Fotografia krok po kroku, czyli kilka słów o tym, jak możesz robić lepsze zdjęcia

7 grzechów głównych początkujących fotografów [poradnik]

Początki zawsze są trudne — obojętne, czy zaczynamy gotować, jeździć samochodem czy fotografować. W dzisiejszym poradniku opiszę podstawowe błędy, które widzę na większości fotografii osób raczkujących w tej dziedzinie. Myślę, że po jego przeczytaniu będzie Wam łatwiej uniknąć takich potknięć.

Lampa błyskowa

Większość aparatów cyfrowych ma wbudowaną lampę błyskową. Jeśli interesują Was bardziej ambitne zdjęcia, którymi będziecie dzielić się z innymi, należy zapomnieć o jej istnieniu w większości sytuacji. O ile na cioci na imieninach zda egzamin jako łatwy sposób doświetlenia sceny, o tyle w każdym innym rodzaju fotografii jest raczej mało użyteczna.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Flesz'em all -jak pracować z lampą błyskową?

Wbudowana lampa błyskowa to przede wszystkim mikroskopijny palnik znajdujący się bardzo blisko osi optycznej aparatu, dający płaskie i twarde światło. Po prostu o niej zapomnijcie, chyba że jesteście miłośnikami świecenia i chcecie ją wykorzystać do specjalnych efektów.

Tło i jego rozmycie

Dziś żyjemy w epoce łatwo dostępnych lustrzanek cyfrowych. Już za ok. 1200 zł można kupić najniższy model lustrzanki wraz z obiektywem jednej z renomowanych firm. Niemal wszyscy początkujący fotografowie od razu zachłystują się pięknym rozmyciem tła, czyli tzw. bokeh, którego wydobycie możliwe jest dzięki stosunkowo dużej matrycy. Niestety w tym wypadku skupiamy się tylko na tym, co znajduje się na pierwszym planie, nie patrząc, że z głowy modelki wystaje drzewo czy latarnia.

fot. Jakub Kaźmierczyk

Fotografując, trzeba skupić się na całym kadrze, a nie tylko na tym, co jest ostre. Rozglądajcie się po wizjerze czy wyświetlaczu, tak aby uniknąć tego błędu. Często, szczególnie w fotografii produktowej, celowo ustawia się mnóstwo rzeczy poza obszarem ostrości w celu wzbogacenia kadru. Na poniższych zdjęciach celowo dodałem takie elementy, jak oliwa z oliwek czy lampki choinkowe. Mimo że są one w obszarze nieostrości, tworzą klimat.

Pomysł

Na zdjęcie trzeba mieć przede wszystkim dobry pomysł, myśleć, jak będzie wyglądać gotowa fotografia. Najgorszym z możliwych sposobów na portrety jest wyjście na spacer, wzięcie aparatu i fotografowanie na siłę współspacerowicza. Jeśli druga osoba nie chce, żeby ktoś jej robił zdjęcia, nie liczcie na ciekawe efekty. Jeśli planujecie zdjęcia z modelką/modelem na spacerze, jeszcze przed wyjściem porozmawiajcie z tą osobą. Powiedzcie, na jakich zdjęciach Wam zależy, gdzie znajduje się jakieś ciekawe miejsce.

Fotografując lustro ? czyli jak korzystać z motywów? ? cz. II

Na pewno sytuacja będzie bardziej komfortowa, modelka będzie mogła przed wyjściem przypudrować nosek, a model założyć spodnie bez dziur ;). To naprawdę nie boli, współpraca będzie efektywniejsza, a co za tym idzie — zdjęcia lepsze.

Kompozycja

Jeśli zaczynacie przygodę z fotografią, najprawdopodobniej Wasze zdjęcia mają centralny kadr. Co to oznacza? Obiekt, który fotografujecie, jest umieszczony centralnie, przez co kompozycja staje się mało ciekawa i dynamiczna. Poczytajcie o takich pojęciach jak trójpodział czy złoty podział. To bardzo prosta zasada, która mówi o tym, aby horyzont na zdjęciu nie przechodził idealnie przez środek zdjęcia, a przecinał go w 1/3 lub 2/3 wysokości.

Trójpodział ? prosty przepis na harmonię?

