Jak robić zdjęcia telefonem?

Podręcznik fotografii dla początkujących

Na blogu dostępnych jest bardzo dużo informacji związanych z fotografowaniem. Ciągle też dochodzą nowe. Aby łatwiej ci było dotrzeć do interesujących ciebie treści, zrobiłem spis tematów związanych z podstawami. W ten sposób powstał podręcznik fotografii dla początkujących. Znajdziesz w nim też linki do zewnętrznych zasobów. Są one dodatkowo oznaczone.

Legenda

www – link do zewnętrznej strony internetowej,

ebook – oznacza, że dane zagadnienie jest opisane w ebooku lub darmowym jego fragmencie,

książka – link do książki lub jej darmowego fragmentu opisującej dane zagadnienie,

brak wyróżnika oznacza link do wpisu na blogu.

Podręcznik fotografii dla początkujących

Ps. Jeśli potrzebujesz więcej porad związanych z fotografią, to zapisz się na NEWSLETTER + PAKIET POWITALNY.

epodręcznik

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez frazy:

poradnik fotograficzny

Czy kochasz podróżowanie dalekie i bliskie? Lubisz przywozić ze swoich wypraw/wycieczek i pokazywać znajomym zdjęcia pięknych krajobrazów , miast i miasteczek, które widzisz, napotkanych podczas wyjazdu ludzi lub bliskich osób, z którymi spędzasz czas?

Czy często zdarza Ci się, że fotografie nie oddają tego, na co patrzysz?

W tym odcinku ArtPozytywnego poradnika fotograficznego dowiesz się w jaki sposób możesz sprawić, żeby Twoje zdjęcia wyglądały lepiej. Są to rady zarówno dla posiadaczy aparatów większego kalibru, jak i dla osób fotografujących aparatem w smartfonie (telefonie).

1. Przede wszystkim bądź dobrym obserwatorem, a dopiero potem fotografem. Nie spiesz się, chyba że zajmujesz się reportażem. Nie wykonuj tysięcy podobnych ujęć. Popracuj nad przemyślanymi kadrami. O tym, jak to zrobić, możesz przeczytać tutaj.

2. Na zdjęcia wybierz porę, gdy NIE świeci pełne słonce – pokochaj poranki i/lub wczesne wieczory. Dzięki temu Twoje fotografie nabiorą pełniejszych kolorów, faktur, bardziej bajkowego charakteru.

3. Fotografuj las, kwiaty, łąkę, miasta, gdy poranek jest mglisty lub po deszczowej nocy. Poranne kolory po deszczu lub z rosą na zdjęciach są bardziej nasycone (tak samo działa szron), a mglisty las, czy miasto bardziej tajemnicze.

fotografia wykonana aparatem w telefonie

Zmień balans bieli w aparacie/telefonie z opcji auto odpowiednio na słoneczny lub pochmurno (cloudy) – prawdopodobnie teraz masz ustawienie balansu bieli (WB) jako ABW (automatyczny balans bieli) dające lekko niebieskie – zimne zabarwienie. Uzyskasz cieplejszy, bardziej przyjazny i „słoneczny” efekt.

Kucnij, zanim zrobisz zdjęcie. Jest to tzw. „perspektywa żaby”. Świat z tej pozycji wygląda inaczej, a przez to bardziej interesująco. Z tego punktu widzenia również dobrze wyglądają drzewa, dzieci i napotkane zwierzęta.

6. Poszukaj czegoś ciekawego z przodu kadru – np. kamieni, zwalonego pnia, starego lub kwitnącego drzewa, desek pomostu, kolorowych liści lub kwiatów, odbicia w kałużach. Jeśli z przodu nie ma takich elementów, poszukaj ich po bokach np. stare drzewa, ozdobna ławeczka.

7. Poczekaj aż w kadrze pojawi się daleka sylwetka człowieka lub poproś kogoś (najlepiej w jednolitym, w ciemnym ubraniu), żeby stanął w oddali, bliżej jednego z boków kadru, a nie w jego centrum.

