Jak robić lepsze zdjęcia aparatem w telefonie?

Najlepsze ustawienia aparatu do fotografii wnętrz

Kupiłeś nowy aparat wraz z obiektywem szerokokątnym i chcesz szybko zacząć fotografować nim nieruchomości? Zastanawiasz się, jakie ustawienia dobrać, aby Twoja praca przebiegała sprawnie, a efekty, które uzyskasz, były bardziej niż zadowalające? W tym materiale dowiesz się, jakie ustawienia aparatu są najlepsze do fotografii wnętrz.

Załóżmy, że pierwszy raz trzymasz aparat w ręku. Nieważne czy to lustrzanka czy bezlusterkowiec – filozofia działania będzie podobna, jednak diametralnie różna pod kątem pracy od smartfona. Korzystając z dobrej jakości optyki w postaci ultraszerokokątnego obiektywu oraz nowoczesnej matrycy, będziesz mógł uzyskać zdjęcia nieosiągalne jeszcze przed wiele lat dla telefonów. Aby wyciągnąć maksimum z nowego sprzętu, musisz mieć na uwadze kilka zależności pomiędzy poszczególnymi nastawami, które możesz swobodnie regulować z poziomu aparatu.

W Twoim aparacie możesz bowiem zmienić kilka rzeczy, do których należą: ISO, przysłonę obiektywu, migawkę oraz tryb pracy. Kombinacja tych czterech zmiennych pozwoli Ci stawić czoła każdemu wyzwaniu, jakie przed Tobą stanie. Co ważne, informacje, które znajdziesz poniżej przydadzą się również w innych dziedzinach fotografii, tak aby dawać Ci radość z robienia zdjęć właśnie takich, które chcesz wykonać.

Jakie ISO w fotografii nieruchomości i wnętrz?

Odpowiem krótko: jak najniższe. W swojej pracy fotografa nieruchomości w 98% używam najniższego dostępnego w moimi aparacie ISO, w tym przypadku jest to ISO 100. Wartość ta odpowiada za wzmocnienie sygnału, który dociera do procesora aparatu z matrycy. Im wyższa wartość ISO, tym matryca bardziej czuła na światło. Wraz ze zwiększaniem ISO rośnie również ‘zaszumienie’ Twoich zdjęć. Mogą pojawić się artefakty w postaci fałszywego koloru, czy braku szczegółów fotografowanych przedmiotów.

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących fotografów nieruchomości >>

W przypadku zdjęć wnętrz zawsze fotografuj, utrzymując poziom ISO 100, natomiast jeśli fotografujesz budynek, widok z okna, balkonu czy okolicę, ISO możesz zwiększyć. Jego podniesienie pozwoli Ci na szybsze zamknięcie migawki i zamrożenie ruchu w kadrze. Więcej o tym zabiegu przeczytasz poniżej.

W dobieraniu parametru ISO, ważne są warunki pogodowe. Wtedy, kiedy słońca jest dużo, np. w lecie, możesz bez problemu zostać przy niskiej wartości nastawy. Natomiast w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy na ogół występuje duże zachmurzenie, warto podnieść ISO, np. do poziomu około 400.

Ćwiczenie I

Jeśli chcesz zobaczyć różnicę między wysokim a niskim ISO, wykonaj proste ćwiczenie.

Ustaw aparat na statywie i wykonaj jedno zdjęcie na najniższej możliwej wartości tej nastawy. Podnieś ISO do progu 3200 i wykonaj kolejne zdjęcie. Trzecie zdjęcie zrób korzystając z ISO 12800. Porównaj wykonane zdjęcia, skup się na detalach. Już na etapie podglądu z poziomu aparatu z wielokrotnym powiększeniem na szczegóły, różnice będą widoczne, szczególnie w ciemniejszych partiach.

Ćwiczenia dla fotografów >>

Fotografii nieruchomości i wnętrz – jaka przysłona najlepsza?

Przysłona jest absolutnie kluczowa do zachowania odpowiedniej jakości zdjęć w fotografii nieruchomości oraz wnętrz. Pozwoli Ci nie tylko na wyciągnięcie detali ze zdjęcia, ale także wpłynie pozytywnie na ostrość uzyskiwanych kadrów. Co ważne, niekiedy zdarza się, że słabsze obiektywy, które nie grzeszą ostrością w okolicach pełnego otwarcia przysłony (a więc przy jej najniższej wartości), poprawiają swoje osiągi po odpowiednim domknięciu (czyli po podniesieniu wartości przysłony). Dzięki temu nawet tanie obiektywy podstawowe, tzw. kity, sprzedawane w zestawie razem z korpusem, mogą okazać się użyteczne przy Twoich pierwszych sesjach.

