wygląda na małym ekranie aparatu, to po zrzuceniu jej na komputer ujawniają się wszystkie niedoskonałości. Autofocus (AF) nie jest narzędziem doskonałym i często wymaga wprowadzenia pewnych korekt. Mało tego, funkcja ta nie jest jedynym elementem wpływającym na doskonałą jakość fotografii. Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką w każdych warunkach? Sprawdź już teraz!

Jak poprawić ostrość zdjęcia? Dobry obiektyw i odpowiednia konfiguracja to podstawa

Na początek to, co jest zdecydowanie najważniejsze – obiektywy. Nie będziemy tutaj skupiać się na jakości ich wykonania. To absolutna podstawa w każdym przypadku. Nie ma znaczenia, czy chcesz zajmować się fotografią profesjonalnie, czy amatorsko uwieczniać różne ważne chwile. Dobre akcesorium optyczne jest gwarancją doskonałej jakości zdjęć.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych różnicach związanych z ostrością. Przy zakupie zawsze musisz dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną optyki. Niektóre obiektywy oferują na przykład gorszą ostrość przy niższej wartości przesłony. Inne, szczególnie te zmiennoogniskowe, mogą cechować się różnym poziomem rozmycia, zależnie od ustawionej ogniskowej.

Wielu fotografów zapomina do tego, że aparat może gubić ostrość po zmianie obiektywu. W niektórych przypadkach konieczne jest skalibrowanie autofocusa pod świeżo zamontowaną optykę. Jest to zadanie czasochłonne i nieco skomplikowane, ale zawsze warto to zrobić. Pamiętaj, że kalibrację funkcji automatycznego wyostrzania należy wykonywać na statywie. Poświęć temu nieco czasu, a na pewno efekty pozytywnie Cię zaskoczą.

Autofocus niejedno ma imię

W pełni automatyczne ustawianie ostrości przez system aparatu to w dzisiejszych czasach absolutny standard. Rzadko można już znaleźć w takim sprzęcie funkcję MF, czyli manualnego focusa. To programowe narzędzie niewątpliwie bardzo ułatwiło pracę fotografom, ale…nie jest to funkcja w pełni uniwersalna.

Jeśli masz niewiele doświadczenia w robieniu fotografii, to możesz nawet nie wiedzieć, że AF ma różne oblicza. Jak zrobić ostre zdjęcia? Wybierz odpowiedni tryb pracy autofocusa. Opcje AF, z których możesz korzystać, to:

One Shot – Idealnie nadaje się do uwieczniania nieruchomych obiektów. Podczas wykonywania zdjęcia należy nacisnąć spust migawki do połowy i zaczekać, aż system wyostrzy element w środku kadru. Gdy tak się stanie, wystarczy docisnąć spust do końca;

AI Focus – Tutaj mamy już do czynienia ze sztuczną inteligencją. Opcja zapobiega efektowi poruszonego zdjęcia. Jeśli jest szansa, że fotografowany obiekt nagle zmieni swoje położenie, warto włączyć tę funkcję;

AI Servo – Dedykowany do ruchomych obiektów, na przykład fotografowania sportowców, samochodów w ruchu czy zwierząt.

Jak zrobić ostre zdjęcie? Eksperymentuj z czułością ISO!

Tak, szumy to kolejny kłopot, który sprawia, że fotografie wyglądają nieostro i mało estetycznie. Problem nierzadko tkwi w ustawieniu zbyt dużej czułości ISO. Nawet w bardzo nowoczesnych aparatach nie udało się całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Nigdy nie ustawiaj tej wartości ze zbyt dużym zapasem. Najlepiej eksperymentować, zaczynając robienie zdjęć od niskiej czułości, aby w razie potrzeby stopniowo ją zwiększać.

Duże znaczenie ma tutaj wartość przesłony. Im bardziej jest ona otwarta, tym niższą wartość ISO można ustawić. Naturalnie przy pełnym otwarciu przesłony pojawia się problem stabilizacji. Jeśli więc tylko możesz, zawsze korzystaj ze statywu.

Jak zrobić ostre zdjęcia lustrzanką? Korzystaj z odpowiednich akcesoriów

Wysokiej klasy obiektywy to dopiero połowa sukcesu. Nie można zapominać o statywach oraz lampach błyskowych. Stabilizacja cyfrowa nie zawsze się sprawdza i nie ma co się łudzić – dobry statyw to podstawa. Wydajna lampa błyskowa pozwala natomiast na zmniejszenie czułości ISO w warunkach gorszego oświetlenia.