Trójpodział wyznacza cztery "mocne punkty" kadru, leżące na zbiegu czterech linii (dwóch poziomych i dwóch pionowych) dzielących zdjęcie na dziewięć równych prostokątów. Decydując się na umieszczenie obiektu w jednym z "mocnych punktów", otrzymacie o wiele ciekawszy kadr. Warto tam lokować najbardziej istotne elementy zdjęcia, np. ludzkie twarze. Na liniach poziomych tworzących "mocne punkty" starajcie się umieszczać linie horyzontu, a na pionowych drzewa czy linie ścian.

fot. Jakub Kaźmierczyk

Fotografując osobę zwróćcie, uwagę na to, w którą stronę spogląda. Właśnie po tej stronie zostawcie więcej miejsca. Jeśli modelka patrzy w swoje prawo, kadrując, zostawcie więcej miejsca po lewej stronie zdjęcia. Powyższe zdjęcia przedstawiają trójpodział i prowadzenie wzroku do środka kadru.

Piękna, słoneczna pogoda

Widząc słońce w zenicie, kiedy na niebie nie ma nawet pół chmurki, wielu adeptów fotografii myśli: "Piękna pogoda, będą świetne zdjęcia". Nic bardziej mylnego – jeśli nie używa żadnych blend, ekranów dyfuzyjnych czy lamp błyskowych i stawia modelkę w słońcu, na 99% zdjęcia wylądują w koszu na śmieci. Cienie, które rzucają włosy, nos, itp., po prostu poprzecinają modelkę, oszpecą ją, dodatkowo przepalenia po prostu zabiją fotografię. Nie widzę żadnych przeciwwskazań do robienia zdjęć w taką pogodę, ale postawcie modelkę w zacienionym miejscu — światło będzie zdecydowanie przyjemniejsze, bardziej miękkie i plastyczne.

Chcesz podbić Internet swoimi zdjęciami? Naucz się kultury [poradnik]

Poniższe zdjęcie zrobiłem w słoneczny dzień. Zdecydowałem się ustawić parę młodą w cieniu drzew. Dzięki temu twarze są wolne od smolistych cieni czy przepaleń. Jeśli już chcecie fotografować w słońcu, spróbujcie ustawić modelkę pod słońce, odpowiednio kompensując ekspozycję. Efekty mogą być naprawdę ciekawe!

fot. Jakub Kaźmierczyk

Photoshop

Bardzo wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią instaluje na komputerze różne, często bardzo zaawansowane programy do obróbki zdjęć. Po zgraniu kiepskiego materiału źródłowego na dysk twardy zaczyna psuć go jeszcze bardziej, używając filtrów efektowych, dodając ramki, słowa ulubionej piosenki (raz widziałem cytaty z piosenki disco polo), wielki podpis czy inne „upiększacze”.

Postprodukcja nie jest niczym złym, ale nie naprawi kiepskich zdjęć. Photoshop to potężne narzędzie do obróbki, a nie tworzenia zdjęć. Nie mam nic przeciwko niemu, ale pamiętajcie, aby korzystać z tego narzędzia z głową. Mało tego, jestem zdania, że zdjęcia wręcz należy obrabiać, ponieważ szczególnie lepsze aparaty robią bardzo surowe zdjęcia, z maksimum informacji tonalnej. Nie bójcie się suwaka jasności, kontrastu czy nasycenia – oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Zdjęcia czarno-białe, szumy, rysy

Ten podpunkt będzie rozwinięciem poprzedniego. Nie wiem dlaczego, ale wiele osób dorabia ideologię do zdjęć, zmieniając ich kolorystykę, dodając szum, rysy itp. Tym sposobem nie osiągnie się nic dobrego. Zdjęcie powinno mówić samo za siebie, więc nie twórzcie na siłę ideologii tam, gdzie jej nie ma.

Blog fotograficzny

Porady

Zmysłowy akt – sztuka wyrażania siebie

Podoba ci się akt kobiecy w fotografii, ale wolałabyś wykonać zdjęcia samodzielnie? Fotografia sensualna jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić kobiecość, przedstawić w kilku ujęciach zmysłowość, nutkę tajemnicy i uwodzicielskość, nie wspominając o tym, że dobrze wykonane ujęcie podniesie twoją samoocenę. W końcu ludzkie ciało jest piękne, bez względu na kolor włosów, oczu, rozmiar piersi czy wagę. Fotografie sensualne pozwolą ci odkryć swoje atuty na nowo, nawet jeśli nigdy nie pokażesz ich nikomu lub podarujesz bliskiej osobie, np. w formie intymnego prezentu. Chcesz wiedzieć, jak wykonać piękne akty? Czytaj dalej, a poznasz kilka wskazówek, które z pewnością ci to ułatwią.