Co to jest limit dyfrakcyjny?

Wraz z przymykaniem przysłony, ważnym pojęciem będzie tzw. ‘limit dyfrakcyjny’. W skrócie, jest to wartość przymknięcia przysłony, po przekroczeniu której obiektyw zaczyna tracić swoje właściwości optyczne, a uzyskany kadr staje się mniej szczegółowy. Limit dyfrakcyjny jest zależny od wielkości i gęstości matrycy aparatu. Przyjmuje się, że dla 20 megapikselowej matrycy APS-C wynosi on f/6, a dla pełnej klatki – f/8. Tak też radzę Ci przymykać swój obiektyw. Osobiście, dla mojej 24Mpikselowej matrycy, którą posiada mój Pentax K-3, nie domykam bardziej obiektywu (a więc – nie zwiększam wartości przysłony) niż f/6.3. Praktyka pokazała, że jest to idealny punkt, w którym zdjęcia są najwyższej jakości.

Jaki tryb pracy aparatu będzie najlepszy w fotografii nieruchomości i wnętrz?

Jak pewnie zauważyłeś, praktycznie każdy aparat, niezależnie od tego czy jest to lustrzanka czy bezlusterkowiec, posiada pokrętło trybów. Niezależnie od producenta znajdziemy tam cztery podstawowe tryby pracy: P – Programowalny, A – Aperture (Przysłona), S – Shutter (Migawka) oraz M – Manualny. Który z nich będzie najlepszy do fotografii nieruchomości?

Priorytet przysłony

Czytając uważnie ten artykuł, pewnie już się domyślasz, jaka będzie moja odpowiedź na to pytanie. Moim preferowanym trybem pracy jest tryb A, a więc tzw. priorytet przysłony. Ustawiając tę nastawę, informujemy aparat o tym, że najważniejszą dla nas wartością jest właśnie przysłona. Oznacza to z kolei, że przejmujemy nad nią kontrolę i będziemy mogli ją swobodnie dostosowywać. Idealnym trybem pracy fotografa nieruchomości jest sytuacja, w której ustawiamy ręcznie przysłonę oraz nadajemy jak najniższą wartość ISO. W takiej konfiguracji aparat sam dobierze nam czas otwarcia migawki. W przypadku fotografowania w niezbyt jasnych pomieszczeniach może wydłużyć czas jej otwarcia nawet do kilku sekund. Nie powinno Cię t o jednak martwić, bo zakładam, że wyposażyłeś się już w statyw ;) Tak! Będzie niezbędny!

Kup statyw w zestawie z głowicą >>

Ustawienie priorytetu przysłony, w połączeniu z ręcznym wyborem ISO da Ci pełną kontrolę nad najważniejszymi parametrami aparatu, które przekładają się bezpośrednio na jakość zdjęć. Jeśli opanujesz wykorzystywanie trybów pracy, żadne wyzwanie nie będzie Ci straszne. Do omówienia została nam tylko migawka. Wydawałoby się, że nie ma ona znaczenia w tej dziedzinie fotografii… ale czy na pewno?

Sprawdź, jakie statywy ma w swojej ofercie sklep Cyfrowe.pl>>

Jakie znaczenie w fotografii nieruchomości i wnętrz ma czas otwarcia migawki?

Wbrew pozorom nie jest ono tak małe jak niektórzy mogą sądzić. Czas otwarcia migawki w przypadku fotografii wnętrz będzie miał znaczenie w kilku specyficznych zastosowaniach, a także pomoże Ci w uzyskaniu pewnych konkretnych efektów, które mogą być przyjemne dla oglądającego.

O ile rekomendowanym przeze mnie trybem pracy jest tryb priorytetu przysłony, czas otwarcia migawki, który dobiera nam aparat też ma znaczenie. Jest on szczególnie ważny wtedy, kiedy zależy nam na zamrożeniu lub rozmyciu ruchu, oraz oczywiście wtedy kiedy niepotrzebny jest statyw. I tak, w przypadku, kiedy wykonujesz zdjęcia budynku, zależeć Ci będzie na ustawieniu w miarę krótkiego czasu otwarcia migawki, żeby np. zamrozić liście ruszające się na wietrze. Do tego celu wystarczy spokojnie ustawienie czasu otwarcia migawki na poziomie 1/80-1/160 sekundy. W przypadku, kiedy Twoim zadaniem jest pokazanie ruchliwej ulicy, możesz trochę wydłużyć czas otwarcia migawki, np. do 1/30 sekundy, tak aby lekko rozmyć ruch wykonywany przez poruszające się po drodze pojazdy.