8. Zrób zdjęcie trochę ciemniejsze niż pokazuje aparat (poszukaj korekcji ekspozycji i ustaw ok -1/3) – uzyskasz bardziej nasycone kolory. Przy większym słońcu nawet -0,7. Warto też zaopatrzyć siew filtr polaryzacyjny, który zmniejsza dodatkowo różnicę kontrastu pomiędzy fragmentami jasnymi i ciemnymi kadru. Gdy już zrozumiesz, czym jest „ciekawe” światło, zakochaj się w eksperymentowaniu, w rzadziej widzianych przez Ciebie porach dnia i miejscach, nowych dla Ciebie typach oświetlania przedmiotów, natury i ludzi. Zobaczysz, że ten wysiłek opłaci się w postaci uczucia radości i satysfakcji, gdy ujrzysz zupełnie nowy efekt.

9. Unikaj tłumów na fotografiach. Jeśli masz możliwość, korzystaj z szarego filtra ND, tak aby długi czas naświetlnia „usunął” nadmiar ludzi z kadru lub wychodź w plener bardzo wcześnie rano. Filtr ND (szary) oraz CLP (polaryzacyjny) z punktu 8 można dostać również w wersji dla telefonów np. firmy Apexel.

10. Unikaj „bałaganu” w tle – śmietniki, samochody, jaskrawe elementy (np. balony, samochody), reklamy czyli elementy zbędne i/lub niepasujące kolorem do reszty kadru. Nadmiar kolorów również tworzy wrażenie chaosu. W tym przypadku możesz spróbować konwersji zdjęcia na czarno-białe, przytłumienia wybranych barw, lub usunięcia niepotrzebnych elementów. Najkorzystniej jest jednak pomyśleć o tym na etapie tworzenia kadru.

11. Jeśli jest mało światła (wnętrza, wieczory), postaw aparat na ziemi, murku, ławce, lub przytrzymaj go 2 rękami z łokciami opartymi o coś stabilnego (statyw byłby najlepszy, ale nie zawsze jest pod ręką). Uważaj na to szczególnie po zachodzie słońca. Jeśli fotografujesz telefonem, wybierz taką aplikacje, która pozwoli Ci decydować o stosowanym parametrze ISO (czułość matrycy aparatu na światło). Zwróć na nie uwagę również w aparacie. Im niższe ISO, tym lepsza jakość obrazu, ale dłuższy czas wykonania zdjęcia. Gdy jest ciemno, nie utrzymasz nieruchomo aparatu lub telefonu, jeśli nie podniesiesz ISO lub nie umieścisz aparatu na statywie lub czymś stabilnym. To drugie zwykle jest bardziej korzystnie, niż podwyższone ISO (czułość matrycy aparatu na światło) – jakość zdjęć jest lepsza i można zapisać na matrycy ruch obiektów np. jadącego pociągu lub samochodów. O fotografowaniu ruchomych obiektów i o czasie naświetlania w fotografii przeczytasz więcej tutaj.

12. Zanim zrobisz zdjęcie, dokładnie się rozejrzyj. Zajrzyj w bramę, za róg budynku, wyjdź za zakręt drogi, kucnij, wejdź na chody, spójrz w górę. Nie idź za innymi, tylko poszukaj własnego ujęcia. Podejdź bliżej lub oddal się trochę. Jest to szczególnie ważne w przypadku fotografowania telefonem. Użycie zoomu cyfrowego (przybliżenia) powoduje mocne pogorszenie jakości obrazu.

13. Nie bój się pionowych zdjęcie. Zrób je zaraz po tym, gdy wykonasz poziome i odwrotnie. Porównaj obydwa ujęcia na ekranie komputera.

14. Krajobrazy typu góry, morze, fotografuj podczas załamania pogody. Uzyskasz niezapomniany efekt.

zachód słońca przed burzą

letnia ulewa

idzie śnieżyca

15. Gdy niebo jest szare, albo „nieciekawe”, poszukaj odbić w kałużach, stawach, jeziorach, fontannach, w szybach, witrynach sklepowych, maskach samochodów, lustrach lub jeśli fotografujesz przyrodę, poszukaj „ramek” np. z zielonych gałęzi.