Fotografia krok po kroku, czyli kilka słów o tym, jak możesz robić lepsze zdjęcia

Przedstawiamy porady fotograficzne, dzięki którym Twoje zdjęcia będą dokładnie takie, jakie chcesz. A przynajmniej na pewno zbliżą się do tego upragnionego ideału.

Fotografia towarzyszy nam obecnie każdego dnia. Wykonując zdjęcia możemy utrwalić ważne dla nas chwile, uwiecznić piękne widoki, a także wyrazić siebie. Nic więc dziwnego, że chętnie chwytamy za aparat lub telefon. Niestety, nasze zdjęcia nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Często wychodzą nieostre lub są źle wykadrowane. Na szczęście, robienia idealnych zdjęć można się nauczyć. Poznanie i przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli ci cieszyć się dużo lepszymi zdjęciami, które zachwycą twoich bliskich.

Sprzęt wcale nie jest najważniejszy

Wiele osób rezygnuje z rozwijania swojej pasji i wykonywania zdjęć, ponieważ uważają, że dobre fotografie można wykonać jedynie drogim sprzętem fotograficznym, na który nie mogą sobie obecnie pozwolić. To błąd! Musisz bowiem wiedzieć, że do wykonania idealnego zdjęcia wcale nie potrzebujesz lustrzanki z obiektywem za kilka tysięcy złotych. Owszem, dobry aparat pozwala na więcej, nie jest jednak niezbędny. Zachwycające, klimatyczne zdjęcia z powodzeniem możesz zrobić zwykłym aparatem kompaktowym, a nawet telefonem. Jeśli więc nie możesz pozwolić sobie na zakup wysokiej klasy aparatu fotograficznego nie oznacza to, że powinieneś zrezygnować z fotografowania. Najważniejsze są bowiem twoje umiejętności i wiedza - a tą możesz zdobywać bez drogiego sprzętu!

Dobre kadrowanie: sprawdź, co musisz wiedzieć?

Podstawą dobrej fotografii jest odpowiednie kadrowanie. Bez niego zdjęcie będzie nieatrakcyjne i nijakie. Początkujące osoby powinny rozpocząć od kadrowania centralnego. Co kryje się pod tym pojęciem? Oznacza ono po prostu, że to, co chcemy uwiecznić na zdjęciu, powinno znajdować się na środku fotografii. W tym celu warto w wyobraźni podzielić sobie widziany obraz trzema pionowymi i poziomymi liniami. To, co interesujące, powinno znaleźć się w punktach przecięcia. Co ważne, warto dbać również o to, aby kadr nie był zbyt szeroki. Dlatego też postarajmy się, by to, co chcemy uwiecznić na zdjęciu, wypełniało je w całości - bez zbyt wielu innych dodatkowych elementów obraz będzie bardziej spójny i przyciągający wzrok. Jeśli więc fotografujesz zabytek lub inną osobę podejdź na tyle blisko, by tylko ona wypełniała twój kadr (oczywiście są od tej reguły wyjątki, ale ich zastosowanie najczęściej poleca się nieco bardziej zaawansowanym amatorom fotografowania).

Warto też pamiętać o tym, by sztywno nie trzymać się poziomej pozycji aparatu. Wiele osób uznaje, że należy wykonywać jedynie poziome fotografie. Tymczasem obracanie aparatu do pionu może dać naprawdę ciekawe efekty - nie bójmy się więc tego.

Mówiąc o odpowiednim kadrowaniu nie sposób nie wspomnieć także o tym, jak ważne są ćwiczenia. To właśnie dzięki nim możemy bowiem nabyć cenne umiejętności, które pozwolą nam w przyszłości intuicyjnie kadrować dobrze swoje zdjęcia. Jak ćwiczyć? Najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie tych samych obiektów w różny sposób - z dołu, z góry, z boku, z daleka i z bliska oraz późniejsze porównywanie efektów. Dzięki temu sam wyczujesz jak najlepiej fotografować pomnik a jak dziecko lub zwierzę. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli na zdjęciu uchwycisz zbyt szeroki plan, możesz pokusić się o późniejsze kadrowanie w programie graficznym, jednak będzie się to wiązało z dodatkową pracą.