Zapewne widziałeś zdjęcia biur czy mieszkań, na których znajdują się ludzie. Jest to zabieg estetyczny, który od czasu do czasu wykorzystują fotografowie nieruchomości, aby wprowadzić dodatkowy element estetyczny do zdjęć. Często ich sylwetki są rozmyte, tak aby oglądający zarejestrował ich obecność czy mógł odnieść się dzięki nim do wymiarów pomieszczenia.

Jestem bardzo ciekawy Twoich doświadczeń, ulubionych nastaw oraz parametrów zdjęć nieruchomości i wnętrz. Zapraszam Cię serdecznie do pozostałych moich artykułów, w których omawiam inne interesujące kwestie związane z fotografią nieruchomości. Oczywiście, jak zawsze, jeśli tylko masz jakieś pytania, jestem tu po to aby Ci pomóc. Zapraszam do zadawania komentarzy!

Jak robić piękne zdjęcia? Oto kilka podstawowych zasad

Lato. Piękne słoneczne chwile. Lato. Spotkania z przyjaciółmi. Lato spacer z rodziną po lecie. Lato. Radość i czerpanie z życia całymi garściami. Chcemy ten czas uwiecznić, zatrzymać, złapać w rękę i nie wypuszczać. Dlatego warto wyjąć aparat i dać sobie szansę, by ponownie przeżywać te chwile. To dobry moment, by dowiedzieć się, jak robić piękne zdjęcia. Eksperci z Akademii Nikona zdradzają kilka sztuczek, które sprawią, że po powrocie z wakacji w Twojej galerii zagoszczą same udane kadry.

Fotografia sprawia Ci frajdę? Nam również! Nawet jeśli nie planujesz zostać zawodowym fotografem, warto jak najwcześniej poznać podstawowe zasady kompozycji i kadrowania. Dzięki temu Twoje zdjęcia staną się dopracowane, wielowymiarowe, a ich oglądanie będzie sprawiać Ci jeszcze więcej przyjemności.

Nie zawsze to, co spontanicznie się nam podoba, będzie równie atrakcyjnie wyglądać na zdjęciu. Dzieje się tak dlatego, że zmysł ludzkiego wzroku działa nieco inaczej niż obiektyw aparatu współpracujący z płaską matrycą. Odpowiednio skomponowany kadr pozwoli Ci więc zminimalizować czas poświęcony na późniejszą obróbkę graficzną.

Nawet jeśli lubisz pracować w programach graficznych, zapewne wiesz, że nie każde zdjęcie da się dzięki nim uratować. Zbyt silnie wykadrowane, a więc za małe zdjęcie, oznaczać będzie dużą utratę jakości i nie będzie wyglądało dobrze po wydrukowaniu.

Jeśli więc chcesz cieszyć się pięknymi odbitkami lub prezentować swoje fotografie w formie fotoksiążek czy plakatów, ten artykuł pomoże Ci poznać podstawy kompozycji i kadrowania.

Zastanów się, co chcesz przekazać swoim zdjęciem

Ważne, by nawet dla początkującego fotografa robienie zdjęć nie było celem samym w sobie. Dobre zdjęcie to takie, na które równie chętnie spogląda się chwilę po zrobieniu jak i kilka lat później.

Fotografia powinna być obrazem, wywołującym u odbiorcy określone emocje. Aby więc osiągnąć taki efekt, należy najpierw zastanowić się, co tak naprawdę chcę danym zdjęciem zakomunikować, które elementy stanowią motyw lub motywy główne, które są tłem, które dodatkowymi rekwizytami. Pozwoli to dopracować kompozycję, czyli układ elementów znajdujących się na obrazie.

Jak robić piękne zdjęcia? Zapanuj nad perspektywą

Mianem perspektywy określa się relacje przestrzenne miedzy obiektami widocznymi w obrazie (bo jest to prawda zarówno dla zdjęcia jak i działa malarskiego) oraz wrażenie przestrzeni, jakie te relacje wywołują.