Nie bagatelizuj więc tych akcesoriów – zajrzyj już teraz do naszego sklepu Mitoya i skorzystaj z atrakcyjnych cen. Sprzedajemy wyposażenie fotograficzne najwyższej jakości, zawsze od znanych i cenionych producentów.

Takie zdjęcia potrafi zrobić tani realme 8 pro

Smartfony konsekwentnie dosłownie pożerają rynek tradycyjnych aparatów fotograficznych. Ten trend jest nie do zatrzymania, bo po prostu coraz częściej fotografujemy smartfonem, bo mamy możliwość natychmiastowego udostępnienia i edycji zdjęcia, mamy wygodę obsługi, dodatkowe filtry i to, że po prostu smartfon jest zawsze z nami. Zmienia się coś jeszcze - coraz lepsze i coraz bardziej zaawansowane aparaty trafiają do coraz tańszych telefonów. Podobnie jak kiedyś dobre wyświetlacze były zarezerwowane dla najdroższych urządzeń, a dziś trudno odróżnić ekran średniej półki od trzykrotnie droższego topowego modelu, tak i dobre aparaty trafiają do telefonów dostępnych dla każdego. realme 8 pro, który kosztuje 1199 zł oferuje matrycę o rozdzielczości 108 megapikseli. Jest też aparat szerokokątny i ciekawe tryby, które kuszą do tego, aby spróbować w fotografii czegoś nowego. Przyjrzyjmy się dokładnie na co pozwala nam aparat w bardzo przystępnym cenowo realme 8 pro.

Rozdzielczość 108 megapikseli i korzyści z niej płynące

realme 8 pro jest obecnie najtańszym smartfonem na rynku z matrycą 108 megapikseli. Na pewno nie wszystkie zdjęcia muszą mieć aż tak wysoką rozdzielczość, bo np. będziemy je udostępniać tylko w serwisach społecznościowych lub oglądać tylko na ekranie telefonu, więc można słusznie zapytać: po co nam taka rekordowa matryca? W końcu i tak domyślnie aparat realme 8 pro zapisuje finalne pliki w 12 megapikselach, czyli w rozdzielczości 9 razy niższej.

Pierwsza korzyść, która dotyczy absolutnie każdego zrobionego zdjęcia dotyczy sposobu przetwarzania obrazu. Zdjęcie będące wynikiem zapisu pikseli jeden do jednego z matrycy światłoczułej nigdy nie będzie doskonałej jakości w powiększeniu 100%, bez względu na jakość samej matrycy. Każde zdjęcie zawiera pewną ilość szumu i artefaktów. Podczas zmniejszania zdjęcia ze 108 do 12 megapikseli nadmiarowe piksele nie są po prostu odrzucane jako nieprzydatne, ale algorytmy biorą pod uwagę piksele sąsiadujące. Dokładniej w tym przypadku aż 9 pikseli sąsiadujących utworzy pojedynczy piksel finalnego zdjęcia. Pozwala to na wyeliminowanie większości niedoskonałości cyfrowego obrazu, bo informacja uśredniona z 9 pikseli będzie bliższa temu co naprawdę widziała matryca, niż to co zapisał każdy pojedynczy piksel z osobna. W efekcie zdjęcia zapisane przez realme 8 pro w mniejszej rozdzielczości są ostrzejsze, bardziej szczegółowe i mniej zaszumione, niż zdjęcia zapisane wprost z matryc o dużo mniejszej rozdzielczości.

Wysoka rozdzielczość umożliwia także wycięcie fragmentu obrazu z całości bez konieczności interpolacji, a więc sztucznego tworzenia pikseli. Jeśli ze 108 megapikseli wytniemy fragment o trzykrotnie mniejszej powierzchni, uzyskamy trzykrotne powiększenie cyfrowe (ten mały fragment zdjęcia wypełni cały kadr), które wciąż będzie miało 36 megapikseli, a więc wciąż będzie miało trzykrotnie wyższą rozdzielczość niż finalnie zapisane zdjęcie. Ponieważ realme 8 pro podczas powiększenia cyfrowego wykorzystuje pełną rozdzielczość matrycy, efekty dużych powiększeń są o niebo lepsze, niż interpolowanie z niższych rozdzielczości.

Kiedy nie jesteśmy pewni jak chcemy wykadrować dane zdjęcie, to zawsze możemy wykonać je w pełnej rozdzielczości 108 megapikseli i później np. na komputerze wybrać taki fragment, który będzie nam odpowiadał, decydując nie tylko o powiększeniu, ale także o proporcjach, a więc długościach boków.