Dlaczego światło ma tak ogromne znaczenie?

Każdy doświadczony fotograf powie ci z pewnością, że podstawą dobrego zdjęcia jest odpowiednie oświetlenie. Dlaczego? To właśnie światło trafiając na kliszę (fotografia analogowa) lub na matrycę światłoczułą (fotografia cyfrowa) zapisuje obraz. Dlatego też nie może go zabraknąć, ani być zbyt wiele. Co ważne, liczy się nie tylko jego intensywność, ale również kierunek.

Intensywność światła, czyli mówiąc kolokwialnie jego „moc” wpływa na czas naświetlania zdjęcia. Jeśli światła brakuje musisz liczyć się z tym, że aparat może potrzebować nawet kilkudziesięciu sekund na wykonanie dobrego ujęcia (w tym czasie należy trzymać aparat w bezruchu – najlepiej na statywie).

Kierunek światła również może wpływać na zdjęcie. Z tego właśnie powodu warto dbać o to, by podczas fotografowania mieć źródło światła za nami lub z boku. Jeśli światło (słoneczne lub sztuczne) będzie świeciło prosto w twój obiektyw, zdjęcie nie ma szans wyjść dobrze. Zasadniczo, większość fotografów poleca osobom początkującym korzystać ze źródeł światła znajdujących się za nimi. Po czasie, kiedy poczujesz się pewniej i będzie ci zależało na tym, by twoje zdjęcia były ciekawe, a kolory intensywne i wiernie odwzorowane na fotografii, możesz zacząć eksperymentować ze światłem bocznym. Daje ono bowiem wiele możliwości. W zależności od jego kierunku możesz uzyskać ciekawy efekt jaki dadzą światłocienie.

Temperatura barwowa - dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Z pewnością zauważyłeś, że słońce świeci nieco inaczej w samo południe, a inaczej wieczorem. Niektóre rodzaje światła mają ciepły odcień, inne zaś są zimne - wpływa na to temperatura barwowa, którą określa się w Kelwinach. Im niższa jest temperatura barwowa danego źródła światła, tym jest ono cieplejsze. Analogicznie - wysoka temperatura barwowa to światło chłodne. Warto zdawać sobie z tego sprawę i umiejętnie wykorzystywać warunki, jakie aktualnie panują na zewnątrz. Przykładowo - jeśli zależy ci na zrobieniu klimatycznych ujęć dziecka, raczej nie decyduj się na wykonywanie ich w pochmurny dzień, a postaw na słoneczny ranek, kiedy to możesz wykorzystać ciepły odcień światła słonecznego.

Nie bój się eksperymentów - spójrz z innej perspektywy!

Oglądasz swoje zdjęcia i wydaje ci się, że wszystkie wyglądają podobnie? To częsty problem osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Zazwyczaj ustawiają się centralnie do fotografowanego obiektu, dodatkowo stojąc za daleko co sprawia, że w kadrze pojawiają się niepotrzebne, rozpraszające wzrok elementy. Dlatego też czasem warto zmienić perspektywę. Wejść na wzniesienie, ukucnąć, a nawet położyć się. Jeśli połączysz to ze zmianą orientacji aparatu na pionową możesz uzyskać naprawdę ciekawe, niecodzienne efekty, które sprawią, że twoje zdjęcia staną się ciekawsze. Nie bój się więc eksperymentowania!

Zdjęcia nocą - jak je wykonywać?

Przeglądasz zdjęcia w Internecie i nie możesz napatrzeć się na klimatyczne, pełne uroku zdjęcia wykonane nocą? Tymczasem twoje próby robienia zdjęć po zmroku kończą się rozmazanymi, niewyraźnymi kadrami, które nie prezentują się tak, jakbyś tego chciał? To częsty problem początkujących fotografów. Zwykłe aparaty często nie są bowiem w stanie zapewnić nam dostatecznego oświetlenia, nawet przy wykorzystaniu lampy błyskowej. Lub dla odmiany flesz jest za mocny co sprawia, że zdjęcia są prześwietlone, a uwiecznione na nich osoby wyglądają karykaturalnie. Jak więc robić dobre, nocne zdjęcia? Sprawdźmy.