Pierwszym i najprostszym sposobem wpływania na perspektywę zdjęcia jest wysokość aparatu: czasami warto zrobić zdjęcie kadrując je tuż nad ziemią, a czasami trzymając aparat wysoko nad głową. Fotografowanie bawiących się dzieci zawsze będzie wymagać, by – zupełnie dosłownie – zejść z aparatem do ich poziomu. Podobnie należy fotografować kwiaty: z obiektywem na poziomie kolorowych płatków. Analogicznie – uniesienie aparatu nad grupę bawiących się osób (wesele?, prywatka?) pozwoli pokazać głębię i przestrzeń, w której przebywają.

Jeszcze więcej wyrazu perspektywa zyska, gdy zaczniemy świadomie operować ogniskową zooma i odległością, z której robimy zdjęcie. Zasadą jest, że na zdjęciach wykonywanych z bliska przy krótkiej ogniskowej podkreślimy „rozciągnięcie” perspektywy – plan drugi i tło staną się relatywnie mniejsze. Z kolei fotografując z większego dystansu przy dłuższej ogniskowej, uzyskamy „zaciśnięcie” perspektywy – uzyskamy wrażenie, jakby górska panorama była tuż za portretowaną osobą.

Pamiętaj o zasadach kompozycji

Istnieją dwie zasady, którymi od dawna kierują się zarówno fotografowie, jak i artyści z innych dziedzin sztuki. To trójpodział kadru oraz tzw. złoty podział. Swoje podstawy czerpią owe podziały z malarstwa oraz badań nad postrzeganiem piękna przez ludzi. Dzięki zastosowaniu się do tych zasad, zdjęcia będą wydawały się bardziej przemyślane i dynamiczne.

Trójpodział kadru koncentruje się wokół czterech kluczowych punktów kompozycji. Punkty te są wyznaczone przez przecięcia czterech prostych: dwóch pionowych i dwóch poziomych, dzielących kadr co 1/3. W ten sposób uzyskujemy kadr podzielony na 9 równych części. W obrębie tych czterech punktów powinna znaleźć się cała esencja Twojego przekazu – czyli wszystko to, co chcesz zaprezentować na zdjęciu jako najważniejsze: to właśnie w tych punktach podświadomie skupiać się będzie uwaga widza oglądającego zdjęcie.

Opanowanie stosowania zasady złotego podziału wymaga natomiast nieco większej wprawy. W zasadzie tej wyróżnia się tak zwane mocne punkty obrazu, a ich położenie określa następująca reguła: długość całego boku kadru do dłuższej części ma się tak jak długość dłuższej części do części krótszej. W porównaniu do zasady trójpodziału, mocne punkty obrazu wyznaczone zgodnie z zasadą złotego podziału leżą bliżej środka kadru. Umieszczenie motywu głównego zdjęcia w mocnym punkcie obrazu skupia uwagę widza właśnie na tym obszarze zdjęcia – kompozycja staje się czytelna i bardzo klarowna. Obie zasady: trójpodziału i złotego podziału, najlepsze rezultaty dają, gdy stosuje się je razem ze świadomym operowaniem głębią ostrości.

Głębia ostrości – kolejne proste narzędzie kreatywnej fotografii

Obiektyw fotograficzny „widzi” inaczej niż ludzkie oko. Na zdjęciach możemy świadomie zadecydować, które obszary chcemy pokazać ostro a które przez swą nieostrość mają stracić na czytelności i znaczeniu. Pamiętajmy, że mocne przymknięcie przysłony obiektywu (wartości f/11, f/16) dadzą dużą głębię ostrości, zaś mocno otwarta przysłona (f/1,8) da możliwie najmniejszą głębię.

Reszta to już tylko nasza kreatywność. Aby np maksymalnie skupić uwagę na portretowanej osobie, warto jedno jej oko umieścić w mocnym punkcie kadru, ustawić na nie ostrość i użyć możliwie małą głębię ostrości – zdjęcie mocno zyska przez to na wyrazie. Z kolei fotografując grupę przyjaciół na tle górskiej panoramy lub na rynku pięknej starówki, warto przymknąć przysłonę by ostro pokazać zarówno bohaterów zdjęcia jak i ich otoczenie.

Jak robić piękne zdjęcia – czas na praktykę!

Powyżej zaledwie wspomnieliśmy czym się kierować, by robić lepsze zdjęcia. By fotografować, a nie tylko „pstrykać”. Trzeba mieć jednak świadomość, że żaden – nawet najlepszy – tekst nie zastąpi praktyki; to przecież trening czyni mistrza. Jeśli więc chciałbyś dalej rozwijać swoje fotograficzne umiejętności, warto pomyśleć dobrym o kursie fotograficznym.