16. Gdy fotografujesz ludzi, nie każ im patrzyć prosto w obiekty, a dzieciom nie mów „uśmiechnij się”. Staraj się poznać wcześniej osoby, którym robisz portrety, tak aby czuły się z Tobą komfortowy i aby oddać w fotografiach ich charakter – rozmowa jest ważna!

17. Wykonując portrety w plenerze, na pierwszym planie koło twarzy poszukaj liści, gałązek, kwiatów – utworzą „ramkę” dookoła twarzy. Jeśli masz tryb manualny w aparacie, otwórz jak najbardziej przysłonę, aby rozmyć tło – uzyskać małą glebie ostrości. O głębi ostrości przeczytasz więcej tutaj.

18. Miasto nocą fotografuj ok 1h po zachodzie słońca – niebo pozostanie niebieskie, a światła aut zarejestrują się na zdjęciach jako kolorowe smugi (białe i czerwone). Pamiętaj tylko aby aparat lub telefon postawić na statywie lub murku i obniżyć ISO. W późniejszych godzinach niebo na zdjęciu będzie już czarne. Najkorzystniejszy czas naświetlania w nocnej fotografii miejskiej przynajmniej 15-30s.

19. Szukaj w układzie kadru podziału na 3, ukośnych linii lub symetrii/odbić lub powtarzających się elementów – rytmów (stopnie schodów, kolumny, pnie drzew przy alejce, bruk, sztachety płotu itd.), w fotografii ludzi stawiaj na prawdziwe emocje. Te elementy wzbogacą przekaz fotografii.

20. Obejrzyj zrobione przez siebie fotografie w komputerze lub na tablecie, zanim niektóre z nich wyrzucisz. Ekran aparatu/telefonu, szczególnie w słoneczne dni, nie jest wiarygodny. Gdy robisz zdjęcia w słońcu, korzystaj z wizjera aparatu.

Opracowała Katarzyna Maczyszyn

Fotografie Katarzyna Maczyszyn

Jeśli jesteś zainteresowany kolejną edycja warsztatów fotografii od podstaw – zapraszamy już w sierpniu – informacje i wstępne zapisy

We wrześniu szykujemy też dla Was również warsztaty fotografii mobilnej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami od nas, wypełnij formularz poniżej:.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Chcę otrzymywać od ArtPozytywnych artykuły i informacje dotyczące fotografii, organizowanych plenerów, spotkań i warsztatów na podany przeze mnie adres e-mail

Nasza politykę prywatności znajdziesz tutaj

Jak robić zdjęcia telefonem?

Jak robić zdjęcia telefonem?

Niesamowicie popularnym powiedzeniem dla wielu fotografów w ostatnich latach stały się słowa Chase’a Jarvis’a:

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Nie uchwycimy zdarzeń, które dane nam jest zobaczyć nie mając czym ich zarejestrować, więc kierując się prawdziwie reporterską filozofią, Jarvis w swojej książce z 2009 roku uczy jak robić zdjęcia telefonem i gorąco rekomenduje go jako najlepszy aparat.

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o profesjonalnych lustrzankach i bezlusterkowcach jako najlepszych aparatach. Duże matryce, szeroki wybór optyki, bezbłędny autofocus i cała lista kolejnych zalet, które przychodzą nam do głowy na myśl o tych urządzeniach to argumenty które przemawiają głównie w kategorii jakości obrazu lub niezawodności, a Jarvis sugeruje, że przy wyborze najlepszego aparatu powinniśmy kierować się innym kryterium – Czy możemy zrobić zdjęcie zawsze kiedy tylko pojawi się potrzeba?

fot. Marco Chilese (Samsung S8) @unsplash

Pomimo, że w tej kwestii prymu smartfonów nie da się podważyć, to na pewno nadal możemy popracować nad jakością obrazu. Oczywiście od wydania książki minęła już ponad dekada i ciężko jest porównać aparaty smartfonów z tamtego okresu z dzisiejszymi. Z pewnością jednak nadal znajdziemy kilka sposobów aby podnieść poziom naszych zdjęć – dlatego w tym właśnie wpisie skupimy się na tym jak fotografować telefonem.