Podstawą jest zadbanie o długi czas naświetlania zdjęcia. O ile w ciągu dnia wystarczy ułamek sekundy, w nocy aparat potrzebuje nawet kilku minut aby zarejestrować w matrycy wszystkie szczegóły. Dlatego też musisz zapomnieć o robieniu nocnych zdjęć „z ręki”. Dobry statyw, na którym umieścisz aparat sprawi, że zdjęcie będzie wyraźne i pełne kolorów.

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest podniesienie czułości ISO w swoim aparacie. W przypadku nocnych zdjęć najlepiej sprawdzają się ustawienia ISO do parametrów 1600, 3200 a nawet i wyższych. Zwiększenie czułości ISO przyczyni się również do skrócenia czasu naświetlania jaki jest niezbędny do wykonania dobrego, wyraźnego zdjęcia. W niektórych przypadkach może więc sprawić, że poradzisz sobie bez statywu. Co ważne, podczas robienia zdjęć lepiej nie korzystać z wbudowanej w aparacie lampy błyskowej - to właśnie jej mocne, intensywne światło przyczynia się do nienaturalnego wyglądu zdjęć. Wykorzystaj dodatkową lampę, którą doświetlisz fotografowane obiekty oraz światła miasta - lampy, neony, podświetlane reklamy. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej klimatyczne.

Warto pamiętać również o tym, że zdjęcia nocne - pomimo swojej nazwy, nie powinny być wykonywane w środku nocy, a po zachodzie słońca. Wówczas niebo nie ma jeszcze czarnego koloru a jest ciemnoniebieskie co sprawia, że fotografie wykonane o tej porze są znacznie bardziej atrakcyjne.

Edycja zdjęć - nie przesadzaj z ilością efektów

Po zrzuceniu zdjęć z karty aparatu lub telefonu często nie do końca jesteśmy zadowoleni z ich ostrości lub nasycenia kolorami. Wydaje nam się, że widok, który utrwaliliśmy, w rzeczywistości prezentował się znacznie lepiej. Wówczas z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju programy i aplikacje do edycji zdjęć. W większości przypadków są naprawdę proste w obsłudze - nie wymagają od nas nawet ręcznego konfigurowania nasycenia koloru czy ostrości - wystarczy jedynie wybrać jeden z gotowych filtrów. Korzystanie z programów do edycji zdjęć bywa koniecznością i robią to nawet profesjonaliści. Warto jednak zadbać o „naturalność” swoich fotografii i nie przesadzać z ilością wybranych efektów. Nałożenie jednego filtra czy niewielkie zwiększenie ostrości mogą sprawić, że twoje zdjęcie będzie prezentowało się lepiej. Warto jednak unikać nakładania na fotografię zbyt wielu efektów. Zdjęcie może bowiem wyglądać wówczas karykaturalnie.

Ćwicz jak najczęściej!

Jak widać, fotografia wcale nie jest tak trudna, jak się wydaje. Wbrew pozorom, każdy z nas może nauczyć się jak robić dobre zdjęcia. Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na temat kadrowania, oświetlenia czy edycji zdjęć, odwiedź stronę www.szerokikadr.pl/poradnik. Znajdziesz tam cenne porady fotograficzne, dzięki którym możesz sporo się nauczyć.

Wszystkie te rady warto wcielić w życie. Same porady fotograficzne to jednak za mało by czuć się pewnie z aparatem w ręku. Dlatego też, jeśli chcesz robić dobre zdjęcia, musisz... robić ich jak najwięcej! Warto zabierać ze sobą aparat wszędzie gdzie się udajesz. Szukać ciekawych obiektów, widoków, osób i robić im zdjęcia z różnych perspektyw. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń. Ich opisy bez trudu znajdziesz w Internecie, podobnie jak liczne „wyzwania” dla fotografów. Branie w nich udziału to doskonała okazja do systematycznego fotografowania. Nie bój się również wysyłać swoich prac na konkursy i do portali zajmujących się fotografią. Dzięki temu możesz usłyszeć wiele cennych rad, które pozwolą ci doskonalić swój warsztat. Słowem, tylko praktyczne wykorzystywanie zdobytej wiedzy pozwoli ci poczuć się pewnie i robić zdjęcia, które spełnią twoje oczekiwania.

ilustracje:

Write a Comment