Z pomocą przyjdzie tu oferta kursów i warsztatów organizowana przez Akademię Nikona. Na początek warto zainteresować się Kursem podstaw fotografii – jak robić ładne i ciekawe zdjęcia. To tam nauczysz się podstaw od profesjonalistów. Poznasz w praktyce zasady kompozycji, kadrowania, tajniki ustawiania światła czy sposoby na eksperymentowanie z różnymi rodzajami perspektywy.

A co w przypadku, gdy masz dobry sprzęt fotograficzny, ale nie wiesz do końca, jak go używać? Akademia Nikona pomoże Ci rozwinąć umiejętności także w zakresie obsługi aparatu. Kurs obsługi lustrzanki i bezlusterkowców – jak robić dobre technicznie zdjęcia oparty jest wyłącznie o zajęcia praktyczne. Dowiesz się na nim, jak używać swojego sprzętu. A jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem nowego aparatu, na kursie poznasz wszystkie kluczowe parametry i dane techniczne, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzje o kupnie sprzętu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Pełna oferta kursów i warsztatów organizowanych przez Akademię Nikona dostępna jest na stronie: https://www.akademianikona.pl/

Tekst Marcin Górko / Akademia Nikona

Ilustracje z archiwum Akademii Nikona

copyright (c) Akademia Nikona

Jak robić lepsze zdjęcia aparatem w telefonie?

Mamy w zwyczaju niedoceniać możliwości naszych telefonów. Sprowadzamy jakość ich aparatów do ilości megapixeli. Mając jednak wiedzę na temat ustawień, kompozycji, światła czy dobrych nawyków, i łącząc ją z możliwościami dzisiejszych aparatów w telefonie, będziesz mógł robić lepsze zdjęcia, które zaskoczą Twoich znajomych i pozwolą na ciekawsze uchwycenie momentów Twojego życia.

Chcielibyśmy zaprezentować 10 porad, jak podnieść jakość robionych przez Ciebie fotografii telefonem w prosty sposób.

1.Poznaj ustawienia telefonu.

Ustawienia auto nie są zawsze najlepszym wyborem. Telefony są zrobione tak, aby robić dobre zdjęcia na auto, ale przecież chcemy robić świetne zdjęcia, nie tylko dobre. Dowiedz się więcej o możliwościach Twojego telefonu oraz o jego ustawieniach. Ważne tematy do poznania to focus, nasycenie, balans bieli czy ISO. Im więcej dowiesz się w teorii, tym łatwiej będzie Ci dostosować ustawienia aparatu do Twoich potrzeb. Praktyka powinna przyjść zaraz po teorii - sprawdź na żywo, jaki wpływ mają wszystkien ustawienia aparatu na to, jakie robi zdjęcia.

2. Ustaw wysoką rozdzielczość i jakość zdjęć

Zdjęcia robione z wyższą rozdzielczością, będę po prostu wyglądały lepiej. Szczególnie, jeśli będziesz chciał je później oglądać na komputerze lub dużym telewizorze.

Nie używaj zooma. Staraj się podejść do obiektu, który fotografujesz tak blisko jak to możliwe. Zdjęcia robione bez zooma, mogą zawsze zostać później przycięte, a nie tracisz na jakości.

Pamiętaj, że wybierając wysoką rozdzielczość, zdjęcia zaczną zajmować więcej miejsca na Twoim telefonie. Jeśli możesz - korzystaj z zewnętrznych kart pamięci. Przemyśl zakup kilku, szczególnie jeśli jedziesz na wakacje. Jeśli Twój telefon nie posiada możliwości zapisywania zdjęc na zewnętrznym nośniku danych (np. Iphone) skorzystaj z usług zapisywania plików w chmurze. Sprawdź te najbardziej popularne - Dropbox, Google Drive. Za kilka złotych miesięcznie dostaniesz dużo miejsca na Twoje zdjęcia.

3. Używaj tylnego aparatu

Przedni aparat został stworzony do prowadzenia video konferencji. Można też robić z niego selfie? Do wszystkich innych zdjęć - korzystaj z tylnego aparatu. Ma dużo lepszą specyfikację techniczną i używanie go, zwóci Ci się w postaci lepszych zdjęć. Robienie selfie tylnym aparatem jest trudne, ale wykonalne, a zdjęcia będą dużo lepsze niż te robione przednią kamerką. Istnieją też aplikacje do robienia zdjęć dwoma aparatami jednocześnie. To ciekawa możliwość - można pokazać zarówno fotografowany obiekt jak i autora zdjęcia.