Aparat szerokokątny i wszechstronność realme 8 pro

Kadr jest w fotografii najistotniejszy. Najczęściej kadrujemy podchodząc bliżej lub cofając się, a także zmieniając kąt patrzenia. Nie zawsze można się jednak cofnąć na tyle ile byśmy chcieli - zdjęcia w pomieszczeniach i architektura w wąskich ulicach wymaga innego rozwiązania - szerszego kąta widzenia aparatu. Jeśli chcemy zmieścić obiekt, który w standardowym aparacie nie mieści się w kadrze realme 8 pro umożliwia przełączenie się na dodatkowy aparat szerokokątny. Ta zmiana ma decydujący wpływ na to jak nasze zdjęcie będzie wyglądać.

Sam kąt widzenia to nie wszystko. Każda ogniskowa (a więc stopień optycznego powiększenia zdjęcia) ma swoją charakterystykę. Szeroki kąt powoduje, że elementy znajdujące się bliżej fotografującego wydają się znacznie większe niż te znajdujące się dalej. Mamy też do czynienia z mniejszą kompresją perspektywy - wszystko co znajduje się w tle wydaje się być dalej. Wszystkie te elementy można twórczo wykorzystać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Kiedy połączymy aparat główny z możliwością skorzystania z cyfrowego powiększenia o wysokiej jakości, z aparatem szerokokątnym, który obejmie szersze pole widzenia mamy duże pole do manewru. Możemy sfotografować cały budynek szerokim kątem albo wybrać ciekawy architektonicznie detal na dużym powiększeniu. Połączenie takiego zestawu aparatów i wysokiej rozdzielczości jaką oferuje realme 8 pro daje użytkownikowi wiele swobody.

Efekt makiety w praktyce – miniaturowy świat

W aplikacji aparatu realme o pro dodało Efekt makiety. Efekt ten jest też znany pod nazwą tilt-shift, która pochodzi od specjalnego obiektywu, który pozwala przesunąć oś optyczną względem aparatu i jego matrycy. Powoduje to przesunięcie się także pola ostrości. Podczas gdy na normalnym zdjęciu ostrość można ułożyć na równoległych warstwach bliższych i dalszych od obiektywu aparatu, to po zastosowaniu obiektywu tilt-shift głębia ostrości może być skośna względem punktu patrzenia. Powoduje to wrażenie jakby fotografowany świat był makietą. W przypadku realme 8 pro efekt tilt-shift jest symulowany, poprzez dodania rozmycia na krawędziach zdjęcia.

Efekt makiety można aktywować zarówno podczas robienia zdjęcia, jak i podczas filmu poklatkowego. To jedna z wielu opcji w realme 8 pro nadania swoim fotografiom i filmom unikalnego charakteru.

Tryb nocny

Zdjęcia nocne to najbardziej wymagający scenariusz dla każdego aparatu fotograficznego. Nakładają się na siebie konieczność użycia wysokiej czułości, która zwiększa ilość szumu, dłuższe czasy naświetlania, które zwiększają prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia oraz skrajnie szeroka rozpiętość tonalna, bo w kadrze zazwyczaj znajdują się głębokie cienie i jasne źródła światła.

Dlatego tryb nocny jest w realme 8 pro tak istotny dla każdego, kto będzie chciał robić nocne zdjęcia. Smartfon ma tę przewagę nad klasycznym aparatem, że może korzystać z dobrodziejstw tzw. “Computational photography”. Zarówno redukcja szumu jak i rozszerzenie rozpiętości tonalnej możliwe jest za pomocą wykonana serii zdjęć i połączeniach ich w jeden obraz. Tutaj pomocny jest szybki procesor i oprogramowanie, którego klasyczne aparaty nie mają. Dodatkowym niezbędnym elementem są czujniki - akcelerometr i żyroskop które mierzą położenie i przyspieszenie smartfonu. To z kolei pozwala zapisać te zdjęcia i wyzwolić migawkę w momencie, w którym drgania naszej ręki są najmniejsze, a wynik końcowy będzie najbardziej korzystny.

realme 8 pro idzie jeszcze dalej - dodaje ustawienia manualne do trybu nocnego. Szczególnie balans bieli może okazać się przydatny, bo łatwo na oko ocenić czy zdjęcie nie jest ani za zimne ani za ciepłe, a sztuczne, kolorowe oświetlenie często utrudnia automatyce dobranie optymalnych ustawień. Większość smartfonów nie daje użytkownikowi możliwości pogodzenia trybu nocnego i ustawień manualnych. Aplikacja aparatu w relme 8 pro jest pod tym względem lepiej przemyślana.