Zanim zaczniemy fotografować

Do samego fotografowania telefonem nie powinno nam być potrzebne przygotowanie – w końcu zaprzecza to trochę pierwotnemu założeniu zgodnie z którym nasz aparat powinien być zawsze gotowy do użycia. Na początek warto jednak zajrzeć do ustawień naszego telefonu i sprawdzić jaki jest domyślny format wykonywanego zdjęcia. Ustawienia tego nie będziemy musieli zmieniać każdorazowo, a będzie ono miało duży wpływ na naszą fotografię.

Niektóre modele telefonów mimo że posiadają matrycę w formacie 4:3, mają domyślnie ustawiony format zgodny z rozmiarem ekranu. Powoduje to że nie wykorzystują całej dostępnej rozdzielczości aparatu, a obraz przycinają do wymiarów wyświetlacza.

fot. vadim-babenko (Google Pixel 3) @unsplash

Czy powinniśmy się tym przejmować? Jeśli zamierzamy po prostu zamieścić zdjęcie na portalu społecznościowym, nie będzie to miało większego znaczenia. Przykładowo używając instagrama wystarczy nam że zdjęcie na szerokość będzie miało 1080 pikseli, co nie jest wygórowanym wymogiem. Jeśli zależy nam jednak na jak najlepszej jakości to warto sprawdzić które ustawienie wykorzystuje całą matrycę aparatu – w ten sposób rejestrujemy po prostu więcej, a zdjęcie zawsze możemy później dociąć.

Niektóre z modeli telefonów oferują nam dosyć zaawansowane tryby – nawet takie w pełni manualne. Mając kontrolę nad parametrami ekspozycji możemy łatwiej zrealizować naszą wizję robiąc zdjęcie. Dla osób niezaznajomionych z teorią kluczowy będzie tutaj tzw. trójkąt ekspozycji czyli absolutna podstawa działania aparatu fotograficznego.

Nie zawsze mamy możliwość samodzielnego doboru parametrów ale na szczęście nie jest to obowiązkowe do wykonania dobrego zdjęcia. Co więcej warto zaznaczyć jeszcze raz, że dużą rolę w fotografowaniu telefonem pełni spontaniczność, więc spokojnie możemy pozwolić sobie oddelegować pewne kwestie techniczne coraz doskonalszej automatyce.

Jak fotografować telefonem?

Fotografowanie telefonem nie powinno być przez nas traktowane jak coś zupełnie odmiennego od robienia zdjęć lustrzanką – chociażby obowiązują nas te same zasady kompozycji, więc warto przypomnieć sobie o najważniejszych z nich.

fot. Moren Hsu (OnePlus 5) @unsplash

Kompozycja to sposób na ułożenie elementów zdjęcia w sposób ułatwiający odbiór. Chcąc tworzyć lepsze fotografie należy zastanowić się nad znaczeniem każdego elementu naszego zdjęcia – np. ile miejsca nad lub po bokach fotografowanego obiektu potrzebujemy zostawić? Czy powinniśmy fotografowaną osobę przedstawić z perspektywy od dołu, czy od góry? itd.

Cechy które nadajemy zdjęciu przez odpowiednie skomponowanie jego zawartości mają kluczowy wpływ na to co komunikuje zdjęcie. Przykładowo fotografując sportowców warto posłużyć się kompozycją dynamiczną, która sugeruje ruch fotografowanych obiektów i prawdopodobnie lepiej oddaje cechy charakterystyczne tematu.

Tutaj możemy dokonać pierwszego rozróżnienia – w opozycji do kompozycji dynamicznej jest kompozycja statyczna. Charakteryzują ją linie pionowe lub poziome, mogące przecinać się pod kątem prostym, tworzące określony rytm, zachowujące porządek. Kompozycję dynamizują linie ukośne, brak porządku lub zaburzenie rytmu – tych cech możemy się spodziewać po kompozycji dynamicznej.