4. Obiektyw to Twój przyjaciel

Nosimy telefony w różnych dziwnych miejscach - w tylnej kieszeni, wrzucone do torby czy plecaka. Obiektyw narażony jest na zabrudzenia, ale także mikro rysy, które później mogą być widoczne na zdjęciach. Noś ze sobą szmatkę z mikrofibry i przecieraj obiektyw przed robieniem zdjęć - będziesz miał pewność, że nie będzie widać żadnych niechcianych elementów.

5. Podstawki, statywy, kije do selfie - akcesoria!

Możliwości stabilizacyjne Twojego telefonu są - mówiąc delikatnie - mocno podstawowe. Jeśli interesujesz się fotografią krajobrazu, statyw będzie Twoim najlepszym przyjacielem.

Kij do selfie pozwoli Ci łapać lepsze ujęcia, jeśli na przykład lubisz spędzać wakacje sam ze sobą.

Większośc akcesoriów jest mała i przenośna - możesz je mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a Twoje zdjęcia będą jeszcze lepsze!

6. Kontroluj światło

Przy zdjęciach robionych na zewnątrz, pamiętaj o złotej godzinie - to dwie godziny w ciągu dnia, w czasie trwania wschodu i zachodu. Światło jest wtedy ciepłe i stonowane, pozwoli wydobyć ładne kolory detale z Twoich zdjęć.

W wiekszości sytuacji, korzystaj ze światła naturalnego. Jesli robisz zdjęcia wewnątrz - rób je blisko okien czy drzwi. Bądź też zawsze świadom, skąd pada światło, abyś uniknął na przykład sytuacji, w której słońce świeci Ci prosto w obiektyw - efekty będą nieciekawe.

Jeśli chcesz nadać dramatyzmu swojej kompozycji, ustaw jedno źródło światła w ciemnym pokoju. Obiekt, który fotografujesz będzie rzucał cienie w różnych kierunkach, co może dać bardzo ciekawy efekt.

Nie używaj flasha. Sprawia, że ludzie wyglądają blado, a zdjęcia tracą kolory. Jeśli już musisz - korzystać z tych zewnętrznych, dają więcej możliwości i lepsze efekty.

7. Poznaj zasady kompozycji

Fotografia ma swoją całkiem długą historię. Są pewne teoretyczne zasady, które sprawiają, że jedno zdjęcie jest lepsze od drugiego: złoty podział, linie kadru, skala czy kadrowanie. Zapoznaj się z nimi i korzystaj. Ale pamiętaj, żeby być kreatywnym. Znając zasady, łatwiej będzie Ci je łamać i robić zdjęcia, które są ciekawe. Wchodź na krzesła, używaj odbić i luster, patrz na świat pod innym kątem.

8. Gotowe ustawienia

Większość telefonów, ma gotowe zestawy ustawień, jak np. panorama, burst czy HDR. Spróbuj je i zobacz, czy mogą Ci się przydać. Warto wiedzieć, jakie masz możliwości w telefonie, aby móc dostosować je do Twoich potrzeb fotograficznych. Aha, prośba: nie rób panoramy z poruszającymi się obiektami.

9. Aplikacje zewnętrzne

Jest ich mnóstwo. Moga być pomocne, jeśli oprogramowanie telefonu nie pozwal Ci zrobić wszystkiego, czego potrzebujesz. Apliakacje często mają wiecej możliwości, szczególnie te płatne. Pamiętaj jednak, że nie są w stanie nadrobić niskich parametrów technicznych Twojego telefonu. Kilka godnych uwagi: Camera+, Pro Capture, Shutter Cam.

10. Edytuj zdjęcia

Rób dużo zdjęć, nie chcesz przecież niczego stracić. Co więcej, lepiej zrobić za dużo zdjęć, niż później żałować, że czegoś nie udało Ci się uchwycić - może w tym pomóc ustawienie burst shot.

Wskazówka: nie edytuj zdjęć na telefonie. Rób to na komputerze, korzystając z płatnego lub darmowego oprogramowania - idealnie: Photoshop. Z darmowych, dobrze znać Canva albo Gimp - opanowanie ich na podstawowym poziomie pozwoli zdecydowanie polepszyć jakość robionych przez Ciebie zdjęć.

Pamiętaj, żeby nie przesadzać. Baw się jasnością, kontrastem i kadrowaniem - to bezpieczne ustawienia.

Write a Comment