Ostatnim elementem zdjęć nocnych, pozwalającym na fotografię wręcz ekstremalną jest w realme 8 pro tryb gwiaździstego nieba. Tutaj niezbędny jest już statyw, bo cały proces rejestracji trwa domyślnie 4 minuty i 11 sekund. Podgląd zapisu jest widoczny na żywo na ekranie i w każdej chwili można przerwać rejestrację, gdy uznamy, że uzyskaliśmy już zamierzony efekt. Tryb gwiaździstego nieba wydłuża czas ekspozycji pojedynczego zdjęcia i liczbę nakładanych na siebie kadrów do maksimum. Ten tryb można użyć też do innych celów, gdy jest wyjątkowo ciemno i praktycznie nie ma świateł w okolicy. Gdy jednak zdecydujemy się na fotografię gwiazd dla najlepszych efektów najlepiej wybrać teren poza miastem, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone miejskimi światłami. W sieci można znaleźć specjalne mapy pokazujące, gdzie są najlepsze warunki pod hasłem “light pollution map”.

Podsumowanie

Kiedyś usłyszałem, że szczególną wartość mają fotografie naszej codzienności i to stwierdzenie bardzo do mnie przemawia. Przecież dość dobrze pamiętamy przebieg najważniejszych i najbardziej doniosłych chwil w życiu. Ale czy pamiętamy to, co robiliśmy tego samego dnia co dziś 7 lat temu? Jak dokładnie wyglądało mieszkanie, z którego wyprowadziliśmy się kilkanaście lat temu i co stało na półce w salonie? Wygoda robienia zdjęć smartfonem oraz to, że mamy go zawsze pod ręką, sprawia, że jest idealnym kompanem do uwieczniania naszego „zwykłego” życia. realme oferuje cały wachlarz możliwości zapisywania foto wspomnień, do których będziemy mogli wrócić. 8 Pro zachęca do fotografowania, a jego cena, już w momencie rynkowej premiery jest przystępna i nie stanowi bariery, tak jak w przypadku tuzów smartfonowego rynku, czyli najdroższych flagowców. Chwile uciekają, więc warto zacząć robić zdjęcia już dziś, a później do nich wracać korzystając np. z darmowej i wygodnej usługi Google Photos.

Jak wykonać idealne zdjęcie cyfrówką? Przekonaj się, co potrafi twój aparat

Zwykłe cyfrówki robią zdjęcia coraz lepszej jakości i często z powodzeniem zastępują profesjonalne aparaty z lustrem. Podpowiadamy, jak za pomocą „małpki” wykonać idealną fotografię.

Nauka fotografii to przede wszystkim praktyka – bez względu na posiadany aparat, zdjęć trzeba po prostu robić jak najwięcej, a jeszcze więcej czasu poświęcić na ich uprzednie przemyślenie. Ale żeby mieć o czym myśleć, należy poznać kilka prostych zasad fotografowania. Wszystkim początkującym przybliżamy obsługę cyfrowego kompaktu, resztę pozostawiamy specjalistom prowadzącym warsztaty i kursy fotograficzne.

Tryby tematyczne, czyli możliwości cyfrówki

Aparat kompaktowy, zwany potocznie cyfrówką, jest mały, lekki i prosty w użytkowaniu. W przeciwieństwie do dużej i ciężkiej lustrzanki do jego obsługi nie trzeba być profesjonalistą. Zapoznajmy się z funkcjami, w które jest wyposażony i wypróbujmy każdą z nich, robiąc zdjęcia próbne. W ten sposób przekonamy się także, czego nie należy robić. Im nowszy model aparatu, tym technicznych udogodnień i gadżetów więcej. Tylko świadome z nich korzystanie pozwoli wykonać dobre technicznie zdjęcie.

Podstawowy tryb używany przez każdego amatora, a czasem i leniwego profesjonalistę, to tryb automatyczny, w którym aparat sam ustawia odpowiednią do panujących warunków czułość ISO, balans bieli, czas naświetlania, przesłonę i ostrość. Ale to nie wszystko. Za pomocą współczesnych cyfrówek możemy robić zdjęcia nawet w kilkunastu różnych trybach tematycznych. Żelazny zestaw, w który wyposażony jest już każdy model, to tryb nocny, portret, sport, krajobraz i makro. W nowoczesnym sprzęcie znajdziemy też tryb do robienia zdjęć o świcie, bądź o zachodzie słońca, a nawet w muzeach i na plaży, czy na śniegu. Wystarczy tylko pamiętać, aby w zależności od tego, co i w jakich warunkach chcemy sfotografować, włączyć odpowiedni program, a aparat sam wykona całą pracę. Efekt w każdym przypadku będzie znacznie lepszy niż w przypadku stosowania samego trybu AUTO.