Kolejnym rozróżnieniem może być podział na kompozycje zamkniętą – w której wszystkie obiekty nie wykraczając poza obrys kadru – oraz otwartą, gdzie obiekty nie są całkiem widoczne w obrębie kadru i przycięte otwierając kompozycję.

Jeśli chcemy tworzyć lepsze zdjęcia telefonem, warto zapoznać się też z różnymi sposobami podziału kadru. Możemy tu kierować się symetrią, złotym podziałem czy też “Rule of thirds” gdzie mocne punkty kompozycji wyznaczają przecięcia lini dzielących kadr na 3 części pionowe i 3 poziome. Ostatni z tych sposobów jest bardzo popularny wśród fotografów, więc bardzo prawdopodobne że możemy doszukać się opcji wyświetlenia maski ze wspomnianymi liniami na ekranie naszego telefonu – z pewnością warto korzystać z tej opcji.

W kompozycji dużą rolę grają też wykorzystane kolory. Warto zastanowić się nad używaną paletą (chłodną lub ciepłą) sposobem w jaki uzupełniają się kolory, jaki może być ich symbolizm na zdjęciu i z czym skojarzy je sobie odbiorca. Czasem należy też zadać sobie pytanie, czy kolor na określonym zdjęciu jest w ogóle potrzebny? Jeśli odpowiedź brzmi “nie” możemy się go pozbyć i zdecydować się na kompozycję monochromatyczną.

Szeroki kąt i telephoto

Rodzaj użytego obiektywu w oczywisty sposób wpływa na fotografię i możliwość wykorzystania takich narzędzi w smartfonie jest bardzo przydatna. Podstawowe zastosowanie dodatkowych ogniskowych raczej przychodzi nam naturalnie, długi obiektyw wykorzystujemy kiedy nie możemy podejść bliżej do fotografowanego obiektu, a szeroki kąt pomoże kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca aby zmieścić wszystko w kadrze.

Charakterystyka różnych ogniskowych ma jednak też wpływ na sposób w jaki powstaje obraz. Obiektywy o szerokim kącie w charakterystyczny sposób przerysowują fotografowane z bliska obiekty, natomiast teleobiektywy rysują obraz znacznie wierniejszy rzeczywistości. Dlatego też czasem warto skorzystać z teleobiektywu nawet kiedy możemy podejść z aparatem/telefonem bliżej, przykładowo przy portrecie lub fotografii produktowej. Szeroki kąt za to pomoże nam w zdynamizowaniu kompozycji, co może się przydać np. przy fotografii reportażowej.

Tryb HDR

HDR czyli High Dynamic Range to tryb który umożliwia fotografowanie zachowując bardzo dużą rozpiętość tonalną na zdjęciu. Najczęściej wykorzystywany przy fotografii reklamowej wnętrz mieszkań stał się również bardzo popularną funkcją w aparatach smartfonów, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie rejestrować detale w cieniu i w pełnym świetle. Mimo dużej pożyteczności funkcji, czasem przez nią uzyskujemy efekt wręcz nierealny, działający na niekorzyść naszej fotografii. Fotografując krajobraz lub architekturę, z pewnością będzie przydatny ale możemy znaleźć się w sytuacjach w których będziemy preferować kontrast na zdjęciu, wynikający z różnicy między zacienionymi i dobrze oświetlonymi partiami. Wystarczy wtedy wybrać kliknięciem na wyświetlaczu, na które partie obrazu ustawiamy parametry ekspozycji i obrazy mogą zyskać na dodatkowej głębi dzięki zastosowaniu zwiększonego kontrastu.

fot. Kamil Kalkan (Iphone 8) @unsplash

Co dalej? – mobilna obróbka zdjęć

Filtry nakładane na zdjęcia z telefonu czasy swojej największej popularności mają prawdopodobnie już za sobą. Na szczęście coraz częściej zastępują je efekty subtelniejsze, mające na celu podkreślenie atutów lub ukrycie niedoskonałości fotografii. Na szczęście, ponieważ obrabiając zdjęcie musimy pamiętać, że nie możemy z kiepskiego zdjęcia stworzyć dobrego za pomocą filtru.