PORTRET

Prawidłowe zdjęcie, czyli takie na którym nasz model wyróżni się z tła, jego rysy twarzy są wygładzone, a odcień skóry naturalny dzięki prawidłowemu naświetleniu, uzyskamy jedynie używając trybu portretowego. W tym programie zoom jest niedostępny więc osobę portretowaną fotografujemy z małej odległości. Pamiętajmy, że gdy będziemy robić zdjęcie kilku osobom, aparat ustawi ostrość na twarz znajdującą się najbliżej obiektywu.

MAKRO

W trybie makro (fot. sfotografujemy kwiaty, małe przedmioty i owady z bardzo małych odległości. W zależności od warunków zewnętrznych (pora dnia, ilość światła) i możliwości aparatu, ostrość można ustawić na obiekty znajdujące się nawet 10 cm od obiektywu. Efekt zależy od naszej precyzji, aparat tak jak w przypadku zdjęć nocnych powinniśmy trzymać nieruchomo.

ZDJĘCIA NOCĄ

Najważniejsze przy wykonywaniu zdjęć nocą, poza ustawieniem odpowiedniego trybu, jest skupienie. Starajmy się nie poruszyć trzymanym aparatem przez dłuższą chwilę – nocą potrzebuje on dłuższego czasu naświetlania. Jeśli robimy zdjęcie stojąc np. na moście, możemy sobie pomóc stawiając kompakt na jego poręczy – ten substytut statywu zmniejszy ryzyko poruszenia. Lekko nieostre zdjęcie można poprawić za pomocą funkcji – redukcja drgań. Niektóre cyfrówki wyposażone są również w tryb do robienia zdjęć fajerwerków i portretów nocnych.

FOTOGRAFOWANIE MIASTA

Nie sztuką jest zrobienie dobrego zdjęcia nad morzem i w górach, z ich naturalnym fotogenicznym krajobrazem i dużą przestrzenią. Schody zaczynają się, gdy urlop spędzamy w wypełnionym turystami Rzymie czy Paryżu. Fotografując rynek czy ulicę zwróćmy uwagę na podstawy, takie jak proste trzymanie aparatu i właściwą perspektywę – w geometrycznym zgiełku miasta łatwo się pogubić, a wystarczy lekkie odchylenie obiektywu, a otrzymamy efekt pochylonych budynków.

Niezbyt oryginalne, ale zdecydowanie bezpieczniejsze jest robienie zdjęć na wprost obiektu. Jeśli wysoki budynek nijak nie mieści się w kadrze, nie róbmy na siłę zdjęcia połowie wieży Eiffla – spróbujmy ponownie z większej odległości lub przeciwnie, podejdźmy blisko i zróbmy zdjęcie zadzierając obiektyw delikatnie do góry – takie ujęcie podkreśli monumentalność budowli. Pamiętajmy o zoomie: można nim uchwycić wiele detali. Zdjęcia wykonujmy w trybie tematycznym krajobraz, chyba że aparat ma specjalny tryb do krajobrazów miejskich.

Odpowiednie kadrowanie

fot.

Zanim zrobimy zdjęcie górskiej panoramy lub rajskiej plaży, poświęćmy chwilę na prawidłowe wykadrowanie zdjęcia. Zwróćmy uwagę na to, czy nie obcinamy za dużo nieba bądź odwrotnie – na zdjęciu ledwo widać czubki gór, a kadr wypełniają chmury. Jeśli nie robimy portretu, postać niekoniecznie musi stanowić centralny punkt odniesienia na fotografii – poeksperymentujmy szukając innych mocnych punktów, na które aparat może ustawić ostrość.

Oszczędnie korzystajmy z zoomu – nadmierne zbliżenie pogarsza jakość zdjęcia. Jeśli nie ma przeszkód, lepiej jest podejść bliżej.

Słabą stroną wakacyjnych zdjęć są przypadkowe osoby pojawiające się w kadrze. Niestety nie ma na to rady innej niż polowanie na właściwy moment. Nawet wtedy gdy wokół nie ma nikogo, nie ignorujmy drugiego planu: kosz na śmieci, latarnia czy linie wysokiego napięcia odbiorą cały urok tafli morza lub zabytkowej kapliczce.

Kiedy robić zdjęcia?

Słoneczna pogoda nie zawsze jest sprzymierzeńcem fotografa. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez amatorów jest fotografowanie pod słońce, w efekcie otrzymujemy nie tylko prześwietlone, pozbawione szczegółów zdjęcie, ale ryzykujemy uszkodzenie matrycy aparatu.

Jeśli pogoda dopisuje i na niebie nie ma ani jednej chmurki, najlepszą porą na robienie zdjęć będzie poranek oraz popołudnie, kiedy światło jest znacznie łagodniejsze niż w południe. Przy ostrym słońcu szczególnie słabo wychodzą zdjęcia jasnych obiektów i przedmiotów – odbijają one światło, widoczne jest to zwłaszcza w zestawieniu z kontrastowymi ciemnymi powierzchniami.

Z kolei jeśli zrobione zdjęcie wyszło za ciemne, można je poprawić za pomocą specjalnych programów do korekty takich jak kompensacja ekspozycji (która służy też do przyciemniania) W innej opcji – D-Lighting zapisuje się widoczna na wyświetlaczu kopia zapasowa zdjęcia o lepszej jakości – ze zwiększoną jasnością i polepszonym kontrastem.

Jeszcze inaczej działa Bracketing – po uruchomieniu tej funkcji aparat wykonuje kilka zdjęć – każde z nieco zmienionymi parametrami – od lekkiego niedoświetlenia do lekkiego prześwietlenia. Dzięki temu możemy wybrać najlepsze wykonanie.

Czułość ISO

Określa szybkość reakcji aparatu na światło. Umiejętne manipulowanie jej wartościami może przyczynić się do znacznej poprawy jakości zdjęć, nawet jeśli poprzestaniemy na używaniu trybu automatycznego, w którym aparat samodzielnie ustawia wszystkie parametry. Zasada jest prosta: w normalnych warunkach przeciętnego oświetlenia stosujemy niskie wartości ISO, natomiast w pochmurny dzień, gdy warunki pogodowe są niekorzystne, a ilość światła niewystarczająca do odpowiedniego naświetlenia zdjęcia – ustawiamy większą czułość. Specjaliści przestrzegają jednak, iż zbyt wysokie wartości ISO mogą prowadzić do pogorszenia jakości zdjęcia np. poprzez pojawianie się „szumów”. Bezpieczniej jest trzymać się niższych wartości lub chociaż kontrolować i w razie czego korygować poziom ISO narzucany nam przez tryb AUTO.

Zdjęcia seryjne, czyli jak fotografować grupę

Jeśli fotografujemy grupę osób warto zrobić od razu serię kilku zdjęć. Mamy wtedy większą szansę uchwycić moment, kiedy wszyscy się uśmiechają i mają otwarte oczy. Z myślą o takiej towarzyskiej fotografii, w niektórych aparatach stworzono opcję „zdjęcia seryjne”, dzięki której po naciśnięciu migawki aparat sam zrobi zdjęcia z szybkością kilku klatek na sekundę. Funkcja ta przydaje się również przy fotografowaniu ruchu np. sportowców czy biegnącego zwierzaka.

Korekta zdjęć

Delikatny retusz zdjęć w programie Photoshop to nie zbrodnia, w ograniczonym stopniu dopuszczalny jest nawet na konkursach fotograficznych. Obowiązuje w nim jednak podstawowa zasada – należy umieć to robić. Jeśli nie znamy obsługi Photoshopa, lepiej pozostawić zdjęcie takim, jakie jest niż samodzielnie manipulować kolorystyką czy kontrastem, zwłaszcza w amatorskich programach typu Irfanview.

Zdjęcia do albumu

Jeśli po tygodniowych wakacjach w Egipcie przywieźliśmy kilkaset zdjęć, zanim zdecydujemy się pokazać je znajomym, poświęćmy czas na ich selekcję. Przeglądając efekty swojej pracy mamy szansę wychwycić błędy, przed którymi przestrzegają wszystkie poradniki. To dobry moment na usunięcie 20 identycznych ujęć tego samego zabytku, zdjęć nieostrych, źle oświetlonych i krzywo wykadrowanych. Nawet jeśli z 300 zdjęć zostanie tylko 100, z pewnością będą to właśnie te, które oddadzą prawdziwy urok wakacji.

Write a Comment