Poniżej przykładowe zdjęcie w sposób przesadzony i subtelny. W przypadku przesadzonej wersji zdjęcia widzimy chłodne cienie i żółto-pomarańczowe, jasne partie zdjęcia. Filtry w tym stylu mają za zadanie imitowanie zdjęć z polaroidów jednak efekt ten jest nie tylko bardzo oklepany ale nie dodaje nic do zdjęcia i sprawia że staje się ono mało estetyczne. Podobnie ma się zastosowanie rozmycia – może podkreślać istotną dla autora informację ale nie wygląda realistycznie i przeszkadza w odbiorze zdjęcia.

Użyj suwaka, aby porównać oba obrazki

Znacznie korzystniej będzie się prezentować zdjęcie z wykorzystaniem trybu portretowego, lub umiarkowanym rozmyciem wzdłuż jednej linii – imituje to płaszczyznę ostrości z jaką możemy się spotkać fotografując aparatem z dużą matrycą. Warto pamiętać że efekt będzie działał tylko kiedy będzie subtelny, a najczęściej też dobrze zrezygnować z niego całkowicie. Dodatkowo na zdjęciu została lekko zmniejszona jasność prześwietlonych partii zdjęcia i zostało dodane trochę kontrastu.

Obróbka to często indywidualna kwestia i dużo zależy od naszego gustu, ale bądźmy łagodni jeśli chcemy aby nasze zdjęcia wyglądały jak najlepiej.

Przydatne gadżety

Decydujemy się na fotografowanie telefonem, możemy sobie pomóc korzystając z kilku gadżetów ułatwiających nam zadanie.

Najbardziej oczywistym narzędziem będzie statyw z uchwytem do smartfonów. Pozwoli nam na wykonywanie długich ekspozycji i przyda się do zachowania tej stałej perspektywy do serii zdjęć lub filmu …lub w jeszcze innym scenariuszu, gdyż jest to prawdziwie uniwersalne narzędzie.

Możemy zdecydować się też na zakup uchwytu z osłoną przeciwsłoneczną – pomoże ona zachować kontrast kiedy będziemy celować obiektywem pod światło.

Przy okazji światła – w sytuacjach kiedy będzie nam go brakować przy fotografowaniu pomocna może okazać się lampa LED. Światło tego typu w przeciwieństwie do świetlówek nie będzie generowało niepożądanego efektu przebiegających po kadrze pasków.

Dla modeli smartfonów posiadających możliwość użycia zewnętrznej pamięci dobrym wyborem będzie dobranie też szybkiej karty – producenci tacy jak SanDisk oferują modele z fotograficznej serii ExtremePro również w wariantach mikroSD.

Na koniec prawdopodobnie najważniejsza rekomendacja – książki fotograficzne oraz dzieła wzbogacające wiedzę i poszerzające horyzonty. Wiedza i doświadczenie będą najważniejszymi czynnikami wpływającymi na fotografie które tworzymy. Dobrze jednak pamiętać że tego jak dobrze posługiwać się kompozycją na zdjęciu dowiemy się nie tylko z książki ale również oglądając obrazy mistrzów malarstwa, czy kinematografii.

Czy przyszłością fotografii jest.. smartfon?

Próbując zgadnąć co czeka nas w przyszłości, wielu dochodzi do podobnej hipotezy. W końcu od kilku lat telefony wykorzystywane są nawet na planach poważnych produkcji filmowych i coraz trudniej mieć zastrzeżenia do jakości zdjęć z telefonów. Większość zawodowców i miłośników fotografii podchodzi do tego zagadnienia sceptycznie i podobne poglądy wyraża również chociażby Elliott Erwitt.

Ciężko jest jednak jednoznacznie powiedzieć co przyniesie przyszłość, ale możemy uznać, że sama dyskusja na temat zastąpienia profesjonalnych aparatów telefonami jest znakomitym świadectwem jakości dla współczesnej fotografii mobilnej. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie w pełni zastąpić aparatów telefonem, to nie można lekceważyć potencjału narzędzi które oferuje nam technologia.

Data: 5 maja, 2021

Autor: fripers.pl

Tagi:

Write a Comment